Skocz do zawartości

Trawniki i ogrody forumowe


Aga

Rekomendowane odpowiedzi

No tnę trochę, tak co rok i kierunkiem pozostawionych gałęzi nadaje kształt.

 

Pokażcie jakich narzędzi używacie, chodzi mi o te praktyczne i bardzo często używane.

Wręcz nieodzowne : )))

 

Ja planuje liznąć trochę teorii. Polecam, wiedzę jaka jest zawarta w teorii o drzewkach owocowych tylko fiuuu inne.

Można pobrać sobie PDFy zajawki książek jak się komuś spodoba, to warto kupić, nie kosztuje to wielkich pieniądzorów, a z wersji papierowej łatwiej się korzysta.

W necie jest tego sporo.

 

Hasła: szczepienie drzew owocowych, sadowniczych i pokrewne.

 

http://www.agroswiat.pl/spisy/szczepienie_rozmnazanie_roslin_sadowniczych.pdf

http://drzewa.org.pl/wp-content/uploads/2020/10/standard_CiPD_draft.pdf 

https://modr.pl/sites/default/files/brochures/ciecie_jabloni_grusz_na_ww.pdf

 

Mały Stół Obrotowy: 

https://allegro.pl/oferta/10-calowy-okragly-stol-obrotowy-bonsai-obrotowy-ta-11868763005?reco_id=79976fb8-af98-11ec-b93e-c2b0afec1637&sid=1b14f67fa36602937f1572a57e6df4124ef63b53ab9897d3b9ab8b1bd1d899d5

 

10-calowy-okragly-stol-obrotowy.jpg

Edytowane przez Sykatore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sykatore napisał:

No tnę trochę, tak co rok i kierunkiem pozostawionych gałęzi nadaje kształt.

 

Pokażcie jakich naradzia używacie, chodzi mi o te praktyczne i bardzo często używane.

Wręcz nieodzowne : )))

 

Ja planuje liznąć trochę teorii, Polecam, wiedz jest ta mam co przy drzewkach owocowych tylko fiuuu inne.

Można pobrać sobie PDFy zajawki książek jak się komuś spodoba, to warto kupić, nie kosztuje to wielkich pieniądzorów, a z wersji papierowej łatwiej się korzysta.

 

Hasła: szczepienie drzew owocowych, sadowniczych i pokrewne.

 

http://www.agroswiat.pl/spisy/szczepienie_rozmnazanie_roslin_sadowniczych.pdf

http://drzewa.org.pl/wp-content/uploads/2020/10/standard_CiPD_draft.pdf 

 

Książki napewno przejże, bardzo chciałbym również poznać trochę więcej teorii na temat drzew liściastych, buk, klon, grab, wierzba. Jak je uprawić, kiedy przycinać, kiedy przesadzać, jaka gleba, jak ciąć, za którym pąkiem, aby rosło tak czy inaczej. 

Podstawy jakieś mam, ale chce to zgłębiać :)

 

Jeśli chcesz coś liznąć o bonsai to polecam http://Www.ilovebonsai.pl

Tony wiedzy podstawowej i nie tylko o bonsai. Ja ostatnio zebrałem sporo wpisów z tego bloga i wydrukowałem 110 stron, nawet teraz siedzę i sobie czytam :)

Obecnie czytam o nawożeniu

 

16488363643213145970396701387136.thumb.jpg.e14b628a717bf8b60bd4fac0ed92fb43.jpg

 

Jeśli chodzi natomiast o narzedzia, to jestem bardzo początkującym miłośnikiem bonsai. 

Po krotce to tak, zacząłem jak każdy kilka lat temu od Fikusa z marketu - padł, później przerwa, później znowu Fikus - powtórka z rozrywki. Znowu przerwa. Kolejny był Wiąz drobnolistny, ale wiedzy było za mało. 

Przy wiązie kupiłem nożyczki Keneshin, ściągałem z JP :faja:

 

20220331_203438.thumb.jpg.b7eb940de18ff7e5a45eea64a3ead035.jpg

 

Teraz mam ochotę zamówić sobie bardziej rozbudowany zestaw, aczkolwiek nadal podstawowy

 

https://kaneshin.shop2.multilingualcart.com/goods_en_JPY_221.html

 

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o tego typu narzędziach, nie ze stali czarnej, tylko z domieszką składników stopowych niemieszającą korozyjność.

