Skocz do zawartości

Forester Diesel Olej Motul


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem sobie dobrać odpowiedni olej marki Motul (zamiast Castrola) do Boxer Diesel 2.0. Próbuję ustalić, który dokładnie to ma być olej z bogatej palety ofertowej tego producenta. Pytając go bezpośrednio o to, otrzymałem dodatkowe pytania tj., czy auto ma trójfunkcyjny katalizator oraz TurnEngine (to słowo napisałem ze słuchu, więc nie wiem, czy dobrze)?

A zatem ma czy nie ma :-)?

Sam wywnioskowałem, że najprawdopodobniej będzie to olej Motul Specyfik SAE 5W-30 API SL/CF: ACEA A3/B4/C3 Appr: VW 504.00, 507.00 lub Motul Eco Clean 5W-30 C3. Może Państwo wiecie dokładnie, jaki to ma być olej tego producenta?

A tak przy okazji to czym różnią się normy A3/B3/B4 od norm C2, C3? W instrukcji obsługi Subaru Forester Diesel napisane jest, iż ma to być olej jakościowej klasy C2 lub C3 natomiast na oryginalnym 1 l oleju (Castrol), który otrzymałem od Subaru na dolewkę jest właśnie norma A3/B3/B4 (nie ma norm C). Czy te normy są jakoś tożsame? Co jest ważniejsze i co należy brać pod uwagę - normy B czy C?

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam.

Ze względu na wyraźne zastrzeżenie producenta nie przewidujemy stosowania innego oleju niż zalecany. Może pan oczywiscie próbowac dobrac inny ,lecz w przypadku uszkodzenia silnika będzie to brane pod uwagę i może skutkować uchyleniem gwarancji.

Poniżej zgrubsza oznaczenia:

Klasyfikacja ACEA obejmuje wyłącznie nowoczesne oleje wysokiej jakości. Wyróżnia ona cztery grupy olejów:

przeznaczone do silników benzynowych (oznaczone literą A),

do samochodów osobowych z zapłonem samoczynnym (oznaczone literą B)

oleje "low SAPS" do samochodów osobowych (oznaczone literą C)

oraz do stosowania w wysokoprężnych silnikach samochodów ciężarowych (oznaczone literą E).

Oleje klasy A mogą mieć poziom jakości A1, A2, A3 lub A5. Analogicznie jakość olejów klasy

B oznaczamy B1, B2, B3, B4 lub B5 (przykładowo ACEA A3/B4 oznacza najwyższą jakość oleju

i oszczędność silnika, natomiast A5/B5 najwyższą jakość oleju i oszczędność paliwa).

Na oryginalnej butelce która ma Pan w bagażniku istotnie nie na klasy "C" na etykiecie ale jest ona zamieszczona w karcie produktu (dostępna u producenta)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Dziękuję za odpowiedź udzieloną powyżej.

 

Śpieszę jednak wyjaśnić, że ja nie chcę zmienić oleju z Castrola na Motul ze względu na własne widzimisie lub kaprys ani nawet ze względu na cenę (Motul jest droższy - choć nie w porównaniu z olejem z ASO oczywiście :-), czyt. "niebotyczne marże"), a chcę go zmienić ze względu na jakość oleju. Poza tym, jeśli ASO koniecznie chciałoby mnie zmusić do kupienia konkretnego oleju, to na pewno nie zrobiłbym tego w ASO, a kupił olej gdzie indziej (około 50% taniej) - jednak jak napisałem wyżej, nie o cenę mi chodzi w tym przypadku. Wszyscy znajomi, którzy "przesiedli" się z jakiegokolwiek oleju (nie tylko w Subaru) na Motul są bardziej zadowoleni z kultury i dynamiki pracy, jaką cechuje się silnik po wlaniu takiego oleju. Prócz tego można znaleźć na internecie szereg porównań Motula z kilkoma renomowanymi olejami na korzyść Motula (zarówno opisowych jak i wizualnych oraz akustycznych). Poza tym ja nie chcę wlewać oleju o innych parametrach, niż zaleca instrukcja obsługi Subaru Forester Diesel, tylko chcę zmienić markę oleju. Myślę, że przy zachowaniu tych samych parametrów nie będzie żadnych problemów z silnikiem ani tym bardziej z gwarancją, zwłaszcza iż Subaru w swej instrukcji ZALECA a nie koniecznie wymusza stosowanie Castrola i przy doborze oleju wyraźnie każe zwrócić uwagę na parametry a nic nie wspomina o marce oleju. Dlatego kierując się dobrem mojego silnika, chcę zalać do niego jak najlepszy jakościowo olej (o parametrach dokładnie jak w instrukcji) i myślę, że umowy zawarte pomiędzy ASO a producentem Castrola nie mogą stanowić przeszkody ani tym bardziej nie powinny nosić miana restrykcji dla użytkowników i klientów Subaru.

