Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Adi napisał(a):

Podobno przyczyną lawiny ich kłopotów, nie oddziału Austria, tylko ogólnych, był filmik jakiegoś Youtubera, który obnażył ich niedoróbki.

pewnie ten :biglol:

 

A na serio… za proste, żeby było prawdziwe ;) 

Coś nie pykło jednak głębiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Blixten napisał(a):

 

Nie ma co się obrażać, że Chińczyków nie można już dłużej lać i wykorzystywać.

Nauczyli się produkować coś więcej niż tylko gumki pachnące i piórniki na magnez,

Role się odwróciły, i to na własne życzenie - przez własną europejską pazerność. 

Nie wiem czy przywrócenie produkcji w Europie, uszczelnienie rynków, uniezależnienie się od Chin jest jeszcze możliwe. 

 

 

   

 

też uważam, ze nie ma się obrażać tylko wykorzystać przewagę komperatywną 

 

tu nawet nie ma co uszczelniać w rynku, Chiny w temacie systemów energii odnawialnej np. produkcji modułów PV czy baterii odrobiły świetna lekcje także zabezpieczając sobie całe kanały surowcowe i to już jest 

 

czyli mamy dostawce sprawdzonych systemów o super jakości podzespołów które są nam niezbędne do modyfikacji naszej gospodarki, jeśli przyjmiemy, że ważny jest czas - a jest bo więcej kosztuje funkcjonowanie gospodarki opartej o kopaliny jak o OZE - to czym szybciej wprowadzimy coraz większy udział taniej energii generowanej lokalnie do systemu tym lepiej dla nas 

 

- ograniczamy emisje CO2 i innych zanieczyszczeń 

- zrywamy powiązane >GDP (gross domestic product) = > konsumpcji ropy, gazu czyli coś co teraz jest paradygmatem 

- stajemy się własnym dostawcą energii dla siebie - także zmiana paradygmatu, niezależność energetyczna

- mamy prace - szczególnie w systemach drobnych rozproszonych bo jednak trzeba stworzyć miliony drobnych siłowni OZE w których usługa wykonania stanowi relatywnie duży koszt, materiały to 50-70% wartości

- odrobinę trzeba to serwisować a to tez praca na miejscu 

- teraz, mając tanią, "zieloną energię" z której w dużej mierze czy całości umiemy podtrzymać nasz styl życia, możemy rozwijać inne bardziej innowacyjne branże przemysłu 

 

popatrzcie na Chiny weszli w nowe branże z pełnym impetem, postawili na coś odrobinę nowszego, dopracowali i wyspecjalizowali się w tym 

zarazem wchodząc w kooperacje na wcześniejszym etapie z firmami z UE czy US

 

w czym nam pomoże dzisiaj obrazić się na Chiny ?

 

my każdego dnia płacimy transfery za energię czy to za ocean czy to na południe, każde wahnięcie cen energii ma wpływ na dobrobyt naszego życia tutaj 

 

czy przerwanie tego mechanizmu nie leży w naszym - szarego człowieka -interesie  ?

 

jak się wpatrzyć co robi KE to własnie na to naciska, lud się burzy bo przecież to na siłę tylko im szybciej uda nam się zrobić tą transformacje tym wydaje się, że będzie stabilniej, taniej 

 

to może być wysiłek wart podjęcia dzisiaj dla lepszego jutra,

podobnie jak Chiny, bo musieli podjąć wysiłek, ryzyko aby dzisiaj być tak wyspecjalizowanymi np. w technologii baterii czy taniej produkcji modułów PV 

teraz ciężko będzie tą ich specjalizacje dogonić ale można inteligentnie użyć 

 

przyjmijmy że importujemy rocznie energii za 100 mld pln w 20 lat to jest 2 bln pln

 

powiedzmy,że dzisiaj koszt KWp PV to 2 k pln netto, proszę sobie policzyć ile mocy generacji PV możemy za to postawić 

 

a my i tak te pieniądze wydamy jak nie zrobimy nic 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, siara76 napisał(a):

W pełni się zgadzam myśleli Niemce i inne że za miskę ryżu będą robić a sami dali na tacy technologię itd....

 

myślę, że czas przestać myśleć, że ktoś coś dał Chinom szczególnie za darmo 

 

przyjrzyjmy się Polsce w ostatnich 30 latach to tez fascynujący rozkwit tylko inna skala bo mocarstwem raczej nie będziemy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Zyzol napisał(a):

A na serio… za proste, żeby było prawdziwe ;)

 

Czasami jest tak proste, że wydaje się nie do wiary.

