Skocz do zawartości

Wszystko o LETNICH oponach do subaru


komancz

Rekomendowane odpowiedzi

Ma być na upalanie jakieś latanie bokami tor czasem ale przy zachowaniu możliwości jazdy po mieście R888 odpada bo umre przy deszczu ma ktoś doświadczenie z R1R? Podobno T1R ma mięka ściankę boczną? a i nie musi być TOYO jak jest coś lepszego w podobnej kasie to teżchętnie przytule 8)

 

I jeszcze jak ktoś mógł by się wypowiedzieć o oponie Advan sport?

Ogólnie to rozmiar 205/55R16 do WRX z przeznaczeniem na upalanie to słaby pomysł na lato :? (wiem że to seria dla US, ale mimo wszystko to nietrafiony pomysł) . Lepiej zmienić na 205/50R16 jak w GTeku - będzie trochę mniejsze koło, ale to i tak blizszy zamiennik do europejskiego WRXz, który wychodził na 215/45R17. Jeżeli jednak koniecznie ma być 55 i na upalanie dojazdy to widze tylko dwie opcje : Firestone SZ90 i Bridgestone RE050A. Jak byc jednak zmieniał na 50 to najtrafnieszym wyborem do twoich zastosowań bedzie RE050

 

a jeśli zmienił bym na 215/45R17 lub 215/40R17? To co wtedy polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy w Imprezie 205/55R16. Doswiadczenia z Uleza, dla roznych opon sa takie, ze dosc mocno sie kladzie w zakrecie i szybko scinaja sie krawedzie. Wewnetrzna opony prawie jak nowa, zewnetrzna... druty. Na innych 'torach' straty sa mniejsze.

 

R888 rzeczywiscie sa klasa sama w sobie. Gdybys znalazl kogos kto Ci je dotnie (otworzy wszystkie rowki, bo seryjnie co drugi) mozesz jezdzic na codzien. Moze za wyjatkiem intensywnych opadow. Tyle ze ta opona szybko schodzi.

 

R1R tylko macalem na stojaku, nie powiem zeby miala miekki bark. Na pewno nie jak Uniroyale, hehehe. Opinie sa takie, ze nie jest to semislick jak R888 ale tez parametry jej sa duzo lepsze od wiekszosci drogowych opon.

 

RE050A - bardzo fajna cywilna opona. Edwin mnie namowil... i dobrze :D

 

a jeśli zmienił bym na 215/45R17 lub 215/40R17?

O 215/40R17 zapomnij. Od razu wykup abonament w 'prostowaniu felg'. Ja ogolnie jestem wrogiem niskiego profila. W Poznaniu czy Kielcach pojezdzisz. Na Ulezu tez, jesli w kilku miejscach odpuscisz. Pojedziesz do Nowego Miasta czy inne lotnisko i wrocisz z bulwami na oponach i krzywymi felgami.

 

Po miescie tez ciezko bedzie. Kolega tej zimy w mondeo juz dwie 215/45R17 rozwalil. Teoretycznie dziury po zimie zostana zalatane. Teoretycznie.

 

Jesli nie planujesz zmienic hamulca na Brembo STI, to zostan na ten sezon przy tych 16" co masz. Kup RE050A, SZ90 czy R1R i jezdzj. Przyoszczedzisz z polowe kasy w porownaniu w z wycieczka w 17" (i jeszcze felgi potrzebne) a sam sprawdzisz jak Ci sie jezdzi i czy potrzebujesz czegos wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AllRad napisał(a):

Poszukuję opon do Forestera 215/60/16 które dobrze zniosą mokrą/suchą nawierzchnię i nie będą się szybko ścierały.

Do tej pory miałem fabryczne Geolandery i nie wiem jakim cudem przeżyłem jezdę we wszystkie deszczowe dni...

Głośność Geo jak dla mnie jest ok.

