Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Płyta pod kanadyjczyka powoduje też mniej naprężeć w trakcie eksplatacji.

 

to prawda - bardziej jendomierne osiadania

 

 

 

architekt powinien "sprzedać" kompletny projekt, razem z policzoną konstrukcją.

powinien - w praktyce zazwyczaj jest konstrukcja walnięta z pały i podpisana tylko przez konstruktora ew. policzone jakieś główne elementy. Zalezy jak klient mocno się targuje z architektem a on z podwykonawcami projektów branżowych. Niestety ale zawsze jakość jest proporcjonalna do ceny choć i oczywiście tu sa niechlubne wyjątki. Natomiast nie powinno się liczyć, że za 5-8k dostanie sie dobry projekt. Wg mnie, żeby każdy z projektantów był zadowolony projekt powinien kosztować minimum 100-120pln / m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa z grzaniem powietrznym też nadaje się do dużych obiektów. U nas cena pewnie blokuje rozpowszechnienie takiego rozwiązania, ale w Szwecji przyszkolne hale sportowe tak budowane są standardem.

Tak i do tego powietrze odpadowe z instalacji chłodzenia lodowiska, mieszkałem w takich domkach w Szwecji ;)

 

Ale może ktoś ma schemat ściany akumulacyjnej, widziałem coś takiego w właśnie w kanadyjczyku, jedyny element murowany w domu, ściana, jako obudowa kominka i jednocześnie wielki piec kaflowy.

Edytowane przez Arek_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Płyta fundamentowa z grzaniem powietrznym też nadaje się do dużych obiektów. U nas cena pewnie blokuje rozpowszechnienie takiego rozwiązania, ale w Szwecji przyszkolne hale sportowe tak budowane są standardem.

Tak i do tego powietrze odpadowe z instalacji chłodzenia lodowiska, mieszkałem w takich domkach w Szwecji ;)

 

Ale może ktoś ma schemat ściany akumulacyjnej, widziałem coś takiego w właśnie w kanadyjczyku, jedyny element murowany w domu, ściana, jako obudowa kominka i jednocześnie wielki piec kaflowy.

 

Myślałem o tym, ale terminy budowy miałem dosyć napięte, więc odpuściłem. Najlepiej to działa z kominkiem z płaszczem powietrznym, ale widziałem też z wodnym, warto zrobić, działa.

 

Fortis, u mnie od środka patrząc jest tak płyta g-k, stelaż poziomo co 30cm listwy 2x4cm w tej warstwie woda i prąd, paroizolacja, Konstrukcja 4x14,5 wypełniona wełną 15cm (ściśnięta nie opada, słupy osiowo co 50cm),osb 12, membrana wiatroizolacja, stelaż 2cm pod styropian, styropian 10cm, płytka klinkierowa i wstawki z deski elewacyjnej. Największy błąd to przyklejenie bezpośrednio na membranę styropianu - para wodna nie może się wydostać na zewnątrz, wykrapla się gdzies w okolicy osb, drewno zaczyna butwieć. Wełnę można bezpośrednio.

Dach: Dachówka łaty membrana, Krokwie 4x23,5cm wypchane wełną, paroizolacja, stelaż 2x4 wypchany steico wełna drzewna, płyta g-k. Ciepło jest, dziś zacząłem sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wg mnie, żeby każdy z projektantów był zadowolony projekt powinien kosztować minimum 100-120pln / m2

No i to mnie wkurza maksymalnie.

Jak można wyceniać zrobienie projektu od metrażu ?

Tak samo projektuje się budynek 100m2, jak i budynek 400m2.

Tak jak notariusz - płaci się od wartości przedmiotu. A pracy do wykonania tyle samo.

To samo u adwokata - płaci się od "wartości" sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BiP a masz jakiś rysunek tego. Ja planuję to z płaszczem powietrznym żeby  mieć alternatywne grzanie do gazu przy braku prądu.

Nie mam. U mnie kominek wodny bo to jedyne źródło ciepła i CWU. W razie braku prądu odcina powietzre a po osiągnięciu 85 stopni na płaszczu uruchamia się schładzanie wężownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

BiP a masz jakiś rysunek tego. Ja planuję to z płaszczem powietrznym żeby  mieć alternatywne grzanie do gazu przy braku prądu.

Nie mam. U mnie kominek wodny bo to jedyne źródło ciepła i CWU. W razie braku prądu odcina powietzre a po osiągnięciu 85 stopni na płaszczu uruchamia się schładzanie wężownicą.

 

 

A dlaczego nie zastosowałeś zbiornika, zasobnika 1000 - 1500 l wody (akumulatora ciepła). Można to tak zaplanować, aby palić w komiku tylko przez kilka godzin na dobę, zagrzać zasobnik, a automatyka będzie pobierać ciepłą wodę do zasilania grzejników, lub lepiej podłogówki przez resztę doby. Przy podłogówce taki zasobnik można wyssać do 25*C.