Mi chodzą po głowie narzędzie z domieszką składników nierdzewnych.

https://allegro.pl/oferta/trwale-narzedzie-do-bonsai-10786963704

 

Tak sobie myślę że przy kontakcie z sokami roślin, powinny transportować mniej bakterii

Moje etui:

-czerwony to szwedzki sekator sadowniczy do drzew, da radę nim uchalstać gałązki max do 30mm, jak formuła drzewa jest miekka, jak twardsze typu wisienka to do 25mm.

Do sadu obowiązkowo piłka ręczna (lisi ogon)

- do drutu jans wey te zielone,

- do korzeni hak zrobiony z pręta nierdzewnego, roboty było z 15min.

- małe drapaczki z widelców : DDD

- lisi ogonek mini 180mm jeszcze nie użyty

 

image.jpeg

trwale-narzedzie-do-Bonsai.JPG

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirabelka u kurczaków.

 

Przypomniało mi się, że u kurczaków mam wiśnię, mirabelkę i w sumie 6 orzechów włoskich

I to bedzieee już kilka lat jak sobie ćwiczę ciecie, zachowanie roślin, gojenie i zabliźnianie ran po przecinaniu.

To nie jest bonzooo, (drzewo w doniczce) bo brak doniczki w układzie.

No i wymiary ma nominalne. Ale cieszy mnie, że żyją, a jak zbudowana jest obszerna korona, to i intensywność wzrostu znacząco spada. 

U kuraków naturalnego azotowego nawozu maja grubo, toteż dwa razy do roku muszę to rąbać i rżnąć te wilki.

 

Ja chyba dokupię sobie, ze dwa narzędzia, te nierdzewne, do szypania pniaczków, i do wycinania sęków, do kształtowania pieńków no i dłuta to bonzo (w kompletach jest dwa rodzaje co widzę w wielu filmach na YT) Ponieważ bardzo mi się podoba rodzaj prowadzenia na wiatrołomy.

 

I widok największego grabka w nowym miejscu. Korzenia ma bardzo ładne kłapczaste.

Jeszcze nie mam pomysłu jak to dalej prowadzić.

 

Tam gdzie byłem niedawno, jest jeszcze ze 100 grabinek (3 laki) do pozyskania. Teren jest nisko położny, niedaleko strumyka, miejsce lubiane przez sarenki i im zawdzięczam, deformację pozyskanego materiału, to w tym miejscu robią sobie legowiska na noc.

Czas na pozyskanie takiego materiału jest teraz lub jesienią jak drzewa liście zgubią o granika jeszcze ma. Jak by ktoś chciał okolice Lublina, to można się wybrać.

DSC_3070.JPG

DSC_3072.JPG

DSC_3069.JPG

Edytowane przez Sykatore
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria Bonsooo

bik...  zaglądałem do tego linka co podałeś. Wiedza jest tam olbrzymia, tylko rozproszona w zakładkach, artykułach itd. i dużo klikania.

A jak By poprosić Cię o ten skopiowany z forum i artykułów materiał worda, tak by sobie to wydrukować i poczytać. Bo też lubię formę wydrukowana.

Jak się zgodzisz, to poproszę na PW.

 

Szczepienie przez nawierty.

 

Staram się nauczyć tej formy szczepienia.

Widział bym ja, do nadania pieńkom właściwej formy miniaturki. 

Jeden taki filmek bonsooo już widziałem, czyli robią tak ludziska na pieńkach.

 

Przez oczka metoda jest bardzo skuteczna, ale z reguły kierunek propagacji zaczepionego pąka, później gałęzi moich szczepionych jabłoni i czereśni nie jest taki jak bym tego sobie życzył.

A i też wymaga co najmniej rok, dwa więcej.

 

 

Sekator do szczepień.

 

Tu zajawka filmowa:

 

 

Edytowane przez Sykatore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2022 o 14:43, BiP napisał:

Poniżej trawnik nawożony azotem ostatnio 10 lat temu - startowo. Zdjęcie miało obrazować sens zbierania liści, ale tu ważny jest kolor. Jesień, a zielonego czyli azotu nie brakuje. Od września mulczuję przy koszeniu, mulcz kompostuje się do wiosny. Wiosną wertykulacja, dosyć brutalna, bo to glina piaszczysta jest, ma skłonności do mchu i zaskorupiania. Nie w każdą wiosnę zdążę, można liczyć tę wertykulację co drugi rok.