 

Jaką oponę możecie mi polecić? Myślę nawet o używanej :oops:

 

Jaki budżet chcesz przeznaczyc na opony :?:

 

 

lukass, wiem że za dobry nowy kpl opon trzeba wyłożyć przynajmniej 1400 - 1600 zł.

Mam teraz trochę innych wydatków dlatego najpierw wolałbym zrobić rozeznanie w dostępności używanych.

 

Biorąc pod uwagę moje oczekiwania, których opon powinienem unikać jak ognia?

 

 

 

p.s. jeżeli nie znajdę dobrych używek to oczywiście kupuje nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bridgestone ER300 w Twoim rozmiarze. Tylko widzę, że na np. Oponeo i sucho i drogo za tą oponę (4-5 dni oznacza, że nie jest dostępna - już się dowiadywałem).

 

Zanim kupiłem powyższe miałem zamiar na te -> Yokohama C DRIVE AC 01 215/60 R16. Znalazłem o nich bardzo pochlebne opinie na konsumenckim serwisie w Australii (tam są widać popularne), w Europie nie znalazłem opinii. Nie są drogie dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukass, wiem że za dobry nowy kpl opon trzeba wyłożyć przynajmniej 1400 - 1600 zł.

Mam teraz trochę innych wydatków dlatego najpierw wolałbym zrobić rozeznanie w dostępności używanych.

 

Biorąc pod uwagę moje oczekiwania, których opon powinienem unikać jak ognia?

Po pierwsze żeby był sens kupowania opony używanej do jazdy, a nie upalania to powinna mieć powyżej 6mm bieżnika - ja osobiście opony z bieznikiem o wysokości poniżej 4mm uważam za niezdatne do codziennej jazdy, bo odprowadzanie wody drastycznie spada. Nowe opony zazwyczaj mają około 8mm więc tak naprawdę musisz kupić opony zużyte max w 1/4 , a ze względu na małą popularność tego rozmiaru to nikt za 400zł takiego kompletu nie sprzeda - raczej będzie to powyżej 800zł :roll: Dodatkowo musisz trafić 4 identyczne opony równo zużyte,, więc kolejny problem. Dysponując ograniczonym budżetem wybrałbym inną opcję - kupił przyzwoitą nową oponę z półki budżetowej, np. Baruma Bravurisa - przy odrobinie szczęścia da się ją załatwić za 1,2 kzł z drobnym haczykiem, a w zamian bedziesz miał przyzwoitą, nową oponę, która o lata świetlne lepiej trzyma na suchym i mokrym od Geo. Oczywiście malkontenci/upalacze napiszą że jest miękka itd. ale Ty potrzebujesz oponę do codziennej wygodnej i bezpiecznej jazdy wolnymssakiem, a nie STi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukass, chyba 3 razy w życiu kupiłem opony używane z bdb bieżnikiem, ale tylko po 2 szt. Dzisiaj faktycznie miałbym problem z trafieniem 4 dobrych :( masz rację.

 

Jakie są wady Baruma Bravurisa?

 

Nie wspomniałem o jednej rzeczy: lubię szybko pokonywać zakręty - przez co moje Geo są na rantach praktycznie łyse.

 

-- 6 mar 2011, o 17:49 --

 

crem, czy Twój Bridgestone ER300 nie ściera się zbyt szybko? Bardzo fajnie się na nich jechało bo były miękkie i nie piszczały w zakrętach w przeciwieństwie do Geo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wady Baruma Bravurisa?

 

Nie wspomniałem o jednej rzeczy: lubię szybko pokonywać zakręty - przez co moje Geo są na rantach praktycznie łyse.

Ogólnie Barum Bravuris2 jest dość miękką oponą, ale w rozmiarze do Forka wystepuje tylko jako XL więc ze wzmocnionym bokiem. Co do wad, to wiadomo że w wartościach bezwzględnych (porównując poszczególne parametry) jest wiele lepszych opon, ale patrząc przez pryzmat ceny, to stosunek do jakości jest bardzo ok. Jeżeli dzisiaj miałbym wskazać możliwie najlepszą oponę letnią w półce budżetowej (Dębica, Kormoran, Sava, Barum, Matador) to byłby to Barum.

