Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Temat pompy ciepła.

 które ma dla mnie tylko jedną "wadę" - wtedy jesteś uzależniony całkowicie od jednego źródła energii. Cały dom na prądzie. Niby teraz takie czasy, że przerw w dostawie nie ma, ale ja przez 5 lat mieszkania w domu doświadczyłem chyba 2 razy sytuacji, że prądu nie było ponad dobę...

 

...w większości instalacji co jest pompka a ona prądu potrzebuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Temat pompy ciepła.

 które ma dla mnie tylko jedną "wadę" - wtedy jesteś uzależniony całkowicie od jednego źródła energii. Cały dom na prądzie. Niby teraz takie czasy, że przerw w dostawie nie ma, ale ja przez 5 lat mieszkania w domu doświadczyłem chyba 2 razy sytuacji, że prądu nie było ponad dobę...

 

...w większości instalacji co jest pompka a ona prądu potrzebuje. :)

 

 

 

Myślisz, że jak masz kocioł na gaz albo olej, to bez prądu będzie ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temat pompy ciepła.

 które ma dla mnie tylko jedną "wadę" - wtedy jesteś uzależniony całkowicie od jednego źródła energii. Cały dom na prądzie. Niby teraz takie czasy, że przerw w dostawie nie ma, ale ja przez 5 lat mieszkania w domu doświadczyłem chyba 2 razy sytuacji, że prądu nie było ponad dobę...

 

...w większości instalacji co jest pompka a ona prądu potrzebuje. :)

 

 

 

Myślisz, że jak masz kocioł na gaz albo olej, to bez prądu będzie ciepło?

 

a co ja napisałem?

 

 

Pompki konieczne do pracy kotła gazowego to kilkaset wat, które spokojnie można pogonić najprostszym generatorem, więc w razie awarii owszem, w domu nadal możesz mieć ciepło :)

pod warunkiem, że nie spisz i zdążysz włączyć ten generator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając ogrzewanie podłogowe wystarczy, że odpalisz agregat jak wstaniesz rano (zakładając, że prądu zabrakło w środku nocy). Podsumowując, przy PC jesteś skazany na dostawy prądu i bez niego jest zimno. W pozostałych przypadkach jesteś sobie w stanie ten prąd zorganizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompki konieczne do pracy kotła gazowego to kilkaset wat, które spokojnie można pogonić najprostszym generatorem, więc w razie awarii owszem, w domu nadal możesz mieć ciepło :)

kilkaset W, to chyba kotlownia na pol osiedla. W moim kotle jest na 92W, czy cos kolo tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kilkaset W, to chyba kotlownia na pol osiedla. W moim kotle jest na 92W, czy cos kolo tego.

Zwykle są to pompki 40W i do tego kilka Watt na pracę sterownika. Da radę nawet UPS na kilka godzin, ale pod warunkiem, że to kocioł gazowy lub olejowy.

Ja mam generator 2KW, ale służy mi on też do innych celów, więc jestem zabezpieczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów ma w swoim domu płaski dach lub zna kogoś kto takowy posiada. Planujemy dom z takim dachem, ale gdzieś tam pojawiają się opinie, że to nie funkcjonalne itd. 

Generalnie, czy są jakies poważne wady tego rozwiązania ?

Edytowane przez muka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są zalety - można sobie zrobić świetny taras, jak w południowych krajach. A przy dzisiejszych technologiach izolacja i chociażby zaleganie śniegu, to nie problem (kable grzewcze itp.). A potem to można nawet takie kwiatki: http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/zielony-dach-trawnik-laka-kwietna-moze-zagajnik-na-dachu_65021.html?&page=0

:)

Edytowane przez Kambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zaleganie śniegu, to nie problem (kable grzewcze itp.)

na zasadzie  "kto bogatemu zabroni" - kable żrą masę energii. Taniej zaprojektowac mocniejszy strop ale tu zawsze pojawia się pytanie o ile mocniejszy? Na 2-krotne obciążenie normowe? a może 3-krotne? Normowe 70kg na m2 to całkiem sporo. Najbezpieczniej dac wagę śniegową - sama powiadomi (mail, SMS etc.) czy juz pora wyjśc z łopatą.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam popełnić saunę samodzielnie 4-osobową wolnostojącą, z prawdziwym piecem opalanym drewnem.
Założenia:Ściany szkieletowe, paroizolacja aluminiowa, piec ładowany z przebieralni, dach kryty darnią. Ściany olcha, leżanki osika. Elewacja Md lub so. Wszystko bez prądu, więc jeśli będę budował piec na zamówienie, to oprócz szklanych drzwiczek załadowczych pojawi się drugie okienko szklane wewnątrz. Nastrojowo ma być!

