Skocz do zawartości

Stare opony...


WPR

Rekomendowane odpowiedzi

Mam możliwość kupna opon w dobrej cenie Dunlop SP SPORT MAXX 215/45/R17. Ogłądałem... Prawie nówki. Jest jednak ale... Data produkcji 96r.

Czy warto?

Nie będą służyły do upalania tylko do "normalnej" jazdy. Czasami wdepne 150-170km/h a nie chciał bym aby mi się guma przy takiej prędkości rozerwała :???:

Z tego co słyszałem to żywotność opony wynosi 3-5 lat... :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość kupna opon w dobrej cenie Dunlop SP SPORT MAXX 215/45/R17. Ogłądałem... Prawie nówki. Jest jednak ale... Data produkcji 96r.

Czy warto?

Nie będą służyły do upalania tylko do "normalnej" jazdy. Czasami wdepne 150-170km/h a nie chciał bym aby mi się guma przy takiej prędkości rozerwała :???:

Z tego co słyszałem to żywotność opony wynosi 3-5 lat... :neutral:

1996 :?: :shock:

pewnie sa tak samo miekkie jak drewno... :lol:

 

opdusc sobie te opony, nawet jezeli otrzymales je w prezencie :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość kupna opon w dobrej cenie Dunlop SP SPORT MAXX 215/45/R17. Ogłądałem... Prawie nówki. Jest jednak ale... Data produkcji 96r.

Czy warto?

Nie będą służyły do upalania tylko do "normalnej" jazdy. Czasami wdepne 150-170km/h a nie chciał bym aby mi się guma przy takiej prędkości rozerwała :???:

Z tego co słyszałem to żywotność opony wynosi 3-5 lat... :neutral:

 

Dobrze slyszaszes... Ja bym sie wystrzegal takich opon, nawet do upalania... Na KJSie tez moze pacnac i dzwon gotowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, kolego WPR sprawdź coś , bo coś mi sie nie zgadza, prawdopodobnie te opony są z 2006 roku, bo 1996 Sportmaxxa, nawet nie było jeszcze na deskach kreślarskich :twisted: , on sie pojawił w 2004/2005 r.

prawdopodobnie żle odczytałeś DOT lub podałes inny parametr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, kolego WPR sprawdź coś , bo coś mi sie nie zgadza, prawdopodobnie te opony są z 2006 roku, bo 1996 Sportmaxxa, nawet nie było jeszcze na deskach kreślarskich :twisted: , on sie pojawił w 2004/2005 r.

prawdopodobnie żle odczytałeś DOT lub podałes inny parametr

 

Pojawil sie Mr.Carfit i od razu wszystko jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka to jest dobra cena? Bo ja podobne opony od ziomka mam nawet po 70 / 90 zł :) - Jeśli takowe opony masz do 150 zł za sztukę to ja bym zakładał. Nie powinno się nic stać.

 

jezeli piszesz o 12toletnich oponach to zycze powodzenia

guma pow 4 lat to juz praktycznie zlom - generalnie nawet nieuzywane gumy powinno sie wymienic po 4-5 latach - bo guma "drewnieje" a drewniaki to tylko holenderskie sa fajne :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kołem zapasowym ?? Bo wygląda na to, że mam zapas z 99 roku. Wymieniać raz na jakiś czas czy w razie jazdy na zapasie po prostu jechać spokjnie do wulkanizatora ??

 

Tommi - no bez przesady ;) Zapas ma byc tylko pomocnikiem w razie "W", czyli jedziemy spokojnie i jak najszybciej mykamy do wulkanizatora. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli opona ma powyżej 4 lat , to jest złom i do niczego sie nie nadaje, zimowa nawet 3 lata i do kosza, tak niestety prawda.

Producenci mówia że opona trzyma wszystkie parametry do lat trzech pod warunkiem prawidłowego przechowywania , i tu jest problem, bo opona nawet dwuletnia która była cały czas przechowywana w warunkach polowych, czyli narażona na działanie róznych warunków atmosferycznych, bardzo szybko sie starzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli opona ma powyżej 4 lat , to jest złom i do niczego sie nie nadaje, zimowa nawet 3 lata i do kosza, tak niestety prawda.

Producenci mówia że opona trzyma wszystkie parametry do lat trzech pod warunkiem prawidłowego przechowywania

Producenci mają duuuuży interes w tym, żeby tak mówić. Nie popadajmy w paranoję. Jakbym miał co 3 lata wyrzucać oponę jedynie z powodu jej starzenia, to podejrzewam, że sami wulkanizatorzy trochę dziwnie by na mnie patrzeli.

Przypomnijmy sobie czasy sprzed '89. Wtedy nikt nie myślał o wymianie opon z powodu ich starzenia, a jakość wykonania popularnych 'kartoflaków', z pewnością mocno odbiegała od dzisiejszego ogumienia. O nagminnych wystrzałach czy gubieniu bieżnika jakoś nie słyszałem. Pamiętam, jak ojciec w '86 kupił w DE nową Samarę z salonu. Była obuta w Micheliny. W dniu sprzedaży w 94' czy '95 miała ca. 80kkm i stała na tych samych gumach. Jedynym problemem był 'dość płytki' bieżnik :razz:

Tego typu sytuacje były kiedyś normą i nie dziwię się, że było to nie po myśli producentów, podobnie jak owa magiczna granica 7C, poniżej której obowiązkowo wszyscy przechodzimy na zimówki.

