Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, leto napisał(a):

Ostatnio za prąd budowlany dostałem rachunek blisko 2400pln- energa.

Jak tylko dostaniesz papier od elektryka z odbiorem instalacji leć do nich przepisać umowę na taryfę G. Wbrew temu co niektórzy mówią nie mają prawa żądać odbioru budynku do przepisania umowy, co zresztą mi próbowali wmówić w PGE. Po interwencji telefonicznej w centrali podpisali bez problemu. 

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki, sprzedaje auto przyjaciela 225k pln, do negocjacji, mieści się w średniej, stan nie budzący zastrzeżeń, niski przebieg, młody rocznik. Od 3 tyg zero zapytań. Trudne czasy, kryzys, czy co? Ludzie wolą brać w leasing nowe, za 400k? nigdy takiej drogiej fury nie wystawiałem, może dłużej trzeba czekać na nabywcę? Może kolor nie ten? (czerowny) Może na rynku teraz dużo tego typu aut (drogich), bo biznesy upadają, ludzie potrzebują gotówki?

Edytowane przez leto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, leto napisał(a):

Trochę z innej beczki, sprzedaje auto przyjaciela 225k pln, do negocjacji, mieści się w średniej, stan nie budzący zastrzeżeń, niski przebieg, młody rocznik. Od 3 tyg zero zapytań. Trudne czasy, kryzys, czy co? Ludzie wolą brać w leasing nowe, za 400k? nigdy takiej drogiej fury nie wystawiałem, może dłużej trzeba czekać na nabywcę? Może kolor nie ten? (czerowny) Może na rynku teraz dużo tego typu aut (drogich), bo biznesy upadają, ludzie potrzebują gotówki?

 

Odpowiedź jest w pytaniu. ;)

 

Edytowane przez ESP
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, leto napisał(a):

Trochę z innej beczki, sprzedaje auto przyjaciela 225k pln, do negocjacji, mieści się w średniej, stan nie budzący zastrzeżeń, niski przebieg, młody rocznik. Od 3 tyg zero zapytań. Trudne czasy, kryzys, czy co? Ludzie wolą brać w leasing nowe, za 400k? nigdy takiej drogiej fury nie wystawiałem, może dłużej trzeba czekać na nabywcę? Może kolor nie ten? (czerowny) Może na rynku teraz dużo tego typu aut (drogich), bo biznesy upadają, ludzie potrzebują gotówki?

 

 

Sprzedałem ostatnio auto za sporo więcej w 24h, cenę powyżej średniej, przebieg w górnej granicy rocznika, w pierwszym dniu 6 czy 7 telefonów, przelew i sprzedaż bez odpalania auta, bez jazdy testowej. Nawet nie zdążyłem planowanego detailingu zrobić. 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2023 o 22:50, skwaro napisał(a):

Pośmiejmy się jeszcze trochę z innych krajów, jakie to złe decyzje podejmują odnośnie energetyki...

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/prad-o-polowe-drozszy-niz-w-niemczech-najdrozszy-w-europie-czemu-przeplacamy/zz8de5l

Pośmiejmy się jak daliśmy się wkręcić w system ETS i dajemy się doić kochanej unii która potem hojnie nas wspiera programami pomocowymi.

Z twojego linka:

 

Cytat

W ten sposób gaz, jak ostatnio pisaliśmy, stał się w ostatnich dniach dla energetyki tańszym od węgla źródłem energii. To wszystko z uwzględnieniem kosztu energetycznego surowca za megawatogodzinę łącznie z kosztem emisji CO2 (bez kosztu CO2 węgiel jest wciąż dużo tańszy od gazu).

 

https://wysokienapiecie.pl/80616-w-2022-polska-wyda-33-mld-zl/

Cytat

Polska, choć najwolniej w UE obniża emisje gazów cieplarnianych w energetyce, to hojnie wspiera inne państwa UE w dekarbonizacyjnych wysiłkach. W tym roku tzw. luka ETS, a więc pieniądze jakie wydamy na import praw do emisji CO2 wyniesie – bagatela − 33 mld zł.

O tym sławetnym KPO trąbią i trąbią, a tam ma raptem być 100 mld dotacji - 3 lata opłat za emisję CO2. A ta za chwilę wzrośnie.

