Skocz do zawartości

ortografia gramatyka itp .....temat dedykowany hogiemu:PP


cypis

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze w kazdym temacie przewija sie temat dysortografi chcialem poruszyc tu dyskryminowanie tej przkrej sprawy jaka jest dysortografia:))))

 

WIEM zaraz podniesie krzyk ze to niedoedukowanie lenistwo itp ....ale znajduje sie to oficjlnie na liscie chorob i wielu slawnych uczonych tez taka przypadlosc mialo !!!!

 

Mimo moich staran pisania na forum poprawnie poprostu tego nie widze jak robie bledy (mimo ze posty czytam po 2 razy!!) Jest to bolesna sprawa, gdy ktos cie nazywa niedoksztalciuchem mimo ze tak nie jest i nie kazdy jest humanista !!!!

 

NIe uwarzam jest to spowodowane przez lenistwo i nieczytanie bo czytam bardzo duzo i nie tylko w j.polskim :PP

No to zobaczymy teraz dyskusje:PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

cypis, nie uważam, to po pierwsze. :mrgreen:

 

Z mojego punktu widzenia, sprawa wygląda w ten sposób. Jeśli nawet ktoś ma problem z ortografią, to jednak, w dzisiejszych czasach i w dobie masowej komputeryzacji, rozwiązanie naprawdę nie wydaje się aż takie trudne. Oczywiście wymaga odrobiny chęci, ale nie jest to wielkie poświęcenie.

Widzisz, kiedyś uważano, że pisanie z błędami, jest po prostu obrażaniem czytelnika.

Jeśli to jest choroba, to jak każdą inną należy ją leczyć, lub zapobiegać.

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale znajduje sie to oficjlnie na liscie chorob

Jest inna przypadłość, która kiedyś była na liście chorób a teraz nie jest, może kiedyś na nią wróci, może nie. Ale tak mi się wydaję, że umieszczenie czegoś na liście w zasadzie jest bez znaczenia, bo dotknięty nią ani nie poczuje się z tego powodu lepiej ani gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tzw. dysortografia to szczególny przypadek "dysbrainii młodzieńczej", do grona pokrewnych chorób zalicza się również dyskalkulię, dyshistorię i inne.

 

Uważam że co dziesiąty z "żółtymi papierami" na dysortografię ma faktyczny problem natury organicznej, reszta to ludzie wychowani na sms-ach i obrazkowych przekazach wizualnych. Nie wierzę że ktoś kto czyta od 5-tego roku życia może mieć problem z ortografią jeśli nie jest poważnie chory.

 

A firefox podkreśla na czerwono błędy ortograficzne, więc można zainstalować i mieć problem z głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz tylko problem u mnie polega na tym ze bylem wychowywany na 2 jezykach i w zasadzie polska szkole rozpoczolem od konca 2 klasy SP .... czytac lubie i czytam naprawde sporo i dosc szybko.

MIalem testy psychologiczne i nawet IQ o dziwo wyszlo dosc ciekawe in plus oczywiscie (sorry za wrodzona skromnosc) a wlaczenie slownika to tylko tuszowanie , ktore nie przyniesie zadnej korzysci piszacemu......

Nastepna sprwa nie mozna kogos lekcewarzyc zlym postawieniem kropki i nie uwarzam ze pisze z kims mniej inteligentnym ktory tego nie zauwazy, zreszta ta sama wypowiedz mozna wyrazic werbalnie i co ...i wtedy nie lekcewarze sluchacza.

Lekcewarzyc mozna tonem wypowiedzi i to bardziej istotne , niz zly znak czy kropa.

Wystarczy posluchac mlodzierzy, ich sposobu komunikacji i lekcewazacego tonu i nad tym bym sie skupil bardziej.

Owszem jako polak tym bardziej poslugujacy sie papierem uczelni wyzszej (technicznej zaznaczam!!!) powinienem reprezentowac soba jakis poziom..... no ale coz poprostu oczekuje wyrozumialosci i staram nadrobic sie to odpowiednim tonem wypowiedzi

 

ps tak na marginesie bylem ostatnio na szkoleniach w londynie i naprawdze przezylem chwile grozy w towarzystwie ok 85% rodowitych nglikow 80% nie wiedziala jak poprawnie napiasc proste wyrazy (ludzie np po uniwersytecie!!!!!!!!!!!!!!!!) gdzie prowadzaCY POWIEDZIAL SPOKOJNIE TO NIE KONKURS ortografji a ludzie z innych krajow pisali poprawnie.....zgrodza....u nas nie ma takiego procentu dysortografikow nawet..::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cypis, ja mam dysgrafię i nikt mi na tę okoliczność nie dawał taryfy ulgowej. Maturę zdałem normalnie bez żadnego skłądania papierków. Tylko trzeba ciężko pracować nad tym.

