Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

Co do monitorów. Używam od ponad 5 lat do obróbki zdjęć EIZO CG222W. Jestem zadowolony chyba najbardziej jak się da.

Trzeba pamiętać jednak, że takie monitory trzeba dość często kalibrować. Bo wywalać kilka tysięcy na monitor i go potem nie kalibrować to lepiej kupić coś tańszego :P

Oprócz tego, że pokazuje "prawdę", to jeszcze nie męczy oczu. Siedzę przy nim dobre 4/5h dziennie wpatrzony i efektów złych dla oczu brak.


W domu używam NEC 2080UXi, bo do przeglądania internetu itd wole taki niż "panorame" i także polecam. Kupiłem używany za grosze, a skalibrował się jak nowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zależy co używanego. Monitor i SSD na pewno nowe (ten Eizo do amatorskiej obróbki grafiki jest więcej niż wystarczający), ale cała reszta, tj. MB, procek, pamięć czy nawet grafika, może być używka. Jak poszukasz, na używki FV też dostaniesz.

 

Wszystko fajnie tylko:

- trzeba być na bieżąco i wiedzieć co wybrać i które komponenty do siebie pasują

- ktoś to musi poskładać do kupy i ustawić

- nie wiem czy ktoś da gwarancje na takiego składaka

- czas poświęcony na ww. lepiej poświęcić pracy i zarobieniu tych dodatkowych pieniędzy i kupić full nówkę

 

 

 

Sebastian

 

nie wiem w jakim świecie żyjesz, ale na pewno nie miałeś do czynienia z komputerami od strony technicznej. nie da się kupić niepasujących komponentów, jeśli nie jest się ignorantem i łyknie się minimum wiedzy(wystarczy godzinka w internecie), poskładać do kupy? w czym problem? tam ciężko jest się w czymkolwiek pomylić. ustawić? to nie te czasy, a instalacja windowsa ze sterownikami nie wymaga wiedzy. gwarancja? na co? albo kupujesz nowe i masz pełną, albo kupujesz używki i liczysz się z tym, że to używane. a gdyby siąść na porządnie i chcieć poskładać komputer, mając jakąś tam małą wiedzę na ten temat i dwa-trzy wolne wieczory... a móc zarobić w tym czasie 1-2k pln, to pozostaje mi tylko pogratulować pracy :) komputery dawno wyszły z epoki typu konkretna płyta główna + procesor będą działać z RAMem X, a z Y już gorzej. kupujesz, składasz, finito. chyba że ma się dwie lewe ręce do czegokolwiek technicznego i pomyli się kierunek włożenia kości RAM(która ma wycięcie, nie w połowie) i będzie pchać na siłę, aż coś się połamie - to wtedy lepiej oddać to komuś do poskładania. ale samo poskładanie z klocków w serwisie nie powinno kosztować więcej niż stówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siewcu trochę naginasz, laik po 1h poczytania neta nie złoży sobie kompa. Nie pisz też, że dzisiaj wszystkie klocki do siebie pasują. Dalej są różne podstawki pod procesory, skąd laik ma wiedzieć jaki rodzaj pamięci kupić, jak dobrać moc zasilacza, itd...

Owszem, jak ktoś chodź trochę się interesuje, jest w miarę na bieżąco co nowgo wychodzi/wychodziło to ogarnie bez problemu, ale nie każdy się tym choćby minimalnie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+1 Korton.

@Siewcu, pierwszy przykład z brzegu dysk SATA III SSD (konkretny model) nie działa w kontrolerze SATA-II (np. laptop) a powiniem wg teorii (kompatybilność w dół) w praktyce jest inaczej. Wg tego co napisałeś poskładać i finito, jest finito bo nie działa. 

