Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś byłem w firmie która będzie mi robiła całą instalację , przyłącza , klimę itd. 

Uzgodniliśmy wspólnie narazie w fazie projektowo/obliczeniowej , że będzie gaz 10m bierzących do pociągniecia  , piec kondensacyjny Vaillant , ogrzewanie podłogowe w całym domu łącznie z garażem , z osobnym sterowaniem dla każdego pomieszczenia za pomocą jakiś zaworów w skrzynce sterowanych za pomocą WI-FI lub kablem ( wybrałem kabel ) , oddzielenie parter, piętro , wyjścia na solary  ( narazie nie będe montował ) ale żeby było na przyszłość , zasobnik , jeden agregat do klimatyzacji i dwa nadmuchy ( salon/kuchnia ) i sypialnia . Z racji tego że dom będzie bardzo ocieplony 20cm wełny ( tak tak !!! ) + dobrze ocieplone fundamenty , powinno nie zużywać dużo gazu. Niestety a może stety ocieplenie musi być min. 20cm , mimo że w projekcie było 15cm , okazało się finalnie że projekt domu nie zawierał zewnętrznych żaluzji chowanych , a wystają one 18cm na zewnątrz , a powinny być nad oknami wnęki uwzględniające  żaluzje.  Na szczęście fachowcy od montażu okien i żaluzji, wszystko mi wytłumaczyli i pokazali niestety trochę krzywę ściany :(. A miało być tak pięknie ;).

Mam nadzieję że będzie ok . Budowa to jednak ciężki kawałek chleba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze :) Im prościej tym lepiej. Popytaj czy do sterowania ( listwy, która steruje siłownikami na rozdzielaczu ) masz szansę dokupić moduł WiFi - wtedy możesz sterować ogrzewaniem zdalnie i masz wgląd w temperaturę w domu będąc gdzieś daleko .... np na rajdzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, EVAN napisał:

I bardzo dobrze :) Im prościej tym lepiej. Popytaj czy do sterowania ( listwy, która steruje siłownikami na rozdzielaczu ) masz szansę dokupić moduł WiFi - wtedy możesz sterować ogrzewaniem zdalnie i masz wgląd w temperaturę w domu będąc gdzieś daleko .... np na rajdzie :D

 

Dzięki zapytam ! rzeczywiście to może być dobre jak sie gdzieś wyjezdza , biorąc pod uwagę fakt że podłogówką ma pewną zwłokę w nagrzaniu pomieszczenia , a tak rozumiem że można zdalnie regulować temp. w domu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, chociaż jak już sobie poustawiasz sterowanie to pewnie nie będzie grzebał przez kilka lat :) Ja ustawiłem sobie 4 lata temu i nie tykam. Ale jak ktoś często wyjeżdża to fajny bajer , a nie kosztuję fortuny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, EVAN napisał:

I bardzo dobrze :) Im prościej tym lepiej. Popytaj czy do sterowania ( listwy, która steruje siłownikami na rozdzielaczu ) masz szansę dokupić moduł WiFi

 

Nie potrzeba modułu WiFi. Kabel wystarczy jeśli jest doprowadzony do głównej rozdzielni, która ma podłączenie z netem (i oczywiście odpowiednia konfiguracja).

Za moich czasów takich dobrodziejstw (WiFi) jeszcze nie było w domach "inteligentnych" więc trzeba było wszystko ciągnąć kablami.

Niemniej - mogę również sterować z "androida", ale tak jak piszesz - raz ustawisz i jeśli pasuje - w zasadzie nie zmienia się tego przez kolejne lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój fachowiec mi powiedział że jak dom w surowym stanie , pewniej jest dać kabel do rozdzielaczy , mówił że czasami są problemy z czujkami wifi i głupieją lub sie zakłucaja a bedzie tego w moim przypadku 10 szt. więc chyba wie co mówi :) , a kilkadziesiąt domów , hoteli , i innych już robił :) . Firma znana od lat , mój dobry kumpel i klient ale niestety jeździ EVO ;):) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, niechcący trafiłem na ten temat i aż się łezka w oku kręci po przeczytaniu paru postów. Parę lat temu też się budowałem. To były niezapomniany moment w życiu, ogromnie emocjonalny i bardzo męczący.

