Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, fulcrum napisał:

sensownie cenowo to jest dopiero przy transporcie kolejowym. poszukaj kogoś w Poznaniu kto tym handluje, na pewno nie przywozi tego samochodami. samochód tylko gdy zależy Ci na czasie

 

Liczyli nam, wagon to 60 ton, wagonów trzeba kilka podczepić a autostrady nie budujemy ;)

 

 

2 godziny temu, rombu napisał:

 

Raczej błąd montażu.

Przecież panele są luźno montowane, ruchome.

Dodatkowo ostatni panel się naciąga, możne tu jest wskazówka ?

image.png.a2d98f593f472c8d9a0b76043cb59cc2.png

 

 

 

 

 

Nie znam się, od tego mieli być specjaliści. Nie działa, ma działać, ktoś będzie musiał poprawić. 

 

Na dzisiaj, po dotychczasowych doświadczeniach, jestem bardzo na nie co do tej bramy. 

16 minut temu, BiP napisał:

Chyba, że chojny ma własną bocznicę...

;)

 

 

Nie ma ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem garażową z firmy DAKO TERMO 60mm panel , bardzo ciepła U=0,34 z mechanizmem somfy i jestem mega zadowolony .

W firmie mam Hormanna od 17 lat , pracują jak mrówki , i zero problemów , chyba z 4 razy sprezyna pękła

Edytowane przez carfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, chojny napisał:

 

Liczyli nam, wagon to 60 ton, wagonów trzeba kilka podczepić a autostrady nie budujemy ;)

 

 

 

 

Nie znam się, od tego mieli być specjaliści. Nie działa, ma działać, ktoś będzie musiał poprawić. 

 

Na dzisiaj, po dotychczasowych doświadczeniach, jestem bardzo na nie co do tej bramy. 

 

 

Nie ma ;) 

Zapytaj u Dolaty, ma własną kopalnię granitu, jego wagony jeżdżą do Poznania, ewentualnie Lafarge, mają rozładownię kruszyw na Franowie. Ja sprzedaję ok. 500 tyś. ton na Poznań, ale żwiru niestety i on się na drogi nie nadaje. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, fulcrum napisał:

odezwij się Chojny na pw, czego potrzebujesz i ile, może coś da się załatwić. podrzucę Ci może jakiś nr tel. w Poznaniu handluje tym MM Trans, Lafarge, WAAB, Dolata i może jeszcze ktoś. i wszyscy oni ciągną to koleją

 

PW poszło. 

 

Zmiana planów, zdaje się że faktycznie kupimy u Dolaty, dał najlepsze warunki i ma auta, które mam nadzieję nie narobią szkód. :rolleyes:

 

17 godzin temu, carfit napisał:

W firmie mam Hormanna od 17 lat , pracują jak mrówki , i zero problemów , chyba z 4 razy sprezyna pękła

 

Dopłacaliśmy za jakiś pakiet zapobiegający pękaniu sprężyn, bo doczytałem że się zdarza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 12.05.2016 o 10:30, chojny napisał:

 

W poniedziałek wjeżdża ciężki sprzęt i ruszamy z budową... z tego co piszecie, słyszałem i oczekuje to będą to ciężkie "dwa lata".  :mellow:

 

Nie wiem jak to przeżyje po rzuceniu picia i palenia... 

 

a_4x-horizontal.jpg

 

 

 

W sobotę przeprowadzeni, wczoraj wprowadzeni, pierwsza kolacja i nocleg więc... teraz trzeba się jakoś odnaleźć w nowym miejscu  :yahoo:

 

Robert wrócił do F1, my w nowym domku... co za dzień, co za dzień!! 

 

Radość ale i trochę smutek że to już w sumie koniec budowy. 

 

 

 

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, chojny napisał:

Radość ale i trochę smutek że to już w sumie koniec budowy. 

Spokojnie, zawsze coś wychodzi na i po gwarancji -_-.

Za chwilę stwierdzisz, że łazienka albo pokój jest za mały albo za duży. 

Gniazdko na do lampek choinkowych mogło być z drugiej strony itd itp.

Kurde ale Tobie marudzę zamiast gratulować przeprowadzki :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, llkuba napisał:

Spokojnie, zawsze coś wychodzi na i po gwarancji -_-.

 

Nom ale to już nie kreatywna praca a upierdy więc mało przyjemna część. :(

 

11 minut temu, llkuba napisał:

Za chwilę stwierdzisz, że łazienka albo pokój jest za mały albo za duży. 