To lepiej byśmy wyszli na rezygnacji z KPO i wyjściu z ETS.

Strzygą nas jak barany - tu masz rację.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, leto napisał(a):

Trochę z innej beczki, sprzedaje auto przyjaciela 225k pln, do negocjacji, mieści się w średniej, stan nie budzący zastrzeżeń, niski przebieg, młody rocznik. Od 3 tyg zero zapytań. Trudne czasy, kryzys, czy co? Ludzie wolą brać w leasing nowe, za 400k? nigdy takiej drogiej fury nie wystawiałem, może dłużej trzeba czekać na nabywcę? Może kolor nie ten? (czerowny) Może na rynku teraz dużo tego typu aut (drogich), bo biznesy upadają, ludzie potrzebują gotówki?

Rocznik, model, cena? Pewnie brak pełnej FV?  Na umowę K-S ciężko sprzedać dziś większość drogich samochodów, takie czasy.

Tak, większość ludzi woli brać nowe w leasing za 300-400 tysięcy, bo prawie nikt nie patrzy na koszt całkowity - tylko na ratę miesięczną, ew. pierwszą wpłatę.

Sprawa jest prosta - na auto za 225 tysięcy za gotówkę stać jakieś 3-5% ludzi kupujących dziś auto w Polsce. Z czego większość i tak wybierze fabrycznie nowe. Na auto w leasingu za 300-400 tysięcy stać już pewnie 30% nabywców potencjalnych. Ot i masz odpowiedź na swoje pytanie.

Zresztą daleko nie trzeba patrzeć, starczy spojrzeć na nasze forumowe poletko, dział sprzedam. Od prawie roku wisi tam piękny Mercedes GLC AMG, w super stanie i atrakcyjnej cenie. Ma jedną wadę - brak FV 23%, tylko umowa K-S. Gdyby miał FV23% sprzedał by się w tydzień-dwa i to za dużo wyższą cenę niż jest wystawiony.

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaca68 napisał(a):

Pośmiejmy się jak daliśmy się wkręcić w system ETS i dajemy się doić kochanej unii która potem hojnie nas wspiera programami pomocowymi.

Z twojego linka:

 

 

https://wysokienapiecie.pl/80616-w-2022-polska-wyda-33-mld-zl/

O tym sławetnym KPO trąbią i trąbią, a tam ma raptem być 100 mld dotacji - 3 lata opłat za emisję CO2. A ta za chwilę wzrośnie.

To lepiej byśmy wyszli na rezygnacji z KPO i wyjściu z ETS.

Strzygą nas jak barany - tu masz rację.

Czyli jesteś zwolennikiem Polexitu? Polecam pogadać z Brytyjczykami jak się na tym wychodzi, ja z nimi gadam codziennie i słyszę co mówią.

 

A co do ETS, trzeba było inwestować zamiast uwalać OZE żeby górnicy nie protestowali, to byśmy teraz nie przepłacali za węgiel. W Hiszpanii ostatnio cały kraj przez 9h jechał Tylko na energii odnawialnej... 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, skwaro napisał(a):

 

A co do ETS, trzeba było inwestować zamiast uwalać OZE żeby górnicy nie protestowali, to byśmy teraz nie przepłacali za węgiel. W Hiszpanii ostatnio cały kraj przez 9h jechał Tylko na energii odnawialnej... 

Święte słowa. Jeśli kasę wyrzuca się na kupowanie kolejnych grup wyborców, dba o święte krowy jak górnicy, zamiast myśleć o przyszłości całego kraju, czystym powietrzu i inwestować to sami na własne życzenie skazujemy się na bycie pariasem i trzecim światem.... i Unia nic tu nie winna, trzeba dziękować miłościwie panującym.....

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maciek323 napisał(a):

Rocznik

2018, wyceniny w średniej.
"Teraz" te auta też takie, ze po okresie gwarancyjnym nigdy  nic nie wiadomo..  Naładowane elektroniki, ekologii, systemów.. Spadek wartości drogich aut kosmiczny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, leto napisał(a):

2018, wyceniny w średniej.
"Teraz" te auta też takie, ze po okresie gwarancyjnym nigdy  nic nie wiadomo..  Naładowane elektroniki, ekologii, systemów.. Spadek wartości drogich aut kosmiczny..