Zamierzam zatem wlać olej Motul 5W-30 o klasie jakościowej C3 oraz A3/B4 - zatem dokładnie takie parametry oleju, jakie widnieją w instrukcji - uważam, że taki dobór nie może skutkować uchyleniem gwarancji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym mam inne pytanie do działu technicznego. Z tego co się zorientowałem (z dołożonej butelki oleju dołozonej do zakupionego Forka) w pierwszym zalaniu stosuje się olej Castrol SLX Professional Powerflow Longlife III 5W-30. Ja chce zastosować moim zdaniem (i nie tylko) lepszy Castrol SLX Professional Powerflow C3 0W-30 czy w tym wypadku też będzie z waszej strony "problem" z gwarancją?

 

Pozdrawiam

Ibex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Stanowisko producenta jest jednoznaczne, wiec dywagacje na temat co jest lepsze a co gorsze są bezcelewe. Tak wskazuje producent, ktory zaprojekotwał i wyprodukował pojazd, a jeśli chce się skorzystać z udzielonej na produkt gwarancji to trzeba przestrzegać wymogów stawianaych przez producenta, odstępstwa świadczą o decyzji przejęcia na siebie odpowiedzialności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Oczywiście, że stanowisko producenta jest jednoznaczne - tą jednoznaczność producent zawarł w instrukcji obsługi do pojazdu a tam wyraźnie stwierdza, iż jeżeli chodzi o markę, to producent ZALECA Castrol natomiast nie nakłada takowego obowiązku. Stwierdzenie "producent zaleca", zawarte w instrukcji, nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem "producent akceptuje", którego w instrukcji nie ma. Zatem zmiana marki oleju nie jest odstępstwem od warunków gwarancji. Odstępstwem jest użycie oleju o innych parametrach, niż wymienionych w instrukcji, zatem producent nie ma prawa przerzucić odpowiedzialności na użytkownika.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do 2,5XT nie ma napisane nic o zalecanej marce oleju, są tylko zalecane normy, więc każdy olej mający atest i spełniający zalecane przez producenta normy będzie włąściwym olejem. Nie słuchajcie tych co mówią, że albo Castrol albo brak gwarancji, to jest zwykła zawiść, że klient może sobie wybrać inny olej co więcej przyjechać do serwisu ze swoim ( zwykle o 30% tańszym niż kupionym w ASO) olejem. Moge się założyć, że jak Subaru w przyszłości podpiszę umowę np.z Motulem to będzie to najlepszy i jedyny polecany do SUBARU olej przez SIP.

Jak coś się stanie z silnikiem na gwarancji jeżdzącym na innym oleju niż Castrol i ASO będzie robiło problemy z gwarancją to jest jeszcze Rzeczoznawca, który stwierdzi co jest powodem awarii, chyba nikt nie myśli że zmiana oleju z Castrola na np. Motul spowoduje usterkę w samochodzie?

W jedym z ASo w którym serwisuje samochód po 5000km wlali mi Mobil, przy przeglądzie po 15000km mogłem wybrać Castrol, Motul 15W50 i Mobil.

