Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Eryk napisał(a):

 

"Our Smart Charging program offers rebates to help you charge faster at home with a Level 2 charger. You also get ongoing PGE bill credits for allowing us to shift your electric car charging to times when energy demand and prices are lower and sustainable resources are more available."

 

Choice = wybór - dynamiczna cena energii, za to masz taniej 

w szczycie zużycia ograniczymy ci moc ładowana ale za do dostarczymy ci tani prąd z pełną mocą w okresach niskiego zapotrzebowania, jestem niemalże pewien, że na życzenie można podejść do "ładowarki" i wymusić pełną moc albo zrobić to z apki

 

Screenshot2023-12-0823_25_59.thumb.png.6d624668b165f24a6f050c3be32539e1.png

 

dzięki temu mogą dynamiczne sterować obciążeniem sieci przesyłowej, mnie to automat robi w całym budynku każdego dnia tylko że to jest po mojej stronie a nie dostawcy prądu

 

55 minut temu, Eryk napisał(a):

 

Moddl S 60 czyli fabrycznie była bateria 60 kWh, baterie wymieniono na gwarancji lata później na większą 90 kWh  i softowo ograniczono do dawnej nominalnej pojemności

klient zrobił aferę, sprawa znana od dawna

 

tyle z tej całej burzy i afer ograniczania wolności 

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ketivv napisał(a):

 

"Our Smart Charging program offers rebates to help you charge faster at home with a Level 2 charger. You also get ongoing PGE bill credits for allowing us to shift your electric car charging to times when energy demand and prices are lower and sustainable resources are more available."

 

Choice = wybór - dynamiczna cena energii, za to masz taniej 

w szczycie zużycia ograniczymy ci moc ładowana ale za do dostarczymy ci tani prąd z pełną mocą w okresach niskiego zapotrzebowania, jestem niemalże pewien, że na życzenie można podejść do "ładowarki" i wymusić pełną moc albo zrobić to z apki

 

Screenshot2023-12-0823_25_59.thumb.png.6d624668b165f24a6f050c3be32539e1.png

 

dzięki temu mogą dynamiczne sterować obciążeniem sieci przesyłowej, mnie to automat robi w całym budynku każdego dnia tylko że to jest po mojej stronie a nie dostawcy prądu

 

 

Moddl S 60 czyli fabrycznie była bateria 60 kWh, baterie wymieniono na gwarancji lata później na większą 90 kWh  i softowo ograniczono do dawnej nominalnej pojemności

klient zrobił aferę, sprawa znana od dawna

 

tyle z tej całej burzy i afer ograniczania wolności 

 

Tu nie chodzi o ograniczenie wolnosci... tutaj chodzi o prawo do posiadania wlasnosci, nad ktora po zakupie sprawujesz calkowita kontrole...  Po co mi termostat w domu jak mi ktos podkreca temperature wbrew mojej woli, albu uzywa oprogramowania do zmiany funkcjonowania auta bez mojej zgody czy wiedzy? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Eryk napisał(a):

Po co mi termostat w domu jak mi ktos podkreca temperature wbrew mojej woli,

 

wyobraźmy to sobie w inną stronę, że macie osiedle to osiedle (choć w USA z trafo jest trochę inaczej) ma swoją dużą stację trafo i jakąś linie przesyłową średniego napięcia, żyje tam 10 k ludzi 

chwilowo jako społeczność mamy na tym terenie problemy krytyczne z siecią przy dużych obciążeniach 

czy lepiej mieć w domu o 1-2 st C mniej w zimie czy mieć przerwy w dostawie prądu ?

 

6 godzin temu, Eryk napisał(a):

albu uzywa oprogramowania do zmiany funkcjonowania auta bez mojej zgody czy wiedzy? 

 

w tym wypadku nie wiem o co chodzi ?

