Skocz do zawartości

Globalne ocieplenie


grzywaczewski

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Jaca68 napisał(a):

A metan ciekawa sprawa bo ma lambda 0.29, a azot tylko 0.23.

To który gaz izoluje lepiej? :ph34r:

To chyba nie o izolowanie chodzi tylko o zdolność do zatrzymania promieniowania podczerwonego, które nie może być wypromieniowane w kosmos.

 

Morza i oceany decydują o klimacie. Nie człowiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szürkebarát napisał(a):

To chyba nie o izolowanie chodzi tylko o zdolność do zatrzymania promieniowania podczerwonego, które nie może być wypromieniowane w kosmos.

 

Morza i oceany decydują o klimacie. Nie człowiek.

Człowiek w swoim samouwielbieniu delektuje się myślą, że coś może :D Przyjdzie huragan, tsunami, erupcja wulkanu - okazuje się, że nic nie może ;)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jaca68 napisał(a):

Powiedzieli naukowcy ignorując lambda.

 

Po pierwsze znów prawisz herezje, bo nie chodzi o lambdę, taki cytat bo mi się nie chce pisać:

Cytat

Efekt cieplarniany jest wynikiem gromadzenia się ciepła uwięzionego w atmosferze w pobliżu powierzchni Ziemi. Gazy, takie jak dwutlenek węgla, przepuszczają widoczne światło słoneczne, ale blokują światło podczerwone wytwarzane, gdy światło ogrzewa ziemię i oceany. Szklarnie mają duże obszary szkła przepuszczające światło słoneczne; podobnie jak CO2, szkło blokuje światło podczerwone, ogrzewając pomieszczenie. Planeta Wenus jest ekstremalnym przykładem efektu cieplarnianego; jego atmosfera wynosi 96,5 procent dwutlenku węgla, a temperatura jego powierzchni wynosi średnio 457 stopni Celsjusza (855 stopni Fahrenheita).

 

Argon nie zatrzymuje światła słonecznego ani podczerwonego, więc nie ma wpływu na efekt cieplarniany. 

 

A co do okien to argon stosuje się bo jest gazem szlachetnym i nie wchodzi w żadne reakcje, co ułatwia wyparcie wilgoci między szybami. Jakbyś dał CO2 czy inny gaz nieszlachetny to by w zimie parowały w środku. Niektóre firmy stosują też krypton, z tego samego powodu. Lambda lepsza od powietrza jest tylko dodatkiem poprawiającym parametry okna, ale nie jest kluczowym czynnikiem. Reszta to marketingowy bełkot. Tyle mi kolega od okien opowiedział :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pan Dziedzic napisał(a):

Bezedura.

Najwiekszą ma Volvo bo się tym chwali.

Naukowcy ze Szwecji dowód mi przysłali.

 

32477B5D-63A1-4504-A80C-A5A737FD332F.jpeg

Bo to chyba Volvo pierwsze zastosowało sondę lambda w katalizatorach - chyba lata siedemdziesiąte zeszłego wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, skwaro napisał(a):

Planeta Wenus jest ekstremalnym przykładem efektu cieplarnianego; jego atmosfera wynosi 96,5 procent dwutlenku węgla, a temperatura jego powierzchni wynosi średnio 457 stopni Celsjusza (855 stopni Fahrenheita).

Większej bzdury dawno nie czytałem. 

Skład chemiczny atmosfery Marsa

Za to atmosfera Marsa składa się głownie z dwutlenku węgla, który stanowi aż 95 procent wszystkich zarejestrowanych na Marsie gazów.

 

Przypomnij mi jaka jest średnia temperatura na Marsie?

 

Bo odległość planety od słońca nie ma znaczenia, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Większej bzdury dawno nie czytałem. 

Skład chemiczny atmosfery Marsa

Za to atmosfera Marsa składa się głownie z dwutlenku węgla, który stanowi aż 95 procent wszystkich zarejestrowanych na Marsie gazów.

 

Przypomnij mi jaka jest średnia temperatura na Marsie?

 

Bo odległość planety od słońca nie ma znaczenia, prawda?