Nie mam danych, żeby tak twierdzić, ale pospekulować można ;) Szerokim echem to się odbiło, że ta recenzje wywołała falę komentarzy, a idąc dalej, nawet zwrotów zaliczek itp. A później to już kula śnieżna..... 

 

Tu trochę o tym mówi dziennikarz, którego nie specjalnie lubię ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ketivv napisał(a):

 

powiedzmy,że dzisiaj koszt KWp PV to 2 k pln netto, proszę sobie policzyć ile mocy generacji PV możemy za to postawić 

Generalnie się zgadzam, ale już kiedyś pisałem, za 2pln netto/KWp to jutro zapraszam na instalację 10kWp do mnie, przy tej cenie bym nie czekał na regulamin "Mój Prąd 6.0 (który zresztą miał być dwa miesiące temu), tylko bym robił już nie patrząc na dotacje. Płacę gotówką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innego artykulu na ORF.at:

Problemy Fiskera rozpoczely sie z braku inwestorow i koniecznosci splaty odsetek, kapital sie szybko kurczy, a zainteresowanie i sprzedaz aut elektrycznych nie pokrywa wydatkow. 

Proba pozyskania Nissana do wspolpracy zawisla w powietrzu. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, skwaro napisał(a):

Generalnie się zgadzam, ale już kiedyś pisałem, za 2pln netto/KWp to jutro zapraszam na instalację 10kWp do mnie, przy tej cenie bym nie czekał na regulamin "Mój Prąd 6.0 (który zresztą miał być dwa miesiące temu), tylko bym robił już nie patrząc na dotacje. Płacę gotówką :)

 

Godzinę temu, ketivv napisał(a):

przyjmijmy że importujemy rocznie energii za 100 mld pln w 20 lat to jest 2 bln pln

 

powiedzmy,że dzisiaj koszt KWp PV to 2 k pln netto, proszę sobie policzyć ile mocy generacji PV możemy za to postawić 

 

przyjąłem wartości ca. dla łatwiejszych kalkulacji zarazem nie oderwane od rzeczywistości

 

możliwe, że dla niższych mocy nieco niedoszacuje ale dla przykładu 

prosty, bazowy system wiadomo to nie wszystkie koszty 

11500+500 transport = 12000 pln / 10 kWp -> 1200 pln/kWp podstawowy sprzęt

 

https://ali-shop.com.pl/Zestaw-10kW-FoxESS-T10-G3-27xLONGI-LR4-60HIH-370W

(stan na 09 maj 2024)

 

Screenshot2024-05-0907_38_38.thumb.png.38917f08afa3359e5feb62ded58ebef4.png

 

osobiście uważam, że montaż systemów sieciowych nie ma już większego sensu i "obowiązkowo" falownik hybrydowy, nieco wyższe koszty sprzętu jak i trochę więcej zabawy przy kablach 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Christoph napisał(a):

Z innego artykulu na ORF.at:

Problemy Fiskera rozpoczely sie z braku inwestorow i koniecznosci splaty odsetek, kapital sie szybko kurczy, a zainteresowanie i sprzedaz aut elektrycznych nie pokrywa wydatkow. 

Proba pozyskania Nissana do wspolpracy zawisla w powietrzu. 
 

 

 

dług Nissana ma od ponad roku statu "junk" jest śmiecowy, to taki średni partner do ratowania firmy, która sama ma problem z płynnością 

 

Fisker może tworzyć piękne rzeczy ale piękne nie musi się opłacalne sprzedawać 

to trochę tak jak z marką Saab

 

nie każda "karoca BEV" to taki sam samochód elektryczny podobnie jak wersje ICE różnych odmian i producentów 

 

Tesla czy BYD które mają co do zasady być masowe, produkowane we własnych zautomatyzowanych, optymalizowanych fabrykach a Fisker zlecany do produkcji w niszowej, manufakturze w drogiej Austrii 

 

no sorry ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ketivv napisał(a):

 

myślę, że czas przestać myśleć, że ktoś coś dał Chinom szczególnie za darmo 

 

przyjrzyjmy się Polsce w ostatnich 30 latach to tez fascynujący rozkwit tylko inna skala bo mocarstwem raczej nie będziemy 

Nie dał za darmo bo robili za miskę ryżu ale mądrzy byli są bo warunkiem produkcji u nich był dostęp do technologii stąd się biorą klony samochodów min Mercedes Glenda i inne ...tak samo było z elektroniką i to dało im możliwość rozwoju w tak krótkim czasie bo mieli dostęp do technologii którą sami przejęli skopiowali a teraz są o krok przed ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, skwaro napisał(a):

