Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Sebastian32 napisał:

 

Chyba klasyczne, purmo z żeberkami. Teraz dałbym płytowe z serii hygiene bo syfu nie łapią. Kupiłem takie do firmy i będę instalował.

 

Klasyczne w sensie grzejnik na ścianie a nie typ, czy model. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układy z mieszaczem i pompą maja dodatkowo jeden plus nad zwykłym ogrzewaniem , latem po ustawieniu złączania się pompy mamy możliwość schładzania podłogi nagrzewającej się od promieni słonecznych wpadających przez okna , drzwi tarasowe i fajny komfort zimnej podłogi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian RTL sprawdzi się do ok 60mb rury. Średnio na m2 przyjmuje się 7-8mb rury więc masz trochę za dużo.

Mamy u siebie rozwiązanie na taką sytuację - napisz do tomek@finish-a.com.pl - pomożemy ;)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla marmuru na podłodze ogrzewanej:

wylewany jastrych z dylatacją od ścian,

na jastrych guma w płynie i gumowe taśmy na połączeniu ścian z jastrychem,

klej do marmuru dedykowany do ogrzewanej podłogi i fuga również.

Zakładam że pod jastrychem będzie z 10 cm styropianu.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2019 o 14:42, EVAN napisał:

Sebastian RTL sprawdzi się do ok 60mb rury. Średnio na m2 przyjmuje się 7-8mb rury więc masz trochę za dużo.

Mamy u siebie rozwiązanie na taką sytuację - napisz do tomek@finish-a.com.pl - pomożemy ;)

 

Dzięki. Na pewno odezwę się jak będę się zbliżał do instalacji. Najpierw musimy troche ścianę zew. przesunąć likwidując podcień, a to nie takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, cewie napisał:

Dla marmuru na podłodze ogrzewanej:

wylewany jastrych z dylatacją od ścian,

na jastrych guma w płynie i gumowe taśmy na połączeniu ścian z jastrychem,

klej do marmuru dedykowany do ogrzewanej podłogi i fuga również.

Zakładam że pod jastrychem będzie z 10 cm styropianu.

 

Czyli sporo kucia będzie. Ja kładłem tylko płytki. Dom kupiłem gotowy, więc nie wiem co tam jest założone.

 

A ten tajemniczy "jastrych" to po prostu wylewka. :)

Edytowane przez Sebastian32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkaliście się z sytuacją, żeby wyjście (odpływ z grzejnika) zaworu termostatycznego był po stronie sterowania (pokrętła głowicy)?

 

W komplecie z grzejnikiem Therma dostaliśmy zawór kątowy dedykowany do tego grzejnika (producent http://www.poletti.it/site/EN/home). Hydraulik ma wątpliwości co do podłączenia, gdyż jak mówi "tak się nie robi". Sterowanie (pokrętło głowicy) zawsze montuje się po stronie wejścia (ciepłej wody) ... i twierdzi, że przy montażu zalecanym przez producenta głowica może hałasować (terkotać etc.).

 

Słuchać producenta czy hydraulika? Wiadomo, że polscy hydraulicy są najlepsi ;) ... ale ...

 

20191127_094252_V1.jpg

wrzt5g5-cr_0.jpg

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zawór z rurą w rurze i trzeba podłączyć tak jak jest na schemacie. Grzybek na zasilaniu jest do regulacji przepływu i nie będzie terkotać bo nie jest na sprężynie. Z kolei na sprężynie jest zawór na powrocie i tam gdzie jest głowica więc jeśli hydraulik obróci zasilania to właśnie jest możliwość terkotania.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Potrzebuje porady, jestem na etapie robienia projektu indywidualnego.

Czy już na tym etapie powinienem się skonsultować w sprawie instalacji (elektryka, hydraulika)? Czy warto już na tym etapie rozplanować instalacje aby później nie było niespodzianek?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, markos007 napisał:

Potrzebuje porady, jestem na etapie robienia projektu indywidualnego.

Czy już na tym etapie powinienem się skonsultować w sprawie instalacji (elektryka, hydraulika)? Czy warto już na tym etapie rozplanować instalacje aby później nie było niespodzianek?