 

W ogóle nie pisze odręcznie praktycznie, mam ogromne problemy z samym rysowaniem literek, ale jakoś sobie radzę i nie tłumaczę sie że jestem dyskryminowany. To jest kalectwo, ale trzeba się nauczyć z tym żyć w społeczeństwie. Jak nie potrafisz pisac względnie poprawnie i nie potrafisz się nauczyć (a wiele można wyćwiczyć jak się chce) to używaj spell checker'a.

 

 

Tyle ze strony osoby, która wie co oznacza ta choroba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja uk zainstalowalem polski ale mimo aktywacji nie chce dzialc:((

Coś ściemniasz, sam używam angielskiej wersji przeglądarki i mam doinstalowany słownik i jest OK. Też mam problemy z pisownią, ale teraz dzięki komputerowi wiem, że robię błąd - mogę więc go poprawić. Tu nie chodzi o to, że Tobie to nie pomaga, ale setki osób stara się to przeczytać - i to właśnie dla nich się robi (no i dla zachowania własnej godności). Tak patrzę się na Twoje błędy i jedno mnie dziwi, są powtarzane z zadziwiającą konsekwencją, nie piszesz tego samego wyrazu raz przez RZ a raz przez Ż, albo raz przez Ó a raz przez U - IMHO nie masz wyrobionych nawyków poprawnej pisowni. Praca z takim słownikiem, podkreślającym błędy po jakimś czasie przynosi efekty, widzę to po sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfin to prosze o instrukcje bo zaintsalowalem i aktywowalem slownik pl mimo to dziala dalej tylko angielski, mam tez angielska wersje visty moze to ma cos do tego ???

Porosze o rady a umile zycie modom :PP

 

ps hogi temat nie jest przeciwko tobie poprostu glownie ty ingerujesz w ortografie za co dzienkuje:)))

Chcialem podyskutowac oficjalnie o tym a nie robi OT w innych tematach, to tak apropos tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie czasy, ze czesto czat uczy pisowni :roll: Majac swiadomosc, ze matura sie oddala - masowo zalatwiane sa lewe papierki. Tym sposobem czesto poglowka ortograficznego przepycha sie jakos. Kiedys mowilo sie, ze "nie matura, lecz chec szczera... ", teraz papierek za odpowiednia kase zalatwia sprawe. U mnie w klasie na 30 osob nie bylo nikogo takiego - i ludzie mature zdali, a teraz mam wrazenie, ze co druga osoba pisze "cze, z kond jestes, bo wisz... ja mam ten... no ten... dysortografik czy co tam". Nie ujmujac oczywiscie nic tym, ktorzy faktycznie cierpia i maja prawdziwy problem. Sam czasem widze negatywny wplyw internetu, ktory powoduje, ze slowa, ktore kiedys przechodzily mi gladko nagle stanowia moment zastanowienia. Ale wtedy na szczescie moge zastapic innym slowem - lub po prostu sprawdzam i staram sie to utrwalic. Osobiscie mysle, ze problem w umiejetnosci poslugiwania sie jezykiem ojczystym to naprawde porazka i wstyd... przynajmniej mi jest cholernie glupio jesli strzele byka... a jak slysze od "przedtawicieli narodu" tekst "ja rozumie" to mi sie noz w kieszeni otwiera.. Kiedys mowilo sie "Wy towarzyszu", a teraz modne stalo sie mowienie o sobie w 3 osobie liczny pojedynczej... Ono rozumie??? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cypis, luzik

Przestałem Cię poprawiać od dłuższego czasu.

Zwracam uwagę na rażące błędy. Nie tylko zresztą ja.

Staraj się a więcej osób będzie czytać twoje posty.

Nie chodzi tu o ortografię ale o całokształt. Piszesz wszystko jednym zdaniem, bez kropek i przecinków. Czasami czytam po trzy razy, żeby to zrozumieć a często rezygnuję w połowie.

Chyba nie o to chodzi.

 

 

 

 

 

Jeszcze z rok i się nauczymy :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrc fan w takim razie pokaz mi w tym watku gdzie to jest opisane bo ja nie widze??

 

Jak juz pisalem mam zainstalowany posli slownik i mimo to nie chce dzialac nie wiem czemiu ???Moze cos zle zrobilem moze to jest powiazane z vista angielska ???Zamiast sie smiac poradz cos bo probowalem to zrobic !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...