 

jeśli o przypadek z baterią to powiem tak jeśli mam w aucie 60 kWh i auto ma powiedzmy 6 lat producent na gwarancji wymienia mi baterie o tych samych wymiarach ale większej pojemności 90 kWh (bo tych 60 kWh) już nie ma i daje mi wybór 

softowe ograniczenie do pierwotnych dla auta 60 kWh  albo dopłacam 4.5 k USD za dodatkowe 30 kWh to bym dopłacił ;)

 

4500 USD / 30 kWh = 150 USD / kWh = ca. 600 pln/kWh to jest super cena za taki upgrade 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ketivv napisał(a):

 

wyobraźmy to sobie w inną stronę, że macie osiedle to osiedle (choć w USA z trafo jest trochę inaczej) ma swoją dużą stację trafo i jakąś linie przesyłową średniego napięcia, żyje tam 10 k ludzi 

chwilowo jako społeczność mamy na tym terenie problemy krytyczne z siecią przy dużych obciążeniach 

czy lepiej mieć w domu o 1-2 st C mniej w zimie czy mieć przerwy w dostawie prądu ?

Wlasnie o to tutaj chodzi, ze wdrazajac mandaty rzadowe dostawcy energii elektrycznej nie inwestuja w infrastrukture, co oczywiscie skutkuje problemami z przekazem pradu.  Tylko dlaczego to konsumer jest wtedy zmuszany do wyrzeczen?  W normalnej sytuacji infrastuktura musi byc zaprojektowana tak by nie bylo mozliwosci problemow krytycznych przy duzych obciazeniach.  No i oczywiscie obecnie takie problemy wystepuja latem gdy wszyscy maja wlaczona klime... I jak Ci latem klima nie dziala to ze skory nie wyskoczysz zeby Ci bylo chlodniej.

 

4 godziny temu, ketivv napisał(a):

 

w tym wypadku nie wiem o co chodzi ?

 

jeśli o przypadek z baterią to powiem tak jeśli mam w aucie 60 kWh i auto ma powiedzmy 6 lat producent na gwarancji wymienia mi baterie o tych samych wymiarach ale większej pojemności 90 kWh (bo tych 60 kWh) już nie ma i daje mi wybór 

softowe ograniczenie do pierwotnych dla auta 60 kWh  albo dopłacam 4.5 k USD za dodatkowe 30 kWh to bym dopłacił ;)

 

4500 USD / 30 kWh = 150 USD / kWh = ca. 600 pln/kWh to jest super cena za taki upgrade 

No i widzisz tutaj ten sam problem... A co mnie obchodzi ze baterii nie produkuja... To juz decyzja producenta, a ze fabryczna padla to czyja wina - moja?  W wypadku wspomnianej Tesli, producent kontroluje w 100% produkcje i to on jest zobowiazany do wymiany wadliwej czesci.  Stojac przed wyborem o ktorym pisales, to w normalnym swiecie, producent powinien za darmo i bez doplat zainstalowac wieksza baterie z cala pojemnoscia, a nie przenosic koszty za swoje bledne decyzje na wlasciciela auta.  A procz tego, w przyszlosci jakie masz gwarancje ze producent nie zmienia softu tak by zmusic wlascixiela do zakupu nowego auta?

 

Od jakiegos czasu widze ze producenci przenosza odpowiedzialnosc za swoj szmelc na frajerow ktorzy go kupuja... Najlepsze w tym jest to, ze ci frajerzy na to sie zgadzaja, i jeszcze bronia takich praktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Eryk napisał(a):

W normalnej sytuacji infrastuktura musi byc zaprojektowana tak by nie bylo mozliwosci problemow krytycznych przy duzych obciazeniach.  No i oczywiscie obecnie takie problemy wystepuja latem gdy wszyscy maja wlaczona klime... I jak Ci latem klima nie dziala to ze skory nie wyskoczysz zeby Ci bylo chlodniej.

 

gdzieś o tym wspominałem na tymże forum

w tym roku na Sycylii z racji wysokich temperatur był problem z prądem, kaskada wyłączeń co doprowadziło do małego paraliżu łącznie z takimi problemami jak transport wody w wodociągach

na Sycylii w trakcie gdy Słońca było na tyle żeby swobodnie zasilić 10 takich wysp, przez 24 h/dobę z wykorzystaniem relatywnie niedużej ilości baterii 

 

sorry trzeba szukać rozwiązań bo one są i są opłacalne, dostępne i proste 

 

klimę napędzić latem ? to ma być wyzwanie ? 