Gniazdko na do lampek choinkowych mogło być z drugiej strony itd itp.

 

Gniazdo do lampek jest dokładnie tak jak miało być ;)

 

Większe, mniejsze...pewnie coś tam takiego w trakcie mieszkania wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem edytować posta ale byłeś szybszy ;).

26 minut temu, chojny napisał:

Robert wrócił do F1, my w nowym domku... co za dzień, co za dzień!! 

Gratuluję :)

 

12 minut temu, chojny napisał:

 

Nom ale to już nie kreatywna praca a upierdy więc mało przyjemna część. :(

Najlepiej wszystko poprawić na gwarancji.

12 minut temu, chojny napisał:

Większe, mniejsze...pewnie coś tam takiego w trakcie mieszkania wyjdzie ;)

Oby jak naj mniej :).

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, chojny napisał:

W sobotę przeprowadzeni, wczoraj wprowadzeni, pierwsza kolacja i nocleg więc... teraz trzeba się jakoś odnaleźć w nowym miejscu  :yahoo:

Radość ale i trochę smutek że to już w sumie koniec budowy. 


Gratulacje :thumbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być powodem ogromnego spalania gazu w piecu ? (Tygodniowo 200m3) wcześniej nie było z tym problemów. Teraz takie spalanie...

Ogrzewam garaż 170m2 i pomieszczenie biurowe 40m2

Piec ustawiony na minimalna temp. W garażu odkrecone 2 grzejniki (ma być 2 garażu około 10 stopni A jest 14) I 3 w biurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, niebieskiultras napisał:

Piec ustawiony na minimalna temp. W garażu odkrecone 2 grzejniki (ma być 2 garażu około 10 stopni A jest 14) I 3 w biurze.

Czy dobrze zrozumiałem, że grzejniki w garażu są na full odkręcone?  

W biurze masz 3 grzejniki czy 3°C? Też odkręcone na full?

Ile wynosi minimalna temperatura na piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, aflinta napisał:

Czy dobrze zrozumiałem, że grzejniki w garażu są na full odkręcone?  

W biurze masz 3 grzejniki czy 3°C? Też odkręcone na full?

Ile wynosi minimalna temperatura na piecu?

Grzejniki w garażu na Full ( jest ich w sumie 7 Ale teraz odkrecone są 2 lub 3)

W biurze tak samo na Full bo schnie ściana po remoncie (dach przeciekał)

 

Minimalna temp na piecu to 40 stopni.

 

Piec ma jakieś tryby pracy (pory roku ) wiosna i lato grzeje tylko wodę- u mnie to nie jest podpięte pod piec.

Jesień grzeje CO i w założeniu wodę do mycia. Piec włącza się wtedy sporadycznie. O tryb zima grzeje co i w założeniu wodę włącza się częściej Ale tu jest problem bo mimo zadania temp 40 stopni potrafi grzać się do 80 stopni.

 

W biurze 3 grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, niebieskiultras napisał:

Grzejniki w garażu na Full ( jest ich w sumie 7 Ale teraz odkrecone są 2 lub 3)

W biurze tak samo na Full bo schnie ściana po remoncie (dach przeciekał)

 

Minimalna temp na piecu to 40 stopni.

 

Piec ma jakieś tryby pracy (pory roku ) wiosna i lato grzeje tylko wodę- u mnie to nie jest podpięte pod piec.

Jesień grzeje CO i w założeniu wodę do mycia. Piec włącza się wtedy sporadycznie. O tryb zima grzeje co i w założeniu wodę włącza się częściej Ale tu jest problem bo mimo zadania temp 40 stopni potrafi grzać się do 80 stopni.

 

W biurze 3 grzejniki

Nie masz żadnych głowic termostatycznych na grzejnikach? Bez nich to raczej ciężko będzie Ci kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. 

Piec na obwodzie grzania ma zapuszczoną pompę cyrkulacyjną i monitoruje temperaturę powrotu wody. Jak spadnie poniżej ustawionego progu to odpala palnik i grzeje tak długo z temperaturą nie większą niż maksymalna ustawiona aż woda na powrocie będzie miała zadaną wcześniej temperaturę. Potem wyłącza palnik, jakiś czas potem pompę i czeka by cały cykl powtórzyć od nowa. Jeżeli nic (np. głowica termostatyczna) nie ogranicza przepływu na grzejnikach to będą oddawać tyle ciepła na ile pozwoli im temperatura otoczenia,  temperatura wody zasilającej i ich powierzchnia, czyli w efekcie do pieca zawsze powracać będzie woda na tyle zimna by wymagała ciągłego grzania. 