Stanowisko SIP musi byc takie bo mają podpisane umowy i nigdy nie usłyszymy od nich innego zdania niż " Subaru może jeździć tylko na oleju marki....." w miejsce kropek wstawcie sobie aktualna markę oleju z którą SIP mam podpisaną umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nikt nie myśli że zmiana oleju z Castrola na np. Motul spowoduje usterkę w samochodzie?

Oczywiście , że nie , Warunkiem jednak jest spelnianie norm narzuconych przez producenta , dosc szczegolnych dla diesla w Foresterze :idea: . Ja raczej rozumiem odpowiedz Dz.T jako ostrzeżenie przed kupowaniem oleju w innych miejscach niz aso bo nie kazdy wie cos wiecej

poza nazwa/marką oleju a sprzedawcą tez glównie zalezy żeby sprzedać , zachwalajac , że jest swietny :mrgreen: Przykładem może byc Motul 300v nalewany jako "najlepszy" a przy bliższym sprawdzeniu okazuje sie , że nie do aut spelniajacych norme Euro4 a takich jest wiekszosć :idea: Stąd koniecznosc adnotacji w ksiace gwarancyjnej , że olej klienta.

Prosze zauważyc , ze pytajacy chce informacji czy jakis Motul pasuje do ForD :?: czyli , ze sprzedajacy :idea: tez nie wie jakiej specyfikacji wymaga producent ... i chyba o unikniecie tego bałaganu chodzi.

AK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge się założyć, że jak Subaru w przyszłości podpiszę umowę np.z Motulem to będzie to najlepszy i jedyny polecany do SUBARU olej przez SIP.

 

tak naprawde jaki olej jest zalecany to zalezy od kraju :)

 

[ Dodano: Czw Sie 20, 2009 10:24 am ]

Stąd koniecznosc adnotacji w ksiace gwarancyjnej , że olej klienta.

 

czyli do pelni szczescia klienta i gwaranta powinien byc takze dopisek jakiej klasy jest olej klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli do pelni szczescia klienta i gwaranta powinien byc takze dopisek jakiej klasy jest olej klienta.

Jeżeli jest innej klasy niz zalecany przez producenta a klient upiera się żeby taki wlac to taki wpis jest jednoznaczny z utratą gwarancji...i nie ma tu co medytować :wink:

AK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ze względu na wyraźne zastrzeżenie producenta nie przewidujemy stosowania innego oleju niż zalecany. Może pan oczywiscie próbowac dobrac inny ,lecz w przypadku uszkodzenia silnika będzie to brane pod uwagę i może skutkować uchyleniem gwarancji.

Poniżej zgrubsza oznaczenia:

Klasyfikacja ACEA obejmuje wyłącznie nowoczesne oleje wysokiej jakości. Wyróżnia ona cztery grupy olejów:

przeznaczone do silników benzynowych (oznaczone literą A),

do samochodów osobowych z zapłonem samoczynnym (oznaczone literą B)

oleje "low SAPS" do samochodów osobowych (oznaczone literą C)

oraz do stosowania w wysokoprężnych silnikach samochodów ciężarowych (oznaczone literą E).

Oleje klasy A mogą mieć poziom jakości A1, A2, A3 lub A5. Analogicznie jakość olejów klasy

B oznaczamy B1, B2, B3, B4 lub B5 (przykładowo ACEA A3/B4 oznacza najwyższą jakość oleju

i oszczędność silnika, natomiast A5/B5 najwyższą jakość oleju i oszczędność paliwa).

