Skocz do zawartości

Wymiana oleju w AT


rydzada

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.01.2018 o 14:01, coolczak napisał:

Jak nie znasz historii to na razie zapomnij o dynamicznej. Sprawdź kolor atfu i zalej tyle ile ci grawitacja wcześniej wyciągnie. Zmień filtr.

Dlaczego odradzasz dynamiczną wymianę w takim przypadku. 

Mojego forka kupiłem z przebiegiem 170kkm i też brakiem info o zmianie oleju w skrzyni. Teraz ma 180kkm i zaczęło się coś niepokojącego dziać. Na zimnym skrzynia szarpie a przy postoju w pozycji D słychać dziwne terkotanie. Planuję dynamiczną wymianę w najbliższym czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej w skrzyni temat rzeka. Dynamiczna wymiana jest zbyt inwazyjna, a z płukaniem to już wogóle może się okazać, że skrzynie rozszczelniło, zawory pozacinało itp. 170000 przebiegu to dla skrzyni at nic, ale jest kwestia prawdziwości przebiegu. Trzeba zdjąć miskę i zobaczyć co się czai na jej dnie. Jeśli jest czysto to możesz ryzykować dynamiczną wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2018 o 18:34, Zachar napisał:

Dlaczego odradzasz dynamiczną wymianę w takim przypadku. 

bo już sam ATF ma bardzo duże właściwości czyszczące. Jeżeli nie znamy historii serwisowej auta i tego czy kiedykolwiek olej w skrzyni był wymieniany to nie warto pchać się w kłopoty.

Najpierw sprawdź kolor ATFu na bagnecie, niuchnij czy śmierdzi (jak śmierdzi spalenizną to jest źle i sama wymiana może nic nie dać) potem robisz wymianę grawitacyjną na dobry ATF i obserwujesz. Jak jest lepiej to po kilku kkm robisz drugą grawitacyjną i masz wymieniony duży % objętości bez ryzyka uwalenia skrzyni.

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

 

Zbliża mi się wymiana oleju w AT (Impreza 2008 USA) - do tej pory olej był wymieniany przez ASO jednak wydaje mi się, że tam jest zalany Dextron tak patrząc na kolor i zapach. Wszyscy piszą, że lepszy jest ATF  - i tu bym się chyba z tym zgodził. Żeby wymienić ten Dextron na ATF to raczej tylko wymiana dynamiczna?

 

(chyba że oryginalny ATF Subaru jest koloru żółtego/ słomkowego ale wszystkie ATFy jakie widziałem były czerwone).

 

Może wiecie kto robi takie rzeczy w okolicach Katowic czy ogólnie woj śląskiego ? Powiedzmy tak w promieniu 50 km od Katowic ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2018 o 22:31, rydzada napisał:

Kup 5. Więcej jak 4.5 raczej nie zejdzie. A jak wymienisz w warsztacie od automatów lub w aso to ile zejdzie za tyle zapłacisz. Ma to swoje plusy

 

Pierwszy raz, jak zmieniałem, ASO dało mi informację, że 4,5 schodzi. Tak było za każdym razem. A ostatnio zeszło mi 6,6l!

4,5 z miski, pozostałe 2l naciurkało w godzinę z odkręconego filtra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Yanas napisał:

ATF = Automatic Transmission Fluid. To nie jest marka ani typ.

 No dobra taki skrót myślowy chodziło o olej w specyfikach ATF HP - większość jest czerwona , podobnie jak wszelkie ATF 3,4+ itp. A to co mam w skrzyni jest słomkonwe/żółte tak jak oleje w specyfikacji Dextron .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie muszę się chyba udać do ASO i może tam odgrzebią co nalali bo w książce jest tylko wpis , że była wymiana co też serwis potwierdzał (w sumie do Krakowa nie mam daleko -  tam był serwisowany). 
Dlatego też pytałem o wymianę dynamiczną bo wtedy wymieniam cały olej i nie będę eksperymentować co się z czym miesza itp. Bo to drogie eksperymenty mogą wyjść.

