Skocz do zawartości

Fotowoltaika. Czy ktoś przerabiał ten temat?


akow

Rekomendowane odpowiedzi

Odgrzebujemy.

Jest jakiś spec od prądu co doradzi bez naciągania? Jak to teraz po nowemu wychodzi? Jaka stopa zwrotu inwestycji?

Obecne zużycie około 4000 kwh na rok. Do tego gaz według nowej metody pomiarowej około 17 000 kwh na rok.

Przy obecnych cenach energii tragedii nie ma - około 8500 na rok. Ale co będzie później?

Myślałem o PV i pompie ciepła ( w domu jest tylko podłogówka) - ewentualnie magazyn energii - jeśli faktycznie - ma to sens. ( Spore dopłaty są) Zmniejszałby ryzyko odpięcia od sieci w piku ładowania gdy sieć nie wyrabia z odbiorem. Jakie parametry trzeba by dobrać bo handlowcom nie wierzę ;) Jakie komponenty?

Może ktoś podpowie i rozjaśni w głowie...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięzko doradzić co do pompy ciepła, bo powinno sie ją dobrać w zależnosci od budynku (ocieplenie, straty itp)- moim zdaniem, przy juz zainwestowanym gazie, ekonomicznie nie ma sensu zmiany na PC: tu jeszcze dojdzie przerobka w instalacji typu dodanie bufora ciepła (zakladam, ze przy gazie jakis baniak ~150L juz jest na ciepłą wodę - mozna by go pewnie re-użyć). Mozna zrobic hybryde (połączone rownolegle dwa rozwiazanai) tak dobierajac PC aby grzala np do temp -5°C, przy wiekszych mrozach wlaczajac gaz (ewentualnie przy mocnym zapotrzebowaniu na gorącą wode). Wtedy PC dobiera sie mniejszej mocy.

PV - no kolejny temat rzeka, bo

moc bedzie zalezec nie tylko od sredniego zapotrzebiwania na energie ale tez od tego czy bedzie PC :)

Jesli mialaby byc bez magazynu energii to i tak polecam zmontowanie falownika hybrydowego (bo nuz przyjdzie jednak chec na montaz magazynu) - mozna zrobic magazyn energii po stronie AC - sam od jakiegos czasu szukam rozwiazania dla siebie i jak na razie to odpuszcze, bo koszty są ogromne (zakladam magazyn na poziomie 10kWh). Mozna by to samemu poskladac i zaoszczedzic troche, ale jak sie tego praktycznie nie robilo... ;) - jestem na starych zasadach, wiec tym batdziej ekonomicznie sie to nie opłaca

co do komponentow (PV) - wybor jest ogromny: panele i tak zdominowane sa przez chinoli, inwertery zreszta tez :) - i tu mie ma co kwekac, bo raczej to dobry sprzet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na mapie wiatrów ze słabo mieszkam - pomimo że kieleckie

Do tematu PV podchodziłem już raz kilka lat temu. Przeliczyłem ze instalacja Ok 5 kw będzie się zwracała przez około 12 lat i …odpuściłem
Po wzrostach cen plułem sobie w brodę.

Niespecjalnie mi po drodze teraz z dużą inwestycją, ale nie chciałbym kolejny raz wycierać sobie ślinę z brody

Dom spory, dobrze docieplony. Ogarnia go piec gazowy 14kw. Rachunek za rok do tylu 5300 PLN

Przy utrzymaniu obecnych cen energii nic bym nie kombinował tylko….. szklana kula by się przydała…

Jakiś wykonawca ma podesłać mi wycenę to wrzucę do dalszej dyskusji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dobee napisał(a):

Mozna zrobic hybryde (połączone rownolegle dwa rozwiazanai)

 

Są dostępne gotowe systemy hybrydowe (PC + kocioł), wbija się w sterownik cenę prądu i gazu i sam dobiera źródło grzania pod kątem oszczędności  

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy chcecie za energię magazynować do PC? PC najwięcej pracuje zimą, a uzysk zimą z fw jest przez kilka godzin ca. 10% nominalnej. Przy 5 kw będzie 500W. Taki pobór u mnie to akwarium, rekuperator, laptop, pompy co i jakaś lampka. Więc zimą zjadam całą produkcję na bieżąco.

