Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za przesłanie ustawy, według tej ustawy nie tak łatwo zakładać panele bo trzeba zdać egzamin państwowy (tylko dwa podejścia w roku). A aby przystąpić do niego trzeba udokumentować jedno z wymienionych w ustawie doświadczeń 

sepowskie uprawnienia

wyższe wykształcenie na kierunku energetycznym

dwuletnie szkolenie przygotowawcze do egzaminu

szkolenie odbyte u producenta fotowoltaiki

i jeszcze jakieś inne ale już nie pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piwozniak napisał:

Z zupelnie innej beczki...

Czy wiecie moze dlaczego na niektorych dzialkach na geoportalu brak jest numerow ewidencyjnych dzialek?

Używasz geoportal360? Bo to on jest stricte z działkami. 

 

mała aktualizacja:

 

na geoportalu nie zawsze są aktualne numery działek. Dlatego dobrze jest wejść na stronę starostwa na terenie którego leży dana działka, i tam w zakładce geoportal powinna być możliwość jej wyszukania. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Michał Krupa napisał:

System, w niektórych powiatach mocno kuleje. Dotyczy to obu geoportali czy sip'ów gmin (System Informacji Przestrzennej).

zgadza sie, dlatego najlepiej szukac po systemach lokalnych - czesto tam sa dokladniejsze i aktualne dane (w moim rejonie geo dalej nie pokazuje kilku działek, a lokalny system juz tak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 21:08, ipsx82 napisał:

Z zleceniem firmie się jeszcze wstrzymam , muszę sprawdzić przepisy i ustawy co konkretnie jest wymagane bo sepowskie D i E do 1 kV mam bo mozliwe że PGE robi specjalnie pod górkę wymagając czegoś niezgodnie z ustawą. Ale namiary możesz mi wysłać na PW 

 

pewnie PGE jest źródłem problemu. we wrocku (TAURON) sąsiedzi i ja robiliśmy całość sami (instalacje ~10kW) i z formalnościami nie było problemów -- w zasadzie można wysyłać papiery (wniosek+schemat+papiery komponentów) zanim instalacja jest gotowa bo nikt tego nie weryfikuje i nie ogląda w terenie. po 2 tygodniach od wysłania wniosku dostałem telefon o przepięciu licznika na dwukierunkowy (miałem już nowy licznik z taką opcją więc montaż odpadał) i ruszyła produkcja. inna sprawa, że załatwiałem temat pod koniec sierpnia - teraz może robi się nerwowo, zresztą przepisy dot. strażaków się zmieniły po drodze (bodajże powyżej 6kW).

 

na pewno uprawnienia SEP do 1kV wystarczyły. sąsiedzi nie mieli większych, nie kończyli też kursów instalacji FV o których mowa we wniosku (nie zaznaczali tej opcji).

 

do wniosku programu 'mój prąd' potrzebny był papier z tauronu, który przyszedł z aneksem umowy po kilku dniach od uruchomienia instalacji.

Edytowane przez kruque
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, siara76 napisał:

Który to kwit z tauronu jak pamiętasz do wniosku?

 

 

potwierdzenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci i zainstalowania licznika dwukierunkowego.

jest na tym adres, moc instalacji, data przyłączenia do sieci oraz numer PPE.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, kruque napisał:

pewnie PGE jest źródłem problemu

Zdecydowanie tak, ponoć oddział w białymstoku po wymianie liczników na dwukierunkowe przy instalacjach PV dla prosumentów zaczął naliczać kary za energię bierną jaką wytwarzały inwertery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu poniżej znajduje się puszka łączeniowa 3-fazowego kabla zasilającego dom i z tej puszki chciałbym poprowadzić również kabel 3-fazowy ale zasilający inny domek, tym razem letniskowy. Wg danych w Umowie z dystrybutorem, moc umowna/przyłączeniowa wynosi 11 kW, napięcie to 400 V, natężenie 16 A. 