Generalnie się zgadzam, ale już kiedyś pisałem, za 2pln netto/KWp to jutro zapraszam na instalację 10kWp do mnie, przy tej cenie bym nie czekał na regulamin "Mój Prąd 6.0 (który zresztą miał być dwa miesiące temu), tylko bym robił już nie patrząc na dotacje. Płacę gotówką :)

Ja kupiłem używane panele 370w za 150 sztuka sam zrobiłem konstrukcję na płocie polaczyłem poskręcałem instalacja offgrid bo nie mam uprawnień bez falownika na podgrzewanie wody i za 4 KWp wyszło 3,2 tyś i kilka godzin pracy. Szału nie ma ale działa

IMG_20240406_143613691.jpg

IMG_20240419_114613261.jpg

IMG_20240427_131448926.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ketivv napisał(a):

 

 

przyjąłem wartości ca. dla łatwiejszych kalkulacji zarazem nie oderwane od rzeczywistości

 

możliwe, że dla niższych mocy nieco niedoszacuje ale dla przykładu 

prosty, bazowy system wiadomo to nie wszystkie koszty 

11500+500 transport = 12000 pln / 10 kWp -> 1200 pln/kWp podstawowy sprzęt

 

https://ali-shop.com.pl/Zestaw-10kW-FoxESS-T10-G3-27xLONGI-LR4-60HIH-370W

(stan na 09 maj 2024)

 

Screenshot2024-05-0907_38_38.thumb.png.38917f08afa3359e5feb62ded58ebef4.png

 

osobiście uważam, że montaż systemów sieciowych nie ma już większego sensu i "obowiązkowo" falownik hybrydowy, nieco wyższe koszty sprzętu jak i trochę więcej zabawy przy kablach 

 

 

Mocno niedoszacowujesz. Z kosztami instalacji 10kWp na zwykłym falowniku jakiejś w miarę ok firmy to 30-35k brutto (8% VAT), na hybrydowym z byle jakim magazynem energii 10kW to 45-55k. Jak idziesz we Froniusa czy Huawieia ceny przekraczają 60k. Chyba że robi to Pan Zenek po godzinach bez faktury i gwarancji to wtedy pewnie będzie taniej...

 

To są ceny na podstawie iluśtam ofert, które dostałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ketivv napisał(a):

 

 

przyjąłem wartości ca. dla łatwiejszych kalkulacji zarazem nie oderwane od rzeczywistości

 

możliwe, że dla niższych mocy nieco niedoszacuje ale dla przykładu 

prosty, bazowy system wiadomo to nie wszystkie koszty 

11500+500 transport = 12000 pln / 10 kWp -> 1200 pln/kWp podstawowy sprzęt

 

https://ali-shop.com.pl/Zestaw-10kW-FoxESS-T10-G3-27xLONGI-LR4-60HIH-370W

(stan na 09 maj 2024)

 

Screenshot2024-05-0907_38_38.thumb.png.38917f08afa3359e5feb62ded58ebef4.png

 

osobiście uważam, że montaż systemów sieciowych nie ma już większego sensu i "obowiązkowo" falownik hybrydowy, nieco wyższe koszty sprzętu jak i trochę więcej zabawy przy kablach 

 

 

Dużo zależy od konstrukcji na której będzie instalacja ale z mojego doświadczenia wynika że na to co zrobiłem powyżej czyli 8 paneli koszt profili klem itd okablowanie zabezpieczenia to koszt 2 kpln więc praktycznie tyle co cena paneli

Edytowane przez siara76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, skwaro napisał(a):

Mocno niedoszacowujesz. Z kosztami instalacji 10kWp na zwykłym falowniku jakiejś w miarę ok firmy to 30-35k brutto (8% VAT), na hybrydowym z byle jakim magazynem energii 10kW to 45-55k. Jak idziesz we Froniusa czy Huawieia ceny przekraczają 60k. Chyba że robi to Pan Zenek po godzinach bez faktury i gwarancji to wtedy pewnie będzie taniej...

 

To są ceny na podstawie iluśtam ofert, które dostałem. 

Brat właśnie robi instalację fv i na dobrym falowniku hybrydowym deye 10kw /Huawei nie jest dobry/ magazyn 12 kWh deye koszt 47 tyś z czego sam sprzęt 35-37 reszta robocizna firmy

Edytowane przez siara76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, siara76 napisał(a):

Brat właśnie robi instalację fv i na dobrym falowniku hybrydowym deye 10kw /Huawei nie jest dobry/ magazyn 12 kWh deye koszt 47 tyś z czego sam sprzęt 35-37 reszta robocizna firmy

Na Deye mam ofertę na 45k z magazynem 10kWh

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ketivv napisał(a):

sorry mamy bardzo wymagające położenie, musimy mocno przewymiarować, przez kilka miesięcy w roku musimy oszczędzać każdą potencjalną kWh, takie mamy warunki 

Mocne przewymiarowanie PV + storage = dużo większe koszty wejścia w tą "tanią energię".