Screenshot2023-12-0913_59_55.thumb.png.853536e24ebf6c959802eb7579e6295c.png

 

Screenshot2023-12-0914_09_31.png.b3efd75c20148a46fb77b7e710338e2f.png

 

nawet gdybym zamiast 28 kWh zużył 10 razy tyle to i tak bym tego niemalże nie zauważył

jeszcze sąsiadom napędzam bo przecież mój dostawca prądu ten prąd wprowadzony zaraz lokalnie sprzedaje, zarazem część sąsiadów sama sobie generuje

 

 

29 minut temu, Eryk napisał(a):

No i widzisz tutaj ten sam problem... A co mnie obchodzi ze baterii nie produkuja... To juz decyzja producenta, a ze fabryczna padla to czyja wina - moja?  W wypadku wspomnianej Tesli, producent kontroluje w 100% produkcje i to on jest zobowiazany do wymiany wadliwej czesci.  Stojac przed wyborem o ktorym pisales, to w normalnym swiecie, producent powinien za darmo i bez doplat zainstalowac wieksza baterie z cala pojemnoscia, a nie przenosic koszty za swoje bledne decyzje na wlasciciela auta.  A procz tego, w przyszlosci jakie masz gwarancje ze producent nie zmienia softu tak by zmusic wlascixiela do zakupu nowego auta?

 

miał pojemność użytkową 60 kWh i ma 60 kWh - o co krzyk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ketivv napisał(a):

 

gdzieś o tym wspominałem na tymże forum

w tym roku na Sycylii z racji wysokich temperatur był problem z prądem, kaskada wyłączeń co doprowadziło do małego paraliżu łącznie z takimi problemami jak transport wody w wodociągach

na Sycylii w trakcie gdy Słońca było na tyle żeby swobodnie zasilić 10 takich wysp, przez 24 h/dobę z wykorzystaniem relatywnie niedużej ilości baterii 

 

sorry trzeba szukać rozwiązań bo one są i są opłacalne, dostępne i proste 

 

klimę napędzić latem ? to ma być wyzwanie ? 

Screenshot2023-12-0913_59_55.thumb.png.853536e24ebf6c959802eb7579e6295c.png

 

Screenshot2023-12-0914_09_31.png.b3efd75c20148a46fb77b7e710338e2f.png

 

nawet gdybym zamiast 28 kWh zużył 10 razy tyle to i tak bym tego niemalże nie zauważył

jeszcze sąsiadom napędzam bo przecież mój dostawca prądu ten prąd wprowadzony zaraz lokalnie sprzedaje, zarazem część sąsiadów sama sobie generuje

 

 

 

miał pojemność użytkową 60 kWh i ma 60 kWh - o co krzyk ;)

Dobrze wiesz o co krzyk... Producenci robia konsumentow w karolka.  I w sprzecie elektronicznym jest to znacznie latwiej ukryc niz w sprzecie mechanicznym.

 

Od 20 lat Kalifornia ma kazdego roku najwiecej problemow z przekazem pradu mimo tego ze czerpie najwiecej energi slonecznej z paneli ze wszystkich innych stanow.  Oczywiscie chodzi o lato, klime, i brak energii slonecznej noca... A klima chodzi najbardziej wlasnie noca gdy ludzie spia.

 

Dlatego, czerpanie energi slonecznej moze miec sens dla gospodarstw indywidualnych, ale i tak bedzie potrzebna energia z atomu, gazu, lub wegla... Te 2 ostatnie sa jedynymi zrodlami energi ktore jest stosunkowo latwo wlaczyc i wylaczyc z sieci.  Co jest potrzebne by wypelnic luki w produkcji energi slonecznej i wiatrowej.  Dlatego tez Niemcy inwestuja w wegiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eryk napisał(a):

Od 20 lat Kalifornia ma kazdego roku najwiecej problemow z przekazem pradu mimo tego ze czerpie najwiecej energi slonecznej z paneli ze wszystkich innych stanow.

 

https://vca-green.com/how-lancaster-california-is-becoming-a-zero-net-energy-carbon-neutral-community/

 

Godzinę temu, Eryk napisał(a):

Oczywiscie chodzi o lato, klime, i brak energii slonecznej noca... A klima chodzi najbardziej wlasnie noca gdy ludzie spia.

