Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Poleci ktoś jakiś konkretny model odkurzacza centralnego? Sprzedawcy zachwalają to co mają w ofercie.

Instalacja przygotowana pod dwa gniazda i dwie szufelki automatyczne. Najdłuższy odcinek instalacji od jednostki OC nie przekracza 10m. Zależy mi na gnieździe w obudowie. W domu są zwierzęta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, magnetron napisał:

Poleci ktoś jakiś konkretny model odkurzacza centralnego? Sprzedawcy zachwalają to co mają w ofercie.

Instalacja przygotowana pod dwa gniazda i dwie szufelki automatyczne. Najdłuższy odcinek instalacji od jednostki OC nie przekracza 10m. Zależy mi na gnieździe w obudowie. W domu są zwierzęta.

Sorki za offtopic, ale trochę zaskoczyło mnie że ktoś jeszcze chce ganiać z rurą od odkurzacza centralnego w dobie robotów i odkurzaczy na baterie. Zresztą nie wiem czy nawet nie wyjdzie taniej kupić robota...

Edytowane przez skwaro
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, skwaro napisał:

Sorki za offtopic, ale trochę zaskoczyło mnie że ktoś jeszcze chce ganiać z rurą od odkurzacza centralnego w dobie robotów i odkurzaczy na baterie. Zresztą nie wiem czy nawet nie wyjdzie taniej kupić robota...

kupiłem "po taniości" odkurzacz w stylu roomby - Roborock S55, nie byłem przekonany, ale jak ktoś nie ma progów ani schodów w mieszkaniu to zdecydowanie polecam, nie zbierze 100%, nie wejdzie pod meble czy kanapę, ale zbiera zdecydowaną większość, można go ustawić żeby się automatycznie odpalał codziennie o określonej godzinie. To wystarcza żeby nie musieć jeździć odkurzaczem. Raz w tygodniu się przeleci dużym odkurzaczem i w zupełności wystarcza, ale nie mam żadnych zwierzaków, nie wiem jak by się sprawdzał z nimi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skwaro napisał:

Sorki za offtopic, ale trochę zaskoczyło mnie że ktoś jeszcze chce ganiać z rurą od odkurzacza centralnego w dobie robotów i odkurzaczy na baterie. Zresztą nie wiem czy nawet nie wyjdzie taniej kupić robota...

Kwestia mocy i dokładności. Robot na sofę nie wjedzie. Moc ssania taka, że nasz mały kotek nie mógł się oderwać od ssawki:o. Oraz autoszufelka:rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gourmet napisał:

Kwestia mocy i dokładności. Robot na sofę nie wjedzie. Moc ssania taka, że nasz mały kotek nie mógł się oderwać od ssawki:o. Oraz autoszufelka:rolleyes:.

Do sofy mamy odkurzacz akumulatorowy z odłączanym małym odkurzaczem, z którym mogę sobie pójść odkurzyć też samochód :) Jak porównam z rurą to wygoda niesamowita, oczywiście nie ma aż takiej mocy, ale wystarcza.

A do domu chcemy kupić robota z funkcją mycia podłóg :)

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skwaro napisał:

w dobie robotów

Może mieliśmy starego robota, ale strasznie obijał nogi meblowe i niszczył drewniane listwy w narożach, nie mówiąc już że je rysował jadąc wzdłuż (są białe). Skończył na PSZOK-u.

Edytowane przez Guliwer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, magnetron napisał:

Poleci ktoś jakiś konkretny model odkurzacza centralnego?

VacuMaid ma dobry marketing ale jak kilka lat temu analizowałem to opinie realne były już gorsze. Wybrałem VacuFlo i daje rabe bardzo. 4 lata i zero problemów. tydzień temu wymieniłem szczotki co raczej nie jest awarią a bieżącym serwisem. Obsługuje 5 gniazd i szufelkę. Rura 15m długości a ciągnie "aż łzy lecą" cytując stary dowcip.

 

2 godziny temu, skwaro napisał:

Sorki za offtopic, ale trochę zaskoczyło mnie że ktoś jeszcze chce ganiać z rurą od odkurzacza centralnego w dobie robotów

wszystko zalezy od tego co masz do posprzątania. Mam duży metraż na 2 piętrach, dziecko wnoszące wszystko oraz 2 koty. Jeden z nich jest chory i dość często puszcza pawia - nie chciałbym żeby mi go robot rozsmarował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Guliwer napisał:

Może mieliśmy starego robota, ale strasznie obijał nogi meblowe i niszczył drewniane listwy w narożach, nie mówiąc już że je rysował jadąc wzdłuż (są białe). Skończył na PSZOK-u.

