Skocz do zawartości

O rowerach


Niuniek

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.08.2024 o 19:56, QbaqBA napisał(a):

Ktoś może ma jakieś fajne trasy do polecenia w okolicy Międzyzdrojów?

 

kieruj się na zachód, a potem na południe :upside-down-face_1f643-small:

 

IMG_20240806_231736.thumb.jpg.a19d334162813a09e2b2d698235246fa.jpg

 

IMG_20240806_231816.thumb.jpg.0de8c61c611a7ccd12bfeb913d7c5b08.jpg

 

 

ewentualnie promem na Uznam i potem wzdłuż morza - też fajnie sparerowym tempem..

na mapy.cz masz ścieżki rowerowe ładnie narysowane:

 

Screenshot_20240806-232545.thumb.png.600f96ca5ddab76b7fc0e28e29252aaf.png

 

 

 

 

Edytowane przez czekker
  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem kilka stron tego wątku jak ambitnie i poważnie podchodzicie do tematu i ... nie wiem od czego i jak zacząć ... :blush:

pochwalić się, że kiedyś jeździłem całkiem sporo, tzn, cały rok na okrągło, w każdą pogodę, itd. ?

czy

wstydzić się jak daaaawno temu to było ? :blush:

czy

może jednak konstruktywnie, że było to dawno, ale po długiej przerwie chciałbym do tego wrócić ? ;) 

 

Po ostatnim, dość aktywnym, rodzinnym urlopie przypomniałem sobie co sprawia mi frajdę i postanowienie, żeby znaleźć na nią czas już jest, natomiast mój dylemat jest natury sprzętowej. 

 

Mój obecny rower Giant XTC3 Disc ma sporo lat i jest mocno wysłużony  ...

Manetki przerzutek nie łapią, hamulce hydrauliczne miękke, złączki i śruby nierdzewne pordzewiałe, tarcze hamulcowe biją, lakier ramy obdrapany, itd -  lepiej nie będę wrzucał zdjęcia ... bo wstyd jak go zaniedbałem :blush: 

Jest to rower kupiony chyba w 2007 i trochę mi go szkoda, ale jak pomyślę, ile musiałbym w niego zainwestować, żeby przywrócić do porządnego stanu, to zaczynam myśleć, że może jednak kupiłbym nowy ? :blush: 

 

Moje pytanie / prośba do Was o Wasze opinie - na przykładzie dwóch rowerów różnych marek w podobnym budżecie:

https://www.scott.pl/produkt/1629/12015/Rower-Scale-950

https://www.specialized.com/pl/pl/chisel-hardtail-comp/p/199641?color=319940-199641&searchText=91722-5204

- który Waszym zdaniem osprzęt jest lepszy: SHIMANO czy SRAM ?

Czy są na tyle porównywalne, że przy wyborze sugerować się innymi rzeczami ... ? 
 

albo inaczej - który z tych dwóch Wy byście wybrali i dlaczego ?? ;) 

 

 

 

 

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lukasdraz napisał(a):

Najpierw powiedz gdzie chcesz jeździć. Czy tylko po ścieżkach w mieście czy gdzieś po lasach trochę bo głównie pod to musisz zobaczyć jaki rower potrzebujesz ;)


Sluszne pytanie - obecny służył mi wszędzie, raczej z przewagą  terenu, ale wtedy tylu pięknych szybkich asfaltowych ścieżek rowerowych nie było - nimi również chciałbym czasem się nacieszyć  ;) 

 

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Blixten napisał(a):


Sluszne pytanie - obecny służył mi wszędzie, raczej z przewagą  terenu, ale wtedy tylu pięknych szybkich asfaltowych ścieżek rowerowych nie było - nimi również chciałbym czasem się nacieszyć  ;) 

 

To weź pod uwagę może gravela bo to teraz na czasie ;)

Ja co prawda preferuje od paru lat szosowy rower ale na mtb tez zdarzyb sie pojeździć. Ale gdybym mial wybrac jeden uniwersalny to zastanowilbym się nad jakimś gravelem.

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukasdraz napisał(a):

weź pod uwagę może gravela

 

Godzinę temu, sartek napisał(a):

albo uterenowiony fitness typu

 

Moje marzenie to Down Country, ale nie przewiduję raczej budżetu na coś porządnego w tej klasie, więc zadowolę się jednak czymś w gatunku  Cross Country ;) 

Tymi też da radę po asfalcie ;) 

 

 

Wracając do pytania - SHIMANO czy SRAM ?

