Skocz do zawartości

Fotowoltaika. Czy ktoś przerabiał ten temat?


akow

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, B-52 napisał:


U mnie? Bauer 3,3.
Fajnie, że są coraz mocniejsze (czy jak to tam określić) bo - najdelikatniej rzecz nazywając - ozdoby to to moim zdaniem nie stanowi niestety...
Dlatego wolałbym mniej mocniejszych. Rok temu wziąłem (chyba) najmocniejsze, jakie tu w pobliżu oferowano.

U nas 445W chodzą już normalnie . Ale coraz więcej osób faktycznie zaczyna myśleć czy gra warta świeczki . Do tego wszystkiego z moich informacji zacznie się jazda z invertorami  z pełnym sterowaniem i blokowaniem ze strony sieci dystrybucyjnej oraz ze zmniejszeniem okresu do rozliczenia wyprodukowanej nadwyżki . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, B-52 napisał:

[mention]Jacocz [/mention], dla mnie zastanawianie się teraz, to trochę musztarda po obiedzie, ale ciekaw jestem - jakie mają wątpliwości? Dlaczego miałoby być nie warto?

Jeżeli dystrybucja zacznie blokować oddawanie do sieci i skrócą okres możliwego rozliczenia do roku kalendarzowego to okres zwrotu ładnie się wydłuży . Najbardziej ucierpi temat ogrzewania bo w zimie w naszym klimacie trzeba korzystać z nadwyżki z reszty roku .  

Edytowane przez Jacocz
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dystrybucja zacznie blokować oddawanie do sieci i skrócą okres możliwego rozliczenia do roku kalendarzowego to okres zwrotu ładnie się wydłuży . Najbardziej ucierpi temat ogrzewania bo w zimie w naszym klimacie trzeba korzystać z nadwyżki z reszty roku .  

Przy blokowaniu oddawania do sieci, to się faktycznie może mijać z celem. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, B-52 napisał:


No właśnie, u mnie pompa ma monstrualne zużycie po prostu.
Dlatego potrzebuję więcej, a i tak na zimę nie starczyło.
Chociaż to taka nie do końca miarodajna ocena bo niecały 20 rok instalacja pracowała. Po roku 21 będzie sensowniej gadać.

Pompa powietrze-powietrze?

Jakiej mocy?

Ogrzewanie podlogowe? Jak gęsto rurki?

I jak wielka chata :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, B-52 napisał:


Przy blokowaniu oddawania do sieci, to się faktycznie może mijać z celem. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie.

Aby nie bylo jak z gazem:

- mocno promowali (w sensie np programy doplatowe do wymiany kopciuchow) jako jedno z ekologiczniejszych rozwiazan

- teraz gaz jest be, mocno promuje sie fotowoltaike+pompa ciepla, w planach uwolnienie cen gazu :(

- za chwile poblokuja oddawanie do sieci, ewentualnie wprowadza nowy podatek

- oddawanie do sieci bedzie be, ale magazynowanie bedzie cacy...czytaj kolejne wydatki na upgrade instalacji

heh...badz tu mądry i pisz wiersze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lutek34 napisał:

no i z tego to ich ta "większa" moc w porównaniu z panelami 1x1,6m

Ten wymiar będzie powszechny. Teraz już są 475 , 500 i 550W . Jeżeli robisz np na stojakach to dużo się zyskuje dając bezpiecznie w pionie dwa panele a na szerokość jest jak standard . Jeżeli robisz tak np 10 kW to inaczej to wygląda w ogródku ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszeliście o zmienie sposobu rozliczania prosumentów? Ja planowałem zakładać instalację w przyszłym roku, ale chyba będę musiał się spiąć i zrobić w tym roku... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2021 o 11:24, B-52 napisał:

Pompa ma 9,6 kw. To możliwe? Bo tam masa jest tych oznaczeń.

Na te powierzchnię chaty by pasowało mniej więcej.

A ile masz zużycia kilowatu rocznie na m2 domu i jaka jego kubatura?

Pompa na falowniku czy daje cały czas full moc?

 

subaru-podpis-nalepy.pngsubaru-podpis-ciuchy.png

 

Edytowane przez eurojanek
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacocz napisał:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/cios-w-posiadaczy-paneli-slonecznych-szykuje-sie-rewolucyjna-zmiana/ymjh790

 

I zaczyna się to o czym mówiłem wcześniej niestety u nas zawsze trzeba mieszać 

 

Tu jest to lepiej opisane: LINK

 

"Prosumenci, którzy do końca roku zamontują fotowoltaikę i po raz pierwszy uruchomią taką instalację do 31 grudnia, zachowają prawo do rozliczeń na obecnych zasadach przez 15 lat."

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobee napisał:

Pytanie jest takie, czy ustawa zagwarantuje "niezmienialnosc" podpisanych juz umów (wg obecnych rozwiazan), czy tez pozostawi furteczkę...z czego na pewno skorzystaja operatorzy...

Jeszcze z tego co wiem dojdą regulacje operatorów . Wtedy operator będzie decydował czy przyjąć do sieci czy nie i wszystko wskazuje na to że zmieni się okres rozliczeniowy . Wszystko to jest po to żeby prywatni jak najmniej oddawali do sieci . Nie ma szans żeby ktoś teraz wyłożył kasę i co najważniejsze w następnych 5 latach zmodernizował sieci . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te powierzchnię chaty by pasowało mniej więcej.
A ile masz zużycia kilowatu rocznie na m2 domu i jaka jego kubatura?
Pompa na falowniku czy daje cały czas full moc?
 
subaru-podpis-nalepy.pngsubaru-podpis-ciuchy.png
 

Niestety odpowiedzi wszystkich nie znam, ale tak: roczne zużycie w ogólności (jak wynika z faktury) mam 10,4 mw. Stąd względnie duża moc instalacji jak na dom jednorodzinny.
Co do pompy, pewien nie jestem, ale wydaje mi się, że się włącza na pełnej mocy, osiąga zadaną temperaturę na wyjściu i się wyłącza. Chyba?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś chce sobie pomierzyć selektywnie zużycie prądu albo po prostu lubi słupki i cyferki polecam sprytny licznik zamela MEW-01.

 

u siebie podpiąłem ustrojstwo pod zasilanie pompy ciepła i klimy - mam na osobnych fazach jednostkę zewnętrzną, wewnętrzną (AFAIK tam są dodatkowe grzałki na czarną godzinę) oraz klimę. 

wygląda to tak jak na obrazku (niebieski to grzanie wody pompą, pomarańczowy - klima).

można tym mierzyć również produkcję, ale akurat to załatwia zazwyczaj soft falownika + apka od dostawcy prądu.

 

niestety nie mam statystyk z całego roku, więc na razie z nadzieją obserwuję prognozy (FV i pompa pracują od września 2020).

 

image.thumb.png.b269f64d2dd4f2b666849ce5260f2bd0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...