Oczywiście że odległość od słońca ma znaczenie, bo efekt cieplarniany jest tym większy, im więcej światła słonecznego dociera i im więcej jest go zatrzymywane przez gazy cieplarniane. Więc z tą bzdurą to bym bardzo uważał :)

 

P. S. Dyskusja z Tobą wraca do normy, co post to nowa teoria wyssana z palca, prostowanie tego zaczyna mnie już trochę nudzić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, skwaro napisał(a):

im więcej światła słonecznego dociera i im więcej jest go zatrzymywane przez gazy cieplarniane.

Dokształcić się powinieneś. Światło (i ciepło) słoneczne dociera bez przeszkód do ziemi,  zatrzymywane jest promieniowanie podczerwone to co ziemia emituje bo jest ciepła- tak głosi konsensus. :OO:

 

Strasznie dobrze ten CO2 zatrzymuje skoro 100 gram w tysiącu litrów powietrza robi taką różnicę.

 

ps.

Wyjaśniam: jak 100 lat temu było 300 gram to było OK

Teraz jest 400 gram i zginiemy.

 

Metanu jest tak mało że nawet na ppm się nie łapie ale jest następny do opodatkowania:

Cytat

Metan gorącym tematem najbliższych miesięcy
Skoro z powodzeniem wprowadzono dekarbonizację, może też się udać demetanizacja - uważa Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego. I przypomina, że Komisja Europejska planuje włączyć metan do systemu handlu uprawnieniami (EU ETS). 
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU-ETS) został wprowadzony w roku 2005. Miał przygotować UE do wdrożenia Protokołu z Kioto - międzynarodowego porozumienia, które nałożyło na państwa rozwinięte obowiązek redukcji emisji dwutlenku węgla do roku 2012 o 5% w stosunku do roku 1990. Za ETS stoi kilkudziesięcioletni dorobek współpracy międzynarodowej oraz rozwoju nauki w zakresie zmiany klimatu.

całość kłamliwego artykułu:

https://www.cire.pl/artykuly/o-tym-sie-mowi/metan-jest-wiekszym-problemem-niz-co2-jest-plan-redukcji-emisji-metanu-o-30-proc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

Dokształcić się powinieneś. Światło (i ciepło) słoneczne dociera bez przeszkód do ziemi,  zatrzymywane jest promieniowanie podczerwone to co ziemia emituje bo jest ciepła- tak głosi konsensus. :OO:

Mówisz że to ja powinienem się dokształcić sugerując że na Wenus, Ziemię i Marsa dociera tyle samo światła słonecznego? :) Czy znów zmieniasz temat? Bo już się powoli gubię w Twoich teoriach... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaca68 napisał(a):

Skład chemiczny atmosfery Marsa

Za to atmosfera Marsa składa się głownie z dwutlenku węgla, który stanowi aż 95 procent wszystkich zarejestrowanych na Marsie gazów.

 

Przypomnij mi jaka jest średnia temperatura na Marsie?

 

Bo odległość planety od słońca nie ma znaczenia, prawda?

Hmm... Gdyby tylko objętość atmosfery na marsie była taka sama jak na Ziemi... BTW temp na równiku Marsa dochodząca czasem do 20 stopni C jest możliwa tylko dlatego, że jest tam efekt cieplarniany, inaczej by nigdy tak ciepło nie było.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skwaro napisał(a):

Mówisz że to ja powinienem się dokształcić sugerując że na Wenus, Ziemię i Marsa dociera tyle samo światła słonecznego?

Nic takiego nie sugerowałem.

natomiast stwierdzenie:

2 godziny temu, skwaro napisał(a):

bo efekt cieplarniany jest tym większy, im więcej światła słonecznego dociera i im więcej jest go zatrzymywane przez gazy cieplarniane.

Jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjne.

Gazy cieplarniane nie mają wpływu na ilość ciepła docierającego ze słońca. Jako wierny wyznawca konsensusu klimatycznego powinieneś o tym wiedzieć. Większość energii promieniowania słonecznego przypada na światło widzialne i bliską podczerwień. W tym zakresie czysta atmosfera Ziemi jest niemal przezroczysta. Masz rysunek. :)

 

595px-Atmospheric_TransmissionPL.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, st981777 napisał(a):

BTW temp na równiku Marsa dochodząca czasem do 20 stopni C jest możliwa tylko dlatego, że jest tam efekt cieplarniany, inaczej by nigdy tak ciepło nie było.