Bo jakoś podświadomie szukam modeli z Deore XT ... 

 

 

 

Edytowane przez Blixten
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Blixten napisał(a):

Wracając do pytania - SHIMANO czy SRAM ?

Bo jakoś podświadomie szukam modeli z Deore XT ... 

 

Ja osobiście zawsze jeździłem na xt. Mój młody chodzący do szkółki mtb też zawsze jeździł na xt i żadnych zastrzeżeń nigdy nie mieliśmy. Osobiście szedłbym w shimano.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Blixten napisał(a):

Wracając do pytania - SHIMANO czy SRAM ?

Co kto lubi - potestuj :)

 

Jeżeli przyjmiesz tę samą półkę cenową, Shimano będzie bardziej jak subarowe CVT, a SRAM będzie bardziej jak DSG, serio :)

Edytowane przez sartek
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sartek napisał(a):

Jeżeli przyjmiesz tę samą półkę cenową, Shimano będzie bardziej jak subarowe CVT, a SRAM będzie bardziej jak DSG, serio :)

 

Jeśli SHIMANO, to zostały mi już tylko dwie opcje:  Scott Scale i Cannondale Scalpel :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Blixten napisał(a):

 

Jeśli SHIMANO, to zostały mi już tylko dwie opcje:  Scott Scale i Cannondale Scalpel :) 

Podejrzewam, że jeżeli nie jesteś zawodowcem, na obu tych rowerach będziesz miał mnóstwo frajdy :) Wybierz ten, którego kolor bardziej Ci leży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sartek napisał(a):

Podejrzewam, że jeżeli nie jesteś zawodowcem, na obu tych rowerach będziesz miał mnóstwo frajdy :) Wybierz ten, którego kolor bardziej Ci leży :)


Fajny byłby taki zawód w sumie ;)

 

słucham teraz opinii o geometrii, widelcach, oponach, obręczach, ale znając życie i tak coś z czasem zmodyfikuję żeby było lżej ;) 

 

… czyli jednak będzie Shimano :yahoo:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Blixten napisał(a):

Przeczytałem kilka stron tego wątku jak ambitnie i poważnie podchodzicie do tematu i ... nie wiem od czego i jak zacząć ... :blush:

pochwalić się, że kiedyś jeździłem całkiem sporo, tzn, cały rok na okrągło, w każdą pogodę, itd. ?

czy

wstydzić się jak daaaawno temu to było ? :blush:

czy

może jednak konstruktywnie, że było to dawno, ale po długiej przerwie chciałbym do tego wrócić ? ;) 

 

Po ostatnim, dość aktywnym, rodzinnym urlopie przypomniałem sobie co sprawia mi frajdę i postanowienie, żeby znaleźć na nią czas już jest, natomiast mój dylemat jest natury sprzętowej. 

 

Mój obecny rower Giant XTC3 Disc ma sporo lat i jest mocno wysłużony  ...

Manetki przerzutek nie łapią, hamulce hydrauliczne miękke, złączki i śruby nierdzewne pordzewiałe, tarcze hamulcowe biją, lakier ramy obdrapany, itd -  lepiej nie będę wrzucał zdjęcia ... bo wstyd jak go zaniedbałem :blush: 

Jest to rower kupiony chyba w 2007 i trochę mi go szkoda, ale jak pomyślę, ile musiałbym w niego zainwestować, żeby przywrócić do porządnego stanu, to zaczynam myśleć, że może jednak kupiłbym nowy ? :blush: 

 

Moje pytanie / prośba do Was o Wasze opinie - na przykładzie dwóch rowerów różnych marek w podobnym budżecie:

https://www.scott.pl/produkt/1629/12015/Rower-Scale-950

https://www.specialized.com/pl/pl/chisel-hardtail-comp/p/199641?color=319940-199641&searchText=91722-5204

- który Waszym zdaniem osprzęt jest lepszy: SHIMANO czy SRAM ?

Czy są na tyle porównywalne, że przy wyborze sugerować się innymi rzeczami ... ? 
 

albo inaczej - który z tych dwóch Wy byście wybrali i dlaczego ?? ;) 

 

 

 

 

Zajrzyj jeszcze do Treka, np. Procaliber 8, albo karbonowy Procaliber 9.5 lub 9.6

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno roweru to dziwna sprawa: nawet w butach możesz przejść sie po sklepie, samochodem pojeździć wokół salonu itd. A kupując rower musisz polegać na opiniach, co (i to jest najzabawniejsze) wszyscy uznają za normalne.