Jeżeli chodzi o zdzieranie boków przy dynamicznej jeździe, to przy nastawach zawieszenia Forka (kąty i "twardość") oraz przy takim profilu opony żadna opona się temu nie oprze. Jedynym półśrodkiem jest zwiększenie ciśnienia w oponach o jakieś 0,2 bara więcej niż fabryczne. I w takim przypadku dobrze spisze się opona z XL, bo pozwala ona dzięki innej konstrukcji karkasu stosować większe ciśnienie (stąd większa nośność), bez utraty właściwości opony i bez wpływu na zuzycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co polecacie do GTka w rozmiarze 205/55/16 lub 205/50/16? oponki beda uzywane w 100% cywilnie na nasze wspaniale polskie drogi...

To musisz określić jednak rozmiar i budżet, bo te na 55 to wybór spory i cena niższa, a na 50 to i wybór ograniczony i tanio nie będzie.

 

Dla mnie kluczowe jest to, aby była to dobra opona na polskie drogi, przewidywalna, nie kładąca sie w zakrętach, dobrze trzymająca na mokrym. Budżet - do 2kPLN. Rozmiar - jak wiadomo - nie ma znaczenia :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos naszych niemal szutrowych duktów.

Niedawno kupiony Legaś żony (MY06), jeździ na fabrycznych felgach i dedykowanym rozmiarze opon - 215/45/17 (na naklejce na słupku).

Do mojego GT opony akurat - zwłaszcza do weekendowej jazdy :mrgreen: , ale do Legasia chciałbym nabyć na lato coś z wyższym profilem, nie zmieniając felg 17''.

Czy profil 55 przy szerokości 205 da radę, czy lepiej zostać przy 215 i profilu 50?

 

Na zimę i tak będą 16''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja, już niedługo przetestuję Dunlop Sport Maxx - 91Y XL 215/45/17 8)

 

Dzięki lukassowi oczywiście. 8)

Zobaczę czy są lepsze od RE050. :P:mrgreen:

 

 

Nie są, miałem obie i wg mnie RE050 są lepsze tak na suchym jak i mokrym. A na pewno dłużej wytrzymują moje użytkowanie.

 

Mam dwa komplety RE050 do upalania.

Dunlopy idą do lansu po mieście i do latania bokiem po rondach. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Nas słoneczko i nie zanosi się na cyrki. Nawet jeśli sypnie to i tak zaraz będzie mokro a nie biało http://www.pogodynka.pl/polska/16dni/krakow_krakow

Dodatkowo skłania mnie fakt że 6 letnia zimówka jest już totalnie do d... i chyba każda nowa letnia będzie trzymać lepiej niż ten kamień :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kac_rokko, na wybojach szersza guma nie jest najlepsza bo wozi

 

 

ale lepiej wybiera "ostre" dziury. Do tego na nieznacznie szerszej np. 225/55 ( do OBK MY08 to chyba jedyny sensowny i max. rozmiar ) będzie się lepiej na zakrętach zachowywał (mniejsze wychylenia ). Szersza i tak nie wejdzie na seryjną, 7calową felgę. Na koleinach niestety "ciągnąć" będzie ale bez dramatu. Jeśli większość czasu spędzasz w trasie i autostradzie to szersza zachowa się lepiej.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bez przesady lukass, na pewno nie co rok ale fakt, że zbyt często :!:

 

No faktycznie może ciut podkoloryzowałem jako byłaby to norma (co rok), ale i tak się zdarzało ( Hydragrip :arrow: Excellence)

 

 

nie ma sprawy lukass :) ja tylko tak dla formalności a co do Hydragrip :arrow: Excellence to jak sam wiesz były ku temu istotne powody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...