 

 

Robisz rozmieszczenie punktów świetlnych, kontaktów, włączników, powiązań włącznik-lampa itd. i z tym idziesz do elektryka.

 

To samo z umywalkami, prysznicami, zmywarką, kranami, kranami zewnętrznymi itd. i z tym idziesz do firmy instalacyjnej, która pod założenia i projekt projektuje/szykuje i robi instalacje. 

 

Ty masz im powiedzieć gdzie co ma być i jak działać a oni mają zrobić instalacje tak, żeby było tak jak Ty chcesz i sobie zaplanowałeś. 

 

 

Tu masz przykład mojego garażu i opisu gniazdka, wyprowadzanie prądu pod np. napęd bramy, punktu świetlne i ich zależności z włącznikami. 

 

 

 

 

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, markos007 napisał:

Potrzebuje porady, jestem na etapie robienia projektu indywidualnego.

Czy już na tym etapie powinienem się skonsultować w sprawie instalacji (elektryka, hydraulika)? Czy warto już na tym etapie rozplanować instalacje aby później nie było niespodzianek?

 

Projekt musi zawierać schemat instalacji elektrycznej, więc lepiej zrobić to odrazu dobrze.

Warto spotkać się z elektrykiem, od strony praktycznej doradzi Ci co warto zrobić i na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji. 

Walczę właśnie z elektryką i powiem Ci że projekt to jedno, a wchodzisz do takiego domu i okazuję się że trochę inaczej to wygląda :D

Ale zmiany to normalna sprawa. :coffee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Teddy26 napisał:

Walczę właśnie z elektryką i powiem Ci że projekt to jedno, a wchodzisz do takiego domu i okazuję się że trochę inaczej to wygląda :D

Ale zmiany to normalna sprawa. :coffee:

 

Czy norma to nie wiem ale u mnie nie było ani walki ani zmian. Od początku do samego końca wszystko dokładnie tak jak na projekcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie wentylacja mechaniczna, warto mieć przygotowany projekt, aby w takcie wznoszenia ścian i zalewania stropów wstawić odpowiednie przelotki na rurociągi. Późniejsze kucie i wiercenie stropów jest kosztowne i pracochłonne.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, chojny napisał:

 

Czy norma to nie wiem ale u mnie nie było ani walki ani zmian. Od początku do samego końca wszystko dokładnie tak jak na projekcie. 

Gratulacje :thumbup:

Twój projektant wzorowo odrobił "prace domową", mój niestety taki sumienny nie był- jak większość niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Teddy26 napisał:

Gratulacje :thumbup:

Twój projektant wzorowo odrobił "prace domową", mój niestety taki sumienny nie był- jak większość niestety. 

 

Tak architekt był, w sumie to nadal jest wyjątkowy. Niesamowity człowiek. 

 

1,5 roku projektowania domu od czystej kartki zrobiło swoje. Cała budowa od fazy szukania miejsca na dam, przez fazę projektowania, samej budowy i wykańczania to była świetna zabawa i przygoda. 

 

Faza projektu i przygotowania jest bardzo ważna, jak się jej poświęci odpowiednio dużo czasu to reszta idzie bardzo dobrze. Budowlańcy szybko się nauczyli, że na 99% pytań odpowiedź brzmiała "Tak jak jest na projekcie.". 

 

W sumie znowu bym chętnie coś zbudował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, chojny napisał:

Robisz rozmieszczenie punktów świetlnych, kontaktów, włączników, powiązań włącznik-lampa itd. i z tym idziesz do elektryka.

 

To samo z umywalkami, prysznicami, zmywarką, kranami, kranami zewnętrznymi itd. i z tym idziesz do firmy instalacyjnej, która pod założenia i projekt projektuje/szykuje i robi instalacje. 

ok, czyli jestem na etapie projektu rozmieszczenia pomieszczeń, jeśli będę już miał gotowe rozmieszczenie to mogę z takim projektem uderzać do firmy od instalacji świetlnej i elektrycznej?

