Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, aflinta napisał(a):

Bezprzewodowo robi osobną sieć, ale Ty masz się tam wpiąć drukarką po kablu, tak by drukarka miała internet. Korzystasz z niej jak  z drukarki "chmurowej", chyba że drukarka nie obsługuje cloud printing. Można ewentualnie próbować jeszcze ustawić routing statyczny pomiędzy dwoma sieciami (jak faktycznie extender utworzy podsieć również na kablu). Ja kiedyś jeszcze używałem starego routera z zainstalowanym DD-WRT skonfigurowanego jako WiFi bridge, podpinał się do istniejącej sieci i przedłużał ją na kabel.

Czy przypadkiem mesh nie rozwiązuje problemu konieczności przełączania się między sieciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aflinta napisał(a):

Bezprzewodowo robi osobną sieć, ale Ty masz się tam wpiąć drukarką po kablu, tak by drukarka miała internet. Korzystasz z niej jak  z drukarki "chmurowej", chyba że drukarka nie obsługuje cloud printing. Można ewentualnie próbować jeszcze ustawić routing statyczny pomiędzy dwoma sieciami (jak faktycznie extender utworzy podsieć również na kablu). Ja kiedyś jeszcze używałem starego routera z zainstalowanym DD-WRT skonfigurowanego jako WiFi bridge, podpinał się do istniejącej sieci i przedłużał ją na kabel.

Po kablu to wiem, ale poczekaj bo czegoś nie rozumiem, skoro mesh jest jedna siecią w domu, nazwijmy ja „wifi dom” i jak dam wzmacniacz który nie będzie mógł być jako ta sama sieć tylko np „wifi dom2” i do niego będzie podpięta drukarka po kablu, to żeby drukować dane urządzenie musiałbym łączyć z siecią „wifi dom2”, bo w „wifi dom” drukarka nie będzie widoczna. Czyli sytuacja tak jak obecnie gdzie drukarka jest podłączona do utworzonej na meshu sieci gościnnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, radekk napisał(a):

Po kablu to wiem, ale poczekaj bo czegoś nie rozumiem, skoro mesh jest jedna siecią w domu, nazwijmy ja „wifi dom” i jak dam wzmacniacz który nie będzie mógł być jako ta sama sieć tylko np „wifi dom2” i do niego będzie podpięta drukarka po kablu, to żeby drukować dane urządzenie musiałbym łączyć z siecią „wifi dom2”, bo w „wifi dom” drukarka nie będzie widoczna. Czyli sytuacja tak jak obecnie gdzie drukarka jest podłączona do utworzonej na meshu sieci gościnnej

Tego właśnie nie wiem, bo to zależy od adresacji sieci IP. Jeżeli extender tylko tworzy nowe SSID po wifi ale pod spodem jest przedłużeniem adresacji IP macierzystej sieci to nie ma znaczenia gdzie jesteś zalogowany. Jeżeli extender tworzy własną podsieć NAT to problem jest większy i trzeba próbować ustawić routing statyczny (może się nie udać).

Swoją drogą możesz próbować zrobić też routing statyczny dla samej drukarki między siecią dla gości a domową.

Zawsze jeszcze można użyć starego routera „z szuflady” doposażonego w DD-WRT i robiącego za bridge po WiFi.

44 minuty temu, ferszta napisał(a):

Czy przypadkiem mesh nie rozwiązuje problemu konieczności przełączania się między sieciami.

Tak, ale nie rozwiązuje problemu braku kompatybilności drukarki z autoryzacją w nowszych protokołach bezpieczeństwa sieci Wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubanow napisał(a):

extanter to extander

jeżeli "extander" tworzy oddzielną podsieć to już wtedy pracuje jako router

Pytanie czy robi oddzielną podsieć IP (wtedy zgoda), czy tylko osobne SSID, zwane przez niektórych osobną podsiecią (moim zdaniem błędnie). Ja zwyczajnie nie testowałem, więc nie powiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, aflinta napisał(a):

Pytanie czy robi oddzielną podsieć IP (wtedy zgoda), czy tylko osobne SSID, zwane przez niektórych osobną podsiecią (moim zdaniem błędnie). Ja zwyczajnie nie testowałem, więc nie powiem. 