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech ADAC przeprowadza regularnie testy opon, wedlog nich opony zimowe maja zywotnosc ok. 5 lat, a letnie 10 lat. Tak samo zreszta twierdza na przegladach technicznych.

 

żywotność a jej parametry , to dwie rózne rzeczy, oni sprawdzaja je pod kątem bezpieczeństwa ( wystrzału ) a nie osiągów czy parametrów.

Załóz nowa opone , a 5 letnią, nie wspomne o 10 letniej zobaczysz jaka róznica :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci mają duuuuży interes w tym, żeby tak mówić. Nie popadajmy w paranoję. Jakbym miał co 3 lata wyrzucać oponę jedynie z powodu jej starzenia, to podejrzewam, że sami wulkanizatorzy trochę dziwnie by na mnie patrzeli.

 

Też tak uważam.Prawda jest taka,że czasem opony leżą na półce jako nowe nawet i 5 lat.Oczywiście warunki ich przechowywania mają tu duże znaczenie,bo tak,jak carfit wyżej pisał - opona szybciej się starzeje "pod chmurką" :wink:

Faktem jest,że starsza opona szybciej się zużywa ale powiedzcie mi kto z Was jeździ dłużej niż jeden,max dwa sezony na jednym komplecie ?Moim zdaniem do 8 lat można śmigać a starsze są idealne do upalania na treningach :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli opona ma powyżej 4 lat , to jest złom i do niczego sie nie nadaje, zimowa nawet 3 lata i do kosza, tak niestety prawda.

UWAGA: nie dotyczy Polski! :twisted::twisted:

powiedzcie mi kto z Was jeździ dłużej niż jeden,max dwa sezony na jednym komplecie ?

Ja. A jak minelo 5 lat, to wymienilem opony, mimo, ze bieznik byl ciagle OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci mają duuuuży interes w tym, żeby tak mówić. Nie popadajmy w paranoję. Jakbym miał co 3 lata wyrzucać oponę jedynie z powodu jej starzenia, to podejrzewam, że sami wulkanizatorzy trochę dziwnie by na mnie patrzeli.

 

Też tak uważam.Prawda jest taka,że czasem opony leżą na półce jako nowe nawet i 5 lat.Oczywiście warunki ich przechowywania mają tu duże znaczenie,bo tak,jak carfit wyżej pisał - opona szybciej się starzeje "pod chmurką" :wink:

Faktem jest,że starsza opona szybciej się zużywa ale powiedzcie mi kto z Was jeździ dłużej niż jeden,max dwa sezony na jednym komplecie ?Moim zdaniem do 8 lat można śmigać a starsze są idealne do upalania na treningach :grin:

 

Starsza opona się wolniej zuzywa , ze względu na to że zrobił sie z niej drewniak :twisted:

No nic , nie bede nikogo przekownywał, bo to sie mija z celem, każdy ma swoją koncepcje, ja wiem jedno, dobra opona to podstawa :!: możesz miec auto mocniejsze o 100KM i jak bedziesz miał drewniaki a nie opony, to słabszym autem na dobrych oponach jesteś szybszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi kto z Was jeździ dłużej niż jeden,max dwa sezony na jednym komplecie ?

 

To moje niespełnione marzenie :mrgreen:. Jak się uda przejechać cały sezon na dwóch kompletach, jest git. Inna sprawa, że na letnich oponach jeżdżę praktycznie 10 miesięcy... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz miec auto mocniejsze o 100KM i jak bedziesz miał drewniaki a nie opony, to słabszym autem na dobrych oponach jesteś szybszy

I tu masz 100% racji.

Każdy jednak powinien sobie zadać pytanie, czy 'bycie szybszym' na cywilnej oponie i cywilnej drodze jest faktycznie argumentem, który w ogóle warto podnosić.

Przy zastosowaniu torowym-ok. Kwestia nie podlega dyskusji.

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi kto z Was jeździ dłużej niż jeden,max dwa sezony na jednym komplecie ?

Ja. A jak minelo 5 lat, to wymienilem opony, mimo, ze bieznik byl ciagle OK.

 

5 lat :shock: Dżizas.Zdradź tajemnicę jak to robisz ? :lol:

PS.To mam prośbę.Wysyłaj mi te oponki,które wymieniasz bądź wyrzucasz z bieżnikiem OK :mrgreen:

Biorę każdą ilość.Oczywiście przesyłka na mój koszt :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz miec auto mocniejsze o 100KM i jak bedziesz miał drewniaki a nie opony, to słabszym autem na dobrych oponach jesteś szybszy

I tu masz 100% racji.

Każdy jednak powinien sobie zadać pytanie, czy 'bycie szybszym' na cywilnej oponie i cywilnej drodze jest faktycznie argumentem, który w ogóle warto podnosić.

Przy zastosowaniu torowym-ok. Kwestia nie podlega dyskusji.

 

pzdr

Seb@

 

Sebastian ale jest coś takiego jak bezpieczeństwo , droga hamowania, wrażliwość na aquaplaning , itd na cywilnych drogach, i o to mi głównie chodziło, sport to tylko potwierdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opona Dunlop SP SPORT MAXX nie moze byc z 1996 roku gdyz ta opona pojawila sie na rynku trzy lata temu. Jestes pewien ze rok produkcji to nie 2006 ??? Bo wtedy to zupelnie inna bajka.

 

Polecam sprawdzic ceny opon nowych z 2008 poniewaz ceny opon obnizyly sie w stosunku do 2006 roku ;]

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...