Takich przykładów "gryzących" się ze sobą komponentów jest mnóstwo i to wcale nie jest domena tzw. dawnych czasów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do monitorów. Używam od ponad 5 lat do obróbki zdjęć EIZO CG222W. Jestem zadowolony chyba najbardziej jak się da. Trzeba pamiętać jednak, że takie monitory trzeba dość często kalibrować. Bo wywalać kilka tysięcy na monitor i go potem nie kalibrować to lepiej kupić coś tańszego Oprócz tego, że pokazuje "prawdę", to jeszcze nie męczy oczu. Siedzę przy nim dobre 4/5h dziennie wpatrzony i efektów złych dla oczu brak. W domu używam NEC 2080UXi, bo do przeglądania internetu itd wole taki niż "panorame" i także polecam. Kupiłem używany za grosze, a skalibrował się jak nowy

Żona używa W700 który ma kalibrator kolorów - faktycznie działa to bdb

 

pierwszy przykład z brzegu dysk SATA III SSD (konkretny model) nie działa w kontrolerze SATA-II (np. laptop) a powiniem wg teorii (kompatybilność w dół) w praktyce jest inaczej

a jaki to producent?

 

ja mam problem z kontrolerem SIS bo nie chce obsługiwać dysków powyżej 2TB ale nie wiem czy to nie ogranieczenia SATA/2. Kontroler na intelu działa z tym samym "poziomem" SATA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Siewcu, pierwszy przykład z brzegu dysk SATA III SSD (konkretny model) nie działa w kontrolerze SATA-II (np. laptop) a powiniem wg teorii (kompatybilność w dół) w praktyce jest inaczej. Wg tego co napisałeś poskładać i finito, jest finito bo nie działa. 

ciekawa sprawa, bo tydzień temu do mojego laptopa z sata 2 włożyłem ssd sata 3... działa i nie ma problemów. dziwne, nie? przecież nie powinno według Ciebie...

 

nie rozumiem Was, bo nawet idąc normalnym tokiem rozumowania - wybierasz po lekturze procesor, który ma dane złącze - i co, kupisz płytę główną z innym złączem? albo płytę główną, która obsługuje ddr4 i kupisz do niej pamięci ddr3? albo ktoś chce to zrobić i znajdzie potrzebne informacje, albo będzie męczył trzy miesiące i nic z tego nie wyniknie. wybierając dany procesor, wiadome jest, że działa on na konkretnym złączu(podstawce) i takiego złącza(podstawki) trzeba szukać w płycie głównej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaj uważnie, nie napisałem, że zawsze nie działa. Napisałem, że konkretny model SSD SATA3 nie chodzil z konkretnym modelem kontrolera w laptopie (a teoretycznie powinien). Takie rzeczy się zdarzają. Absolutnie się z Tobą nie zgadzam, że do składania komputera wystarczy jak to określiłeś "godzinka w internecie". Znam bardzo wiele przykładów, że pomimo teoretycznej zgodności na elementarnym poziomie sprzętowym (np. zgodności podstawki, slotu, etc) w pewnych konfiguracjach komponenty ze sobą nie współpracują i ja o tym pisze a nie, że ktoś kupi procek pod np. pod s.1150 i będzie chciał go wsadzić do s.2011. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zarzuć jakimiś przykładami, bo napisanie, że

 

 

konkretny model SSD SATA3 nie chodzil z konkretnym modelem kontrolera w laptopie

wygląda tak, jak byś chciał zabłyszczeć, ale nie wiedział jak, więc coś trzeba na szybko wymyślić, ale bez konkretów. a to

 

 

