Skocz do zawartości

Jaki kupić telewizor LCD/LED/PLAZMA ?


Paweł_P

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Guzik napisał:

bezproblemowe przekazywanie obrazu z telefonów na telewizor

 

Słyszałem, że świetnie to działa... z telefonami Samsunga, a my raczej używamy nadgryzionych jabłek i nie sądzę, żeby to się zmieniło w przewidywalnej przyszłości.

Szukam więc czegoś bardziej zgodnego z jabłkowym ekosystemem.

 

Godzinę temu, Guzik napisał:

Kupiłem w promocji razem z soundbarem Samsung Q70

 

Ja myślałem o czymś od Sonosa, co prawda jeszcze nie słuchałem, więc to myśl czysto teoretyczna... ale oferta wygląda fajnie i zestaw można sukcesyjnie rozbudowywać jeśli byłaby taka potrzeba.

 

20 minut temu, boy napisał:

Zobacz jak tanio można kupić TCL 65C825 - od 4 999,00 zł

 

Faktycznie niezła oferta... ja myślałem o tym z serii C935, więc muszę porównać czym ta seria różni się od C825. 

Generalnie te nowe TCLe na papierze wyglądają świetnie... nie wiadomo tylko jak to się sprawdzi na dłuższą metę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Urabus napisał:

Generalnie te nowe TCLe na papierze wyglądają świetnie... nie wiadomo tylko jak to się sprawdzi na dłuższą metę.

Powiem Ci, za jakiś czas bo sam niedawno kupiłem tcl ale w opcji pasztetowej 42 cale. Model z serii P615. Poza dźwiękiem jest całkiem ok. Ale wiesz... ja nie jestem specjalnie wymagający. Przez 11 lat miałem plazmę od LG "HD ready" :D 

Teraz przeskok na 4k zrobił na mnie duże wrażenie. Zaczynam myśleć nad zakupem jakiejś konsoli żeby się tv nie marnował :P Gry z Geforce Now w FHD wyglądają świetnie. Konsola wyglądała by jeszcze lepiej :)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy nastraszył mnie wypalającą się szybko matrycą OLED. Czy użytkuje ktoś już może dłuższy czas i może się podzielić spostrzeżeniami czy jednak nie iść w QLED?

Mnie się w Sony od trzech lat nic nie wypaliło. I ogólnie tak całkiem spoko współpracuje ten sprzęt.
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Faktycznie niezła oferta... ja myślałem o tym z serii C935, więc muszę porównać czym ta seria różni się od C825. 
Generalnie te nowe TCLe na papierze wyglądają świetnie... nie wiadomo tylko jak to się sprawdzi na dłuższą metę.
 
Jak masz jeszcze wyższy budżet i chcesz zgodności z jabłkiem to najlepszy będzie jakiś wysoki model tegoroczny albo ubiegłoroczny Sony, ja wysłałem ten konkretny ubiegłoroczny model TCL bo uważam, że ma najlepszy obraz w kategorii 65"do 5.000.
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Urabus napisał:

Pomieszczenie około: 6x8 więc tak na oko celuję w 4K i 60-90 cali. Standardowa odległość oglądania (z kanapy) to będzie jakieś 2-3 metry ale z aneksu kuchennego też dobrze by było coś zobaczyć, a to wyjdzie jakieś 6-7 m

trzeba będzie wybierać :) Albo kanapa i 65 - 70 cali, albo kuchnia i wtedy drenaż portfela :)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wlazłem do EuroRTVAGD i stała tam Bravia MiniLED 75" za 20k pln bez złotówki. Wyświetlała tylko białe, dość duże logo SONY na środku ekranu i blooming był niewiarygodny. Więc może to i jest MiniLED, ale stref ma malutko, a kosztuje horrendalne pieniądze na tę chwilę.

Ale ogólnie technologia jest super, MiniLED w MacBooku robi świetną robotę - tylko to jest 10tys stref na 14", a nie 1-2tys na 75"... 

 

Zaraz stukną też 2 lata mojemu OLEDowi (Philips, matryca LG) - nic nie powypalane, a służy regularnie grom za wyświetlacz. Natomiast jednolitość szarości jest kiepska i to jest olbrzymi problem w OLEDach o którym niemal nikt nie mówi w recenzjach itp

 

ED: Ten TCL wyżej ma raptem 128 stref podświetlenia... 

Edytowane przez Turbo
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Turbo napisał:

Ostatnio wlazłem do EuroRTVAGD i stała tam Bravia MiniLED 75" za 20k pln bez złotówki.

to nie jest miniLED. To jest panel LCD z podświetlenie LED a mini to chwyt marketingowy ponieważ żeby zwiększyć ilość stref podświetlenia trzeba było zastosować mniejsze diody LED.