Właśnie, sam masz odpowiedz. 2018 rok to już jest 5-latek. Inflacja inflacją, ale to już mocno używany samochód, spadek wartości w tej grupie aut był bardzo bardzo wysoki zawsze i nadal jest.  225 tysięcy to juz jest sporo kasy, jakby nie patrzeć, mieszkanie w mniejszym mieście można za to kupić.

Po prostu na taki samochód jest bardzo, bardzo wąska grupa potencjalnych nabywców. 95% wybierze nowy w leasing, taki sam lub podobny.  Na prawdę zamożny człowiek nie kupi sobie pięciolatka bo po co mu kłopot. A średniak czy biedniejszy, to daleko poza jego zasięgiem. Średniak zresztą jak będzie bardzo chciał, to też weźmie sobie w leasing płacąc "mini-ratkę". Dodatkowo 5-latek to już zazwyczaj stary model, albo schodzący z produkcji. Swoją drogą to musi być jakiś mega samochód. 5 letnia BMW 5, jakby nie patrzeć kawał samochodu (i aktualnie produkowany model, czyli G30/G31) kosztuje 25 tys euro, czy 27-28 tys euro z lepszym silnikiem i wypasem, zatem znacznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty to dla obecnie rządzących fraszka bo od początku tracą nie własne pieniądze i nie oni będą te straty wyrównywać.

 

Niepowetowaną stratą był przymus usadowienia w zarządzie przedstawicieli Aramco, którzy prędzej czy później zdominują przedstawicieli "suwerena". Nawet taki gigant jak Obajtek to dla nich popierdułka.

 

Szkoda Lotosu.

 

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, skwaro napisał(a):

Czyli jesteś zwolennikiem Polexitu?

To już nie można krytykować patologii eurokratów bo od razu dostaje się łatkę płaskoziemcy (czytaj polexitowca)?

 

7 godzin temu, skwaro napisał(a):

A co do ETS, trzeba było inwestować zamiast uwalać OZE żeby górnicy nie protestowali, to byśmy teraz nie przepłacali za węgiel.

ETS z systemem spekulacji to patologia i tyle.

Może skomentujesz cytat z twojego linka, że gaz po uwzględnieniu ETS jest tańszy niż węgiel? Wszak w liceum na chemii uczyli że spalanie węgla generuje CO2, a spalanie gazu nie generuje CO2. :OO:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

To już nie można krytykować patologii eurokratów bo od razu dostaje się łatkę płaskoziemcy (czytaj polexitowca)?

 

Jak się nie wie że ETS w EU nie jest dobrowolny i jak się go nie chce to trzeba wyjść z EU, to się dostaje łatkę polexitowca. Proste :)

42 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

 

ETS z systemem spekulacji to patologia i tyle.

Może skomentujesz cytat z twojego linka, że gaz po uwzględnieniu ETS jest tańszy niż węgiel? Wszak w liceum na chemii uczyli że spalanie węgla generuje CO2, a spalanie gazu nie generuje CO2. :OO:

W liceum uczyli, że wynikiem spalania gazu jest para wodna i CO2 ze śladowymi ilościami tlenków węgla, siarki i azotu. A spalanie węgla to cała tablica mendelejewa. A jeśli chodzi o produkcję CO2 to spalanie węgla daje +/- 2 razy więcej CO2 niż gaz. Znów nie uważałeś :)

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, skwaro napisał(a):

Polecam pogadać z Brytyjczykami jak się na tym wychodzi, ja z nimi gadam codziennie i słyszę co mówią.

Srandemia i kryzys światowy to czynniki nieistotne. :scenic:

4 godziny temu, Jaca68 napisał(a):

ETS z systemem spekulacji to patologia i tyle.

Jest teoria, że to wstęp do nowego pieniążka. Ale to nie ten wątek. 