Znam bardzo wiele przykładów, że pomimo teoretycznej zgodności na elementarnym poziomie sprzętowym (np. zgodności podstawki

to już w ogóle kpina, jak mi zaraz powiesz, że procek na np s1151 włożony w płytę główną z s1151 na niej nie ruszy. tak, wiem, że były kiedyś takie numery, np z s775, gdzie były i p4 i c2d, gdzie p4 w nowszych płytach działało, a c2d w starszych już nie. celowo wyłączam z tego laptopy, bo choć wiem, że na mój socket siądzie procesor o 2 generacje nowszy, to i tak nie będzie to działać, bo chipset nie ogarnie; często też mają problemy z gniazdami mxm, gdzie karta z mxm3 włożona do innego laptopa z mxm3 rzadko kiedy ruszy, czasem ożyje po zmianie biosu, a czasem ruszy tylko w tym, z którego była wyjęta(nawet pomimo wyłączenia whitelist i blacklist w biosie). nie wiem jakie masz doświadczenie z komputerami(choć po tym co piszesz to jest ono wątpliwe), ale ja byłem w stanie wytłumaczyć komuś jak poskładać komputer, stojąc tylko obok i podpowiadając. mając jakieś zdolności manualne, nie jest to strasznie wielkim wyzwaniem - ot, kilka tulejek pod płytę główną, kilka śrubek do niej, procesor, cooler, zasilacz, wtyczki podłączyć(tu też nie jest łatwo się pomylić), przykręcić dysk, względnie napęd, karta graficzna w slot, śrubki do śledzia, wtyczka do zasilania... nawet teraz płyty główne nie wymagają podłączania pojedynczych kabli od przycisków czy gniazd zewnętrznych, bo od strony obudowy wszystko opisane, a od strony płyty głównej w zestawie są przelotki, które mają opisy zgodne z tymi na kablach od strony obudowy - a od usb czy audio są gotowe wtyczki. dla mnie też złożenie komputera kiedyś było czarną magią, ale pierwsza próba po chwili w necie, przy zerowej wiedzy praktycznej, była udana, a miałem wtedy chyba 13 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiem w jakim świecie żyjesz, ale na pewno nie miałeś do czynienia z komputerami od strony technicznej. nie da się kupić niepasujących komponentów, jeśli nie jest się ignorantem i łyknie się minimum wiedzy(wystarczy godzinka w internecie), poskładać do kupy
 

 

Uwierz mi, że gdybym miał wiedzę, był na bieżąco chętnie bym sobie złożył komputer. Gdybym miał np. kolegę, brata, wujka który się na tym bardzo dobrze zna to bym im zlecił złożenie komputera i chętnie zapłacił. Niestety nie mam wystarczającej wiedzy w tym temacie , ani znajomego który się na tym zna. Nie mam też czasu (w sumie chęci też) uczyć się tego wszystkiego od podstaw. 

Jak się okazuje na komputer muszę przeznaczyć około 3,5-4k. Nie jest to duża dla mnie kwota. Mógłbym kupić używkę, dokupić nowe komponenty. Nie wiem ile zaoszczędzę w ten sposób - 500 zł, 800 zł. Wg mnie nie warto kombinować, tym bardziej, że coś może nie pasować, nie działać do końca jak trzeba. Kilka lat temu przestawiłem się na sprzęt apple.  Telefony, ipady, macbooki, imaci itd. Włączam i ma działać. Bronie się jak mogę nawet przed aktualizacjami systemu. Niestety sprzęt który mnie teraz interesuje nie ma odpowiednika (lub byłby droższy) wśród oferty apple'a.

 

 

 

a móc zarobić w tym czasie 1-2k pln, to pozostaje mi tylko pogratulować pracy

 

Dzięki.

 

Więc tak. W zasadzie na 90% jestem zdecydowany na to:

 

http://graficzne.pl/index.php?p3984,komputer-basic-gtx-cuda-2d-video-3d

 

http://monitory.mastiff.pl/monitory-eizo-coloredge-cs2420-3427.html

 