Prawdziwy "mini LED"  to ekran LED (nie mylić z LCD z podświetleniem LED) w oparciu o technologię CoB (Chip on Board) o jest to zupełnie inny produkt/technologia/liga.

 

W dniu 14.06.2022 o 08:34, Turbo napisał:

Ten TCL wyżej ma raptem 128 stref podświetlenia... 

dlatego napisałem że to taniocha.

Dla porównania Samsung Q LED ma chyba około 450 a Neo Q LED ma ponad 700....

Jeżeli kupować do oglądania filmów to tylko OLED lub Q LED od serii 80 lub Neo Q LED jeżeli jest budżet. Spokój na kilka lat.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien? nie było krawędziowe na pewno w każdym razie... cóż, myślałem że TV za 20 koła papiera to już nie będzie zwykły LCD, no ale to tak tylko wpadło mi w oko w sklepie, nie wnikałem za bardzo w spec. 

Swoją drogą te ilości stref są śmiesznie małe - ja myslę o kolejnym tv juz w kategoriach 75" i na takiej tafli to to mizerniutko wyjdzie... Ale OLEDa drugiego bym chyba nie kupił, te ciemne szarości to jest taka loteria panelowa straszna :/  

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2022 o 19:16, pablonas napisał:

Powiem Ci, za jakiś czas

 

Nie mogę aż tak długo czekać ;) 

 

W dniu 13.06.2022 o 19:16, pablonas napisał:

Przez 11 lat miałem plazmę od LG "HD ready"

 

My od przeszło 15 mamy plazmę Panasonica i też nikt jakoś specjalnie nie narzeka... choć na jasnym obrazie widać już plamy.

 

W dniu 13.06.2022 o 19:51, boy napisał:

Jak masz jeszcze wyższy budżet

 

Z tym budżetem to zawsze jest kłopot ;)

Szczerze napisawszy wolałbym wydać mniej ale zdaję sobie sprawę, że będzie to zakup na długie lata więc nie wykluczam droższych opcji.

 

W dniu 13.06.2022 o 21:57, Adam12 napisał:

Albo kanapa i 65 - 70 cali, albo kuchnia

 

Stawiam, znaczy siadam, na kanapę i celuję w coś rozmiaru 75"... najwyżej trochę ją przesunę ;) 

 

1 godzinę temu, Adam12 napisał:

lub Neo Q LED

 

A ile taki 75" calowy Neo QLED ma tych stref podświetlenia, bo nie mogę się doszukać w specyfikacji? 

Dajmy na to model QN95A Neo QLED 4K... chyba że jest coś nowszego w tym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Urabus napisał:

 

Nie mogę aż tak długo czekać ;) 

 

 

My od przeszło 15 mamy plazmę Panasonica i też nikt jakoś specjalnie nie narzeka... choć na jasnym obrazie widać już plamy.

 

 

Z tym budżetem to zawsze jest kłopot ;)

Szczerze napisawszy wolałbym wydać mniej ale zdaję sobie sprawę, że będzie to zakup na długie lata więc nie wykluczam droższych opcji.

 

 

Stawiam, znaczy siadam, na kanapę i celuję w coś rozmiaru 75"... najwyżej trochę ją przesunę ;) 

 

 

A ile taki 75" calowy Neo QLED ma tych stref podświetlenia, bo nie mogę się doszukać w specyfikacji? 

Dajmy na to model QN95A Neo QLED 4K... chyba że jest coś nowszego w tym rozmiarze.

Neo Q ma ponad 700. Niebieski kolor diody i to robi różnicę.  Podejdź sobie do brand store i obejrzyj. Jakość jest super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2022 o 08:35, Adam12 napisał:

Dla porównania Samsung Q LED ma chyba około 450 a Neo Q LED ma ponad 700....

Jeżeli kupować do oglądania filmów to tylko OLED lub Q LED od serii 80 lub Neo Q LED jeżeli jest budżet. Spokój na kilka lat.

No i co po tych strefach jak:

 

„HDR occasionally shines, mainly in bright and colorful scenes that can look even better than on OLED TVs – but not accurate in luminance and colors – but in high-contrast scenes, scenes with small bright objects (stars, lamps etc.) and scenes that are darker overall QN95B is nowhere near in HDR picture quality to OLED TVs as raised blacks, visible blooming and halos take away from the otherwise good picture experience.”

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie kupiłbym ponownie Samsunga, mój fabrycznie nowy egzemplarz miał szpary w obudowie po kilka mm przez które można było zobaczyć matryce. Oddałem go, zamówiłem nowy taki sam i było dokładnie to samo.

Odpowiedź firmy była taka że mogę sobie to zgłosić i czekać dwa tygodnie na serwis bo mają dużo pracy , dobrze że kupiłem przez internet.

Do jasnego pomieszczenia zwykły LED Sony/TCL, do ciemnego pomieszczenia OLED od LG/Sony.

