Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, gourmet napisał:

Źle napisałem, miejsca jest dużo, tylko kieszeni brak. Te, które mógłbym zająć mają wredny dostęp, jeden panel boczny jest zdejmowany, ale drugi zanitowany na stałe i ciężko jakieś sanki zamocować. Drugi dysk tymczasem leży na dole.

kieszeń.jpg

 

Nie trzymaj tak dysku...

Na zdjęciu 3 miejsca widzę na zamontowanie dysku :)

 

Jak nie masz dojścia z drugiej strony to sobie doklej bolce (z jednej strony wchodzą w dziurki a z drugiej dokręcasz i się trzyma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oh blaszak...

dawno uciekłem na rzecz thinkpadów... mój młody dostał msi gamingowy za worek kasy a teraz chce blaszaka... co się dzieje na tym świecie...

Edytowane przez AdaSch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zainstalować 64 bitowy system zamiast 32 bit (Kubuntu 16.04.3 LTS). Wykonałem obraz dysku jako zabezpieczenie jeżeli coś pójdzie źle. Dysk ma zajęte 110 GB, a jego obraz to zaledwie 60 GB. Wszystko jest na jednej partycji. Tak ma być - kompresja prawie 50%,, czy coś się nie dograło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gourmet

Nie da się odpowiedzieć na Twoje pytanie precyzyjnie nie znając "zawartości" Twojego dysku a przynajmniej typu plików jakie tam miałeś.

110GB filmów da Ci pewnie kompresję w okolicy 0% (co da plik wynikowy 110GB).

110GB teksu może i nawet 90% (co da plik wynikowy 11GB)

 

Te liczby oczywiście są "z czapy" ale chciałem tylko zobrazować, od czego to zależy.

Wynik jest zależny od tego jakiego typu dane masz tam upchnięte.

 

Edytowane przez lukaswoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, radnor napisał:

Ostatni raz widziałem kogoś kompresującego dysk w czasach i386.. Będzie wolniej i zapomnij o odzyskaniu czegokolwiek w razie problemów z dyskiem.

To nie ja kompresuję, to narzędzie stworzyło taki rozmiar.

@lukaswoj tak może być, bo to dane z Open Office i podobnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem po zabiegu upgrade z 32 bit na 64 bity. Niestety nie ma opcji nadpisania nowego systemu na stary bez straty reszty danych na partycji, więc przed robotą wykonałem obraz dysku, pełen backup oraz kopię każdego pliku i foldera z tej partycji. Przy okazji chciałem stworzyć nowe partycje, żeby w przyszłości ominąć problem, ale instalator nie pozwolił, szkoda. Trochę musiałem potem poustawiać, ale to polegało na podmianie plików - łatwizna. Jedyne co nie przeszło to zapisane hasła do stron www, poniewczasie doczytałem, że pliki z zapisami można je odtworzyć jedynie na tym samym urządzeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2/8/2018 o 21:31, gourmet napisał:

Przy okazji chciałem stworzyć nowe partycje, żeby w przyszłości ominąć problem, ale instalator nie pozwolił

 

A to dziwne, w kubuntu jest przecież opcja ustawień zaawansowanych (czy jakoś tak), za pomocą której mozna stworzyć partycje, określić system plików (ext3, ext4 etc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście od lat używam tylko Kubuntu i regularnie stawiam je "od zera" (bo lubię mieć mega czysty system :P ).

Od lat jest tam opcja krojenia dysku przy instalacji - jak tylko sobie zażyczysz.

Ja tak nie robię, nie widzę potrzeby. Zawsze pakuję cały system na jedną partycję podpiętą do mount pointa: /

Dodatkowo pełne szyfrowanie i można pracować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, siewcu napisał:

Linuxa ciężko zasyfić...