Muszę wybrać jest windows i tu zagwozdka.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lipa... odpuść rozwiązania tego typu, bo w tym przypadku ani grafika, ani procesor do najszybszych nie należą... poszukaj raczej sprawdzonego zestawu na forum typu pclab, i kup go w sklepie internetowym(ale dużym, tak jak np morele czy proline), dopłać 50-100 zł za złożenie i lepiej na tym wyjdziesz. takie firmy mają to do siebie, że nie płacisz tylko za poskładanie klocków, ale też za kilka innych rzeczy, które sumarycznie nie są takie tanie. na forum za 3,5k pln możesz mieć komputer z szybszym procesorem i wydajniejszą kartą graficzną, który sumarycznie będzie sporo szybszy ;) nie warto dopłacać za markę, sam się o tym przekonałem składając komputer rodzicom i porównując go z tym, co można było kupić gotowego za te same pieniądze... przykładowo to http://pclab.pl/art52777-17.html będzie sporo szybsze od tego, co wkleiłeś. wystarczy tylko dopłacić w sklepie lub znaleźć jakiś serwis/informatyka, który to poskłada do kupy.

Edytowane przez siewcu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. W zasadzie na 90% jestem zdecydowany na to: http://graficzne.pl/...uda-2d-video-3d

 

Tak sobie z nudów złożyłem taki sam zestaw w Proline - podzespoły w większości identyczne, niektóre równoważne:

 

konfig-pc.jpg

 

Hmm, 450 zł w kieszeni... Może to niedużo, ale jednak prawie pół monitora, albo Windows...

 

A za 3500 to wg PurePC można złożyć kompa z nieco szybszym procem, tak ze dwa razy szybszą grafiką (w grach oczywiście) i 2 razy większym dyskiem SSD.

Edytowane przez Haze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Monitor - w tej półce cenowej raczej mało prawdobodobne abyś znalazł coś lepszego do tych zastosowań, które podawałeś (tzn. graficzne). Bardzo dobry wybór moim zdaniem. Pracuje na EIZO od lat. Poza tym EIZO ma najlepszą gwarancję. Szkoda więcej gadać, w świecie monitorów do pracy zawodowej liczą się na dzień dzisiejszy dwie firmy EIZO i NEC. 

2. Zestaw - nad tym bym popracował (procesor, ilość pamięci). Może warto zainteresować się XEON'em nawet z podstawowej linii (4C/8T), z pokladowej grafiki i3/i5 i tak nie będziesz korzystał, poza tym ten i3 ma tylko 2C/4T.

Co do firm sprzedających to miałem z nimi kontakt i obydwie mogę polecić z czystym sumieniem. 

Co do kupowania zestawu to zapewne będzie tak, że ten zestaw w Proline będzie tańszy niż kupiony w firmie graficzne.pl. Jednak należy brać pod uwagę moim zdaniem w jakim systemie odbywa się gwarancja. W graficzne.pl masz system door-to-door.

Edytowane przez chrismave
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zestawie, który podajesz i proponujesz koledze jest SSD Crucial BX100 z limitem zapisu danych. To ma być wg Ciebie komputer do pracy?

no tego nie zauważyłem, ale za te pieniądze można kupić samsunga 850 evo 128gb, albo cruciala bx200 250gb... poza tym, niektóre rzeczy zawsze można zmienić, biorąc pod uwagę np osobiste preferencje co do marek(choć nie do końca w tym przypadku, ale ja osobiście jestem bardzo zrażony do płyt głównych asus), zasilacza czy nawet wyglądu obudowy... choć bardziej z tym linkiem chodziło o to, że można mieć szybszy komputer za te same pieniądze, który faktycznie - nie będzie miał takiej gwarancji - ale też będzie mniej obciążony przy tych samych operacjach, co wydłuży jego żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za wszystkie posty, informacje i propozycje. Na ich podstawie wyciągam takie wnioski:

 

1. Proponowany przeze mnie sprzęt można złożyć taniej z tych samych komponentów a zaoszczędzoną kasę przeznaczyć np.  na Windows

2. Można to zrobić samemu lub skonfigurować online i za b.niewielkie pieniądze złożą mi sprzęt i wyślą kurierem do domu.

3. Można też zrobić listę części i podejść do lokalnego sklepu z prośbą o ofertę i porównać - zawsze lepiej mieć sklep pod ręką gdyby coś się stało.