Wszystkie te QD Samsungi to jest przestarzałe, przereklamowane gówno wciskane ludziom przez pracowników elektromarketow, którzy mają prowizję od opiekunów marki.

Nowy QD OLED może coś zmieni ale póki co cena jest zaporowa (15k za 65").01d30a04787625b8123cd6c460b46505.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda - mini led to kolejne odgrzanie kotleta, polanego kolejnymi marketingowymi sosami. Natomiast przyszłość może należeć do matryc micro led, które łączą zalety led-ów i oled-ów

Problem w tym, że na razie ceny tej technologii to kosmos i nie wiadomo kiedy zejdą do jakiegoś normalnego poziomu.

Edytowane przez Zyzol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, MiniLED to idealny kompromis pomiędzy zwykłym LCD z marną czernią i kontrastem, a OLEDem z przeciętną jasnością, problematycznymi szarościami i większym ryzykiem wypaleń. 
Tylko musi być faktycznie zrobiony jak należy, bo jak tych stref jest raptem 128-750 na 65" i większych, to to jest gówno a nie MiniLED. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Turbo napisał:

Bzdura, MiniLED to idealny kompromis pomiędzy zwykłym LCD z marną czernią i kontrastem,

Wszystko zależy od sposobu użytkowania i materiału. To nadal te same matryce tylko z nowym podświetleniem.

 

 

33 minuty temu, Turbo napisał:

Tylko musi być faktycznie zrobiony jak należy, bo jak tych stref jest raptem 128-750 na 65" i większych, to to jest gówno a nie MiniLED

Dokładnie, w tv 4k stref powinno być 8.294.400, czyli tyle, ile mają oledy/micro ledy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Zyzol napisał:

Wszystko zależy od sposobu użytkowania i materiału. To nadal te same matryce tylko z nowym podświetleniem.

 

 

Dokładnie, w tv 4k stref powinno być 8.294.400, czyli tyle, ile mają oledy/micro ledy ;) 

A ktory tyle ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Turbo napisał:

Bzdura, MiniLED to idealny kompromis pomiędzy zwykłym LCD z marną czernią i kontrastem, a OLEDem z przeciętną jasnością, problematycznymi szarościami i większym ryzykiem wypaleń. 
Tylko musi być faktycznie zrobiony jak należy, bo jak tych stref jest raptem 128-750 na 65" i większych, to to jest gówno a nie MiniLED. 

Proponuje poczytać czym się różnią technoligie LCD Q LED, OLED oraz Micro LED CoB. Przyda się.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Adam12 napisał:

Proponuje poczytać czym się różnią technoligie LCD Q LED, OLED oraz Micro LED CoB. Przyda się.....

 

Może sam od tego zacznij.

Albo lepiej od czytania ze zrozumieniem, bo rzucasz akronimami, sugerujesz że coś pisze nie tak, tylko nie bardzo wiadomo o co ci chodzi.

Edytowane przez Turbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zyzol napisał:

Kolega użył przekornego skrótu myślowego. Jeżeli każdy piksel świeci własnym światłem, możemy go uznać za „strefę”, prawda?

niestety nie. Piksele nie święcą :)

Piksel składa się z 3 (zielony, niebieski, czerwony, lub 5 subpikseli w Q LED) a "świeci" tylko dlatego, że jest podświetlany przez diody LED umieszczone "krawędziowo" (na dolnych i górnych krawędziach matrycy LCD stąd przy słabym wykonaniu pojawiają się nierównomierności, zaleta małe wymiary i zużycie prądu)  lub z tzw. bezpośrednim matrycowym gdzie diody LED są umieszczone na całej powierzchni matrycy. Dzięki temu  unikami problemów z brakiem równomierności podświetlenia.

To tak w bardzo dużym uproszczeniu.

Z "normalnych" matrycach LCD diody LED podświetlają światłem białym w Q LED niebieskim. Jako ciekawostka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Turbo napisał:

Może sam od tego zacznij.

Albo lepiej od czytania ze zrozumieniem, bo rzucasz akronimami, sugerujesz że coś pisze nie tak, tylko nie bardzo wiadomo o co ci chodzi.

 

3 godziny temu, Turbo napisał:

Bzdura, MiniLED to idealny kompromis pomiędzy zwykłym LCD z marną czernią i kontrastem, a OLEDem z przeciętną jasnością, problematycznymi szarościami i większym ryzykiem wypaleń. 
Tylko musi być faktycznie zrobiony jak należy, bo jak tych stref jest raptem 128-750 na 65" i większych, to to jest gówno a nie MiniLED. 

 

Postaram się w jednym zdaniu: Mini LED to nie jest rodzaj matrycy tylko typ diody użyty do podświetlenia matryc LCD. Stąd powyższe jest niestety błędnym rozumowaniem.

Życzę miłej niedzieli i z mojej strony tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...