10 godzin temu, carfit napisał:

oddzielenie parter, piętro

@carfit mam bardzo podobnie. Co do odrutowania, to dużo lepiej zapłacić za wczasu parę złotych więcej i te druty jednak mieć.

Przy czym warto chyba oddzielić 2 rzeczy. 1 Sterowanie piecem, 2 sterowanie obiegiem wody w podłogówce. Za to 1 jest odpowiedzialny (pojedyńczy - nie wiem jak teraz za moich czasów podwójne obiegi które sterują piecem były dosyć drogie) sterownik pieca, który wraz z pogodówką (polecam do podłogowej, bo przyspiesza reakcję pieca) sterują temperaturą wody w całym układzie. Za to 2 wymagają listw i sterowników w pokoju. Podejrzewam że najtaniej na "neta" jest wypuścić opcje nr 1. Wtedy w pokojach sterowniki (jak pisałeś jest ich 10) mogą być zwykłe, podstawowe (co najwyżej warto mieć godzinowe ustawianie w sypialni, by po 21 lekko opuszczały temp np. do 21C). Za to sterownik pieca może być zazwyczaj sprzężony z modułem komunikacji internetowej (nie wiem czy Vaillant ma sterownik z wbudowanym modułem), podpinany pod piec. 
HINT. Zawsze powinno się zostawić chociaż 1 pętle bez sterownika by nigdy nie doprowadzić do sytuacji w której piec grzeje a wszystkie pętle są "zamknięte".

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w tym przezabawnym czasie.

 

EDIT

Aha. Jeszcze jedno. Nie jestem (zawodowo) związany z ogrzewnictwem, więc to co piszę jest to tylko wiedza: 
- zasłyszana
- przeczytana
- zapamiętana
Tak więc wpis jest jedynie opinią a nie wiedzą szamanową. :D

Edytowane przez filipn
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam12 napisał:

Edwin - jakie masz ściany skoro dajesz 20cm wełnę ? Pytam żeby nie przeglądać 81 stron :)

Porotherm 25cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja Kolegę pocieszę, że się śmiałem, jak słyszałem, że trzeba trzy domy zbudować, żeby wszystko było dobrze. Przy własnej budowie zrozumiałem, że trzy takie SAME :wacko:

 

Zazdroszczę, bo to niezapomniany okres, dający w #@%$, ale wspomina się z rozrzewnieniem. Zwłaszcza jak po wygranych sprawach w sądzie zaczną spływać pieniądze :D Dlatego drugi raz nie będę się budował, ale podobno po pięciu latach to się zmieni :biglol: 

 

Ja mam Danfoss i też dziesięć czujników, ale czy one idą po Wi-Fi, czy radiem... chyba Wi-Fi, bo palmtop sterujący nazywa się Danfoss Link :D Aczkolwiek wszędzie, gdzie się dało idą kable, ale i tak wyszło na to, że jest ich za mało, zwłaszcza elektrycznych.

 

Do garażu (50 m) nie polecono mi podłogówki, do -30 stopni dwa termowentylatory dają radę utrzymać +10 stopni i nadmiernie nie obciążają pieca, tak jak podłogówka. W sumie jak garaż nie jest otwierany to jest OK. bez dodatkowego grzania. Tyle, że brama jest dodatkowo izolowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Guliwer napisał:

Zazdroszczę, bo to niezapomniany okres, dający w #@%$, ale wspomina się z rozrzewnieniem.

 

Stan surowy otwarty to prawie same przyjemności w porównaniu do tego co dalej... podobno ;)

 

Zobaczymy u nas co teraz będzie, budynek ma aktualnie status "się wietrzy" ale mam nadzieję ruszyć dalej jeszcze w tym miesiącu, najdalej na początku kwietnia.  

 

Jak dotąd wszystko po naszej myśli i "wychodzi" tak jak wyjść miało. :rolleyes:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Guliwer napisał:

Ja mam Danfoss i też dziesięć czujników, ale czy one idą po Wi-Fi, czy radiem... chyba Wi-Fi, bo palmtop sterujący nazywa się Danfoss Link :D Aczkolwiek wszędzie, gdzie się dało idą kable, ale i tak wyszło na to, że jest ich za mało, zwłaszcza elektrycznych.