4. Za te same pieniądze co mój wstępnie wybrany komputer można złożyć lub zlecić online montaż  nieco szybszy komputer.

 

Muszę więc jeszcze przemyśleć to i owo.

 

Pytania mam jeszcze dwa. 

1. Czy potrzebna mi jest karta graficzna za 1400 zł jak z linka http://pclab.pl/art52777-17.html zaproponowanego przez kolege   siewcu. Komputer NIE  będzie słuzył do gier tylko do poprawiania fotografii w PS5?

 

2. Jaki system. Czy Windows 8 czy pójść już w 10 i dlaczego oraz jaką wersję?

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytania mam jeszcze dwa.  1. Czy potrzebna mi jest karta graficzna za 1400 zł jak z linka http://pclab.pl/art52777-17.html zaproponowanego przez kolege   siewcu. Komputer NIE  będzie słuzył do gier tylko do poprawiania fotografii w PS5?   2. Jaki system. Czy Windows 8 czy pójść już w 10 i dlaczego oraz jaką wersję?

 

Ad1. Adobe PS wykorzystuje CUDA, z drugiej strony jesli tylko obróbka zdjęć to bym się specjalnie tym nie stresował (w sensie kupowania najdroższej karty graficznej, bo to bez sensu w Twoim przypadku). Jeśli planujesz w przyszłości pracę wielomonitorową a jest to w pracy zawodowej grafika czy CAD/CAM w zasadzie jedyny słyszny kierunek to przyjrzałbym się bliżej kupowanej karcie. Jeśli popracujesz 1 dzień na dwóch monitorach EIZO to nigdy nie będzie powrotu do jednego, gwarantuje. Potem będą 3.....Wiem bo przechodziłem tę ścieżkę. Pamięć, jeszcze raz pamięć i dobry procesor 4C/8T wystarczy, tym bardziej, że cena później idzie nieliniowo. SSD - Plextor ale z serii PRO. 

Ad2. Jeśli do pracy zawodowej - to żaden z wymienionych. WIN7 PRO 64BIT. Pracowałem na wszystkich systemach od WIN3.1 do WIN10. Zaznaczam, że jest to moje zdanie i przy założeniu, że komputer jest narzędziem pracy. 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnaj pracy. To ma być zabawa. Nie mam doświadczenia z grafiką . Mam takie hobby co się zwie astrofotografia a tam bez PS ani rusz. Połowa sukcesu to właśnie znajomość obróbki zdjęć w PS. Dlatego potrzebuje nowego sprzętu - monitora zeby widziec a kompa żeby uciągnął PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bierz win10, mocniejszą grafikę i nie czytaj tego, że jak ssd to tylko plextor. wiele osób pracuje np na samsungach 850 evo, które są szybkie i mało awaryjne. bzdurą jest, że windows to tylko 7, bo znam wiele osób z branży it, które pracują na win10 i jakoś nie narzekają na niego, i nie widzą potrzeby wracania do 7... mocniejsza grafika Ci w niczym nie będzie przeszkadzać, poza tym samo to, że mocniejsza daje tyle, że na dłużej wystarczy. i nie, nie twierdzę, że kupowanie najmocniejszej grafiki ma sens - sama karta(gtx 1080) to jakieś 3k pln, a jestem pewny, że między nią a np gtx 1070(który może dałoby radę upchać w budżecie, choć jeszcze nie bawiłem się w jakieś przykładowe konfiguracje) nie odczujesz żadnej różnicy przy obróbce zdjęć... w grach też byś raczej nie odczuł, chyba że byś miał grać w 4k, to może wtedy... zresztą, rozmawiałem też z kolegą nt zestawu z graficzne.pl który podesłałeś - a kolega jest bardziej zorientowany w temacie ode mnie. stwierdził tyle, że ktoś ma chyba nierówno pod sufitem, sprzedawanie gtx950 i i3 za 3,5k jest przegięciem i można za te pieniądze złożyć dużo szybszy komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak lepiej, żeby czytali i wybrali jak napisałeś wcześniej:

albo cruciala bx200 250gb... 

