Skocz do zawartości

Fotowoltaika. Czy ktoś przerabiał ten temat?


akow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

może jest ktoś na forum kto rozgryzał ten temat - chciałbym trochę zainwestować w instalację na powierzchni ok 20 arów. Dotychczasowe rozmowy mnie tylko zniechęcają - zero rzetelności handlowcy zachowują się jak akwizytorzy którzy jak najszybciej chcą wmontować mnie w podpisanie umowy z nimi pomimo, że ostateczna treść ustawy jest jeszcze nie do końca znana. Reasumując - chciałbym nawiązać kontakt z kimś kto rzetelnie doradzi w zakresie projektu, wyboru odpowiedniego dostawcy podpowie na co zwrócić uwagę może doradzi przy przy pozyskaniu środków bo takowe również podobno są na rynku.

 

Kontakt najlepiej na pw.

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jeszcze ustawy. Bez tego nie ma co zaczynać. Ja też czekam :).

 

widzę, że my prawie sąsiedzi...czytając nowe projekty poprawek ustawy to już kombinują tak, że może w efekcie się okazać, że kto pierwszy ten lepszy. Ponieważ temat stanie się aktualny pewnie na początku 2014 roku chcę się właśnie trochę przygotować i ten rok poświęcić na sprawnie przygotowanie się tak żeby możliwie szybko wystartować, a że The Forum wie wszystko tak mnie naszło żeby zapytać tu a nóż widelec :D.

robiłeś już jakieś rozeznanie odnośnie programów dofinansowania dla naszego województwa? Bo chyba na razie jest tylko dla terenów wiejskich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://m.youtube.com/watch?v=RD-WNNUSHDQ

 

W tym filmie masz dość dokładnie wszystko wyjaśnione. Obecnie na finiszu są prace nad ustawa o OZE w tym o wysokościach kwot gwarantowanych odkupienia wyprodukowanej energii...

 

Biznesplan na ta chwile to wrozenie z fusów trochę...generalnie na dzisiaj wyglada to dość oki...przy inwestycji rzędu 600 tys zł masz +/- 12 tys gwarantowanego przychodu miesięcznie przez min 10 lat...aczkolwiek to nasi dzielni politycy zdecydują a głownie min Rostowski bo z budzetu bedzie dokladal więc różnie może być choć z drugiej strony unia przebiera nozkami i straszy mega karami za to ze sie Polska z tym tematem tak ociaga...

Edytowane przez akow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematem zainteresowałem się kiedy widziałem takie pola ogniw jadąc na południe. Mam solara na dachu domu.Słyszałem o tych projektach firmy co dałem linka powyżej. Moim zdaniem :

 

Super sprawa, tylko nie w naszym klimacie. Tam gdzie jest prawdziwe słońce tam będzie i energia.Na naszej szerokości geograficznej nie widzę tego. Oczywiście nie znam liczb ale nie bardzo wierzę w to,że na południu rozwija się to powoli a u nas gdzie słońca jest nieporównywalnie mniej będzie w tym realna kasa.

 

PS. Niesądzę aby 600tysięczna inwestycja zwróciła się w 4 lata. Brzmi jak kolorowa bajka (bez urazy Tobie wierzę skoro chcesz sam inwestować ale myślę ,że jak to zwykle bywa przedstawiciele sprzedający sprzęt rasują dane). Może i w lipcu naprodukuje to energii ale od pażdziernika do kwietnia to chyba nie za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem to na razie pisanie palcem na wodzie...aczkolwiek cały dowcip polega na tym, ze do chyba 2015 roku wg uni 15% wytwarzanej energii musi być ze źródeł odnawialnych...w Polsce ten temat leży na ta chwile jest trochę wiatrakow, jakaś farma z ogniwami, ludzie którzy zainwestowali w elektrownie wodne leżą i kwicza..a państwo MUSI w ustawie zagwarantować minimalne kwoty odkupowania prądu i to przez 10 lat min,.gdy bodajże na Słowacji wprowadzono ustawę natworzylo sie w efekcie tyle mniejszych lub większych instalacji, ze w efekcie maja naddatek a kupować trzeba...dla indywidualnego odbiorcy prąd zdrożał ale korzystają na tym Ci którzy zainwestowali w instalacje...tak więc to jest wyższa polityka ale wprowadzić to muszą bo unia ich zje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile sprawne są te ogniwa w naszych warunkach ale właśnie wydaje mi się,że u nas szybbciej te 15% wypełnilibyśmy inastalacjami wodnymi, wiatrakami i elektrowniami na wiklinę i perz , o których też słyszałem,że startują !!!