 

myślisz, że u mnie nie chodzi w nocy ? ;) też chodzi i to z tego prądu ze słońca za dnia

akurat utrzymanie pracy klimy to jest, że tak powiem pikuś

 

Godzinę temu, Eryk napisał(a):

Dlatego, czerpanie energi slonecznej moze miec sens dla gospodarstw indywidualnych

 a tzw. biznes nie używa energii odnawialnej ? 


321662.jpeg

 

https://www.pveurope.eu/inverter/factory-visit-fronius-sustainability-and-more

 

Austria, gdzie tu to uzysków w Kalifornii

 

Godzinę temu, Eryk napisał(a):

i tak bedzie potrzebna energia z atomu, gazu, lub wegla... Te 2 ostatnie sa jedynymi zrodlami energi ktore jest stosunkowo latwo wlaczyc i wylaczyc z sieci. 

 

akurat chyba węglem najtrudniej sterować, gazem relatywnie najłatwiej 

 

tu znowu wrócę do "pasa słońca" na naszych oczach dziej się rewolucja energetyczna, która dla ok. 80-90 % populacji naszego świata będzie docelowo ekstremalnie tania, dostępna i powszechna

 

1 godzinę temu, Eryk napisał(a):

Dobrze wiesz o co krzyk... Producenci robia konsumentow w karolka

 

w tym konkretnym przypadku o którym rozmawiamy nie wiem o co krzyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Eryk napisał(a):

Co jest potrzebne by wypelnic luki w produkcji energi slonecznej i wiatrowej.  Dlatego tez Niemcy inwestuja w wegiel.

 

czy inwestują w węgiel to bym się sprzeczał, można z perspektywy US nie do końca rozumieć problemy w EU, to co się zdarzyło w 2022 roku wreszcie wstrząsnęło Europą, można powiedzieć niemalże każdy doświadczył co to znaczy zostać bez energii do życia, gdy ceny nośników rosną o krotności można by powiedzieć, że tylko i wyłącznie w wyniku chimery jednego państwa (człowieka) 

nie ma znaczenia skąd tą energię będziemy kupować czy to będzie USA, Katar, Arabia Saudyjska czy Rosja każdy z tych kierunków może być tak samo chimeryczny w zależności od swoich potrzeb politycznych 

 

w porównaniu do US Europa ma przesrane, ale i tu i tu trzeba będzie ekstremalnie zacząć zwracać uwagę jak się w skali makro energię zużywa i generuje

jak sobie poradzi Japonia to dopiero jest ciekawe pytanie bo tam ilość problemów do rozwiązania w jednym czasie będzie rosnąc 

 

w tym czasie na światową arenę będą wchodziły coraz atrakcyjniejsze gospodarki mające coraz tańszą energie, głodni sukcesu, napędzani coraz wyższym poziomem życia  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Eryk napisał(a):

Dlatego tez Niemcy inwestuja w wegiel.

Z tym inwestowanie to bym nie przesadzał. Przez wojnę i brak gazu od ruskich musieli na chwilę wrócić do węgla, żeby zapewnić sobie dostawy gazu z innych źródeł, bo na nim opiera się tymczasowy model energetyczny. Obecnie ok 30% ich energii jest z węgla, a do 2030 planują całkowicie z niego zrezygnować. 

 

Zresztą krytykowanie modelu energetycznego Niemiec zawsze mnie bawi, jak sobie spojrzę na 71% energii z węgla na naszym rynku i na co najmniej 10 lat nie widać na horyzoncie większych zmian. 

Edytowane przez skwaro
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ketivv napisał(a):

 

tu znowu wrócę do "pasa słońca" na naszych oczach dziej się rewolucja energetyczna, która dla ok. 80-90 % populacji naszego świata będzie docelowo ekstremalnie tania, dostępna i powszechna

 

A gdzie wedlug Ciebie istnieje ten pas slonca ktory spowoduje ze energia dla ok 80-90% populacji naszego swiata bedzie ekstremalnie tania, dostepna i powszechna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Eryk napisał(a):

A gdzie wedlug Ciebie istnieje ten pas slonca ktory spowoduje ze energia dla ok 80-90% populacji naszego swiata bedzie ekstremalnie tania, dostepna i powszechna?