Robił ktoś to samodzielnie? Używa? Za wszelkie uwagi, linki, fora również cyrylicą pisane i samouczki wysoce wdzięczny będę. Namiary na drzwi, akcesoria, budowniczych pieców mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się przebrnąć przez większą część tematu, ale jakoś mnie to zmęczyło już.

 

Zaczynamy z Olą w tym roku budowę domu.

 

Kupiliśmy działkę (jest tylko prąd, będzie studnia głębinowa, przydomowa oczyszczalnia lub szambo).

Mamy już wybrany i zakupiony projekt ("Dom w Jabłonkach 3 G2" - podobał nam się, ale wymuszony też był trochę wjazdem do działki).

Mamy też architekta, który dostosuje nam projekt i kierownika budowy.

W tej chwili jesteśmy na etapie zatwierdzania mapy do celów projektowych.

 

Chcemy podejść do tematu kompleksowo i mamy kilka pytań.

 

1. Czy ma ktoś z Was namiary na sprawdzone firmy budowlane w rozsądnej cenie? Działka w okolicach Żyrardowa.

Mamy jedną firmę na oku, ale chcielibyśmy alternatywę.

 

2. Zdecydowani jesteśmy na PC gruntową z ogrzewaniem podłogowym w całym domu. Nie mamy gazu, ekogroszek/węgiel i olej odpadają. Kominek chcemy z rozprowadzeniem ciepła, ale rekreacyjny.

Dostaliśmy kilka ofert. Najciekawsza naszym zdaniem jest oferta Vikerssona.

Macie jakieś doświadczenia z tą firmą? Może ktoś z Was ma jakieś inne dojścia do PC gruntowych?

 

3. Chcielibyśmy też rekuperację. Czytałem że większość z Was jest na NIE, ale podobno z PC gruntową to dobre rozwiązanie. Wyprowadzicie mnie z błędu czy potwierdzicie?

 

4. Według projektu mamy mieć ściany z Porothermu 24cm + 15 cm styropianu. Czy Waszym zdaniem jest to wystarczające?

Wiemy że trzeba wziąć styropian grafitowy. Tylko jaki?

Czy Porotherm można zamienić np na Termoton Owczary (parametry katalogowe ma nawet lepsze)?

 

5. Ma ktoś z Was skład materiałów budowlanych, betoniarnię, hydraulikę i chciałby się dogadać w celu współpracy? Piszcie na PW.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy domek, za robotę nie powinni cię więcej skasować jak 35k no może max 40k.

Na taki domek 25 jest optymalnie co do tego termotom to pierwsze słyszę więc nie pomogę.

Grafitowy może być pod warunkiem że trafisz na pogodę bez słońca ponieważ lubi pokrzywić go + skórczanie się grafitowego to norma.

Moim zdaniem wełna lub biały styropian o jak najmniejszej lambdzie.

Edytowane przez capek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zamer

 

Rekuperator wez z nawilzaczem (nie mam pojecia o cenach, bo u mnie z innych wzgledow reku odpadlo). Rozwaz dobra welne rockwool frontrock max e i na to tynk silikonowy caparol nqg lub ten nowszy.

Bardzo fajny nieklopotliwy projekt. Podnioslbym sciane kolankowa o jeden pustak zmieniajac nieco kat dachu (lub podnoszac dach) oraz dodalbym ścianę miedzy kuchnia, a salonem - to dom, a nie mieszkanie, gdzie optycznie trzeba zwiekszac salon kosztem zapachow i widokow z kuchni. Zawsze mozesz zrobic szerokie odrzwia do 160cm i rozsuwane drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dodalbym ścianę miedzy kuchnia, a salonem - to dom, a nie mieszkanie, gdzie optycznie trzeba zwiekszac salon kosztem zapachow i widokow z kuchni. Zawsze mozesz zrobic szerokie odrzwia do 160cm i rozsuwane drzwi.