Na oryginalnej butelce która ma Pan w bagażniku istotnie nie na klasy "C" na etykiecie ale jest ona zamieszczona w karcie produktu (dostępna u producenta)

 

Pozdrawiam

 

To w sumie ciekawe, gdyż np ASO w Rzeszowie nie posiada oleju zalecanego do Boxer diesel, czyli Castrol ... tylko zaproponowali zalanie Shella z beczki. To jak się to ma do wyraźnej wskazówki, że powinien być olej taki jak zaleca producent w instrukcji obsługi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleje Motul spełniające wymagania Subaru dla silników diesla (zawarte w instrukcji do Legacy, czyli lepkość wg norm SAE: 5W30 i specyfikcja ACEA C2 lub C3), to:

8100 Eco-clean C2 5W30

8100 X-clean C3 5W30

 

Witam.

 

A który jest lepszy jakościowo: 8100 Eco-clean C2 5W30 czy 8100 X-clean C3 5W30?

Właściwie to one się różnią chyba tylko normą C2 i C3 - więc która norma świadczy o lepszej jakości oleju?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który jest lepszy jakościowo: 8100 Eco-clean C2 5W30 czy 8100 X-clean C3 5W30?

Właściwie to one się różnią chyba tylko normą C2 i C3 - więc która norma świadczy o lepszej jakości oleju?

Pytanie o jakosc oleju zawsze wywoluje dluzsza dyskusje :wink: Ale po C3, w stosunku do C2, spodziewalbym sie lepszego traktowania filtra (DPF).

A co do Castrola, to wg mnie jest to "najcwansza" firma z branzy i mnie jej praktyki brzydza (vide walka na drodze sadowej o prawo do nazywania oleju mineralnego syntetycznym). W dobrze pojetym interesie wlasnym, od pewnego czasu omijam jej produkty z daleka.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Dokonałem zatem wymiany oleju na Motul 8100 X-clean C3 5W-30. Panowie ASO wcale nie obstawali przy Castrolu i powiedzieli, że nie ma żadnego problemu, byleby olej posiadał parametry 5W-30 oraz normę jakości C2 lub C3 - czyli powtórzyli mi dokładnie to, co jest napisane w instrukcji obsługi.

Muszę powiedzieć, że silnik "chodzi" trochę ciszej i bardziej kulturalnie w sensie obrotów - da się to odczuć i usłyszeć zwłaszcza na biegu jałowym. Zatem pozostaje mi tylko polecić ten olej :-).

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem pozostaje mi tylko polecić ten olej

Po wymianie na kazdym oleju chodzi ciszej :idea: (przez jakis czas :twisted: ) i nie jest to zaden powod do uznania , że jakis olej jest dobry a jakis zły. Domyslam sie przyczyn forsowania tego Motula przez speed_demon ale innym uzytkownikom radze kupic cos co jest bez wiekszych klopotow osiagalne w serwisie czy na stacji benz. :idea: bo róznie bywa.....a potem sa telefony , co moge dolac bo chyba mam minimum :?:

AK

ps.nie kwestionuje czy akurat ten olej jest "dobry" czy "zły" bo i tak najwazniejsza jest wiara w " cudowne własnosci " ewentualnie potrzeba polecenia go innym..... :mrgreen:

Ja natomiast moge polecic jedynie pewien olej , którego uzywam od 1995 roku (nazwa sie nie zmienila i stale jest na rynku polskim) i na przestrzeni tylu lat nie popsuł mi zadnego silnika ani wyczynowego ani zwyklego ani z dużym ani z małym przebiegiem a było tego trochę... :shock: nie podaje nazwy bo forum to nie miejsce na reklamę... :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie zauważyłem, by wymieniając jakikolwiek olej w innym moim aucie silnik chodził ciszej przez jakiś czas a pózniej znów głośniej. Zawsze chodzi tak samo. Natomiast wspomniałem o wolnych obrotach w Boxer Diesel, gdyż w jego pracy na jałowym można zauważyć pewne niedociągnięcia o czym samo ASO mi wspomniało. Co do stanu minimum, to chyba rzecz oczywista, że wozi się w bagażniku przynajmniej 1 l oleju w zapasie. Czy Pan Andrzej o tym nie wie? A dziś nie jest problemem zdobyć jakikolwiek olej na wymianę.