 

mniej więcej  35 równoleżnika północnego do 35 południowego

 

tu mniej więcej mapa dostępnej ilość energii możliwej do uzyskiwania

 

3-s2.0-B9780128199701000049-f13-03-97801

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ketivv napisał(a):

 

mniej więcej  35 równoleżnika północnego do 35 południowego

 

tu mniej więcej mapa dostępnej ilość energii możliwej do uzyskiwania

 

3-s2.0-B9780128199701000049-f13-03-97801

Czyli w tych rejonach gdzie jest czerwono - poprostu walimy dzisiatki tysiecy kilometrow kwadratowych paneli... oczywiscie zeby to mialo sens finansowy to chyba wszystkie te panele musialyby byc produkowane w Chinach... te czerwone rejony sa podatne na burze piaskowe, co cozywiscie wplynie na wydajnosc paneli, procz tego trzeba je konserwowac we wszystkich tych miejscach gdzie skoki temperatur miedzy dniem a noca sa dosc znaczne... Nie mowiac juz nic o zabezpieczeniu takiego olbrzymiego obszaru przed sabotazem czy atakami terrorystycznymi... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Eryk napisał(a):

Czyli w tych rejonach gdzie jest czerwono - poprostu walimy dzisiatki tysiecy kilometrow kwadratowych paneli...

 

tak, dokładnie to się dzieje każdego dnia 

 

5 godzin temu, Eryk napisał(a):

oczywiscie zeby to mialo sens finansowy to chyba wszystkie te panele musialyby byc produkowane w Chinach

 

zdecydowanie, chińskie firmy mają olbrzymią przewagę konkurencyjną

 

5 godzin temu, Eryk napisał(a):

te czerwone rejony sa podatne na burze piaskowe, co cozywiscie wplynie na wydajnosc paneli, procz tego trzeba je konserwowac we wszystkich tych miejscach gdzie skoki temperatur miedzy dniem a noca sa dosc znaczne...

 

trzeba 

 

jak wiadomo gdy napowietrzna linia energetyczna przebiega przez takie rejony o skokach temperatury trzeba nocą przykrywać ja kołdrą a w dzień odkrywać ;) 

 

teraz bardziej serio, najpierw już istniejące dachy (fasady, parkingi itp.) już istniejących budynków, czyli skrajnie rozproszona sieć mikro generacji najlepiej z mikro magazynowaniem 

 

jak często konserwujesz licznik elektryczny czy skrzynkę bezpieczników w swoim domu ?

 

6 godzin temu, Eryk napisał(a):

Nie mowiac juz nic o zabezpieczeniu takiego olbrzymiego obszaru przed sabotazem czy atakami terrorystycznymi... 

 

poważna sprawa, dobrze że rurociągów, rafinerii, tradycyjnych elektrowni nie trzeba bo są podatne na ewentualny atak 

 

tradycyjna sieć elektryczna jest bardzo podatna na wspomniane ataki w przeciwieństwie do sieci opartych o lokalne mikrogeneracje i mikromagazyny

 

wyobraźmy sobie, że zamiast 50 dużych wytwórców i rozbudowanej sieci dystrybucji mamy 20 milionów niezależnych mikrogeneracji i mikromagazynów 

w tradycyjnej sieci wystarczy na chwilę wyłączyć jedną sieć przesyłową wysokiego napięcia i mamy kaskadę zdarzeń blackout 

w sieci rozproszonej dzieje się - nic

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ketivv napisał(a):

 

tak, dokładnie to się dzieje każdego dnia 

 

 

zdecydowanie, chińskie firmy mają olbrzymią przewagę konkurencyjną

 

 

trzeba 

 

jak wiadomo gdy napowietrzna linia energetyczna przebiega przez takie rejony o skokach temperatury trzeba nocą przykrywać ja kołdrą a w dzień odkrywać ;) 

 

teraz bardziej serio, najpierw już istniejące dachy (fasady, parkingi itp.) już istniejących budynków, czyli skrajnie rozproszona sieć mikro generacji najlepiej z mikro magazynowaniem 

 

jak często konserwujesz licznik elektryczny czy skrzynkę bezpieczników w swoim domu ?