Oprócz startu dostaje popiół z kominka, raz albo dwa dolomit - pilnuję pH.

167.jpg

Pytanie: dolomit dajesz jesienią czy wiosną? Czym mierzysz pH? Kupiłem kiedyś jakiś tani miernik wbijany ale jakieś bzdury pokazywał albo źle go obsługiwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolomit jest niskoreaktywny, można cały rok. Magnez podbija wykorzystanie dostępnego azotu a nie powoduje szalonego przyrostu na wysokość.

No chyba że się lubi kosić, to wtedy mocznik 46% N.;) Popiół drzewny to taki wykastrowany z azotu nawóz tlenkowy. Też odkwasza.

Płyn Fehliga jest tani i pewny. Tylko trzeba uważać żeby nie przemarzł, kupić z pewnego źródła - stacjonarny sklep a nie jakiś namiot sezonowy czy inne allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo nie chcąc oglądać gruzu wyrzuconego beztrosko przez sąsiada pod moim płotem,  posadziłem zimozielony bluszcz, który po kilku latach szczelnie zasłonił niechciany widok. Ostatnio pomyślałem, że taki żywopłot w formie bezobsługowej bardzo mi pasuje i chciałbym go rozsadzić na całym ogrodzeniu dookoła działki. 

 

Jak radzicie, kiedy i w jaki sposób ukorzenić odszczepki - w grunt zaraz po ucięciu czy dać im się najpierw ukorzenić w wodzie ? 

 

 

20220403_162844.jpg

20220403_162930.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasło klucz - odkład powtarzalny. Najlepiej w doniczki z żyzną próchniczną ziemią. Jak będzie żyźniejsza niż podłoże rodzime i wilgotne, to za 2-3 mce możesz odcinać. 

Jak sadzonkowanie to w ziemię i na początku przykryj folią. Odcinek w ziemię z 10cm z obdartymi liśćmi. No i w cieniu.

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Blixten napisał:

w grunt zaraz po ucięciu czy dać im się najpierw ukorzenić w wodzie ? 

Ja bym dała do wody z ukorzeniaczem i węglem aktywnym, ale ja jestem nienormalna :mrgreen:

 

Jak na działce próbowałam ukorzenić bluszcz prosto w ziemi to efekt był, ale mierny ;)

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święto Dyszla. Brzoskwinia Karłowata

 

Dziś pojechałem na największe wydarzenie w tygodniu -Święto Dyszla (targ)

I tak przechodząc przy krzakach, ma gość owocówkę, brzoskwinka karłowata dorasta do 1.2m za całe 35cebulonów. Ładnie się prezentuje w ogrodzie z prowadzoną koroną w kulę.

Miał 4 sztuki, 2 miała dość zdrową korę.

Pobrano sztukę.

No i teraz trzaaa chyba próbować coś z tym zrobi.

Obecna wysokość około 25centów

: D

DSC_3073.JPG

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sykatore napisał:

Święto Dyszla. Brzoskwinia Karłowata

 

Dziś pojechałem na największe wydarzenie w tygodniu -Święto Dyszla (targ)

I tak przechodząc przy krzakach, ma gość owocówkę, brzoskwinka karłowata dorasta do 1.2m za całe 35cebulonów. Ładnie się prezentuje w ogrodzie z prowadzoną koroną w kulę.

Miał 4 sztuki, 2 miała dość zdrową korę.

Pobrano sztukę.

No i teraz trzaaa chyba próbować coś z tym zrobi.

Obecna wysokość około 25centów

: D

DSC_3073.JPG

W tym samym klimacie, bardzo efektowna:

 

http://www.e-katalogroslin.pl/plants/5114,wisnia-wczesna-kojou-no-mai_prunus-incisa-kojou-no-mai

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2022 o 10:36, Sykatore napisał:

Teoria Bonsooo

bik...  zaglądałem do tego linka co podałeś. Wiedza jest tam olbrzymia, tylko rozproszona w zakładkach, artykułach itd. i dużo klikania.

A jak By poprosić Cię o ten skopiowany z forum i artykułów materiał worda, tak by sobie to wydrukować i poczytać. Bo też lubię formę wydrukowana.