 A bez atmosfery Ziemia miałaby średnią temperaturę od około −18 °C do około –27 °C. Tak się szacuje.

Ale by było fajnie. Wszędzie Syberia i zmarzlina. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

Nic takiego nie sugerowałem.

natomiast stwierdzenie:

Jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjne.

Gazy cieplarniane nie mają wpływu na ilość ciepła docierającego ze słońca. Jako wierny wyznawca konsensusu klimatycznego powinieneś o tym wiedzieć. 

 

 

Matko jedyna, a gdzie ja napisałem że gazy cieplarniane mają wpływ na ilość światła docierającego ze słońca? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ile substancji szkodliwych emitują spalarnie odpadów przyszpitalnych? I te odpady potem trafiają min. do kostki brukowej, taka ciekawostka.

Ciekawe, czy ktoś badał zachorowalność na raka i choroby płuc w promieniu oddziaływania komina takiej, zapewne spełniającej najwyższe normy, kotłowni przerobionej na spalarnię.

Ot ciekawostka - leczą i trują jednocześnie.

 

W temacie gazów cieplarnianych, załączam poniżej zestawienie szkodliwości  w tym kontekście, poszczególnych związków chem:

 

image.thumb.png.3ba5acae1c42c030fc6770d44f23a752.png

 

I jedno z wielu opracowań, jako lekturę uzupełniającą: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/03/ar5-wg1-spm-3polish.pdf

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dako napisał(a):

Ot ciekawostka - leczą i trują jednocześnie.

 

To proste: nie leczyć żeby nie truć. 

Co tam krowy i świnie, trzeba zacząć od siebie i zastanowić czy dla dobra planety warto żyć, a o reprodukcji już nawet nie wspomnę ... 

A w ogóle to wszyscy powinniśmy zacząć pisać swoje opinie skrótami, bo im mniej literek w poście, tym mniejszy ślad węglowy tworzymy ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam "cichą wojnę" z taką jedną, z jednej z firm, w biurze, gdyż jako jedyny nie segreguje śmieci.

Stawkę mam taką, za jeden worek, że żaden ZOM/MPO nie chce ze mną podpisać umowy. :yahoo:

Ja chcę podejść ekologicznie do tematu ale nie za darmo.

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dako napisał(a):

Wiecie ile substancji szkodliwych emitują spalarnie odpadów przyszpitalnych? I te odpady potem trafiają min. do kostki brukowej, taka ciekawostka.

Ciekawe, czy ktoś badał zachorowalność na raka i choroby płuc w promieniu oddziaływania komina takiej, zapewne spełniającej najwyższe normy, kotłowni przerobionej na spalarnię.

Ot ciekawostka - leczą i trują jednocześnie.

 

W temacie gazów cieplarnianych, załączam poniżej zestawienie szkodliwości  w tym kontekście, poszczególnych związków chem:

 

image.thumb.png.3ba5acae1c42c030fc6770d44f23a752.png

 

I jedno z wielu opracowań, jako lekturę uzupełniającą: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/03/ar5-wg1-spm-3polish.pdf

 

 

Nie widzę w zestawieniu pary wodnej. To tendencyjna dyskryminacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Martwi was wzrost cen energii i ogrzewania? To przygotujcie się na więcej. Kochana unia zadba o dalsze podwyżki. W imię ocalenia planety oczywiście.

 

A wiesz, że jak się śmiejesz, to emitujesz więcej CO2 ? 

Żeby w niedalekiej przyszłości zapłacić mniej podatku od powietrza, lepiej już teraz zacząć ćwiczyć płytszy oddech ... :krecka_dostal:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Blixten napisał(a):

 

A wiesz, że jak się śmiejesz, to emitujesz więcej CO2 ? 

Żeby w niedalekiej przyszłości zapłacić mniej podatku od powietrza, lepiej już teraz zacząć ćwiczyć płytszy oddech ... :krecka_dostal:

Albo nauczyć się oddychać raz na kilka minut :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...