 

 

poważna sprawa, dobrze że rurociągów, rafinerii, tradycyjnych elektrowni nie trzeba bo są podatne na ewentualny atak 

 

tradycyjna sieć elektryczna jest bardzo podatna na wspomniane ataki w przeciwieństwie do sieci opartych o lokalne mikrogeneracje i mikromagazyny

 

wyobraźmy sobie, że zamiast 50 dużych wytwórców i rozbudowanej sieci dystrybucji mamy 20 milionów niezależnych mikrogeneracji i mikromagazynów 

w tradycyjnej sieci wystarczy na chwilę wyłączyć jedną sieć przesyłową wysokiego napięcia i mamy kaskadę zdarzeń blackout 

w sieci rozproszonej dzieje się - nic

 

 

Przeciez zeby by wyprodukowac wystarczajaca ilosc energi dla swiata, trzeba postawic minimum tyle paneli ze pokrylyby 95,000km kwadratowych.... Watpie ze znajdziesz tyle powierzchni dachowej w rejonach  pasa slonca.  Nie mowiac juz o tym ze te rejony sa w duzej mierze na pustkowiach.

Procz tego, nie zdajesz sobie sprawy z tego jak bardzo swiatlo sloneczne niszczy materialy wyprodukowane przez czlowieka.  I to dlatego pisalem o konserwacji... 20-30 lat - tyle teoretycznie wytrzymuja obecnie panele sloneczne.  Dodaj do tego brak konserwacji czy burze piaskowe, i efektywnosc paneli spada dosc szybko.  Pojedz sobie do Kolorado, Arizony, czy Nowego Meksyku... Owszem zero rdzy w autach ale wszyscy jezdza z dywanem na desce rozdzielczej bo inaczej fabryczny material peka od slonca.

Generalnie, to sposob w jaki piszesz o energi slonecznej, jest bardzo utopijny, bo pomijasz zarowno problemy geopolityczne, ekonomiczne, oraz ekologiczne.  Nie ma i nie bedzie na ziemi miejsca w ktorym energia sloneczna daje tania, powszechna i dostepna energie elektryczna, bo bez taniej sily roboczej, bez poteznych inwestcji (ktore musza sie zwrocic), i bez woli politykow twoj scenariusz nie ma szans na realizacje.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co tyle powierzchni dachowej? Przecież farmy PV stawia się na gruncie. Obecnie największa jest w Indiach 2,2GW, 160km2. Ale w trakcie rozbudowy do 16GW jest farma w Chinach. Jakoś się opłaca je budować :)

 

A z tego co czytam zużycie energii na całej Ziemi to 23TW rocznie, PV globalnie ma już 1TW i szybko rośnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skwaro napisał(a):

A po co tyle powierzchni dachowej? Przecież farmy PV stawia się na gruncie. Obecnie największa jest w Indiach 2,2GW, 160km2. Ale w trakcie rozbudowy do 16GW jest farma w Chinach. Jakoś się opłaca je budować :)

 

A z tego co czytam zużycie energii na całej Ziemi to 23TW rocznie, PV globalnie ma już 1TW i szybko rośnie. 


wybuchnie jeden wulkan na Islandii, drugi na Hawajach, trzeci gdzieśtam, pył wulkaniczny przesłoni niebo i cały misterny plan w …. ;) 


 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Blixten napisał(a):


wybuchnie jeden wulkan na Islandii, drugi na Hawajach, trzeci gdzieśtam, pył wulkaniczny przesłoni niebo i cały misterny plan w …. ;) 


 

Przy takim założeniu to trzeba się zastanowić czy życie przetrwa na Ziemi, czy wyginiemy jak dinozaury. Bo taki poziom zapylenia, żeby nie docierały promienie słoneczne nie zostanie bez wpływu na wszystko co żyje. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Eryk napisał(a):

Generalnie, to sposob w jaki piszesz o energi slonecznej, jest bardzo utopijny, bo pomijasz zarowno problemy geopolityczne, ekonomiczne, oraz ekologiczne.  Nie ma i nie bedzie na ziemi miejsca w ktorym energia sloneczna daje tania, powszechna i dostepna energie elektryczna, bo bez taniej sily roboczej, bez poteznych inwestcji (ktore musza sie zwrocic), i bez woli politykow twoj scenariusz nie ma szans na realizacje.