3 godziny temu, skwaro napisał(a):

spalania gazu

A ten gaz eko friedly będzie niedługo. Niemiaszki czymś palić musza:ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrajna niegospodarność, niekompetencja przy zawieraniu umów, zmarnowane pieniądze podatników.. skandal.  Ale nikt nie widzi problemu, nic się nie dzieje, nie ma afery jak w przypadku np. diesel gate. Nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Rządzom nami jacyś ginekolodzy, osoby od ochrony środowiska, albo po kulturoznawstwie.. Wszystko jest pięknie i kolorowo. Jestem za EU ale to już kolejny raz w którym w obliczu problemu sobie nie poradzono.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Unijne-porozumienie-z-Pfizerem-Niedzielski-Warunki-sa-skandaliczne-Nie-przystapimy-do-umowy-8552278.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2023 o 17:40, skwaro napisał(a):

Jak się nie wie że ETS w EU nie jest dobrowolny i jak się go nie chce to trzeba wyjść z EU, to się dostaje łatkę polexitowca. Proste :)

W liceum uczyli, że wynikiem spalania gazu jest para wodna i CO2 ze śladowymi ilościami tlenków węgla, siarki i azotu. A spalanie węgla to cała tablica mendelejewa. A jeśli chodzi o produkcję CO2 to spalanie węgla daje +/- 2 razy więcej CO2 niż gaz. Znów nie uważałeś :)

Ja w technikum uważałem i śladowe ilości tlenków węgla, siarki i azotu wylatują z kominów energetyki zawodowej a z kominów kotłowni domowych wylatuje wszystko co w dostarczonym do spalania gazu w powietrzu było. Przecież nie spalamy w domach gazu (ziemnego) w tlenie tylko w powietrzu? 

 

Podobnie jest ze spalaniem węgla - energetyka zawodowa czadzi słabiutko ale kotłownie domowe i owszem czadu dają nawet gdy spalają dobry węgiel zadawany przez komputerek. Obawiam się, że następna zima będzie na wsiach i w małych miasteczkach ciężka od czadu ponieważ poprzednia była lekka i zgromadzone niespalone sterty (lex chrust) byle czego do palenia zostaną spalone w pierwszej kolejności.

 

Zwracam też uwagę na obecność "całej Tablicy Mendelejewa" podczas wydobywania gazu (ziemnego) jego uzdatniania i przesyłu. Wszystko jedno gdzie wydobywany, w Rosji czy w USA czy w Katarze. Na zdrowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Szürkebarát napisał(a):

Ja w technikum uważałem i śladowe ilości tlenków węgla, siarki i azotu wylatują z kominów energetyki zawodowej a z kominów kotłowni domowych wylatuje wszystko co w dostarczonym do spalania gazu w powietrzu było. Przecież nie spalamy w domach gazu (ziemnego) w tlenie tylko w powietrzu? 

 

Podobnie jest ze spalaniem węgla - energetyka zawodowa czadzi słabiutko ale kotłownie domowe i owszem czadu dają nawet gdy spalają dobry węgiel zadawany przez komputerek. Obawiam się, że następna zima będzie na wsiach i w małych miasteczkach ciężka od czadu ponieważ poprzednia była lekka i zgromadzone niespalone sterty (lex chrust) byle czego do palenia zostaną spalone w pierwszej kolejności.

 

Zwracam też uwagę na obecność "całej Tablicy Mendelejewa" podczas wydobywania gazu (ziemnego) jego uzdatniania i przesyłu. Wszystko jedno gdzie wydobywany, w Rosji czy w USA czy w Katarze. Na zdrowie!

Żeby było jasne - nigdzie nie pisałem że gaz jest czystą energią. Jest czystszą energią niż węgiel, ale tylko tyle i aż tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, skwaro napisał(a):

Żeby było jasne - nigdzie nie pisałem że gaz jest czystą energią. Jest czystszą energią niż węgiel, ale tylko tyle i aż tyle. 

Podążając za tokiem rozumowania (obecnie powinno chyba się pisać "za prądem rozumowania" bo "tok" to bezdyskusyjnie rusycyzm ;)) samochody zasilane silnikami elektrycznymi są "czystsze" niż zasilane silnikami spalinowymi a ubrania z tworzyw sztucznych są "czystsze" niż te z włókien naturalnych.

 

A najczystsza obecnie w Polsce energia pochodzi z rozszczepienia atomu. Pod jednym warunkiem - że technologia zostanie dostarczona z USA i USA będą miały wystarczająco duże udziały w budowie i późniejszej eksploatacji elektrowni atomowych w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Szürkebarát napisał(a):

Podążając za tokiem rozumowania (obecnie powinno chyba się pisać "za prądem rozumowania" bo "tok" to bezdyskusyjnie rusycyzm ;)) samochody zasilane silnikami elektrycznymi są "czystsze" niż zasilane silnikami spalinowymi a ubrania z tworzyw sztucznych są "czystsze" niż te z włókien naturalnych.