Jedyne sensowne na nowych zasadach to jak najwięcej zużyć w ciągu dnia. Pralka, suszarka, zmywarka, zwykła grzałka elektryczna za 200zł w zasobniku cwu mają chodzić na zegarach w godzinach produkcji. Izerę też za dnia trzeba sobie ładować.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem na świeżo po analizie opłacalności. PV mi się nadal spina, ale magazyn energii jest kompletnie bez sensu. Raz że falownik hybrydowy to dodatkowe 5k, do tego dochodzi cena magazynu, a energii i tak nie zmagazynuję do zimy, kiedy będę jej najbardziej potrzebował. Mi nawet nocna taryfa przy pompie ciepła się nie spina, bo pracuję z domu i zużycie jak bym nie kombinował największe mam w dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy chcecie za energię magazynować do PC? PC najwięcej pracuje zimą, a uzysk zimą z fw jest przez kilka godzin ca. 10% nominalnej. Przy 5 kw będzie 500W. Taki pobór u mnie to akwarium, rekuperator, laptop, pompy co i jakaś lampka. Więc zimą zjadam całą produkcję na bieżąco.
Jedyne sensowne na nowych zasadach to jak najwięcej zużyć w ciągu dnia. Pralka, suszarka, zmywarka, zwykła grzałka elektryczna za 200zł w zasobniku cwu mają chodzić na zegarach w godzinach produkcji. Izerę też za dnia trzeba sobie ładować.

To kiedy jeździć tą Izerą?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem na świeżo po analizie opłacalności. PV mi się nadal spina, ale magazyn energii jest kompletnie bez sensu. Raz że falownik hybrydowy to dodatkowe 5k, do tego dochodzi cena magazynu, a energii i tak nie zmagazynuję do zimy, kiedy będę jej najbardziej potrzebował. Mi nawet nocna taryfa przy pompie ciepła się nie spina, bo pracuję z domu i zużycie jak bym nie kombinował największe mam w dzień. 

Analizę robił wykonawca czy jest jakiś sensowny kalkulator w sieci?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gazik napisał(a):


Analizę robił wykonawca czy jest jakiś sensowny kalkulator w sieci?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Sam liczyłem na podstawie faktur i ofert od wykonawców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gazik napisał(a):


To kiedy jeździć tą Izerą?emoji6.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja swoją w ogóle nie jeżdżę.

 

Zacznij od rozpoznania terenu. Czy sąsiadom nie fika odbiór prądu w szczycie, czy nie ma odmów przyłączenia bo to ostatnio główna metoda regulacji przepływów w sieci. Wtedy będziesz wiedział czy jest sens się pchać. 

 Mi zaczęły się problemy wiosną z produkcją w szczycie. Instalator zamówił aktualizację on line falownika i w ciągu tygodnia wróciło do normy. Byłem raczej spokojny bo mi się już zamortyzowała, ale jakby mi zaczęła świrować świeżo po inwestycji to bym się wściekł.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gazik napisał(a):

Pompę ciepła masz już podłączoną czy dopiero się przymierzasz? Możesz podać trochę danych jak Ci to wyszło? Moc PV, PC, stopę zwrotu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mam pompę ciepła od startu, 9kW, podłogówka, dobrze ocieplony dom, PV liczyłem 10kW. Zużycie roczne znam, cenę prądu też. W necie znajdziej jak oszacować roczną produkcję, wszystkich danych Ci teraz nie podam, bo na urlopie jestem :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, BiP napisał(a):

Ja swoją w ogóle nie jeżdżę.

 

Zacznij od rozpoznania terenu. Czy sąsiadom nie fika odbiór prądu w szczycie, czy nie ma odmów przyłączenia bo to ostatnio główna metoda regulacji przepływów w sieci. Wtedy będziesz wiedział czy jest sens się pchać. 