 

W większości przypadków sterujesz przez WiFi listwą , a ona zarządza czujnikami pokojowymi. One łączą się z listwą albo radiowo ( bezprzewodowo ) albo kablem.

Najtańsza opcja to czujniki pokojowe , którymi jednak nie możesz bezpośrednio sterować temperaturą. Wszystko ustawiasz na listwie.

Jest dobra polska firma TECH , która ma bardzo duży wybór sterowników, listw, czujników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chojny napisał:

Stan surowy otwarty to prawie same przyjemności w porównaniu do tego co dalej... podobno ;)

U mnie poszło po bandzie już na etapie podjazdu - firma wyleciała za ... pijaństwo właściciela :wacko:

Druga uciekła z placu budowy i spotkaliśmy się w sądzie: Jak się budujesz lepiej tu nie zaglądaj :-)

Trzecia (ta od wykańczania, portfela też) jak zaczęła robić poprawki, to żona poprosiła mnie, żebym już nie szedł do sądu, tylko sam poprawił :D

1 godzinę temu, EVAN napisał:

W większości przypadków sterujesz przez WiFi listwą , a ona zarządza czujnikami pokojowymi. One łączą się z listwą albo radiowo ( bezprzewodowo ) albo kablem.

Najtańsza opcja to czujniki pokojowe , którymi jednak nie możesz bezpośrednio sterować temperaturą. Wszystko ustawiasz na listwie.

Jest dobra polska firma TECH , która ma bardzo duży wybór sterowników, listw, czujników.

Już wiem :D U mnie wszystko lata po Wi-Fi, ale ... gdybym nie miał Wi-Fi, to wszystko komunikuje się ze sobą radiowo, tracę tylko zabawę za pomocą komórki.

 

Czujniki pokojowe mam takie, że mogę on/off oraz up/down.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Guliwer napisał:

U mnie poszło po bandzie już na etapie podjazdu - firma wyleciała za ... pijaństwo właściciela :wacko:

Druga uciekła z placu budowy i spotkaliśmy się w sądzie: Jak się budujesz lepiej tu nie zaglądaj :-)

Trzecia (ta od wykańczania, portfela też) jak zaczęła robić poprawki, to żona poprosiła mnie, żebym już nie szedł do sądu, tylko sam poprawił :D

 

Ja na szczęście temat budowy pomału kończę. Czekam na odbiór.

Szczerze obyło się bez większych ciśnień, nerwów i wtop, ale nie goniły mnie żadne terminy, założenia itp. Na luzie. Do ogarnięcia jeszcze ogrodzenie i podwórko, ale to też na spokojnie.

Jeszcze tylko udry z sąsiadem o miedzę, a właściwie o piwnicę (ziemiankę) znajdującą się na granicy działek i MOŻNA ZACZYNAĆ:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.03.2017 o 22:16, carfit napisał:

Mój fachowiec mi powiedział że jak dom w surowym stanie , pewniej jest dać kabel do rozdzielaczy , mówił że czasami są problemy z czujkami wifi i głupieją lub sie zakłucaja a bedzie tego w moim przypadku 10 szt. więc chyba wie co mówi :) , a kilkadziesiąt domów , hoteli , i innych już robił :) . Firma znana od lat , mój dobry kumpel i klient ale niestety jeździ EVO ;):) 

 

Ma rację i do tego można się podłączyć z zewnątrz i mieć podgląd czy ktoś jest w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 16.03.2017 o 21:20, carfit napisał:

Dziś byłem w firmie która będzie mi robiła całą instalację , przyłącza , klimę itd. 