 

Do niedawna rozważałem powyższe rozwiązanie w projekcie mojego domu na jesień życia, gdyż mieszkam na wsi i zanik napięcia pociąga za sobą brak wody do zasilania

awaryjnej wężownicy kominka.

 

Ostatecznie zdecydowałem do ogrzewania domu zastosować pompę ciepła powietrze-woda (podłogówka) i awaryjnie kominkowe z rozprowadzeniem powietrza do trzech newralgicznych pomieszczeń. 

 

Pozdrawiam

cewie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczny na nośnej glinie piaszczystej. Wewnątrz mam położone 30mb wymiennika gruntowego do rekuperatora. Teraz jeszcze bym go wzbogacił o schowek na wino w podłodze kuchni i chociaż dwumetrowy kanał w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam glinę z łupkami, ciągnie mnie by klasyczny od góry zakończyć płytą, ale czy to nie będzie przerost formy nad treścią i niepotrzebnie wywalona kasa? Mam na głębokości metra warstwę sączącą więc raczej nie wsadzę wymiennika bo mi go będzie zalewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy aby na pewno ?

Może nie dokładnie napisałem.

Zaprojektuj skomplikowany budynek 100m2 - więcej niż jeden poziom, w kształcie np. "L"

A zaprojektuj "stodołę" 400m2.

Gdzie będzie więcej pracy ?

 

To samo z notariuszem, czy kupujesz działkę  za 10.000 PLN, czy za 1mln PLN - pracy jest dla notariusza tyle samo. Tak samo musi starannie podejść do jednej i drugiej transakcji.

Dlaczego więc opłaty są od wartości ?

Komornik nie che mi się zająć sprawą o 3.000 PLN. Woli sprawy po 300.000 PLN.

Ja swoich klientów nie selekcjonuje. Podaję cenę za "usługę" i tyle. Nie wnikam czy ma kasę czy nie, ile jest wart np. "przedmiot" usługi.

Liczę czas potrzebny na wykonanie usługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy aby na pewno ?

 

To samo z notariuszem, czy kupujesz działkę  za 10.000 PLN, czy za 1mln PLN - pracy jest dla notariusza tyle samo. Tak samo musi starannie podejść do jednej i drugiej transakcji.

Dlaczego więc opłaty są od wartości ?

 

 

Z tym przykładem strzeliłeś kulą w płot, przecież jest jeszcze kwestia odpowiedzialności, która przy transakcji za 1 milion jest "nieco" wyższa niż przy 10.000. Ogólnie rzecz biorąc, każda branża ma swoją specyfikę i nie wszystko wycenia się tak, jakby się nam wydawało ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ciągnie mnie by klasyczny od góry zakończyć płytą, ale czy to nie będzie przerost formy nad treścią i niepotrzebnie wywalona kasa?

Ja mam tak zrobione. I nie koniecznie jest to droższe rozwiazanie. U mnie był podwyższany kiedyś teren i nie było szans na zalanie ław w wykopanych tylko korytkach. Trzeba było zrobić pełny wykop prawie 2 metry głęboki. Zostały zaszalowane ławy. Na to poszły sciany fundamentowe około 1,5m i na tym oparłem praktycznie płyte jak stropową o grubosci 18 lub 20 cm z podwójnym zbrojeniem. Gdybym robił "tradycyjnie" to ściany miałyby 1,75m i trzebaby zasypywać piaskiem + dokłądne zagęszczanie co 20cm zeby to nie siadało. Jak policzyłem ile wydam na piach+koparkę+zagęszczanie+chudziaki to okazało sie ze taniej jest zasypać fundamenty wewnątrz ziemią z wykopu (posłużyła ona na kilka dni jako szalunek pod płytę - a nic nie kosztowała, raptem 3 godziny pracy koparki), potem poszła folia + 5cm styropianu , ułożenie podwójnego zbrojenia i płyta z betonu B20 (w sumie raptem jakieś 50% wiecej niż na chudziaki). Koszty wyszły bardzo porównywalnie. Do  tego mam pewność że nigdy gdzieś w rogu mi grunt nie siadzie o 2-3 cm i np popekaja mi płytki, a w garażu to nawet czołg mogę zaparkować. Jakby mi sie zamarzyłą piwnica to wystarczy ze sie podkopię i zrobię wejscie, bo strop mam. Kolejny plus to zdecydowanie mniejsze ryzyko póxniejszego nierównomiernego osiadania ścian i powstawania rys na tynkach.

Oczywiście jężli u ciebie grunt stały jest bardzo płytko i nie będzie wiele zasypywania fundamentów wewnątrz to chudziak wyjdzie sporo taniej. Tylko zawsze jest pytanie czy rózniaca 8-12 tyś za pełen świety spokój + otwarta droga do dorobienia piwnicy to jest dużo przy inwestycji tego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przecież jest jeszcze kwestia odpowiedzialności, która przy transakcji za 1 milion jest "nieco" wyższa niż przy 10.000

Chyba żartujesz. Przy 10.000 PLN mogę się pomylić, a przy 1mln nie ?