 

SSID nie robi oddzielnych podsieci

w jednej podsieci można ustawić wiele SSID'ów i domyślnie urządzenia z różnych SSID'ów będą się widziały, dla poszczególnych SSID'ów można oddzielnie ustawić rodzaj zabezpieczeń, quoty, harmonogram pracy itp

oczywiście można ustawić izolację danego SSID (Wireless Client Isolation) lub skonfigurować sieć na VLAN'ach i wtedy urządzenia nie będą się widzieć nawzajem

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubanow napisał(a):

SSID nie robi oddzielnych podsieci

Ja to doskonale rozumiem. Niemniej poczytałem właśnie instrukcję do tego urządzenia i jest tam konfiguracja wewnętrznego serwera DHCP, czyli robi też za router. No nic, zostaje jeszcze opcja z DD-WRT i konfiguracją bridge. Tylko trzeba mieć zbędny kompatybilny router :)

Ale... jakby drukarka wspierała cloud printing to wtedy bez znaczenia z jakiej podsieci pracuje - byle internet miała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens domyślnie włączonego, bez routera, to oczywiście głównie przeszkadzanie. ;) (ewentualnie ułatwienie pierwszej konfiguracji)

Ale sama jego obecność i możliwość użycia w niczym nie przeszkadza.

 

Chyba wszystkie (a na pewno co najmniej część) klasycznych accesspointów, które przewinęły mi się przez ręce miały możliwość serwowania DHCP, a możliwości bycia routerem nie miały. Czy DHCP był w nich domyślnie aktywny, czy nie, to już nie pamiętam - rozsądnie by było gdyby nie był, ale nie ręczę za rozsądek wszystkich producentów. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,  że temat się strasznie skomplikował i rozrósł  niepotrzebnie, znając życie kolega potrzebuje tak na prawdę zarówno routera głównego jak i meshy jednej firmy w standardzie conajmniej wifi 6 jesli chodzi o zasięg ,dzięki temu nawet w połączeniu bezprzewodowej drukarki będzie ona działać w obrębie jednej sieci, gdyż takie jest założenie tego typu rozwiązania. Jedynym problemem może być to, iż ewentualne urządzenie końcowe pracuje w standardzie niższym niż wifi6, a co za tym idzie musi być bliżej extendera sieci. Niestety producenci osprzętu sieciowego nie kwapią się z byt szy kim wdrażaniem nowszych standardów łączności, co skutkuje właśnie podobnymi sytuacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hawk84 napisał(a):

Widzę,  że temat się strasznie skomplikował i rozrósł  niepotrzebnie, znając życie kolega potrzebuje tak na prawdę zarówno routera głównego jak i meshy jednej firmy w standardzie conajmniej wifi 6 jesli chodzi o zasięg ,dzięki temu nawet w połączeniu bezprzewodowej drukarki będzie ona działać w obrębie jednej sieci, gdyż takie jest założenie tego typu rozwiązania. Jedynym problemem może być to, iż ewentualne urządzenie końcowe pracuje w standardzie niższym niż wifi6, a co za tym idzie musi być bliżej extendera sieci. Niestety producenci osprzętu sieciowego nie kwapią się z byt szy kim wdrażaniem nowszych standardów łączności, co skutkuje właśnie podobnymi sytuacjami.

ogarnąłem

pisałem jeszcze w weekend do jednego sklepu w temacie drukarki i wspieranych standardów zabezpieczeń. Wczoraj mi odpisali i zasugerowali żebym zobaczył czy nie ma czegoś takiego jak biała lista, gdzie można ustawić przepuszczanie urządzenia na szyfrowaniu WPA2. Nie znalazłem czegoś takiego, ale wygląda na to że przy którejś ostatniej aktualizacji pojawiła się nowa opcja sieci (z miesiąc temu jeszcze tego nie widziałem) IoT wifi, wchodzę zobaczyć co to, a tam taki opis

 

Zrzutekranu2023-09-19o10_14_03.thumb.png.c613281f250436e418555aba1239e4dc.png

 

uruchomiłem, podłączyłem do niej drukarkę i będąc połączonym sieci domowej drukuje:dance:

 

Więc extender udało mi się jeszcze odmówić, który jak zacząłem czytać zagraniczne fora jednak by nie zadziałał, chyba że faktycznie przy jakiś większych kombinacjach, jak pisaliście wyżej, ale to pewnie by mnie przerosło.

Dzięki wszystkim za pomoc.