 

Dość łatwo. Choćby bezkrytycznie korzystając z losowych tutoriali. Oczywiście to inny rodzaj syfu niż powszechnie spotykany w świecie Windows, ale jednak bagno zrobić łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój nie zwalniał zawalony milionem pakietów ;)

 

A teraz mam pytanie, z innej beczki. Szukam jak najtańszej platformy do postawienia RAID 01 albo 10. Jakiś pomysł? Zastanawiam się nad znalezieniem jakiejś starej płyty głównej, która ogarnie 4 dyski SATA i RAID, ale nie wiem czy da się znaleźć bardzo tanio coś współczesnego, no i w ogóle jakie to mogą być koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, siewcu napisał:

Zastanawiam się nad znalezieniem jakiejś starej płyty głównej, która ogarnie 4 dyski SATA i RAID, ale nie wiem czy da się znaleźć bardzo tanio coś współczesnego, no i w ogóle jakie to mogą być koszty.

ja kupiłem płytę główna od kompa przemysłowego, 3,5" ma na sobie wszystko i obsługuje 4 sata i różne tryby raid

 

producent https://www.ieiworld.com/_index/en/

 

do tego jakakolwiek obudowa typu NAS na 4 dyski, dobry zasilacz, UPS np. malutki APC i viola!

żre bardzo mało prądu, jest bezpieczny bo bez wiatraka, system na karcie pamięci (slot oczywiście na płycie) i 4 sata jako backup.

Jak jest w czuwaniu (dyski śpią) to pobiera ok 8W. Jak brakuje prądu APC gada z kompem i przy np. 50% w akumulatorze wyłącza całego NAS-a.

Sprzęt podejrzewam pewnie by kosztował kupę kasy a tak za pół darmo. System jaki chcesz, od Linuxa po windows server. Komputery SBD najczęściej mają drivery do wszystkiego :)

a tutaj wycinek ekranu jak dużo dzieje się w sieci energetycznej i dlaczego warto pomyśleć choćby o małym UPS

UPS.png.4638096801498be875c1d4caa01b75a7.png

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez AdaSch
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Błagam, niech mnie ktoś oświeci, inaczej szlag mnie trafi. Do rzeczy: muszę w domowej sieci pozarabiać kable LAN. Kupiłem kable ekranowane i  wtyczki też ekranowane. Czy ekranowany kabel zarabia się inaczej niż zwykły kat. 5? Na 100% dobrze układam kolory przewodów, docinam na odp. długość, wciskam poprawnie i ściskam przyrządem. Podłączam tester i dupa, czasami zaświeci się jedna dioda, czasami nic. Doczytałem gdzieś, że docisk metalowego drucika z kabla, konkretnie gdzie ma mieć styk z wtyczką ma znaczenie. Nie napisano tylko gdzie...

Sytuacja robi się krytyczna, bo jeden kabel zarabiałem już 4 razy i za chwilę kabel będzie za krótki.

I jeszcze pytanie - czy do kabla ekranowanego mogę użyć standardowe, nieekranowane plastikowe wtyczki RJ45?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kabel ekranowany? Masz jakieś stacje transformatorowe czy inne silne źródła zakłóceń EM w pobliżu? Nie musisz podpinać ekranu - wywiń go na zewnątrz, albo obetnij równo z izolacją. Druga sprawa to kabel jest typu linka czy drut? Wtyczki są na drut czy na linkę? Czasami to nie zawsze jest ze sobą kompatybilne (w sensie linka z drutem). 

Druty w kablu rozplatasz na ostatnim odcinku układasz równi kolorami tak jak mają wejść do wtyczki jeden obok drugiego i równo wszystkie docinasz na długość tak by wszystkie weszły do oporu do wtyczki - mają się dosunąć do samego końca. Wtedy zaciskasz wtyczkę. Koszulka izolacji powinna się kończyć zaraz za wtyczką - zamaskuje ją nasadka gumowa na wtyczkę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eurojanek napisał:

Zależy na jaki sposób łączysz czy dwa kompy z sobą to masz inną kolejność drucików czy do routera/switcha.

Od czasów kart 1Gb łączy się już bez przeplotu, karty 1Gb mają automatyczne wykrywanie sygnałów na kablu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...