 

I dlatego @Blixten ponieważ zapomniałeś jak jeździ się rowerem i nie masz współczesnego punktu odniesienia (bo rower sprzed kilkunastu lat nie jest nim na pewno) sugerowałbym kupno czegoś używanego. Oszczędzić można sporo a jak Ci się nie spodoba, to sprzedać z niewielką stratą.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mną chodzi ostatnio NSBikes Eccentric Chromo, chciałbym kupić tylko ramę i zlożyć samemu w całość na plusowych kołach 27.5x3.0, czy ktoś z Was miał kontakt z tym rowerem, dobry kierunek obrałem? Mam jeszcze opcję kupić używkę Trek Stache na plusowych kołach 29 ale nie wiem tak naprawdę co będzie lepszym wyborem. Z kolei coś innego sensownego na plusach nie przychodzi mi do głowy, wertuję internety i w Polsce trochę lipa jest w tej kategorii :(

Jeżdżę głównie po lasach, trochę rekreacji, trochę zwiedzania i jak tylko mam możliwość to jakieś leśne single bądź bike parki. Mam trailowego HT w tej chwili i jest super ale mam jakis niedosyt i zachorowałem jakiś czas temu na takiego "pół fat bika"

Edytowane przez adamW202
  • Zdrówko! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, QbaqBA napisał(a):

Ile km robisz/planujesz robić rocznie?

"Kiedyś kiedyś" jeździłem naprawdę codzienne przez cały rok, nie jakieś arcydługie trasy, ale minimum to było Gdynia Śródmieście -Gdynia Orłowo - moja ulubiona trasa lasem przez klif orłowski, a gdy czasu było więcej, to Sopot lub dalej. 

Teraz plan jest .... zacząć, ale skoro zdecydowałem się 7 lat temu rzucić palenie, to może wrócić do dobrej kondycji również (jeszcze) warto ? ;) 

 

43 minuty temu, Knurek1111 napisał(a):

I dlatego @Blixten ponieważ zapomniałeś jak jeździ się rowerem i nie masz współczesnego punktu odniesienia (bo rower sprzed kilkunastu lat nie jest nim na pewno) sugerowałbym kupno czegoś używanego. Oszczędzić można sporo a jak Ci się nie spodoba, to sprzedać z niewielką stratą.

Masz rację, brzmi to sensownie, ale z moim podejściem; "10 razy pomyśl, a raz zrób + obróć monetę 20 razy zanim wydasz raz" ;) , jest szansa, że trafię blisko celu  ;) 

Poczekam na powakacyjne rabaty, a czas wykorzystam na upewnienie się czego faktycznie potrzebuję, sprzętowo już wiem jakie jest minimum, a kolejna kwestia to geometria... 

Za wszystkie dotychczasowe porady bardzo dziękuję wszystkim :drinks: a w razie kolejnych wątpliwości pozwolę sobie jeszcze tu wrócić z pytaniem ;) 

Dzięki ! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eccentric fajny rower. Macalem i przymierzałem się zanim kupiłem KrossaDust, a ostatnio kupiłem Eccentrica Alu dla syna i jest zadowolony.
Cro-mo jest fajnie ekscentryczne, ale przy grubych oponach to brutalnie powiem że dla mnie nie robi różnicy komforcie, za to masa jednak odczuwalnie większą.

Ja lubię takie trailowe geo.

Z ekscentrycznych Cromo traili to jeszcze był Kross Smooth Trail / Pure Trail z kołami 27+ albo 29.
Ale mi w nich nie pasował wysoki przekrok w porównaniu do Dusta czy Eccentrica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Bosman napisał(a):

Ale mi w nich nie pasował wysoki przekrok w porównaniu do Dusta czy Eccentrica

W tej chwili mam Dusta, świetny rower!, od kiedy wepchnąłem w niego 29x2.5 z tyłu i 29x2.6 z przodu to jeszcze bardziej mi pasuje. A single jedzie się na nim bosko. No trochę cieżki się zrobił ale mi to nie przeszkadza. Grist też chodzi mi po głowie tak jak ten Trek Stache, ale w tym przypadku to niestety tylko w gre wchodzi polowanie na portalach aukcyjnych.

Smooth Trailem też bym nie pogardził (Pure to chyba to samo ale wychodził fabrycznie na 29 calach i był zielony a nie niebieski).

P.S. Kross kiedyś miał kilka naprawdę fajnych rowerów. Stare dobre czasy....