  • Zdrówko! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, LosioDriver napisał(a):

Ja kupuję Family 5x5 które współdzielę, wychodzi rocznie taniutko.

chyba też w tą stronę pójdę. Rozumiem, ze to na komputer czy na użytkownika? Młody używa stacjonarnego i surface - czy to 2 licencje czy jedna pod tym samym kontem MSO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba też w tą stronę pójdę. Rozumiem, ze to na komputer czy na użytkownika? Młody używa stacjonarnego i surface - czy to 2 licencje czy jedna pod tym samym kontem MSO?
Są licencje 1-6 użytkowników.
Każdy użytkownik ma własne niezależnie konto, własne 1TB na OneDrive, możliwość zainstalowania pakietu na 5 urządzeniach .
  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmilsi!

 

Zaczyna mi brakować przestrzeni dyskowej w komputerze, pomyślałem zatem, że dokupię drugi dysk. Chodzi o laptop Acer Swift 5 w wersji SF515-51T.

Specyfikacja techniczna głosi:

Dyski SSD PCIe (wlutowane): 512 GB
Opcje dołożenia dysków: Możliwość montażu dysku M.2 PCIe / M.2 SATA (brak elementów montażowych)
 
Co to dla mnie oznacza? W szczególności ten "brak elementów montażowych"?  Czy wystarczy, że dokupię kolejny dysk i jakieś "elementy montażowe"? Czy uporam się z tym sam? Minimum ogaru mam, ale raczej właśnie tylko minimum ;)
Z góry bardzo dziękuję za wszelkie rady i podpowiedzi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Najmilsi!
 
Zaczyna mi brakować przestrzeni dyskowej w komputerze, pomyślałem zatem, że dokupię drugi dysk. Chodzi o laptop Acer Swift 5 w wersji SF515-51T.

Specyfikacja techniczna głosi:
Dyski SSD PCIe (wlutowane): 512 GB Opcje dołożenia dysków: Możliwość montażu dysku M.2 PCIe / M.2 SATA (brak elementów montażowych)   Co to dla mnie oznacza? W szczególności ten "brak elementów montażowych"?  Czy wystarczy, że dokupię kolejny dysk i jakieś "elementy montażowe"? Czy uporam się z tym sam? Minimum ogaru mam, ale raczej właśnie tylko minimum
Z góry bardzo dziękuję za wszelkie rady i podpowiedzi


Jedynym elementem montażowym dysku M.2 jest śrubka :D Nie jest to jednak zwykła śrubka. Musi być najpierw dystans, potem dysk, potem śrubka. Mówię bo widziałem już wygięte dyski wkręcone prosto w płytę.

To co jest jeszcze ważne to długość dysku. Dyski na M.2. Maja kilka wymiarów i warto sprawdzić jaki jest maksymalny.


Z tego co sprawdziłem to śrubkę w tym laptopie już w masz więc nic dodatkowego poza dyskiem nie potrzebujesz.
Dysk wchodzi standardowy, długi, czyli np. Samsung Evo 970.
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, LosioDriver napisał(a):


 

 


Jedynym elementem montażowym dysku M.2 jest śrubka :D Nie jest to jednak zwykła śrubka. Musi być najpierw dystans, potem dysk, potem śrubka. Mówię bo widziałem już wygięte dyski wkręcone prosto w płytę.

To co jest jeszcze ważne to długość dysku. Dyski na M.2. Maja kilka wymiarów i warto sprawdzić jaki jest maksymalny.


Z tego co sprawdziłem to śrubkę w tym laptopie już w masz więc nic dodatkowego poza dyskiem nie potrzebujesz.
Dysk wchodzi standardowy, długi, czyli np. Samsung Evo 970.

 

Miód na me uszy lejesz, dziękuję :)

 

A ten dysk to może mieć w nazwie jeszcze "Plus"? ;)
https://allegro.pl/oferta/ssd-samsung-970-evo-plus-1tb-m-2-nvme-3500mb-s-14315669635

Edytowane przez sartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miód na me uszy lejesz, dziękuję
 
A ten dysk to może mieć w nazwie jeszcze "Plus"?
https://allegro.pl/oferta/ssd-samsung-970-evo-plus-1tb-m-2-nvme-3500mb-s-14315669635
Albo Pro :D Ogólnie pytanie ile chcesz wydać. O ile w grach, montażu filmów itp można odczuć różnicę, to jeżeli chcesz ten dysk do przechowywania danych to wszystko będzie dobre.
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...