 

U mnie to samo, jeśli chodzi o zniszczenia. Miałem Rumbę. I jeśli chodzi o skuteczność w mieszkaniu było z nią jeszcze jako tako. Po przeprowadzce do domu, gdzie jest inne ukształtowanie terenu i gdzie w ogóle jest wszystko inne okazała się być bezużyteczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, magnetron napisał:

Poleci ktoś jakiś konkretny model odkurzacza centralnego? Sprzedawcy zachwalają to co mają w ofercie.

Instalacja przygotowana pod dwa gniazda i dwie szufelki automatyczne. Najdłuższy odcinek instalacji od jednostki OC nie przekracza 10m. Zależy mi na gnieździe w obudowie. W domu są zwierzęta.

13 lat używamy odkurzacza Beam (Electrolux) - dla nas petarda przy zwierzakach, odkurzacz w kotłowni szybko można opróżnić pojemnik (u nas średnio raz na 3-4 miesiące)

co do instalacji to musisz niestety pod nia dobrać producenta odkurzaczy bo np Borysowski ma większe rury niż konkurencja i jest rzeźba z gniazdkami - masz położony razem z instalacją kabel zasilający ? nie wiem może teraz nie ma potrzeby ale ja mam inaczej nie odpale odkurzacza (rura ma metalowe styki które zamykają obwód z gniazdku)

jeśli chodzi o szufelkę automatyczna to szczerze odradzam - mamy dwie i zero z nich pożytku :) cały syf musisz praktycznie w szufelkę podgarnąć inaczej zbierze tylko trochę

a jeśli chodzi o Roomby i inne wynalazki to średnio się to u mnie sprawdziło, nie mogły wjechać pod większość mebli żeby odkurzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi też mają centralny Beam 17lat. Ostatnio go czyściłem i sprawdzałem szczotki.. praktycznie zero zużycia.. odkurzają z 2 razy w tygodniu dom i do tego samochód i garaż. Też się skłaniam do montażu takiego sprzętu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _akir_ napisał:

eśli chodzi o szufelkę automatyczna to szczerze odradzam - mamy dwie i zero z nich pożytku :) cały syf musisz praktycznie w szufelkę podgarnąć inaczej zbierze tylko trochę

 

szufelka jest chyba najlepszym gadźetem - owszem musisz podmieść do niej śmieci tak jak do analogowej szufelki. Ale w kuchni czy przedsionku gdzie syfu jest najwięcej to niezastąpiona sprawa. W każdej chwili szczotka w dłoń i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, STIFF napisał:

 

szufelka jest chyba najlepszym gadźetem - owszem musisz podmieść do niej śmieci tak jak do analogowej szufelki. Ale w kuchni czy przedsionku gdzie syfu jest najwięcej to niezastąpiona sprawa. W każdej chwili szczotka w dłoń i po temacie.

no wlasnie u mnie jest w kuchni i przedsionku i srednio się to sprawdza akurat w naszym wypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, magnetron napisał:

Poleci ktoś jakiś konkretny model odkurzacza centralnego? Sprzedawcy zachwalają to co mają w ofercie.

Instalacja przygotowana pod dwa gniazda i dwie szufelki automatyczne. Najdłuższy odcinek instalacji od jednostki OC nie przekracza 10m. Zależy mi na gnieździe w obudowie. W domu są zwierzęta.

Polski producent Profi. Można używać bez worka, samo wiadro. I tak drobny kurz leci na zewnątrz domu. Mój ma gniazdo w obudowie odkurzacza, ale nie korzystam. Za to na zewnątrz domu zainstalowałem gniazdo do odkurzania samochodu. Jak już napisano, ssie, aż łzy lecą:D

Cztery gniazda i szufelka w kuchni. Dom parterowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za komentarze. Rozważałem robota, ale uważam, że nie posprząta tak dobrze jak odkurzacz. Mam dwie szufelki już praktycznie zamontowane - zobaczymy jak to będzie u mnie działać. Przewody elektryczne oczywiście położone razem z rurami.

Jestem nastawiony raczej na Beam'a (SC 355) ewentualnie Cyclovac albo Vacuflo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa (góra, dół) Roborock'i S6 i:

- nic nie obijają

- w miare radzą sobie z rozpoznawaniem przeszkód i schodów (ten górny jeszcze sie nie spie..ł na dól po schodach, więc jest git )

- mam kota (brytyjczyk, co futrzy sie niemiłosiernie) i dzieki robotom zapominam o siersci na podlodze

- dzieki codziennemu sprzataniu na weekend jest mniej roboty :)

- nawet w miare sobie radzi z piaskiem na wykladzinie (sień, syf z butów): dosc sprytnie rozpoznaje rodzaj podloza i zwieksza moc ssania :)

Powiem tak - jeszcze nie mamy sfinalizowanych chodnikow i schodow do domu, wiec piasku nosi sie niemiłosiernie - dzieki tym jeżdącym wynalazkom zapominam co to znaczy miec piaskownice w chacie ;)

Żeby nie było - roboty nie wyeliminują porządnego sprzątania, ale pomagja trzymać czystosc na kontrolowanym poziomie ;)

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2022 o 07:39, magnetron napisał:

Poleci ktoś jakiś konkretny model odkurzacza centralnego? Sprzedawcy zachwalają to co mają w ofercie.