Przewody istniejącego kabla mają 6mm2, a nowego , który chciałbym podłączyć to 4mm2 

Pytanie/prośba do Was: jak najlepiej (najbezpieczniej) podłączyć rozgałęzienie - za pomocą szybkozłączek Wago, listew zaciskowych czy jeszcze inaczej ? 

Czy Wago to pewne rozwiązanie, wytrzyma taki prąd ? 

20201020_172439.thumb.jpg.ce5f5f437a8bc9cc7f091ea98145186a.jpg

 

 

shopping.thumb.png.0121f56f77c3145c4c905a285b1b0de3.png

 

1788263656_Listwa-przyczeniowa-izolowana-LPI-6S-A18-0038-czarna-Pokj.jpg.464fc187d5a459e92c813ab3b3e080fa.jpg

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wago 221 jest bardzo dobrym wyborem, ale zwróć uwagę przy zakupie by była to już wersja na przewody do 6mm. Wcześniej maksymalnie przyjmowały 4mm.

Złączka jaką masz w puszce kiedyś była popularna, ale potrafi uszkodzić przewód a w skrajnych wypadkach doprowadzić do pożaru. 

I puszkę też chyba będziesz musiał zmienić na większą.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, llkuba napisał:

@aflinta wpadłeś jak śliwka w kompot. Na dzień dzisiejszy przed tą puszką kłania się prokurator :coffee:.

a po polsku ? :unsure:

... ale faktycznie, żeby dostać się do tej puszki, trzeba wejść pod taras na czworakach ;)

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, aflinta napisał:

Zamontujesz sobie tablicę rozdzielczą w miejscu dostępnym, gdzie każdy z domków będzie podwieszony na osobnym zabezpieczeniu.

Nie bardzo rozumiem o jakich osobnych zabezpieczeniach mówisz. 

Dom całoroczny jest zasilany kablem łączonym w puszce i posiada swoją tablicę rozdzielczą.

Z te samej puszki chcę poprowadzić zasilanie do letniskowego, który też będzie miał swoją tablicrozdzielczą z zabezpieczeniami dla swoich odbiorów. 

Kombinuję coś niezgodnie ze sztuką ? :blush:

 

20201020_221844.jpg

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa obwody na jednym zabezpieczeniu to zły pomysł a tak to wygląda z tego rysunku

 

 

A teraz doczytałem że masz zamiar na letniskowym dodać tablice , to tak bez problemu.

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ipsx82 napisał:

Dwa obwody na jednym zabezpieczeniu to zły pomysł a tak to wygląda z tego rysunku

 

Mam już pociągnięty pod ziemią kabel YKY 5x4mm2 od letniskowego do puszki ... :cry:

Kurka wodna, mój elektryk mówił, że tak można ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blixten napisał:

a po polsku ? :unsure:

 

Posiadam cztery tytuły zawodowe związane z "prądem" w tym wykształcenie wyższe (Politechnika Poznańska, Wydział Elektryczny) i nie udzielam się na forach oprócz The Forum. Jesteś jedną z nielicznych osób które nie popełniły błędu w wpisywaniu jednostek (niestety nie mogę tego powiedzieć o przyszłych technik-ach czy student-ach którzy przychodzili do mnie na praktyki). Posiadam około 18 letnie doświadczenie oraz kilka pozytywnych egzaminów SEP (bez ograniczeń w kV).

 

Teoretycznie instalacją powinien zająć się elektryk z uprawnieniami E i D (jeżeli z nim wykonujesz instalację).

 

Powodem mojej interwencji jest przewód ochronny "poklajstrowany"  taśmą i odkryte żyły.

 

sep.thumb.jpg.f069c93b4aaae4e11e79edb3c4fa018b.jpg

 

Druga sprawa w domku musi być rozdzielnia z wyłącznikem różnicowo-prądowy (3-fazowy lub dla każdej fazy osobny wyłącznik) z modułem nadprądowym lub trzy osobne wyłączniki (np: B16 dla gniazd i B10 dla oświetlenia )na każdą fazę .