Jak twoja wklejana tu często mapka pokazuje, w naszym położeniu geograficznym pchanie się w PV skazuje nas na przegraną w wyścigu do taniej energii.

23 godziny temu, ketivv napisał(a):

liczenie na magiczny tani atom, tanie spalanie węgla, gazu itp. to mrzonki 

btw. to chyba teraz poszła w eter informacja, że pierwsza polska siłownia atomowa będzie opóźniona o 6-7 lat co i tak byłoby historycznym sukcesem tej technologi bo opóźnienia w jej uruchomieniu przeważnie są znacząco dłuższe a koszty o wiele większe jak początkowo zakładane 

Powiedz to Francji:

Cytat

In the 1970s, fueled by the oil shocks, the Pierre Messmer government decided to utilize "all-nuclear" power generation in France. This decision led to the construction of 58 standardized nuclear power reactors throughout the country for the next 25 years. Even though domestic technology was abandoned, French industrialists quickly incorporated the American technology they had chosen and exported it to South Africa, South Korea, and China. At the same time, France was developing expertise in managing the nuclear fuel cycle by constructing the largest civil reprocessing plant in the world at La Hague, as well as experimental fast-breeder reactors.

58 reaktorów w 25 lat. Dało się. U nas 4 w piętnaście lat się nie da. Serio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ketivv napisał(a):

tu nawet nie ma co uszczelniać w rynku, Chiny w temacie systemów energii odnawialnej np. produkcji modułów PV czy baterii odrobiły świetna lekcje także zabezpieczając sobie całe kanały surowcowe i to już jest 

Czyli uzależnienie od importu paliw kopalnych zastępujemy uzależnieniem od importu technologii i instalacji potrzebnych do generacji OZE, bo przecież raz zainstalowane trzeba serwisować, naprawiać wymieniać...

 

4 godziny temu, ketivv napisał(a):

a jest bo więcej kosztuje funkcjonowanie gospodarki opartej o kopaliny jak o OZE

Wystarczy uwolnić rynek, zlikwidować ETS i dopłaty dla producentów energii  z OZE i rachunek ekonomiczny może się zmienić.

Ty podobno jesteś wrogiem sztucznej regulacji??? :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ketivv napisał(a):

przyjmijmy że importujemy rocznie energii za 100 mld pln w 20 lat to jest 2 bln pln

A ile za to elektrowni atomowych można postawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, skwaro napisał(a):

Z kosztami instalacji 10kWp na zwykłym falowniku jakiejś w miarę ok firmy to 30-35k brutto (8% VAT),

I bez pompy ciepła zwrot rzędu 4 tys rocznie. Super interes. :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

I bez pompy ciepła zwrot rzędu 4 tys rocznie. Super interes. :yahoo:

Jak Ci dom bez pompy ciepła potrzebuje aż 10kWp instalację to masz kosmiczne zużycie prądu i zwrot będziesz miał dużo większy niż z pompą, bo wtedy wychodzi dużo wyższa autokonsumpcja. Ale jak rozumiem przyszedłeś sobie tylko ponarzekać nie bardzo wiedząc o czym piszesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, skwaro napisał(a):

Jak Ci dom bez pompy ciepła potrzebuje aż 10kWp instalację to masz kosmiczne zużycie prądu i zwrot będziesz miał dużo większy niż z pompą, bo wtedy wychodzi dużo wyższa autokonsumpcja.

No nie będzie bez baterii, bo największe zużycie jest gdy jest już ciemno. :yahoo:

A te 4 tys to policzyłem 10000 kwh  x 0.30 zł i dorzuciłem extra tys na zysk z autokonsumpcji.

Jak zrobię instalacje 5 kWp to zarobek będzie 2 000 rocznie. A ile za taką mniejszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

No nie będzie bez baterii, bo największe zużycie jest gdy jest już ciemno. :yahoo:

A te 4 tys to policzyłem 10000 kwh  x 0.30 zł i dorzuciłem extra tys na zysk z autokonsumpcji.

Jak zrobię instalacje 5 kWp to zarobek będzie 2 000 rocznie. A ile za taką mniejszą?

Pisałeś o braku pompy ciepła nie braku baterii :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...