35 minut temu, cewie napisał:

Jeśli będzie wentylacja mechaniczna, warto mieć przygotowany projekt, aby w takcie wznoszenia ścian i zalewania stropów wstawić odpowiednie przelotki na rurociągi. Późniejsze kucie i wiercenie stropów jest kosztowne i pracochłonne.

rekuperację planuje dlatego będę będę chciał ją uwzględnić już na początku, czy tak jak w przypadku instalacji elektrycznej powinienem zlecić projekt instalacji już na wstępnym etapie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, markos007 napisał:

ok, czyli jestem na etapie projektu rozmieszczenia pomieszczeń, jeśli będę już miał gotowe rozmieszczenie to mogę z takim projektem uderzać do firmy od instalacji świetlnej i elektrycznej?

 

Zależy jak bardzo Ci zależy. Są ludzie, co w uproszczeniu oczywiście, robią jeden włącznik, jeden kabel do lampy na pomieszczenie i koniec ale...

 

Teraz oświetlenie i elektrykę robi się pod to co zamierzasz mieć w domu, jak dom będzie urządzony, jakie będzie rozmieszczenie mebli, urządzeń, stołów, nagłośnienia, czy innych zabawek. Teraz praktycznie bez wstępnego projektu wnętrza robienie elektryki nie bardzo ma sens. Jest za dużo skomplikowanych rozwiązań, których zastosowanie powoduje konieczność przygotowania odpowiednio pod to co zaplanowałeś instalacji. 

 

Trzeba niestety pracować jednocześnie wielotorowo i kompleksowo na różnych polach aby je razem zgrać. 

 

Jeżeli budujesz i nie bardzo wiesz jeszcze co budujesz i jak to ma na końcu wyglądać to zaproponowałbym poświęcić temu teraz dużo czasu aby potem nie tracić go jeszcze więcej. Na końcu masz stanąć przed czy w domu i powiedzieć, że tak, tak to własnie miało być a nie wręcz przeciwnie, bo wtedy jest duży kłopot. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, markos007 napisał:

rekuperację planuje dlatego będę będę chciał ją uwzględnić już na początku, czy tak jak w przypadku instalacji elektrycznej powinienem zlecić projekt instalacji już na wstępnym etapie?

 

Jeżeli robisz projekt indywidualny to Twój architekt powinien Ci wszystko dokładnie wytłumaczyć. Jeżeli to tylko adaptacja typówki to dobra firma tylko spojrzy i będzie wiedziała co i jak robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym zwyczajem podczas rozprowadzania instalacji jest robić zdjęcia wykutych kanałów z kablami bo projekt projektem a życie życiem szczególnie jak brak kierownika odpowiedzialnego za pilnowanie zgodności prac z projektami. Bo później podczas montowania karnisza nagle brak prądu w połowie salonu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ipsx82 napisał:

Dobrym zwyczajem podczas rozprowadzania instalacji jest robić zdjęcia wykutych kanałów z kablami bo projekt projektem a życie życiem szczególnie jak brak kierownika odpowiedzialnego za pilnowanie zgodności prac z projektami. Bo później podczas montowania karnisza nagle brak prądu w połowie salonu :P

 

Potwierdzam. Mam prawie 5000 zdjęć z budowy. 

 

Zdjęcia elektryki na nieotynkowanych ścianach to podstawa dalszych prac. Zdjęcie każdej jednej ściany, ścianki, ścianeczki, pierdolnika. Każdego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, chojny napisał:

Jeżeli robisz projekt indywidualny to Twój architekt powinien Ci wszystko dokładnie wytłumaczyć. Jeżeli to tylko adaptacja typówki to dobra firma tylko spojrzy i będzie wiedziała co i jak robić. 

indywidualny. Z tego co rozmawiałem to na etapie projektu będą tylko wskazane dziury w stropie do puszczenia instalacji (ale z kto ma je wskazać?), może jednak warto już teraz się uśmiechnąć do jakiejś firmy aby wstępny projekt jednak mieć.

Dom parterowy ok 120 m2 z poddaszem do adaptacji w przyszłości także strop lany i o rekuperacji muszę racze już teraz myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...