 

Proszę o zdjęcie gniazd 230V a w szczególności o podłączenie może być na PRIV.

 

Bardzo dużo wniosłeś w temacie COVID - 19 ;)

 

@aflinta jest bardzo dobrym moderatorem jeżeli chodzi o sprawy techniczne i bardzo dobrze doradził Tobie z Wago (jestem pod ogromnym wrażeniem).

 

 

 

@ipsx82 ponieważ bardzo Ciebie lubię i jeżeli nie poprawisz swoich postów w "Nasz Warsztat ... to niestety od ludzi z uprawnieniami SEP z E i D do 1kV wymagam czegoś więcej ;). A jeżeli nie wiesz o co chodzi zapraszam na PRIV ;).

 

 

Edytowane przez llkuba
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co Ci chodzi ale uwierz mi jeśli izolacja przewodów w samochodzie się rozpada podczas próby testowej czy przewód ma ciągłość,  to tego utlenianiem nie nazwiesz a korozją i przeginciem przewodu od wody i soli jaką sypią w zimę na asfalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, llkuba napisał:

Jestem pod wrażeniem i te kropeczki. Jednak widzę, że masz lub miałeś do czynienie z elektroniką/elektryką.

Nie żartuj sobie ze mnie proszę - nie mam żadnej fachowej wiedzy, a jedynie podstawową ... intuicję. 

 

41 minut temu, llkuba napisał:

Powodem mojej interwencji jest przewód ochronny "poklajstrowany"  taśmą i odkryte żyły.

Mnie też to zaniepokoiło, ale jak się rozejrzałem wokół, powodem tych "odkrytych żył" jest typ kabla: EKKJ, 4x6/6 mm², 0,6/1kV - jak sobie wygooglujesz, to zobaczysz, że te "odkryte żyły" to w zasadzie .... spleciony ekran. 

20201020_172507.jpg

 

"Początek" tego samego kabla od strony skrzynki wygląda tak: 

 

20201020_173637.jpg

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ipsx82 napisał:

Wiem o co Ci chodzi ale uwierz mi jeśli izolacja przewodów w samochodzie się rozpada podczas próby testowej czy przewód ma ciągłość,  to tego utlenianiem nie nazwiesz a korozją i przeginciem przewodu od wody i soli jaką sypią w zimę na asfalt.

 

Proszę popraw jednostki prąd - ampery, napięcie - wolty ;)

 

  

W dniu 15.10.2020 o 10:32, ipsx82 napisał:

 opcją podawania prądu 12 V lub 5 V

 

Nie podajesz prąd tylko napięcie 12V. Prąd pobiera odbiornik czyli żarówka, ECU itd.

 

Prosty przykład w gnieździe 230V posiada napięcie i nie zmierzysz w nim prądu. To urządzenie pobiera prąd (pralka, lodówka).

 

Co do motoryzacji auta mają swoje lata, często są po gwarancji a największym problemem w izolacji jest temperatura czyli np: zimą izolacja pęka (zmniejsz się) polwinit, polietylen, guma (na szczęście producenci nie stosują izolacji papierowo - powietrznej ;)). W moim fachu nie ma pojęcia "gniją". Przerabiałem temat sedanów i kabrioletów, niestety po upływie 10 lat pęka izolacja a po niej przewód (linka). Bardzo często (z moich obserwacji) w miejscach w których przewód "pracuje" w czasie otwierania/zamknięcia klapy bagażnika. Oczywiście jest temat pękających plastikowych kostek ale niestety po gwarancji. Każdy producent eliminuje wszystkie niedociągnięcia przez tzw. akcje serwisowe i warto z nich korzystać.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ipsx82 napisał:

A ta skrzynka to wejście zasilania na teren od dystrybutora ?

Tak. Skrzynka przyłączeniowa na granicy działki. Najlepsze, że nie ma w niej żadnego rozłącznika.. tylko licznik, antenka i podłączenie przewodów za pomocą kostek ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...