Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Zelmera też już nie ma wykupił Bosch i Siemens o ile dobrze pamiętam. Zelmer mial bardzo fajne czujniki bezprzewodowe, miksery itd.

 

2 minuty temu, fulcrum napisał:

no właśnie, często tam jestem i byłem zdziwiony. Rutkowski im dawno ją sprzedał

 

Bylem  może z trzy lata temu, podziwiam tych ludzi co są przy produkcji styropianu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, llkuba napisał:

 

Byłem w Amica we Wronkach niestety to jest Samsung.

 

 

Jest chyba nawet od 2009/10 roku. W fabryce są szyldy Samsung-a. 

Samsung kupił od Amici fabrykę czyt. budynki i stworzył jedną z najbardziej wydajnych w Europie linii produkcyjnych sprzętu AGD. Wspólne jest tylko lokalizacja fabryk :) Wracając do tematu nie ma firmy robiącej całe AGD na super poziomie. W tej branży również są specjalizacje. Samsung jest bardzo mocny w pralkach i lodówkach. Stosuje dużo ciekawych nowinek technologicznych.

PS. Jak będziesz chciał mieć "pralnię chemiczną" w domu to polecam: https://www.samsung.com/pl/campaign/air-dresser/?cid=pl_ppc_google.com_DA-AirDresserKasiaSokolowska-2021-No-Phase-campaign_20210208_Szafy_parowe_12288404051|117879957496|%2Bairdresser|b|g||c&gclid=EAIaIQobChMIvbTUpbe-7wIVAwDmCh3XNQ9bEAAYASAAEgJmEPD_BwE&gclsrc=aw.ds

taka ciekawostka :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Adam12 napisał:

Samsung kupił od Amici fabrykę czyt. budynki i stworzył jedną z najbardziej wydajnych w Europie linii produkcyjnych sprzętu AGD. Wspólne jest tylko lokalizacja fabryk :) Wracając do tematu nie ma firmy robiącej całe AGD na super poziomie. W tej branży również są specjalizacje. Samsung jest bardzo mocny w pralkach i lodówkach. Stosuje dużo ciekawych nowinek technologicznych.

 

Ponoć Samsung kupił fabrykę pralek i lodówek razem z pracownikami. 

 

Ta suszarka w szafie to może być fajna sprawa :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, llkuba napisał:

Ponoć Samsung kupił fabrykę pralek i lodówek razem z pracownikami. 

nie do końca ale transakcja była skomplikowana.

 

Godzinę temu, llkuba napisał:

Ta suszarka w szafie to może być fajna sprawa :).

to nie jest suszarka :) Coś na zasadzie suchego czyszczenia odzieży. Usuwa przykre zapachy i odświeża. Nawet działa ale prania/czyszczenia to nie zastąpi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kierownik budowy specjalizujący się domach w technologii szkieletowej poszukiwany, możecie polecić kogoś sprawdzonego z południowej części Warszawy, Pruszkowa, Piaseczna i okolic?

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych z fotowoltaiką - czy instalowaliście nadwyżki mocy pod auto elektryczne w przyszłości, skoro inwestycja na 20+ lat? Lub instalator potwierdził, że w przyszłości można dodać moc? Z moich rozmów wynika że to praktycznie niemożliwe, muszą być panele o tej samej charakterystyce, większy falownik, grubsze przewody itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy. 2-3 panele ( o takiej samej lub bardzo podobnej charakterystyce napieciowo- prasowej) czasami  można dołożyć i bez zmiany falownika i przewodów.  Problemem może być znalezienie na rynku za 2-3 lata takich paneli właśnie. 

Natomiast dołożenie na dachu 3-4 kVp niemal zawsze będzie wiązało się z wymianą falownika.

"inwestycja na 20+lat"... nooo nie powiedziałbym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gourmet napisał:

ytanie do tych z fotowoltaiką - czy instalowaliście nadwyżki mocy pod auto elektryczne w przyszłości, skoro inwestycja na 20+ lat? Lub instalator potwierdził, że w przyszłości można dodać moc? Z moich rozmów wynika że to praktycznie niemożliwe, muszą być panele o tej samej charakterystyce, większy falownik, grubsze przewody itd.