Instalacja przygotowana pod dwa gniazda i dwie szufelki automatyczne. Najdłuższy odcinek instalacji od jednostki OC nie przekracza 10m. Zależy mi na gnieździe w obudowie. W domu są zwierzęta.


 

Cytujac klasyka, „ciągnie aż łzy lecą…”

 

 

367B51E7-5DF6-4F32-AF79-03F0DFDC7A4B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dobee napisał:

Ja mam dwa (góra, dół) Roborock'i S6 i:

- nic nie obijają

- w miare radzą sobie z rozpoznawaniem przeszkód i schodów (ten górny jeszcze sie nie spie..ł na dól po schodach, więc jest git )

- mam kota (brytyjczyk, co futrzy sie niemiłosiernie) i dzieki robotom zapominam o siersci na podlodze

- dzieki codziennemu sprzataniu na weekend jest mniej roboty :)

- nawet w miare sobie radzi z piaskiem na wykladzinie (sień, syf z butów): dosc sprytnie rozpoznaje rodzaj podloza i zwieksza moc ssania :)

Powiem tak - jeszcze nie mamy sfinalizowanych chodnikow i schodow do domu, wiec piasku nosi sie niemiłosiernie - dzieki tym jeżdącym wynalazkom zapominam co to znaczy miec piaskownice w chacie ;)

Żeby nie było - roboty nie wyeliminują porządnego sprzątania, ale pomagja trzymać czystosc na kontrolowanym poziomie ;)

 

Ja właśnie z tego samego powodu będę kupował Roborocka, a na weekend mop Hizero. Jack Russel Terrier też zostawia dużo sierści, a kostka pewnie dopiero na wiosnę będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobee napisał:

Żeby nie było - roboty nie wyeliminują porządnego sprzątania, ale pomagja trzymać czystosc na kontrolowanym poziomie ;)

O to to - dlatego rozważamy mimo wszystko robota. Kot ma problemy w nocy więc robot może robić rundkę w dzień jak nas nie ma. razem będzie dobry komplet ale w samego robota nie wierzę w domu.

 

Kiedyś dawno temu jak sie budowałem chciałem mieć 3 gadżety. Odkurzacz centralny, zsyp do pralni i młynek w zlewie. Młynek odpuściłem bo teściowa sobie założyła i to jest męczące a my większość kompostujemy. Zsyp genialna sprawa. Odkurzacz też. Jak szykowałem budowę dostałem dobrą radę - rozłóż rury + zasilanie, zarezerwuj miejsce na jednostkę centralną i doprowadź tam prąd na oddzielnym obwodzie. Ten etap kosztował mnie w 2010 roku 300 może 400pln. Gniazda w ścianach można osadzić pod tynkiem dać siatkę i zaszpachlować. Może nigdy ich nie użyjesz ale masz gotowość. A w gotowym domu już nie założysz instalacji. Po 5 latach kupiłem odkurzacz, ndskrobałem gniazda i gotowe. Warto się zatem przygotować za wczasu.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś biegły w temacie może fizycznie wskazać link do zakupu, najlepiej na Allegro kabel światłowodowy Fttx 2x9/125 um (u z ogonkiem - nano?)? Muszę ułożyć w ścianę kilkanaście mb, ten o podanych parametrach wychodzi z rozdzielnicy. Zupełnie nie znam się na światłowodach. Czy można go kłaść bezp. pod tynk, czy w osłonce (jakiej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, gourmet napisał:

Czy ktoś biegły w temacie może fizycznie wskazać link do zakupu, najlepiej na Allegro kabel światłowodowy Fttx 2x9/125 um (u z ogonkiem - nano?)? Muszę ułożyć w ścianę kilkanaście mb, ten o podanych parametrach wychodzi z rozdzielnicy. Zupełnie nie znam się na światłowodach. Czy można go kłaść bezp. pod tynk, czy w osłonce (jakiej)?

z tego co pamiętam to można spokojnie na surowo pod tynk, ale lepiej by było w jakimś peszlu, w razie W będziesz miał łatwiej wymienić :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, gourmet napisał:

Czy ktoś biegły w temacie może fizycznie wskazać link do zakupu, najlepiej na Allegro kabel światłowodowy Fttx 2x9/125 um (u z ogonkiem - nano?)? Muszę ułożyć w ścianę kilkanaście mb, ten o podanych parametrach wychodzi z rozdzielnicy. Zupełnie nie znam się na światłowodach. Czy można go kłaść bezp. pod tynk, czy w osłonce (jakiej)?

Daj w mikrorurce jak u mnie, w zwykłym peszlu nie wymienisz w razie draki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...