 Mi zaczęły się problemy wiosną z produkcją w szczycie. Instalator zamówił aktualizację on line falownika i w ciągu tygodnia wróciło do normy. Byłem raczej spokojny bo mi się już zamortyzowała, ale jakby mi zaczęła świrować świeżo po inwestycji to bym się wściekł.

Dokladnie - znajomemu w godzinach południowych nie produkuje, bo... napiecie w sieci idzie do góry i wyłacza falownik..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę ciepła od startu, 9kW, podłogówka, dobrze ocieplony dom, PV liczyłem 10kW. Zużycie roczne znam, cenę prądu też. W necie znajdziej jak oszacować roczną produkcję, wszystkich danych Ci teraz nie podam, bo na urlopie jestem

Ano właśnie - ja nie znam realnego zużycia prądu przez PC na sezon. Jak wrócisz podeslij jak to u Ciebie wyglada
Może być na PW


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobee napisał(a):

Dokladnie - znajomemu w godzinach południowych nie produkuje, bo... napiecie w sieci idzie do góry i wyłacza falownik..

Mało jest takich instalacji że w południe pięknie produkuje a wina za to spoczywa na energetyce. Ja już pół roku walczę z nimi i nie mogę wywalczyć obniżenia napięcia by w nocy wynosiło 230 V obecnie jest 242-245 a nikt w okolicy nie ma turbiny wiatrowej która by podnosiła napięcie w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gazik napisał(a):


Ano właśnie - ja nie znam realnego zużycia prądu przez PC na sezon. Jak wrócisz podeslij jak to u Ciebie wyglada
Może być na PW
 

Jasne, podeślę, ale moje zużycie nic Ci nie da, bo to zależy od wielu czynników - kubatury domu, jego ocieplenia, ustawionej temperatury, ilości zużywanej CWU, itd. Jak masz projekt budowlany albo świadectwo energetyczne to w nim masz dane do szacowania dla Twojego domu. 

 

Edit: zapomniałem że ostatnie cztery miesiące mam w aplikacji, reszta tylko na pompie i nie ściągnę zdalnie:

 

Screenshot_20230823_095101_Comfort Cloud.jpg

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobee napisał(a):

Dokladnie - znajomemu w godzinach południowych nie produkuje, bo... napiecie w sieci idzie do góry i wyłacza falownik..

Oglądałem kiedyś odcinek na kanale izziizolacje .. gość zrobił czy też jakaś firma, urządzanie które w momencie podniesienia napięcia do powiedzmy 245v. Przerzuca mu na grzałkę w buforze i wykorzysta prąd do zagrzania cwu.. problem polega na tym że falownik po wyłączeniu potrzebuje sporo czasu żeby się urochomil ponownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jojo80 napisał(a):

Oglądałem kiedyś odcinek na kanale izziizolacje .. gość zrobił czy też jakaś firma, urządzanie które w momencie podniesienia napięcia do powiedzmy 245v. Przerzuca mu na grzałkę w buforze i wykorzysta prąd do zagrzania cwu.. problem polega na tym że falownik po wyłączeniu potrzebuje sporo czasu żeby się urochomil ponownie. 

Bo też instalatorzy nie włączają korekty na falownikach często i falownik pracuje 0-1. Zamiast zmniejszać moc to się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, podeślę, ale moje zużycie nic Ci nie da, bo to zależy od wielu czynników - kubatury domu, jego ocieplenia, ustawionej temperatury, ilości zużywanej CWU, itd. Jak masz projekt budowlany albo świadectwo energetyczne to w nim masz dane do szacowania dla Twojego domu. 
 