 

A najczystsza obecnie w Polsce energia pochodzi z rozszczepienia atomu. Pod jednym warunkiem - że technologia zostanie dostarczona z USA i USA będą miały wystarczająco duże udziały w budowie i późniejszej eksploatacji elektrowni atomowych w Polsce.

Nie pochodzi, bo jeszcze żadnej elektrowni nie zbudowano. No i warto sobie zdawać sprawę że to obecnie najdroższa energia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, skwaro napisał(a):

Nie pochodzi, bo jeszcze żadnej elektrowni nie zbudowano. No i warto sobie zdawać sprawę że to obecnie najdroższa energia... 

Według rozpowszechnianej obecnie propagandy ( np. Poznaj Atomickich - Polski Atom - Portal Gov.pl (www.gov.pl) ) pochodzi, a że elektrowni atomowej w Polsce jeszcze nie zbudowano to przecież wina Tuska ;)

Z rozszczepienia atomu najdroższa? Kto bogatemu zabroni, wystarczy popatrzeć gdzie projekty są na ukończeniu i gdzie na świecie startują.

 

Z węgla najbrudniejsza? Ta sama wskazówka - wystarczy sprawdzić gdzie obecnie są budowane nowe elektrownie węglowe.

 

Tym linkiem Gazociąg Jamalski w Polsce dostaje osłonę przed problemami na granicy z Niemcami - Biznes (onet.pl) chciałem dzisiaj zaistnieć w wątku ale się wykoleiłem w dyskusję co czystsze :biglol: . Jeden akapit w tym linku mną wstrząsnął, ten gdzie mowa o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski przez Rosję ale bez podania faktu nałożenia sankcji na Rosję, które spowodowały zakaz odbioru gazu z Rosji.

 

Całe szczęście, że już w PRLu zaczynałem uodparniać się na propagandę jednak wcale nie jest mi lżej, gdy już tyle dekad minęło a ja nieustannie muszę tłumaczyć sobie co się dzieje na prawdę i jak bezczelnie nami manipulują.

 

PS. 1. Jeszcze przed kolapsem z Żarnowcem uważałem, że w Polsce powinna pracować elektrownia atomowa i nadal tak uważam tylko, że i dwie to nie będzie za dużo. 2. Cały czas uważam, że kraj który ma na swoim terytorium zasoby paliw kopalnych powinien je zużywać tak jak mu suweren :biglol: wskaże ale niekoniecznie ten przy korycie aktualnie, suweren. 3. Nie mam oporów nad zakupami (nośników) energii zza granic ale nad takim uzależnianiem się należy zastanawiać się każdego dnia. 4. Pominę milczeniem nieumiejętność pełnego wykorzystania zasobów rozproszonej fotowoltaiki, to mega żałosne. 5. Pan Naimski... reszta życia w lochu to dla niego za mało, za to czym i jak sterował żeby firmy z USA... itd.

Edytowane przez Szürkebarát
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skwaro napisał(a):

"tok"

jak "tok fm"?

3 godziny temu, Szürkebarát napisał(a):

Pod jednym warunkiem - że technologia zostanie dostarczona z USA i USA będą miały wystarczająco duże udziały w budowie i późniejszej eksploatacji elektrowni atomowych w Polsce.

atom ma jeszcze jedną zaletę:

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, euyot napisał(a):

jak "tok fm"?

atom ma jeszcze jedną zaletę:

 

1.jpg

Takiej manipulacji to jeszcze nie widziałem ale nie śledzę uważnie tych tematów.

 

Może by tak dodać wagi do liczb? Może by się okazało że 7900 steel w PV ma mniejszą wagę niż 160 w nuclear itp. No i trzeba wiedzieć, że "solar PV", "wind" a nawet zaporę wodną można zdemontować i w ostatnim przypadku uwolnić rzekę a elektrowni atomowej jeszcze nikt nie zdemontował i nie "uwolnił" terenu pod nią i wokół niej. W Polsce mamy maluśkie reaktory badawcze, jeden z nich już jest od lat nieczynny. Ktoś go zdemontował i zutylizował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...