Jak Stiff będzie obliczał mały budynek to może się pomylić, a jak duży blok to już nie może ?

 

 

każda branża ma swoją specyfikę i nie wszystko wycenia się tak, jakby się nam wydawało ;)

A najbardziej widać to w branżach "reglamentowanych" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

STIFF powiedział Wg mnie, żeby każdy z projektantów był zadowolony projekt powinien kosztować minimum 100-120pln / m2 No i to mnie wkurza maksymalnie. Jak można wyceniać zrobienie projektu od metrażu ? Tak samo projektuje się budynek 100m2, jak i budynek 400m2. Tak jak notariusz - płaci się od wartości przedmiotu. A pracy do wykonania tyle samo. To samo u adwokata - płaci się od "wartości" sprawy.

 

No i tu sie mylisz i to grubo. Bo w żadnej mierze nie ma tyle samo pracy. Projekt to nie postawienie 6 kresek, ktore dla większej chałupy będą dłuższe "ale w sumie to taka sama robota".

Większy projekt jest zazwyczaj bardziej skomplikowany, nalezy wykonac znacznie większą ilośc obliczeń, uzyskać więcej zgód, pozwoleń, warunków etc. Ogólnie im większy projekt tym wiecej biurokracji i dodatkowych podwykonawców projektanta jak np. rzeczoznawca p.poż. ale i tez znacznie większa ilośc pracy projektowej i kreślarskiej i to w odniesieniu do 1m2 powierzchni.

Sprowadzając sprawę do domków, o których tu rozmawiamy to oczywiście prosty projekt będzie nieco tańszy niż skomplikowany ale "nieco" a nie "duużo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ciągnie mnie by klasyczny od góry zakończyć płytą, ale czy to nie będzie przerost formy nad treścią i niepotrzebnie wywalona kasa?

Ja mam tak zrobione. I nie koniecznie jest to droższe rozwiazanie. U mnie był podwyższany kiedyś teren i nie było szans na zalanie ław w wykopanych tylko korytkach. Trzeba było zrobić pełny wykop prawie 2 metry głęboki. Zostały zaszalowane ławy. Na to poszły sciany fundamentowe około 1,5m i na tym oparłem praktycznie płyte jak stropową o grubosci 18 lub 20 cm z podwójnym zbrojeniem. Gdybym robił "tradycyjnie" to ściany miałyby 1,75m i trzebaby zasypywać piaskiem + dokłądne zagęszczanie co 20cm zeby to nie siadało. Jak policzyłem ile wydam na piach+koparkę+zagęszczanie+chudziaki to okazało sie ze taniej jest zasypać fundamenty wewnątrz ziemią z wykopu (posłużyła ona na kilka dni jako szalunek pod płytę - a nic nie kosztowała, raptem 3 godziny pracy koparki), potem poszła folia + 5cm styropianu , ułożenie podwójnego zbrojenia i płyta z betonu B20 (w sumie raptem jakieś 50% wiecej niż na chudziaki). Koszty wyszły bardzo porównywalnie. Do  tego mam pewność że nigdy gdzieś w rogu mi grunt nie siadzie o 2-3 cm i np popekaja mi płytki, a w garażu to nawet czołg mogę zaparkować. Jakby mi sie zamarzyłą piwnica to wystarczy ze sie podkopię i zrobię wejscie, bo strop mam. Kolejny plus to zdecydowanie mniejsze ryzyko póxniejszego nierównomiernego osiadania ścian i powstawania rys na tynkach.

Oczywiście jężli u ciebie grunt stały jest bardzo płytko i nie będzie wiele zasypywania fundamentów wewnątrz to chudziak wyjdzie sporo taniej. Tylko zawsze jest pytanie czy rózniaca 8-12 tyś za pełen świety spokój + otwarta droga do dorobienia piwnicy to jest dużo przy inwestycji tego typu?

 

Ściany stawiałeś z pustaków betonowych? Zbroiłeś 20 x 20 jakim prętem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ławy z betonu B20. Ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Zbrojenie było rózne w ożnych miejscach. Ale średni między 15x15 na 20x20. Gdzieś mam rysunek konstrukcji, bo to była zmiana na etapie budowy. Pręty chyba 12 żebrowane - takie najpopularniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ławy z betonu B20. Ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Zbrojenie było rózne w ożnych miejscach. Ale średni między 15x15 na 20x20. Gdzieś mam rysunek konstrukcji, bo to była zmiana na etapie budowy. Pręty chyba 12 żebrowane - takie najpopularniejsze.

PW

 

Panowie, a jak macie w szkielecie mocowane konstrukcje do betonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...