Przy okazji może uda się dowiedzieć co w wypadku braku filtra zewnętrznego (nie ma fabrycznie, miejsce jest zaślepione), czy wymieniać ten wewnętrzny czy dołożyć zewnętrzny ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michał_Jaw napisał:

chyba że oryginalny ATF Subaru jest koloru żółtego/ słomkowego ale wszystkie ATFy jakie widziałem były czerwone).

Żółty kolor atf ma np. Castrol transmax z i jest to bdb dobry płyn. Ma bardzo wysoką temp zapłonu co jest bardzo istotne  szczególnie w skrzyniach bez chłodnicy. Ja nalatałem na tym atfie w Volvo s80 400 tys.co teoretycznie nie było możliwe bo skrzynie aisin warner nie dociągają do 300. Nigdy nie wymienialem dynamicznie. Kto wie czy go nie masz zalanego u siebie. Wg mnie najlepszy plyn i stosunkowo niedrogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oddałem Forka do specjalistów od automatów. 

Stwierdzo zbyt niski poziom oleju i zalecono dynamiczną wymianę na co wyraziłem zgodę. Wydaje mi się że skrzynia zmienia bardziej płynnie. Jutro zobaczymy czy dziwne dźwięki na zimnym silniku ustały. W weekend czeka mnie jazda do Białki Tatrzańskiej. Dam znać czy coś się zmieniło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na znanych forach za wielką wodą bardzo chętnie zalewają 

GULF MULTI-VEHICLE ATF 4L

sam także się przestawiłem i wszystko ok.

Cenowo chyba najkorzystniej za 4 litry płaciłem coś ok 95-100 pln brutto z dostawą.

Kupione 3 x 4 lit = 12 lit bo to było planowane na zmianę dynamiczną z wykorzystaniem rurek prowadzących do przedniej chłodnicy.

Nowy olej zalewany w pierwszym etapie jak statycznie, później II część z rospięciem rurek.

Dla tych co nie chcą zdejmować miski olejowej - a warto oczyścić magnes na dnie miski.

Ale jeżeli nie chcemy zdejmować miski to warto na podnośniku podnieść prawą stronę /pasazera/ do góry = wówczas wylejecie ok. 1,5 litra więcej starego oleju ATF wychlapiecie, tym samym więcej nowego wlejecie.

Cały układ ma pojemność ok. 10,5 litra max 11 to już z dynamiczną podmianą.

 

link do karty po prawej stronie na stronie:

http://www.gulf.pl/product/produkty-uslugi/oleje-smary/wszystkie-produkty/oleje-do-automatycznych-skrzyni-biegow/gulf-multi-vehicle-atf/

 

 

Mam nadzieję, że coś pomogłem i ułatwiłem pierwsze samodzielne kroki...

Powodzenia i szerokości.

 

Edytowane przez 4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po przejechaniu ponad 500km wnioski są następujące:

- brak dziwnych dźwięków na zimnym silniku

- zmiana biegów w 95% przebiega płynnie. Może tttm że czasem delikatnie szarpnie lub po prostu nadmiernie się czepiam. 

- terkotanie w pozycji drive na postoju nadal występuje :(

 

@lutek34 wymianę robiłem w RsMotorsport 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wymieniłem dziś 4 litry ATF. Spuszczony ATF wyglądał raczej jak zużyty olej silnikowy. Był gesty, między palcami czuć było jakby drobniutki piasek, a Coca-Cola przy starym ATF to jasny i klarowny płyn. Mam problem z ustaleniem poziomu. Tzn zarówno przed jak i po wymianie na miarce nie widać granicy płynu, a w zasadzie jest ona "wilgotna" grubo 2cm powyżej górnych znaczników. Moja wymiana nic tu nie zmieniła bo po prostu spuscilem równo 4l i tyle wlałem oryginalnego nowego ATFu. Może spróbować sprawdzenia metodą na zimno? Czy zużycie ATFu może mieć wpływ na zmianę objętości? 