 

PS. Ponadto duże zakłądy są zobligowane do korzystania z eko-prądu i będą musiały w takie istalacje inwestować. Jeśli masz jakąś fabrykę/fabryczkę w pobliżu to może się okazać,że ona ma ciężki problem do rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem zonę co by zgłębiła temat.

Na chwilę obecną, bez na razie zgłebiana tematu, trzeba jakby rozdzielić 2 tematy.

Pierwsza opcja to dofinansowanie fotowoltaniki poprzez preferencyjne kredyty z NFOŚ - dla powiedzmy to prywatnych uzytkowników, którzy założą to w domu - oczywiście póki co nie ma konkretów

Druga opcja to pomysł akow na swego rodzaju firmę/inwestycję zajmującą się produkcja i sprzedaż "zielonego" prądu. I tu dofinansowania będzie trzeba raczej szukać w jakimś konkursie dla przedsiębiorców, bo to bedzie raczej ciężko podciągnąc pod kredyty dofinansowane przez NFOŚ.

 

Po świętach żona powiedziała że się temu przyjrzy i popyta w odpowiednich instytucjach/ministerstwach i pewnie coś będzie się dało z tego ugryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałem zapytać czy ktoś z koletywu forum miał z tym tematem jakąś styczność? Może coś wyliczał, a może nawet dalej? Mam na myśli większe instalacje, ale równie chętnie poznam opinie na temat tych "przydomowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jestem gorącym zwolennikiem fotowoltaiki (czyli "prądu solarnego" dla niewtajemniczonych).

Przez wiele lat współopiekowałem się bacówką w Gorcach, gdzie panel solarny 50x30 cm dbał o utrzymanie przy życiu radia samochowoego oraz umożliwiał ładowanie telefonów.

Na większą skalę jest problem z :

- czasem amotryzacji takiej instalacji (dla domu jednorodzinnego jest to około 30-40 lat!)

- ilością godzin słonecznych w Polsce

Z tych dwóch powodów ten system pozyskiwania energii odnawialnej w Polsce nie ma szczególnej przyszłości, chyba że ogniwa drastycznie stanieją lub Unia Eropejska będzie gruuuuubo dokładać do takich instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/61158-fotowoltaika/

 

Jest juz taki temat na forum...osobiscie zakladalem i wciaz nie znalazlem argumentu, zeby nie zainwestowac w ten temat....

 

Moze by tak polaczyc te dwa tematy?

 

Edytowane przez akow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa tematy: fotoogniwa i kolektory słoneczne -> pierwsze dają prąd, drugie ciepłą 'wodę' (może oczywista oczywistość ale nie dla wszystkich)

Jeśli chodzi o fotoogniwa myślałem o tym, ale koszt inwestycji bez partycypacji jakiś sił rządowych przerasta możliwości osoby prywatnej, a przy polskim nasłonecznieniu tez nie ma szału.

Wychodziło mi coś rzędu 3k$ na 1kW mocy - co nawet zakładając 100 słonecznych dni po 8h daje rocznie 100x8x1 = 800kWh

Nie wiem ile teraz płacą za 1kWh, zakładając 50gr = 400zł rocznie -> zwrot po ok.9 latach

 

Oczywiście założyłem ze w słonecznie dni panel daje 100% mocy co tez jest 'trochę' optymistyczne :D

Edytowane przez Emiliano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie...temat jest jeden....FOTOWALTIKA....a czy ktos chce uzywac do wlasnych potrzeb czy zarabiac na tym to inna sprawa...chodzilo mi o polaczenie dwoch watkow przez modow w jeden na ten sam temat...

 

 

Edytowane przez akow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o polaczenie dwoch watkow przez modow w jeden na ten sam temat...

Trzeba zaraportować moderatorowi a nie czekać aż tu zaglądnie ;)

 

oj tam oj tam...czujnych mamy przecież moderatorów :biglol: są prawie szybcy jak błyskawica :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...