Jak się zgodzisz, to poproszę na PW.

 

Szczepienie przez nawierty.

 

Staram się nauczyć tej formy szczepienia.

Widział bym ja, do nadania pieńkom właściwej formy miniaturki. 

Jeden taki filmek bonsooo już widziałem, czyli robią tak ludziska na pieńkach.

 

Przez oczka metoda jest bardzo skuteczna, ale z reguły kierunek propagacji zaczepionego pąka, później gałęzi moich szczepionych jabłoni i czereśni nie jest taki jak bym tego sobie życzył.

A i też wymaga co najmniej rok, dwa więcej.

 

 

Sekator do szczepień.

 

Tu zajawka filmowa:

 

 

 

Jasne, podeślę Ci, napisz mi priv żebym pamiętał :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrycie pięciolatki... 

 

Co roku na późniejszą wiosnę/wczesne lato, jak już woda była odrobinę cieplejsza miałem akcje czyszczenia brzegów stawu i 3-4 dni ostrej walki. Na internetach wyczytałem, że lepiej to zrobić wczesną wiosną i... wczoraj w 2 godzinki oczyściłem wszystko zwykłymi grabiami bez wchodzenia do wody. Cała ta gemela się zupełnie nie trzymała ani brzegu ani dna a grube pędy pękały jak zapałki. 

 

Trochę wiało, trochę lało ale akurat miałem wolną chwilę i się musiałem wyżyć a tu taki cud! 

 

Polecam.  

 

:yahoo:

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chojny napisał:

Odkrycie pięciolatki... 

 

Co roku na późniejszą wiosnę/wczesne lato, jak już woda była odrobinę cieplejsza miałem akcje czyszczenia brzegów stawu i 3-4 dni ostrej walki. Na internetach wyczytałem, że lepiej to zrobić wczesną wiosną i... wczoraj w 2 godzinki oczyściłem wszystko zwykłymi grabiami bez wchodzenia do wody. Cała ta gemela się zupełnie nie trzymała ani brzegu ani dna a grube pędy pękały jak zapałki. 

 

Trochę wiało, trochę lało ale akurat miałem wolną chwilę i się musiałem wyżyć a tu taki cud! 

 

Polecam.  

 

:yahoo:

 

Staw naturalny nie na foli i co tak bez zdjęcia : )))

 

Ja w tym roku już zacząłem, przerabiam filtry do oczka, teraz będą 3x mauzery (po 1000L + baniak 400)

- jedne mauzer mechaniczny szczotki filtracyjne na osadzanie,

- 2 biologiczne (keramzyt, pocięte peszle, maty kokosowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Sykatore napisał:

 

Staw naturalny nie na foli i co tak bez zdjęcia : )))

 

Ja w tym roku już zacząłem, przerabiam filtry do oczka, teraz będą 3x mauzery (po 1000L + baniak 400)

- jedne mauzer mechaniczny szczotki filtracyjne na osadzanie,

- 2 biologiczne (keramzyt, pocięte peszle, maty kokosowe)

 

Oczywiście że naturalny, zasilany z naturalnego źródła, z pobliskiej górki i połączony z rzeczką. ;)
 

 

 

 

 

8D253946-6533-449D-9F41-BE0F0F7700C8.jpeg

  • Super! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie naturalii to niemożebnie mnie wq...iają sąsiedzi na warmińsko - mazurskiej działce. Warunki zabudowy stanowią że domy maja być w harmonii z okolicą, dach dwuspadowy o kącie ok. 35% z preferowanym pokryciem dachówką, łupkiem, elewacja drewniana, klinkierowa lub podobna itd. W związku z tym ja postawiłem parterową glinianą chatkę krytą dachówką, wyciąłem tylko tyle ile niezbędne, ogrodziłem obladrami i na skalniakach posadziliśmy lokalne kwiaty i kwiatochwasty. Tymczasem dwóch sąsiadów realizuje (nikogo nie urażając) mokry sen blokersa, czyli wygolenie działki do zera, dom quasipiętrowy z wielopołaciowym dachem pokrytym blachodachówką, ogrodzenie z OBI, angielski trawnik i tuje na perymetrze. Do kompletu brakuje różowej lub seledynowej farby na styropianowym ociepleniu. Wq...iają zwłaszcza zimą, bo latem dzięki mnogości liściastych drzew znikają z widoku:twisted:.