Edit: zapomniałem że ostatnie cztery miesiące mam w aplikacji, reszta tylko na pompie i nie ściągnę zdalnie:
 
Screenshot_20230823_095101_ComfortCloud.thumb.jpg.713d635dea9df76db9e94d6d051347cb.jpg

Popatrzę co jest w projekcie.
Zdaje sobie sprawę ze Twoje dane będą inne niz moje ale pomogą oszacować na szybko. Dom metraż, ilość osób i jak rozumiem dobre docieplenie bo nowy budynek pozwoli mi proporcjonalnie oszacować zużycie prądu przez PC u mnie. Bo z tym ustrojstwem nie miałem do czynienia i nie wiem jakie zużycie trzeba zakładać dla pompy ok 10KW


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gazik napisał(a):

Odgrzebujemy.

Jest jakiś spec od prądu co doradzi bez naciągania? Jak to teraz po nowemu wychodzi? Jaka stopa zwrotu inwestycji?

Obecne zużycie około 4000 kwh na rok. Do tego gaz według nowej metody pomiarowej około 17 000 kwh na rok.

Przy obecnych cenach energii tragedii nie ma - około 8500 na rok. Ale co będzie później?

Myślałem o PV i pompie ciepła ( w domu jest tylko podłogówka) - ewentualnie magazyn energii - jeśli faktycznie - ma to sens. ( Spore dopłaty są) Zmniejszałby ryzyko odpięcia od sieci w piku ładowania gdy sieć nie wyrabia z odbiorem. Jakie parametry trzeba by dobrać bo handlowcom nie wierzę ;) Jakie komponenty?

Może ktoś podpowie i rozjaśni w głowie...

 

 

Odnośnie zwrotów inwestycji i czy obecny system jest opłacalny polecam kanał na YT https://www.youtube.com/@PaneleFotowoltaiczne

Gościu fajnie omawia i tłumaczy co sie opłaca a co nie , jaka najlepsza taryfa pod dany system itp.

 

Czy aby na pewno jest sens pchać się w PC jak masz piec gazowy. Też stałem przed dylematem po tym jak w 2019 wymieniłem piec gazowy z otwartą komorą spalania na kondensacyjny czy pchać się w PC w 2022 i pozbywać się pieca gazowego (warunek na dopłatę do PC) ostatecznie w 2022 w lipcu uruchomiłem samodzielnie instalacje PV a we wrześniu zamontowałem dwa klimatyzatory z opcją grzania przy minus 25 c.  inverterowe i z takiego systemu jestem zadowolony .

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ważne info podesłałeś. Nie wiedziałem, ze muszę się pozbyć pieca żeby uzyskać dopłatę. Dopiero zacząłem sie wgryzać w temat dlatego tu zapytałem
Myślałem raczej o hybrydzie.
Piec mam Ok 7 letni kondensacyjny i jestem zadowolony z działania….
Mocno zmienia to optykę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wtedy spada opłacalność takiej inwestycji, pompy ciepła poleciały w kosmos z ceną, taka jak moja obecnie ponad 50k, ja z montażem dałem 36k. A ja robiłem wszystko od zera, oszczędzając na kominach i całej instalacji gazowej, wyłączając w to przebicie się pod ulicą, bo gaz jest po drugiej stronie ulicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Henryk82 napisał(a):

Odnośnie zwrotów inwestycji i czy obecny system jest opłacalny polecam kanał na YT https://www.youtube.com/@PaneleFotowoltaiczne

Gościu fajnie omawia i tłumaczy co sie opłaca a co nie , jaka najlepsza taryfa pod dany system itp.

 

Czy aby na pewno jest sens pchać się w PC jak masz piec gazowy. Też stałem przed dylematem po tym jak w 2019 wymieniłem piec gazowy z otwartą komorą spalania na kondensacyjny czy pchać się w PC w 2022 i pozbywać się pieca gazowego (warunek na dopłatę do PC) ostatecznie w 2022 w lipcu uruchomiłem samodzielnie instalacje PV a we wrześniu zamontowałem dwa klimatyzatory z opcją grzania przy minus 25 c.  inverterowe i z takiego systemu jestem zadowolony .

 

Co masz za klimatyzatory bo ja tez chce. Mam graty żeby dołożyć jeszcze 3 kW do mojej instalacji i myślałem właśnie o klimatyzatorze z funkcją grzania na wiosna jesien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...