A to z jakiego powodu?

Jak masz gości w domu i przygotowujesz kawę lu zakąskę to drzesz mordę z kuchni do salonu. Jak robisz coś w kuchni, to nie widzisz telewizora. Z kuchni nie masz wglądu na to co robią dzieci itd itp. Zależy co kto lubi. U mnie w kuchni nic nie śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku mam bez nawilżacza 6 lat i bardzo sobie chwalę.

Twarda wełna zamiast styropianu, dobry pomysł. Popularności styropianu grafitowego nie bardzo rozumiem.

W cegle najważniejsza jest precyzja wykonania. Murowanie z krzywej to horror.

 

W projekcie w oczy mi rzuciło się wc pod skosem. No nie da się po męsku. Wstawiłbym zamiast jednej umywalki, albo odskoczył od ściany zabudową.

Drzwi balkonowe u góry bardzo ładnie wyglądają, ale ograniczają ustawność sypialni Szczególnie dzieciakom do odrabiania lekcji biurko pod oknem się przydaje. Jak nie potrzebujecie 4 sypialni, optowałbym za małżeńską z dwóch pokoi, chociaż może czasami lepiej mieć gdzie się schować.


 

dodalbym ścianę miedzy kuchnia, a salonem - to dom, a nie mieszkanie, gdzie optycznie trzeba zwiekszac salon kosztem zapachow i widokow z kuchni. Zawsze mozesz zrobic szerokie odrzwia do 160cm i rozsuwane drzwi.

A to z jakiego powodu?

Jak masz gości w domu i przygotowujesz kawę lu zakąskę to drzesz mordę z kuchni do salonu. Jak robisz coś w kuchni, to nie widzisz telewizora. Z kuchni nie masz wglądu na to co robią dzieci itd itp. Zależy co kto lubi. U mnie w kuchni nic nie śmierdzi.

 

U mnie też nie śmierdzi, a w miejscu podziału stoi akwarium 170cm. Na tyle przykuwa uwagę, że nawet zostawiony bałagan nie razi. Klitki z blokami mi się kojarzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dodalbym ścianę miedzy kuchnia, a salonem - to dom, a nie mieszkanie, gdzie optycznie trzeba zwiekszac salon kosztem zapachow i widokow z kuchni. Zawsze mozesz zrobic szerokie odrzwia do 160cm i rozsuwane drzwi.

A to z jakiego powodu?

Jak masz gości w domu i przygotowujesz kawę lu zakąskę to drzesz mordę z kuchni do salonu. Jak robisz coś w kuchni, to nie widzisz telewizora. Z kuchni nie masz wglądu na to co robią dzieci itd itp. Zależy co kto lubi. U mnie w kuchni nic nie śmierdzi.

dlatego rozsuwane drzwi - potrzebujesz, to masz na poltora, albo i dwa metry szeroki otwor. Smierdzi, pachnie, whatever. Nie lubie, jak w calym domu na wszystkich pietrach czuc kotlety, czy burgera.

 

 

U mnie też nie śmierdzi, a w miejscu podziału stoi akwarium 170cm. Na tyle przykuwa uwagę, że nawet zostawiony bałagan nie razi. Klitki z blokami mi się kojarzą.

25m2 salon, to klitka? Bez przesady. Fakt, ze ja mam 25m2 salon, do tego niecale 24 jadalnie i osobno kuchnie prawie 12m2 kuchnie, ale nawet bez jadalni nie chcialbym robic salonokuchni.

Zamiast okien balkonowych dalbym szerokie, duze okna - jesli sa od poludnia.

 

Nawilzacz w reku jest a must. Widzial kiedys wilgotnosc powietrza zima? Spada nawet ponizej 30%. Jesli kolega planuje parkiet drewniany to klopot, ale i dla zdrowia czlowieka powinno sie utrzymywac powyzej 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie wahania masz wilgotnosci lato-zima? Jesli, jak u mnie, od 70% do 27%, to nie uwierze, ze sie nic nie dzieje. Co prawda mam dab, ale duzej roznicy byc nie powinno - zawsze drewno krajowe troche pracuje. Delikatne szczeliny, delikatne lodkowanie, cos zawsze sie pojawia.

Edytowane przez Olleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...