Skocz do zawartości

Fotowoltaika. Czy ktoś przerabiał ten temat?


akow

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni pracuje moja instalacja. Topowy falownik SMA z najgorszymi chyba aplikacjami do monitoringu. Mierzą wyłącznie produkcję, olbrzymie lagi czasowe. Dlatego mam podgląd na 3 aplikacjach. Jedyna ciekawa pozwala podglądać i porównać produkcję innych systemów na SMA, stąd wiem, że moja pracuje dobrze

 

sp.png

Edytowane przez gourmet
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam projektować wiercenia  pod szpilki do rusztowania z zachowaniem odstępów  minimalnych od ogniomurka 50 cm a od rynny 1 m na dachu ze spadkiem 5 stopni . Jaki powinienem dać  kąt podpory pod panele aby wiatr nie wyrwał. Szpiki mocowane chemicznie  15 cm w dach po dwie na podporę  których  będzie  7 sztuk co 174 cm. 10 paneli kładzionych pionowo by się  zmieściły  w jednym ciągu po długości  dachu. Długość  dachu 11,5 m

 

20210711_114729.jpg

 

 

20210711_114729.jpg

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2021 o 20:08, gourmet napisał:

Takiej chyba nie ma, zużywany prąd nie przechodzi przez falownik. Ale po co mierzyć zużycie? Masz na starych rachunkach dostawcy energii.

Przechodzi. Chyba, że zużywasz prąd stały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ipsx82 napisał:

Zaczynam projektować wiercenia  pod szpilki do rusztowania

 

32 minuty temu, ipsx82 napisał:

Jaki powinienem dać  kąt podpory pod panele aby wiatr nie wyrwał.


Zaczynasz projektować wiercenia a nie masz jeszcze podpór. Chyba nie ta kolejność?

 

Myślałeś o systemie balastowym zamiast kotwionego?

 

Optymalny kąt z punktu widzenia uzysku, to około 30 stopni. Są gotowe systemy na dach płaski o regulowanym kącie. Można nawet dołożyć gotowe „plecy” żeby wiatr nie podwiewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpory z kątowników  aluminiowych  w trakcie  robienia a szpilki w pierwszej kolejności  bo łatwiej  odmierzyć  juz gotowy rozstaw szpilek na podporach niż  odwrotnie. 

Systemu balastowego nie chcę a pomysł  z osłoną  od wiatru genialny i zaadoptuje.  

 

System znakowania pod szpiki zdał  egzamin wzorowo :D

 

 

20210711_132236.jpg

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy  od nosnosci dachu, jak wytrzyma obciążenie  balastu i mokrego sniegu to lepiej bez wiercenia. Niestety u mnie nad garażem  strop nieznany (garaż budowany przez poprzedniego właściciela domu) i wolę  nie ryzykować  z balastem. Tablica  zabezpieczeń  i inwerter juz zamocowane. Planuję  jeszcze na zewnątrz  garażu  dać  odcięcie heblowe DC ( dla strażaków  jak by garaż  się  palił) i najlepiej chyba pomiędzy inwerterem a przepięciowymi DC?

 

 

20210711_164629.jpg

20210711_164624.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak z opłacalnością na "nowych zasadach"? Temat troche mnie zainteresowal przy nie mozliwym do osiagniecia nowym limicie zuzycia pradu od 2023 :facepalm: mamy jakiegos forumowego speca ktory podpowie co kupic i jak nie dac sie naciągnąć!

Edytowane przez Jumpman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, B-52 napisał:

Jak tam wyniki u Was? U mnie właśnie wczoraj bieżący rok zaczął być lepszy od poprzedniego.


Nie mam danych z całego roku, ale porównując okresy od 15.04. do 31.08. - tegoroczny jest lepszy o 10%.
 

41 minut temu, Jumpman napisał:

Jak z opłacalnością na "nowych zasadach"?


Na razie podobno jest całkiem przyzwoicie. Ale przyszłość niepewna, bo wszystko zależy od proporcji ceny sprzedaży do zakupu, która może się zmienić.

Edytowane przez spawalniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2022 o 16:01, Jumpman napisał:

Jak z opłacalnością na "nowych zasadach"? Temat troche mnie zainteresowal przy nie mozliwym do osiagniecia nowym limicie zuzycia pradu od 2023 :facepalm: mamy jakiegos forumowego speca ktory podpowie co kupic i jak nie dac sie naciągnąć!

Prosta metoda aby nie dać się naciągnąć to samemu to wszystko zmontować. Aby samemu wykonać instalację niezbędne sepowskie uprawnienia typy D i E

Ja przy samodzielnym robieniu pozwoliłem sobie na komponenty renomowanych firm, zero chińszczyzny. Kable i peszle polskiej produkcji, panele niemiecko koreańskie, falownik  izraelski. Zabezpieczenia i bezpieczniki niemieckie i amerykańskie. Obudowy bezpieczników i zabezpieczeń polskie. Na instalację 3,35 kWp wydałem około 16000 z konstrukcją aluminiową na dach płaski.

Edytowane przez ipsx82
  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Fotowoltaikę montowałem w czerwcu tego roku,take niezbyt dlugo. Ale póki co jest ok. Z dokladniejszymi wnioskami poczekam do wiosny,kiedy bede wiedział jak bedzie zimową porą.

Co do sprzętu, najlepszą opcją, z sensownej półki sa falowniki Huawei. Od kliku miesięcy sprzedają na potege Fox czy jakos tak i jeden ze znajomych serwisantów wspominał,ze sa mocno awaryjne. Co da parametrów falownika warto pomysle czy obsługiwana moc będzie miala mieć zapas,w razie chęci domontowania dodatkowych paneli.

Wybierajac falownik bralbym dwufunkcyjny,by można bylo kiedys podpiąć magazyn energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...