 

 

Biorąc pod uwagę formę i ton Twoich wypowiedzi można odnosić wrażenie, że jesteś omnibusem komputerowym z tendencją do pouczania innych, dziwi mnie tylko ta konsultacja

z kolegą w sprawie ceny zestawu (potrzebujesz do tego eksperta z branży IT?). Nie odpowiadaj mi bo szkoda czasu na polemikę z Tobą. Czytelnicy tego wątku myślę, że sami sobie wypracują własne zdanie. 

Edytowane przez chrismave
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no popatrz, a ja widzę tylko, że jesteś tym, który wie wszystko i zna się najlepiej, i nawet nie można już sobie pogadać z kolegą bo wychodzi na to, że potrzebuję konsultacji :D brak słów po prostu. stwierdzając jedyny działający dysk i jedyny sprawny system wcale nie pokazujesz, że to Ty masz się za omnibusa z tendencją do pouczania innych, a do tego na pewno ludzie, którzy kupują dyski innych marek niż plextor zmarnowali pieniądze w ten sposób, bo przecież tylko plextor się do czegoś nadaje. tak jak i ludzie, którzy używają win10 do pracy... też się wszyscy mylą :) no ale to przecież tylko Twoje zdanie - szkoda tylko, że ton wypowiedzi sugeruje zupełnie coś innego. no i wychodzi na to, że chęć pomocy przy wybraniu lepszego sprzętu za te same pieniądze, gdzie nie zostaną one zmarnowane, jest narzucaniem innym swoich racji... no cóż, kupuj sobie gorszy sprzęt i przepłacaj, ale nie wmawiaj innym, że to jedyna słuszna droga.

 

ps. wcale się nie czuję ekspertem, ale kilka komputerów już w życiu złożyłem, i jakoś wszystkie działają i nic się z nimi nie dzieje.

 

Sebastian32 - poszukaj lepiej pomocy w innym miejscu, tutaj(jak widać) słuszną opcją jest przepłacanie za sprzęt. sam sobie odpowiedz na pytanie, czy lepiej jest przepłacić za sprzęt mając gwarancję, która niekoniecznie się przyda(z awaryjnością sprzętu jest różnie, niektórym działa wiele lat bez awarii, a innym się notorycznie psuje i nikt nie wie dlaczego) czy kupić sprzęt, który będzie mocniejszy, a tym samym wystarczy na dłużej - w przypadku awarii jest to opcja trochę mniej komfortowa, ale myślę, że u Ciebie nie będzie on pracował cały czas na maksymalnych obrotach, a to zwiększy jego żywotność. ja osobiście wybrałbym opcję drugą - bo nie lubię przepłacać. to trochę tak, jakby kupić wrxa w cenie sti, bo sprzedaje go ktoś inny i dolicza sobie marżę... a komputer można złożyć gdziekolwiek, w sklepie, w serwisie, albo zamówić przez internet i z kodem rabatowym mieć złożenie za 1 zł... gdybym mieszkał niedaleko, to bym Ci to mógł i za darmo poskładać :) no ale zdecyduj sam która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie sprowadzajmy tej dyskusji do poziomu onet'u. Nie ma się o co kłócić. To tylko komputer … Porobię sobie trochę konfiguracji i porównam ceny. Dam znać na co się ostatecznie zdecydowałem.

Na razie jeszcze bawię się PS CS4 i moim starym Pentium 1,7 i takie coś mi wychodzi po nieprzespanej nocy

post-2815-0-67947000-1468700097_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dysku ssd nie ma sensu chyba większego. Wiekszy dysk to mozliwosc przyzwyczajenia sie przechowywania tam danych.przechowywanie na ssd waznych danych to =strata

 

 

Ale, że co? SSD jest bardziej awaryjne?

 

 

Chodzi o to że jak padnie to nie ma jak odzyskać danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...