 

myślę, że nikt tak nie robi - bo pytanie ile tej nadwyżki ? jak auto elektryczne to pasowałoby nieco więcej - ergo wyższy próg wejścia, po drugie czekając na auto elektryczne ta nadwyżka Ci przepadnie więc nie ma zwrotu inwestycji. Lepiej później drugi falownik dokupić i panele

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Łukasz Zioła napisał:

 

myślę, że nikt tak nie robi - bo pytanie ile tej nadwyżki ? jak auto elektryczne to pasowałoby nieco więcej - ergo wyższy próg wejścia, po drugie czekając na auto elektryczne ta nadwyżka Ci przepadnie więc nie ma zwrotu inwestycji. Lepiej później drugi falownik dokupić i panele

Tylko trzeba pamiętać żeby z mocą instalacji zmieścić się w aktualnym przydziale mocy. Ewentualnie wystąpić o zwiększenie. Z tym zwrotem w 20 to przesada i to gruba. Jeśli weźmie się pod uwagę 5000+(program Mój Prąd) i zwrot za termomodernizację to ten czas baaaardzo się skraca. No i nie dać się oszfabić instalatorowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pepedealer napisał:

Tylko trzeba pamiętać żeby z mocą instalacji zmieścić się w aktualnym przydziale mocy. Ewentualnie wystąpić o zwiększenie. Z tym zwrotem w 20 to przesada i to gruba. Jeśli weźmie się pod uwagę 5000+(program Mój Prąd) i zwrot za termomodernizację to ten czas baaaardzo się skraca. No i nie dać się oszfabić instalatorowi ;)

ja dzis policzylem ze koszt instalacji po wszystkich zwrotach i dotacjach (fizycznie juz dostalem kase z programu i zwrot podatku) zwroci mi sie przy obecnych cenach pradu w 3 lata i 2 miesiace

wiec to chyba nie jest tak źle

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wasze posty i to co mogę doradzić tylko tyle, że zaoszczędzone pieniądze wrzucajcie do skarbonki. Panel mogą nie "przeżyć" opadów atmosferycznych w postaci gradu czy silnych wiatrów które są wywołane efektem cieplarnianym. Czy cały zestaw wytrzyma 20 lat +++ tego niestety nikt nie wie. Druga sprawa, samochód elektryczny można ładować (małym prądem) w nocy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mogę przenieść rozdzielnicę elektryczną z kotłowni (jak było na mapie dołączonej do otrzymanego pozwolenia), na wiatrołap? elektryk doradził aby była w wiatrołapie z którego łatwiej będzie rozprowadzić instalację. Muszę gdzieś zgłaszać taką zmianę skoro i tak będzie robiony projekt od skrzynki do domu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, markos007 napisał:

czy mogę przenieść rozdzielnicę elektryczną z kotłowni (jak było na mapie dołączonej do otrzymanego pozwolenia), na wiatrołap? elektryk doradził aby była w wiatrołapie z którego łatwiej będzie rozprowadzić instalację. Muszę gdzieś zgłaszać taką zmianę skoro i tak będzie robiony projekt od skrzynki do domu?

 

 

Masz na myśli czy zgłaszać np. do starostwa powiatowego?

Nie, z punktu widzenia urzędu to nie jest zmiana istotna w projekcie. Tak przynajmniej powiedział mój architekt.

 

Właściwie każda zmiana, która nie jest zmianą w PZT lub czymś zawartym w MPZP (kolor dachu) nie musi być zgłaszana. 

Natomiast jeżeli jest coś zmienione względem projektu a projekt pozostaje niezmieniony -> kierownik powinien odnotować w dzienniku budowy. Choć praktyka z tym się rozjeżdża. 

 

PS. Mam dokładnie taką samą zmianę, kotłownia wg mnie to nie jest dobre miejsce na elektrykę. Warto szafę dać, zwłaszcza przy instalacji pod jakąś automatykę domową, w punkcie w miarę centralnym.

Edytowane przez cuban
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, cuban napisał:

PS. Mam dokładnie taką samą zmianę, kotłownia wg mnie to nie jest dobre miejsce na elektrykę. Warto szafę dać, zwłaszcza przy instalacji pod jakąś automatykę domową, w punkcie w miarę centralnym.

dokładnie tak chce zrobić, projektanta wrzuciła przyłącze do kotłowni (tam było najbliżej od skrzynki w granicy) ale elektryk powiedział że to raczej bez sensu i lepiej poprowadzić kawałek dłużej kabel do wiatrołapu, lepsze rozprowadzenie i nie będzie problemu. Dzięki za info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...