Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio wygrałem na aukcji dosyć interesujące szkło.
1797b3a.jpg

I to już mój realny kres marzeń kolekcjonerskich- nic droższego już nie planuje kupić (skupiam sie tylko na pentaxie).

Edytowane przez leto
  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, leto napisał:

Ostatnio wygrałem na aukcji dosyć interesujące szkło.
1797b3a.jpg

I to już mój realny kres marzeń kolekcjonerskich- nic droższego już nie planuje kupić (skupiam sie tylko na pentaxie).

Zakładam że to 600/F4 pod pentaxa średni format 6x7, sam o nim wyślałem kiedyś, ale z polskiego rynku tek są zeszmacowe i poobijane, a za granicy drogie trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sykatore napisał:

format 6x7,

Zgadza się.

Gdzie je widziałeś w Polsce? Jeden jest dostępny za zaporową kwotę 6,5kpln, innego widziałem na allegro za 4,2k pln, ale to było parę lat temu. 

Edytowane przez leto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie jest opis tego szkła, ja poznaje szkło.

Może ma ktoś do sprzedania w Polsce ładną sztukę, może by się zastanowił i rozbił skarbonkę prosiaczka.

 

Pokażę foto ze starego aparatu marketowego E-420 + stara szklanka pentax  300/4

Ta klasa obiektywów to kosmos, ale Bardzo Ciężkie

przegląd fot na aparacie 25% do kosza z pnia na brak ostrości

kolejne 30 % wyrzuca się z poziomu komputera,

a te ostre to jest, żyleta

+ zostawia się kilka średnich z racji na kadrowanie. 

 

Foto mój ulubiony ptaszek: ZIOMAL - samiec na obu

jedno po dużej kompresji już nie chce mi się szukać pliku źródłowego i drugie tylko w jpg.

 

Pokażę Wam mocowanie na grupę obiektyw bez regulacji ostrości pierścieniem, wiadomo ze stałym światłem Bardzo Jasne.  typu 140/1.8 120/1.9 90/ na coś tam  i 125/ na coś. System na szynie makro z 6x6 do ustawiania ostrości, a od tylca stawiasz lustro body pełna ramka z seryjnym obiektywem.

foto poglądowe, to z serii by wyzwolić w WAS chęci poznawcze bokheeeee.

Oczywiście możliwość symulacji Tilta 2D. Praktycznie to w osi nr 3 też tylko w mniejszym zakresie i pochylania w kadrze osi ostrości itd.

Zdjęć godnych pokazania nie mam z tego : )))

 

ziom.jpg

DSC_2042.JPG

P9183822 k2.jpg

Edytowane przez Sykatore
  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię używać obiektywy systemu Pentax 645 z przejściówką na bagnet Pentax K - tutaj zdjęcie zrobione obiektywem 45mm:

Powrót do Brandysa nad Łabą / Návrat do Brandýsa nad Labem / Return to Brandýs nad Labem

 

2 godziny temu, Sykatore napisał:

Pokażę foto ze starego aparatu marketowego E-420 + stara szklanka pentax  300/4

 

A nie masz wrażenia, że ten obiektyw ma dużą aberrację chromatyczną na cyfrze? Ja kiedyś miałem ten obiektyw i dlatego sprzedałem.

 

2 godziny temu, leto napisał:

Gdzie je widziałeś w Polsce? Jeden jest dostępny za zaporową kwotę 6,5kpln, innego widziałem na allegro za 4,2k pln, ale to było parę lat temu. 