Co do przyczyn polecania oleju danej marki to chciałem nadmienic, iż nie mam z tego tytułu ani 1 PLN profitu i robię to tylko w dobrej wierze tak więc nie bawmy się w detektywa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przyczyn polecania oleju danej marki

Poleca Pan olej jakiejs marki , nie majac z nim żadnych doswiadczen :?:

Uzasadniając to tym , że ciszej chodzi silnik po wymianie :?:

Proponuje jednak oprzec sie na zaleceniach importera , przynajmniej w okresie gwarancji , to czasami sie przydaje.... :wink:

AK

ps.wolne obroty nie maja zwiazku z marka oleju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W którym miejscu napisałem w ostatnim poście, że wolne obroty mają związek z marką oleju?

Co do doświadczeń z olejem napisałem tylko, jakie widzę pierwsze różnice. Nikogo do niczego nie zmuszam a zalecenia producenta maja związek z jego umową z dostawcą oleju. Poza tym w instrukcji Subaru kładzie nacisk na normy, jakie olej musi spełniać a nie na markę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast moge polecic jedynie pewien olej , którego uzywam od 1995 roku (nazwa sie nie zmienila i stale jest na rynku polskim) i na przestrzeni tylu lat nie popsuł mi zadnego silnika ani wyczynowego ani zwyklego ani z dużym ani z małym przebiegiem a było tego trochę... :shock: nie podaje nazwy bo forum to nie miejsce na reklamę... :wink: .

 

a na priv?? :) tak sie przymierzam do wymiany oleju niedlugo i sie zastanawiam co zalac... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge się założyć, że jak Subaru w przyszłości podpiszę umowę np.z Motulem to będzie to najlepszy i jedyny polecany do SUBARU olej przez SIP.

 

tak naprawde jaki olej jest zalecany to zalezy od kraju :) (...)

dokladnie tak... np. u nas (z tego co wiem, w niektorych ASO Subaru na terenie PL tez :mrgreen: ) do 2.0D na przegladach zalewaja olej marki M!DL@ND, wiec z kategorycznymi stwierdzeniami typu "stanowisko producenta jest jednoznaczne, wiec dywagacje na temat co jest lepsze a co gorsze są bezcelewe" nie galopujmy (btw, od kiedy IMPORTER = PRODUCENT :?: :shock: :mrgreen: )

 

Witam,

 

Stanowisko producenta jest jednoznaczne, wiec dywagacje na temat co jest lepsze a co gorsze są bezcelewe. Tak wskazuje producent, ktory zaprojekotwał i wyprodukował pojazd, a jeśli chce się skorzystać z udzielonej na produkt gwarancji to trzeba przestrzegać wymogów stawianaych przez producenta, odstępstwa świadczą o decyzji przejęcia na siebie odpowiedzialności.

 

 

p.s. stanowisko PRODUCENTA, owszem, jest jednoznaczne - w instrukcji uzytkownika NIE MA zadnej wskazowki (rekomendacji, sugestii, nakazu, czegokolwiek :mrgreen: ) na konkretnego producenta oleju, wiec wszelkie dywagacje sa raczej bezcelowe :idea: :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na priv?? tak sie przymierzam do wymiany oleju niedlugo i sie zastanawiam co zalac...

Napisalem to w kontekscie "polecania jakiegos wyrobu" , w moim przypadku po 15 latach doswiadczeń uwazam , ze moge cos polecić :idea: bo znam jakosc wyrobów konkretnej firmy . Dlatego uwazam takie... "polecam bo nalałem :!: , polecam bo sprzedaję :!:... itd za niewłasciwe. Owszem info. na forum " nalałem to i to bo uwazam , ze jest to dobry wyrob , sprawdzony przez szwagra w Mondeo , ktory duzo jezdzi ...moze być. :mrgreen:

AK

ps 2.5 X (us)....ile bierze od zmiany do zmiany i jaki przebieg i jaki olej byl do tej pory uzywany....tu mamy spory wybor....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...