80 stopni piec może osiągać podczas ładowaniu zasobnika ciepłej wody użytkowej (masz taki?) - by jak najszybciej go uzupełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ipsx82 napisał:

Sprecyzuj czy to temperatura zasobnika z ciepłą wodą czy temperatura CO  ?

I podaj model pieca , czy to kondensacyjny czy zwykły ?

 

Beretta kompakt 2

 

Piec grzeje tylko CO. Brak zasobnika itd.

Od pieca idą rurki na grzejniki i to wszystko.

Na grzejnikach zwykle zawory.

Dziwne jest tylko to że wcześniej nie mieliśmy takich rachunków (patrzyłem w lata do tyłu to tylko 1 rok uzywania pieca dał takie zuzycie) A teraz wyrównanie na 6500zl...

Dlatego myślę że coś nie tak jest albo ja źle włączam piec.

Według prognoz zużycia miesięcznie powinniśmy zużywać 59m3 na miesiąc co wg mnie jest mało.

 

Budynek stary - budowa w latach 40 częściowo ocieplony

Garaż ocieplony nowe bramy i dach z żelbetu ocieplony styropapą plus na to 2 warstwy papy.

 

Piec w sumie jest tylko po to by woda w zbiornikach w wozach nie zamarzła i żeby w biurze/sali szkoleniowej było ciepło gdy tam jesteśmy.

 

Piec wody w kranach nie podgrzewa.

 

Może coś się rozregulowało w piecu

Że bierze tyle gazu ?

Bo w sumie piec używamy od listopada do kwietnia A później jest wyłączony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, ipsx82 napisał:

To jeszcze podaj informacje czy jest termostat i jeśli jest to gdzie zamocowany i na jakiej wysokości ?

Nie ma.

 

Piec był montowany przez kogoś co ma wiedzę z lat 60 także podejrzewam że coś jest pochrzanione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to na wstępie w instrukcji jest opcja ustawienia pieca na 2 rodzaje grzania 

pierwsza to 80 c.

druga to przedział 45-80 c.

i jest to w obsłudze serwisowej zabezpieczone hasłem

jeśli jest ustawione w pozycji pierwszej to choćbyś nie wiem co ustawiał na piecu to on i tak będzie grzać do tych 80 c. 

opis tego jest w tabeli na stronie 20 pozycja 21 i tam masz ustawienie fabryczne 80 c.  lub użytkownika regulowane od 45 do 80 c.

co by było łatwiej pisać co i jak to link do instrukcji:

http://beretta.pl/wp-content/uploads/2014/10/Kompakt-II-instrukcja.pdf

Jeśli nie macie zaworów  regulowanych na na kaloryferach to polecam kupić zwykły sterownik uniwersalny z termostatem za około 350 zł kompatybilny z piecem co by ograniczał jego zapędy na paliwo a w ustawieniu serwisowym ograniczyć max do 55 c. bo przy takiej ilości kaloryferów spokojne tyle wystarczy.

 

Instrukcja do ustawienia poprawnego parametru 21:

4.6 Programowanie parametrów W kotle tym zainstalowana jest płyta elektroniczna nowej generacji, która pozwala na modyfikowanie parametrów. Dzięki temu możliwe jest ustawienie warunków pracy kotła w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. UWAGA: Pierwszego programowania kotła, dokonuje w ramach GA pierwszego uruchomienia Autoryzowany Serwis Beretta. Przeprogramowanie kotła /zmiana parametrów/ jest czynnością obsługowo-regulacyjną i nie wchodzi w zakres gwarancji kotła. Parametry, które możemy modyfikować są zawarte w tabeli na stronie 20. Aby zaprogramować parametry kocioł musi być w pozycji OFF. W tym celu naciskaj przycisk aż do momentu, gdy na wyświetlaczu pojawią się dwa myślniki “- -” (rys. 4.27). W momencie ustawiania parametrów przycisk wyboru funkcji działa jak ENTER (zatwierdza wybrany parametr) natomiast przycisk oznaczony symbolem działa jak ESC (wyjście). Jeśli w ciągu 10 sekund nowo wybrana wartość nie zostanie potwierdzona wówczas zmiana nie zostanie zapamiętana. Wartość parametru będzie taka sama jak przed modyfikacją. Wprowadzenie hasła Przez około 10 sekund przytrzymaj wciśnięte jednocześnie: przycisk wyboru funkcji oraz przycisk . Wyświetlacz będzie wyglądał jak na rysunku 4.28. Wprowadź hasło dostępu obracając pokrętło wyboru temperatury ciepłej wody użytkowej i ustawiając zmieniającą się cyfrę na odpowiedniej wartości. Hasło dostępu umieszczone jest z tylnej strony panelu sterowania. Potwierdź ustawione hasło naciskając przycisk wyboru funkcji. Ustawianie parametrów Wybieramy numer parametru obracając pokrętłem wyboru temperatury ciepłej wody (rys. 4.29). Rodzaje parametrów i ich wartości zamieszczone są w tabeli. Po wybraniu interesującego nas parametru postępujemy następująco: - naciskamy przycisk wyboru funkcji, aby przejść do ustawienia wartości wybranego parametru. Po naciśnięciu przycisku na wyświetlaczu zacznie migać aktualna wartość ustawianego parametru - wartość parametru ustawiamy obracając odpowiednio pokrętłem regulacji ciepłej wody użytkowej - wybraną wartość zatwierdzamy przyciskiem wyboru funkcji, w tym momencie wartość ta przestaje migać - naciskamy przycisk INFO, aby wyjść z etapu programowania. Kocioł powróci do pozycji, w której na wyświetlaczu widnieją dwa myślniki “- -” (OFF). Aby zresetować kocioł naciśnij przycisk (rys. 4.27).

 

A teraz wyjaśnienie czemu tak się stało, zapewne kocioł wyłączyliście  nie tylko przyciskiem ale wyjęliście wtyczkę a to spowodowało reset do ustawień fabrycznych lub ktoś grzebał w przyciskach i z panelu wybrał reset do ust fabrycznych

 

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej chłopaki,

 

Chciałbym zadać pytanie tu, bo nie wiem gdzie indziej, a to jedyne forum na którym przebywam, więc żywię głęboką nadzieję, że ktoś mi pomoże :P Do rzeczy, studiuje architekturę, drugi rok, rozpatrywany przedmiot - projektowanie domków jednorodzinnych. Mamy dość wizjonerskiego prowadzącego, ostatnio zagiął nas pytaniem o to jak planujemy ogrzewać nasz dom. I tutaj chciałbym się zapytać o możliwości, i chodzi mi o pomysły godne "21 a nawet 22 wieku", gdzie koszta się oczywiście nie liczą. Całość warto połączyć być może z jakimś innowacyjnym sposobem uzyskiwania energii, bez ograniczeń do paneli słonecznych etc. Może ktoś się interesuje takimi tematami ;)


Z góry dzięki!

 

PS. Rozpatrujemy szeregówkę :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny na pewno słuszny pomysł do dom energooszczędny lub pasywny, a tam już mało istotne czym dogrzewamy. Panele w naszej szerokości słabowato okres zwrotu coś 15 lat gdzieś czytałem żywotność tego dobra potrafi 10 lat być. Niby pompa ciepła niezła myśl tylko co z tego że z 1 kw masz 3 skoro z dnia na dzień prąd potrafi podskoczyć 30% :/ Także gdzie się nie odwrócisz z tyłu dupa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2018 o 22:31, Michał Krupa napisał:

@WhySuSuper a kojarzysz projekt 2226 autorstwa biura Baumschlager Eberle?

 

Nie kojarzyłem, poczytałem. Bardzo ciekawy projekt, choć obawiam się, że, w realiach mojego zadania, ciężki do wdrożenia. Choć oczywiście zapytam o taka możliwość. 

 

@eurojanek Dzięki również za zwrócenie na to uwagi. Chyba na potrzeby przeglądu (czyli okresowego sprawdzenia postępu w projekcie) zaproponuje coś w tym stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WhySuSuper oczywiście nie uda Ci się w ramach projekty semestralnego zaprojektować takiego systemu (autorzy 2226 też mieli z tym problem ;)) ale chodzi mi o przyjęcie pewnych założeń.

W ramach pogłębiania studiów tego przypadku polecam jeszcze 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...