  • Super! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, gourmet napisał:

W temacie naturalii to niemożebnie mnie wq...iają sąsiedzi na warmińsko - mazurskiej działce. Warunki zabudowy stanowią że domy maja być w harmonii z okolicą, dach dwuspadowy o kącie ok. 35% z preferowanym pokryciem dachówką, łupkiem, elewacja drewniana, klinkierowa lub podobna itd. W związku z tym ja postawiłem parterową glinianą chatkę krytą dachówką, wyciąłem tylko tyle ile niezbędne, ogrodziłem obladrami i na skalniakach posadziliśmy lokalne kwiaty i kwiatochwasty. Tymczasem dwóch sąsiadów realizuje (nikogo nie urażając) mokry sen blokersa, czyli wygolenie działki do zera, dom quasipiętrowy z wielopołaciowym dachem pokrytym blachodachówką, ogrodzenie z OBI, angielski trawnik i tuje na perymetrze. Do kompletu brakuje różowej lub seledynowej farby na styropianowym ociepleniu. Wq...iają zwłaszcza zimą, bo latem dzięki mnogości liściastych drzew znikają z widoku:twisted:.

Dobrze rozumiem że to zadrzewiona działka była? 

 

Nas namawiali żeby wyciąć sosnę przy drodze, wszystkim kazaliśmy się puknąć w głowę, po konsultacji z lokalnym specem od drzew obcięliśmy dwie gałęzie i wygląda super. 

 

A my z ogrodem idziemy na łatwiznę, okazało się że jedna pani z Ukrainy, którą kolega przyjął z rodziną, miała tam firmę zakładającą ogrody i ekipę 18 osób. Nie ma do czego wracać więc stwierdziliśmy że pomożemy jej stanąć na nogi w Polsce. Robi już projekt ogrodu mi, koledze i jego sąsiadowi, bo warto pomagać. 

 

Tylko muszę zorganizować fundusze na takie wynalazki jak sosna wejmutka green twist, jest niesamowita i będzie pasować pod naszą sosną :)

  • Super! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2022 o 20:34, Sykatore napisał:

A nie myślałeś o tego typu narzędziach, nie ze stali czarnej, tylko z domieszką składników stopowych niemieszającą korozyjność.

Mi chodzą po głowie narzędzie z domieszką składników nierdzewnych.

https://allegro.pl/oferta/trwale-narzedzie-do-bonsai-10786963704

 

Tak sobie myślę że przy kontakcie z sokami roślin, powinny transportować mniej bakterii

Moje etui:

-czerwony to szwedzki sekator sadowniczy do drzew, da radę nim uchalstać gałązki max do 30mm, jak formuła drzewa jest miekka, jak twardsze typu wisienka to do 25mm.

Do sadu obowiązkowo piłka ręczna (lisi ogon)

- do drutu jans wey te zielone,

- do korzeni hak zrobiony z pręta nierdzewnego, roboty było z 15min.

- małe drapaczki z widelców : DDD

- lisi ogonek mini 180mm jeszcze nie użyty

 

image.jpeg

trwale-narzedzie-do-Bonsai.JPG

 

Dotarly i moje narzedzia :dance:

 

 

20220407_142516.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bikeman1 napisał:

 

Dotarly i moje narzedzia :dance:

 

 

20220407_142516.jpg

 

Oooo, widzę zastosowanie takiego zestawu także w innych profesjach tudzież hobby :upside-down-face_1f643-small:

edit: wczoraj, nie pierwszej świeżości amatorki ciastek z US wpadły z niezapowiedzianą wizytą...

Edytowane przez _ONE_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z własnego doświadczenie powiem ze efekt mniej zależy od rodzaju trawy - więcej od pielęgnacji…
Regularne koszenie woda + nawóz i będzie pan zadowolony…
Nawiazując do tematu czy ktos ma wiedzę co teraz wyłazi z ziemi dając efekt minimini kopczykow kreta? Cały trawnik mi spoerdzielił. Podejrzewam ze te pędraki chrabąszcza majowego co mi wpieprzaly korzenie się przepoczwarzyły i wylazły. 18d228819a32d8e313ca142b68c113a9.jpg
a1c37369ac946343e7540a3ac1a2192a.jpg
29a9d265d656da3d7c2d362ef15a9fa8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...