Uzgodniliśmy wspólnie narazie w fazie projektowo/obliczeniowej , że będzie gaz 10m bierzących do pociągniecia  , piec kondensacyjny Vaillant , ogrzewanie podłogowe w całym domu łącznie z garażem , z osobnym sterowaniem dla każdego pomieszczenia za pomocą jakiś zaworów w skrzynce sterowanych za pomocą WI-FI lub kablem ( wybrałem kabel ) , oddzielenie parter, piętro , wyjścia na solary  ( narazie nie będe montował ) ale żeby było na przyszłość , zasobnik , jeden agregat do klimatyzacji i dwa nadmuchy ( salon/kuchnia ) i sypialnia . Z racji tego że dom będzie bardzo ocieplony 20cm wełny ( tak tak !!! ) + dobrze ocieplone fundamenty , powinno nie zużywać dużo gazu. Niestety a może stety ocieplenie musi być min. 20cm , mimo że w projekcie było 15cm , okazało się finalnie że projekt domu nie zawierał zewnętrznych żaluzji chowanych , a wystają one 18cm na zewnątrz , a powinny być nad oknami wnęki uwzględniające  żaluzje.  Na szczęście fachowcy od montażu okien i żaluzji, wszystko mi wytłumaczyli i pokazali niestety trochę krzywę ściany :(. A miało być tak pięknie ;).

Mam nadzieję że będzie ok . Budowa to jednak ciężki kawałek chleba :)

 

 

Jeżeli chodzi o jakiekolwiek sterowanie/internet to tylko kabel. WI-FI niestety wpada w zakłócenia bliżej nie określone w jednym pokoju mam 99% a w drugim oddalonym o 5m całe 10%. Kabel załatwił temat.

Piec kondensacyjny vaillant - jest OK, co 10 lat pada wymiennik całe 2 tysie ale generalnie jak subaru nie wymaga wielkich napraw. Przegląd co roku całe 200 PLN. Ważne aby zbiornik na wodę był 300L. U mnie 100L przy dzieciakach i studentach idzie w ciągu kilu minut.

Ocieplenie - wiele osób twierdzi że 10 cm wystarczy..........tymczasem przyniosłem kamerę termowizyjną za 50K przy minus 20 stopniach. Wniosek jest prosty im więcej cm tym lepiej. U mnie 15 cm + 40 cm sciany załatwia temat ale jeżeli ściana jest 25 cm to dawaj ile możesz - kamera nie kłamie 20 cm będzie lepsze niż 15 i to jest fakt.

U mnie to samo. Kto budował dom -  ściany i okna nie trzymają 90 stopni. Standard. Ale dobry koleś oknem, fleksą, młoteczkiem da radę wyprowadzić. Tym sie nie przejmuj.

Garaż. Wszędzie gdzie możesz dawaj ogrzewanie tradycyjnie - tzn. w miedzi po ścianie. Wstydu nie ma a widzisz co się zepsuje / cieknie. Nie jestem zwolennikiem chowania w ścianach bo to po kilku latach to się zemści jak kible w zabudowie otoczone karton gipsem które są fajne w pierwszym roku.

Jak masz dużą działkę i miejsce to garaż tylko oddzielny - smród, woda, ciągły syf itd.  Ja mam 50m2 i dla mnie to mało. Powinienem zrobić 80 m2 i wysokość 5m tak aby podnośnik wpasować.

Jak już masz w środku domu poświęć 2m2 ---> na prysznic w garażu. Zwykła kabina za 600 PLN, ale po koszeniu trawy, pracy w garażu wchodzisz czyściutki bo kąpałeś się w garażu.......:)  i baba nie marudzi..........

Każdy facet ma w garażu mikro-melinę. U mnie masz każdy gatunek

Warto też łyżką wykopać kanał. Carfita to nie dotyczy bo ma warsztat i podnośnik ale generalnie warto czasem sprawdzić co stuka, itd. Koszt przy budowie domu żaden a się przydaje. Nawet jest gdzie flaszki schowac :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, 4mamut napisał:

Jak masz dużą działkę i miejsce to garaż tylko oddzielny - smród, woda, ciągły syf itd.

 

tylko warto pamiętać, że w większości gmin będzie za to dużo wyższy podatek od nieruchomości bo nie będzie to budynek mieszkalny a gospodarczy. Ja za dom 320m2 płacę nieco ponad 200pln podatku a za domek gospodarczy prawie 900

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w zimie jak trzeba się pakować na wyjazd np. częste delegacje, jak u mnie, to pomysł średnio przyjazny użytkownikowi.

 

A wielkość garażu ZAWSZE będzie za mała. Nie ma siły by go nie zagracić  :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco z innej beczki - w łikend wymieniałem filtry po sezonie zimowym w wentylacji mechanicznej.