 

poczekajmy zobaczymy 

 

 

utopijny może, choć cos tam na ten temat wiem ;)

 

 

 

 

 

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dostał na testy Prusa. 

Pług in. Na elektryku do 89km.

Trasa szosowa, bez dynamicznego przyspieszania, spokojna powiatowa niedzielna droga, włączone radio, ogrzewanie i grzanie siedzeń, po 38km podjechał do mnie do pracy i pokazywało 2% baterii. 

IMG_20231210_163406.jpg

IMG_20231210_163555.jpg

IMG_20231210_163458.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, skwaro napisał(a):

Przy takim założeniu to trzeba się zastanowić czy życie przetrwa na Ziemi, czy wyginiemy jak dinozaury. Bo taki poziom zapylenia, żeby nie docierały promienie słoneczne nie zostanie bez wpływu na wszystko co żyje. 


Przecież to już dawno temu było wiadomo, że ludzkość sobie z tym doskonale poradzi ;) 

 

B76CBD29-A5D4-4845-90D7-891D945CC833.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem ostatnio na fajny filmik w temacie samochodowego AI. Dość stary, więc może gdzieś już się przewinął.

 

 

W sumie ciekawe, co zrobią chińskie robo-auta w przypadku konfliktu zbrojnego zachodu z komunistycznym reżimem:

- zepsują się?

- zapalą?

- wywiozą właścicieli do Pekinu?

 

:biglol:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hemi112 napisał(a):

Kolega dostał na testy Prusa. 

Pług in. Na elektryku do 89km.

Trasa szosowa, bez dynamicznego przyspieszania, spokojna powiatowa niedzielna droga, włączone radio, ogrzewanie i grzanie siedzeń, po 38km podjechał do mnie do pracy i pokazywało 2% baterii. 

Z tymi hybrydami plug-in to jest trochę tak że dostaje się wszystko co najgorsze z obu typu aut:

- gówniany zasięg na baterii wynikający z faktu że bateria jest mała a musi holować ze sobą dodatkową masę układu napędowego ICE

- wszystkie elementu obu układów napędowych które mogą się zepsuć (i zapewne prędzej czy później to zrobią)

- dodatkową masę całego układu hybrydowego w trasie, którą ICE musi ciągnąć ze sobą

- wszystkie elementy obu układów gdzieś trzeba zmieścić. Ucierpi na tym  w taki czy inny sposób wielkość wnętrza lub przestrzeni bagażowej. 

- do tego kosztuje to tyle co pełny elektryk

image.thumb.png.011d22039283cb3ddec9047c2ddb0bef.png

 

Kiedyś myślałem że taki plug-in to rozwiązanie problemu słabej infrastruktury. Jednak od jakiegoś czasu zacząłem zmieniać to zdanie. 

Po co pchać się w bardziej skomplikowane rozwiązanie zamiast w pełne ICE albo EV? Widzę te hybrydy jako jeden wielki kompromis. 

 

Nie ma infrastruktury i jeździ się dużo w trasy to nie ma sobie co tym głowy i tak zawracać. Lepiej diesla kupić. 

Jest infrastruktura to po co zawracać sobie głowę ICE czy hybrydą? Żeby raz do roku dojechać na Chorwację kilka godzin szybciej? 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez matros1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, matros1 napisał(a):

Kiedyś myślałem że taki plug-in to rozwiązanie problemu słabej infrastruktury. Jednak od jakiegoś czasu zacząłem zmieniać to zdanie. 

Po co pchać się w bardziej skomplikowane rozwiązanie zamiast w pełne ICE albo EV? Widzę te hybrydy jako jeden wielki kompromis. 

 

Nie ma infrastruktury i jeździ się dużo w trasy to nie ma sobie co tym głowy i tak zawracać. Lepiej diesla kupić. 

Jest infrastruktura to po co zawracać sobie głowę ICE czy hybrydą? Żeby raz do roku dojechać na Chorwację kilka godzin szybciej? 

 

dlatego od dawna wciskam jak mantrę, ze hybrydy to coś przejściowego

 

mogę się mylić i przyszłość światowej motoryzacji należy do Toyoty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...