Edytowane przez adamW202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blixten napisał(a):

"Kiedyś kiedyś" jeździłem naprawdę codzienne przez cały rok, nie jakieś arcydługie trasy, ale minimum to było Gdynia Śródmieście -Gdynia Orłowo - moja ulubiona trasa lasem przez klif orłowski, a gdy czasu było więcej, to Sopot lub dalej. 

 

To przemyśl, czy do takich zastosowań potrzebny Ci rower za 10k pln. Bo moim zdaniem (choć oczywiście mogę się mylić) nie odczujesz różnicy między XT a zwykłym Deore, a zaoszczędzoną kasę wydasz sobie na jakieś wycieczki w góry na rower etc...

Oczywiście każdemu wg potrzeb, ale warto mieć świadomość jakie się ma te realne, a nie wykreowane przez insta etc ;)

 

Godzinę temu, Bosman napisał(a):

Cro-mo jest fajnie ekscentryczne, ale przy grubych oponach to brutalnie powiem że dla mnie nie robi różnicy komforcie, za to masa jednak odczuwalnie większą.

 

Ale jak pęknie, to każdy spawacz połata ;)

Edytowane przez QbaqBA
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, QbaqBA napisał(a):

 

To przemyśl, czy do takich zastosowań potrzebny Ci rower za 10k pln. Bo moim zdaniem (choć oczywiście mogę się mylić) nie odczujesz różnicy między XT a zwykłym Deore, a zaoszczędzoną kasę wydasz sobie na jakieś wycieczki w góry na rower etc...

Ciężko ująć to lepiej. W użytkowaniu "normalnym", nie wyczynowym na poziomie zawodniczym tak naprawdę wystarczy napęd klasy Deore M5100 / 6100, i nie dość że będzie bezproblemowym i łatwym w obsłudze to do tego jeszcze z tanimi częściami zamiennymi jak już się coś zużyje/połamie. A ergonomią nie odbiega to zbytnio od wyższych modeli (trochę więcej waży:blink:). Nie mniej jednak nie wszystkie decyzje zakupowe muszą być zdroworzsądkowe, więc nie ma przeciwskazań ;)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Blixten napisał(a):

Moje marzenie to Down Country, ale nie przewiduję raczej budżetu na coś porządnego w tej klasie, więc zadowolę się jednak czymś w gatunku  Cross Country ;) 

Tymi też da radę po asfalcie ;) 

 

Wracając do pytania - SHIMANO czy SRAM ?

Bo jakoś podświadomie szukam modeli z Deore XT ...

Nie porzucaj marzeń i idź tym tropem!

Całe TPK, czy Gdyńskie klify są stworzone pod fulla :D

Ja rok temu na pewne okrągłe urodziny kupiłem sobie właśnie fulla i nagle 20lat jakoś ubyło ;) Budżet to raczej ok 15k żeby to miało sens ale poziom frajdy i komfortu (w pewnym wieku trzeba dbać o plecy) dużo większy niż na zwykłym XC.

 

Ja poszedłem w Treka, a kumpel kupił chwilę po mnie NS BIKES Synonym TR2 (dobry stosunek cena/jakość) i też zachwycony.

 

Czy Sram czy Shimano? sam byłem sfiksowany na Shimano XT, bo nie chciałem zaakceptować braku możliwości zmiany przełożenia palcem wskazującym (sram ma wszystko na kciuku), w rzeczywistości przełączam chyba częściej z kciuka (mając dwie możliwości). Podsumowując, nie skreślaj srama.

  • Zdrówko! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, keyman napisał(a):

Nie porzucaj marzeń i idź tym tropem!

Przenigdy ! ;) 

 

Godzinę temu, keyman napisał(a):

Całe TPK, czy Gdyńskie klify są stworzone pod fulla :D

:wub:

do moich (nawet bardzo) okrągłych jeszcze kilka miesięcy, ale już dzisiaj zajrzałem po drodze do Hali Olivia, siedziałem na hardtailu Scale Scott’a i ta geometria/pozycja mi bardzo odpowiada, ale rzeczywiście full to ciekawe doświadczenie, a właściwie to inny świat.
Tak jak mówisz, tutaj potrzebny jest większy budżet, więc muszę to przemyśleć, ale nie wiem jak się jeździ na tego typu rowerze :( … tutaj model Spark i blisko 12 tysięcy … niby po rabacie ;) 

 

IMG_1958.thumb.jpeg.d16da3f4da5fc1841d906a8648a597d3.jpeg

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...