Można sprawdzać czy w Czechach się nie pojawia w komisie jednego z największych czeskich sklepów fotograficznych:
Centrum FotoŠkoda - Objektivy střední formát | Pentax (fotoskoda.cz)

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szkło już przyszło.. Sprzęt fajny, ciekawa konstrukcja przesłony, soczewki  6 elementów w 5 grupach.
Trzy z przodu jedna pomiędzy i dwie sklejone z tyłu.
Szkło naprawdę eleganckie, egzemplarz z końca produkcji jak mniemam. 91-92 rok jakby wynikało z  załączonej ulotki.
Dobrze że udało mi się chociaż jedno szkło średnioformatowe zdobyć i że nie mam parcia na bardziej nowożytne konstrukcje, bo tam ceny by mnie zabiły.
Jeszcze ze dwa droższe mnie interesują, takumar 500mm f5-dwu soczewkowy. i zoom 135-600mm  z 15 stoma elementami. Ale to sobie obiecuję że za rok, a najlepiej za dwa będę starał się kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aflinta napisał:

pełnej klatki

Do pełnej klatki, światło F6.7. odnośnik
Myślę że to jedno z bardziej interesujących szkieł jakie pentax kiedyś robił.
Jest jeszcze 67-800mm f4, ale cena, dla mnie, zaporowa.
(Pisząc droższe miałem na myśli okolice 2000pln)
Chodzą mi po głowie szkła niemieckiej produkcji, ale te też muszę odpuścić :D
 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bikeman1 napisał:

Fajny wątek, szczerze dopiero zacząłem go przeglądać :)

 

Wrzucę trochę elektryczności na poczatek

 

 

P1010836.JPG

Jesteś pewien, że nie ściemniasz?? :D

https://forum.subaru.pl/topic/58839-rozmowy-fotograficzne/?do=findComment&comment=2667068

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2021 o 09:45, leto napisał:

Ostatnio wygrałem na aukcji dosyć interesujące szkło.
1797b3a.jpg

I to już mój realny kres marzeń kolekcjonerskich- nic droższego już nie planuje kupić (skupiam sie tylko na pentaxie).

Zaraz to kupiłeś to cudeńko.

Opowiadaj jak z jakością, tak wiem że ciężarówka.

Jak zasadzisz szkło z większego formatu, to na środku soczew zniekształcenia są mniejsze, niz po skrajach. Ale znawcą tematu nie jestem. Może jakieś próbki : )))

Zapewne + adapter na co (pełna ramka, crop, Nikon, canon...)

Mi się marzy takie do fotografii przyrodniczej. Jasne, ciężar i tak przeważnie z głowicy gimbałowej robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, .Misza. napisał:

 

O masz Ci los :biglol: nie udało się hehe

 

A tak na poważnie to jedne z moich ulubionych fot i nawet nie skojarzyłem ze juz kiedyś je wrzucilem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Sykatore napisał:

cudeńko

Zdjęć przez parę miesięcy nie zrobię, zakup był spontaniczny i mam mały debet na koncie. Potrzebny mi adapter i najlepiej mieszek pod średni format, żeby zjechać z minimalną odległością ostrzenia.
Jest to najładniejsze szkło w mojej kolekcji, jako ciekawostkę mogę powiedzieć że na dekielku pisze pentax a nie takumar. W JP klimat jest wilgotny, na razie wyjąłem obiektyw niech się suszy, środkowa soczewka jest pokryta lekkim nalotem, ale nie sądzę żeby miało to istotny wpływ na jakość zdjęć.
Mógłbym dać do serwisu, żeby mi to wyczyścili, ale chyba sobie daruję.. myślę że lepiej zostawić jak jest.
Trudno mi opisać słowami ten obiektyw, trzeba go wziąć do ręki i samemu zobaczyć :D mechanizmy pracują jak marzenie, soczewki są wielgaśne, sprzęt sprawia wrażenie klasy militarnej.
Moje szkła to sprzęt o wartości sentymentalnej, do robienia zdjęć na pewno lepiej sprawdzą się teraźniejsze konstrukcje apo.