20180319_135659-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, archi_voo napisał:

Wymieniłem dziś 4 litry ATF. Spuszczony ATF wyglądał raczej jak zużyty olej silnikowy. Był gesty, między palcami czuć było jakby drobniutki piasek,

w fatalnym stanie ten olej jest, albo ktoś go strasznie dawno nie wymieniał (o ile kiedykolwiek) albo zalane było coś co kompletnie nie nadaje się do tej skrzyni. Ten 'piasek' to materiał cierny z tarczek 'sprzęgłowych'

57 minut temu, archi_voo napisał:

Tzn zarówno przed jak i po wymianie na miarce nie widać granicy płynu, a w zasadzie jest ona "wilgotna" grubo 2cm powyżej górnych znaczników.

bagnet wkładasz i wyciągasz odrazu, nie zostawiasz go ani na chwilę bo potem właśnie takie efekty dostajesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ozarek napisał:

bagnet wkładasz i wyciągasz odrazu, nie zostawiasz go ani na chwilę bo potem właśnie takie efekty dostajesz.

Istotnie, tak właśnie robię. Złe nawyki ze sprawdzania oleju silnikowego... Postaram się zrobić to lepiej jutro. A jeśli już jesteśmy przy wkładaniu bagnetu, też Wam się "blokuje" po drodze? 

14 minut temu, ozarek napisał:

w fatalnym stanie ten olej jest, albo ktoś go strasznie dawno nie wymieniał (o ile kiedykolwiek) albo zalane było coś co kompletnie nie nadaje się do tej skrzyni. 

Auto ma 160k i jeździł nim Grek... To już powinno wiele mówić. Silnik po wymianie bo zapomniał o rozrządzie. Ogólnie powoli doprowadzam auto do stanu samochodu marzeń ale jeszcze długa droga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, archi_voo napisał:

Auto ma 160k i jeździł nim Grek... To już powinno wiele mówić. Silnik po wymianie bo zapomniał o rozrządzie. Ogólnie powoli doprowadzam auto do stanu samochodu marzeń ale jeszcze długa droga. 

to zrób kolejną wymianę 4l za 1-2kkm i pewnie jeszcze kolejną po 2-3kkm

18 minut temu, archi_voo napisał:

A jeśli już jesteśmy przy wkładaniu bagnetu, też Wam się "blokuje" po drodze? 

szczerze mówiąc nie pamiętam, ale jakichś większych problemów nie zarejestrowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w innym wątku, w sobotę wymieniałem dynamicznie olej Ravenol SU5 skrzyni po przejechaniu 31kkm, tym razem zalałem olej Idemitsu ATF Type-HP. Zlałem korkiem spustowym 4l , po uzupełnieniu tych 4l, następne 4.5l spuściłem poprzez linie chłodzenia po uruchomieniu silnika i na bieżąco dolewając. Na poniższym zdjęciu kolor oleju (ciemny) który spuściłem korkiem i jasny jaki wylatywał z linii chłodzenia na końcu procedury wymiany.

Finałowe sprawdzenie poziomu dokonujemy 5min po wlaniu oleju, tak żeby pozwolić resztkom oleju spłynąć z rurki bagnetu, wtedy nie mamy problemu z odczytem, oczywiście na chodzącym silniku.

 

20180317_121522.thumb.jpg.afe73df8d3901579e8b5ceb374a7e4b3.jpg

 

20180317_102634.thumb.jpg.8b72d11c471eb6d80690033e92d004dc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ozarek napisał:

to zrób kolejną wymianę 4l za 1-2kkm i pewnie jeszcze kolejną po 2-3kkm

Zamierzam kupić teraz 2x4 litry - jak wjedzie zwrot podatku =) subaru ATF jest dość drogi ale czego się nie robi by ratować auto. Wymienię tyle ile uda mi się spuścić. 

 

Mam jeszcze pytanko odnośnie wycieku, który odnotowałem zaraz po wejściu do kanału. To cieknie skrzynia czy dyfer? 

20180319_125301-1.jpg

1 godzinę temu, lutek34 napisał:

wymieniałem dynamicznie olej Ravenol SU5 skrzyni po przejechaniu 31kkm, tym razem zalałem olej Idemitsu ATF Type-HP. 

Pytałem kiedyś o Motul ATF, widzę, że nikt go nie chce przetestować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, gorion napisał:

MillerMatic ATF SP-III WS - zapodawany w niektórych ASO i polecanych warsztatach. Mieszalny z fabrycznym ATF.

Tak. Wymieniłem na niego 4 litry starego oleju, tyle ściekło i będę tak robił co 20-30 tkm. Koszt nie powala. 5 litrów z ori filtrem wyszło chyba 350 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...