Ostatnia wymiana ok października '16 i do dzisiaj miałem 2 alarmy o zapchaniu się filtrów. Zamiast wymieniać odkurzałem je bo z lenistwa nie chciało mi się zakładać nowych.

W teorii - po każdym alarmie powinienem taki filtr wymienić.

 

Dlaczego o tym piszę - popatrzcie poniżej na zdjęciach jak wyglądają filtry przez które przepływa powietrze wpadające do domu, którymi ja, żona, dzieci oddychamy.

Tzn - syf ten osadził się na filtrach, ale w domu bez takiej wentylacji większość tego syfu pozostaje właśnie w domu - na ścianach, podłogach a co najgorsze - wdychamy to świństwo dzień i noc!

 

Dlatego jeśli ktoś ma możlwiość to na etapie budowy domu powinien pomyśleć o takim sposobie jego wentylacji - takie jest moje zdanie.

 

aha, w czerpni założyłem sobie filtry o klasie G4, natomiast w rekuperatorach mam F7

 

 

 

20170318_182003.jpg

20170318_182009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woyt, ja mam odwrotnie. Mieszkam na wsi w linii prostej 12km od morza i po nawietrznej od najbliższego sąsiada śmierdziela. Filtry wlotowe w porównaniu z wylotem mam czyste. Przeraża mnie ilość kurzu produkowanego w chałupie przez czwórkę ludzi i trzy psy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, 4mamut napisał:

Garaż. Wszędzie gdzie możesz dawaj ogrzewanie tradycyjnie - tzn. w miedzi po ścianie. Wstydu nie ma a widzisz co się zepsuje / cieknie. Nie jestem zwolennikiem chowania w ścianach bo to po kilku latach to się zemści jak kible w zabudowie otoczone karton gipsem które są fajne w pierwszym roku.

Jak masz dużą działkę i miejsce to garaż tylko oddzielny - smród, woda, ciągły syf itd.  Ja mam 50m2 i dla mnie to mało. Powinienem zrobić 80 m2 i wysokość 5m tak aby podnośnik wpasować.

Jak już masz w środku domu poświęć 2m2 ---> na prysznic w garażu. Zwykła kabina za 600 PLN, ale po koszeniu trawy, pracy w garażu wchodzisz czyściutki bo kąpałeś się w garażu.......:)  i baba nie marudzi..........

Każdy facet ma w garażu mikro-melinę. U mnie masz każdy gatunek

Warto też łyżką wykopać kanał. Carfita to nie dotyczy bo ma warsztat i podnośnik ale generalnie warto czasem sprawdzić co stuka, itd. Koszt przy budowie domu żaden a się przydaje. Nawet jest gdzie flaszki schowac :)

Od tego momentu widzę same pierdoły .... :) , jaki prysznic ,jaki kanał , i jakie pierdoły ? , ja nie buduję firmy ..., a osadę spokoju dla mojej córki ..... ja mam do dyspozycji 2 domy , a trzeci sie buduje , tak w sumie bez celu , tak na przyszłość . Więc Twoje opcje są totalnie bez sensu ..... 

Edytowane przez carfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carfit napisał:

Od tego momentu widzę same pierdoły .... :) , jaki prysznic ,jaki kanał , i jakie pierdoły ? , ja nie buduję firmy ..., a osadę spokoju dla mojej córki ..... ja mam do dyspozycji 2 domy , a trzeci sie buduje , tak w sumie bez celu , tak na przyszłość . Więc Twoje opcje są totalnie bez sensu ..... 

Dobrze carfit, że Ty to napisałeś, bo ja nie miałem odwagi :D Już planowałem odłączenie garażu od domu :biglol:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Guliwer napisał:

Dobrze carfit, że Ty to napisałeś, bo ja nie miałem odwagi :D 

pisz śmiało , tu grupa naprawdę wolna :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carfit jak już będziesz tą łyżką kopał kanał to może zrób też drugi zamach i wykop schron . Też się może kiedyś przydać, szczególnie przy dobrej zmianie :D

A póki co zawsze można ją zaadaptować jako piwniczkę na domowe przetwory  ;)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...