Widziałem ostatnio na aukcji tego zooma który mi chodzi po głowie.. Jak to mówią, im więcej zjesz tym jesteś głodniejszy? :D

Tutaj porównanie, 135mm 500mm 600mm
IMG_20210224_094804.jpg
IMG_20210224_094747.jpg

Edytowane przez leto
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ipsx82 napisał:

50000 zł

Minolty nie pasują? są trochę tańsze.
Najbardziej mnie ciekawi w tym takumarze jaki wyszedłby bokeh przy portretach.. z mieszkiem mogłoby wyjść coś ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, leto napisał:

Zdjęć przez parę miesięcy nie zrobię, zakup był spontaniczny i mam mały debet na koncie. Potrzebny mi adapter i najlepiej mieszek pod średni format, żeby zjechać z minimalną odległością ostrzenia.
Jest to najładniejsze szkło w mojej kolekcji, jako ciekawostkę mogę powiedzieć że na dekielku pisze pentax a nie takumar. W JP klimat jest wilgotny, na razie wyjąłem obiektyw niech się suszy, środkowa soczewka jest pokryta lekkim nalotem, ale nie sądzę żeby miało to istotny wpływ na jakość zdjęć.
Mógłbym dać do serwisu, żeby mi to wyczyścili, ale chyba sobie daruję.. myślę że lepiej zostawić jak jest.
Trudno mi opisać słowami ten obiektyw, trzeba go wziąć do ręki i samemu zobaczyć :D mechanizmy pracują jak marzenie, soczewki są wielgaśne, sprzęt sprawia wrażenie klasy militarnej.
Moje szkła to sprzęt o wartości sentymentalnej, do robienia zdjęć na pewno lepiej sprawdzą się teraźniejsze konstrukcje apo.

Widziałem ostatnio na aukcji tego zooma który mi chodzi po głowie.. Jak to mówią, im więcej zjesz tym jesteś głodniejszy? :D

Tutaj porównanie, 135mm 500mm 600mm
IMG_20210224_094804.jpg
IMG_20210224_094747.jpg

 

Potrzebujesz adaptera:

https://www.google.com/search?sa=N&sxsrf=ALeKk01KOKOhCvOgVe-vng5XfOJZsiQgng:1614180919219&source=univ&tbm=isch&q=adapter+pentax+6x7&client=firefox-b-d&ved=2ahUKEwjy-avC7ILvAhWhmFwKHWG5DbU4ChCMmQR6BAgDEAE&biw=1280&bih=931

 

Jak by przyszło Ci kiedyś do głowy sprzedaż to jetem pierwszy w kolejce.

Zastrzegam sobie prawo pierwo - kupu : PPP

Szkoda Panie, że tak daleko mieszkasz, ja okolice Lublina.

Ja też mam kilka szkieł które lubię i M42 i wielki format i pełna ramka,

Wszystkie stało-ogniskowe - ŻADNYCH  zoom,

Ale o tym trochę później.

 

Rzucam wyzwanie Forumowej Gawiedzi: Pochwalcie się szklankami (szkłami) które lubicie 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Sykatore napisał:

Rzucam wyzwanie Forumowej Gawiedzi: Pochwalcie się szklankami (szkłami) które lubicie 

 

Mi się udało w 2019 kupić za czapkę gruszek obiektyw Pentax SMC-F 50/1.7 (produkcja zakończyła się w 1991). Bardzo się sprawdza na różne imprezy z przyjaciółmi, bo można robić fajne zdjęcia i nie trzeba blisko podchodzić.
Najlepsze jest to, że obiektyw wyhaczyłem w Ottawie, a sprzedawał go gość z Sosnowca (tru story, bro) :D

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sykatore napisał:

sprzedaż

One są popularne na ebay'u. U mnie sprawa ze sprzedażą obiektywów idzie bardzo ciężko, chociaż żona odebrałaby to z niewątpliwym entuzjazmem.
Do fotografii przyrodniczej, moim zdaniem to się nie nada i właściwie szkoda by było go narażać na warunki atmosferyczne, pyłki, zabrudzenia. On nie ma żadnych uszczelnień.  To bardziej zabytek niż coś użytkowego.
Podłączać go będę do tego k-r'a. Chociaż ten aparat już mnie bardzo irytuje, to też nie widzę powodu by go zmieniać, wolałbym nowy słoik :D
A co u Ciebie ciekawego się znajdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...