Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Adam ja pisałem o godzinie 19 a nie o 19 stopniach ;)

Co do bezwładności i podłogi drewnianej. Ja mam na parterze ok 120m2 podłogówki w drewnie ( nie panele ) i nie mam żadnych problemów typu za zimno-za ciepło.

Mówicie tutaj o problemach rozgrzania takiej masy betonu. Jeśli mieszkasz w domu to nigdy nie wychładzasz go całkiem by potem zagrzać. Dlatego przy normalnym codziennym użytkowaniu nie trzeba rozgrzewać całej masy betonu , a żeby podgrzać beton o 2-3 stopnie naprawdę nie trzeba kilku godzin ;)

 

pełna zgoda potrzeba 2-3 godzin a potem jeszcze trochę czasu na pomieszczenie.

Żeby nie było. Nie jestem wrogiem podłogówki. W łazienkach mam tylko takie ogrzewania bo robi fajny klimat:)

Na sprawę ogrzewania trzeba patrzeć bardzo kompleskowo biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby danej rodziny, harmonogram dnia itd itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do styro na podłogę - 30cm spokojnie będzie działac ale min EPS100 choć sugerowałbym 150. Druga kwestia to żeby wylać szlichty wkrótce po położeniu styropianu a nie łazic po nim w nieskończoność.

Jazrobiłem nieco inaczej - dałem 20cm styrpopianu na chudziaku (+ ofc izolacja) ale pod chudziakiem dałem 70cm keramzytu na podwójnej folii 0.5 na zagęszczony grunt. Keramzyt po odcięcio dopływu powietrza jest dobrym izolatorem a jednocześnie po lekkim zagęszczeniu daje mocne podłoże bez ryzyka nadmiernego ugięcia. Ja tak zrobiłem bo budowałem sie w miejscu rozebranego domu wiec dziure w ziemi miałem i musiałem ją zasypać albo piaskiem albo keramzytem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pełna zgoda potrzeba 2-3 godzin a potem jeszcze trochę czasu na pomieszczenie.

 

Ja piszę o temperaturze w pomieszczeniu , a nie temperaturze samej podłogi. ;)

Ale wszystko zależy od przygotowaniu budynku- wylewki, styropianu, pustaka, grubości styropianu na elewacji itd.

Więc budynek budynkowi nierówny.

Ja mam w dwóch pokojach synów grzejniki. Przez zimę włączyłem je może z 4-5 razy - reszte czasu są zakręcone bo ciepło z dużego pokoju i korytarza ( podłogówka ) zupełnie wystarcza na ogrzanie również tych pokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej, wszędzie gdzie mam podłogówkę ( oprócz łazienek ) mam podłogę drewnianą grubości 20mm. Są to panele drewniane, klejone do wylewki. Nie ma żadnego problemu z grzaniem. Ale przy kupnie podłogi musisz szukać podłogi, która może być stosowana przy podłogówce - tutaj głównie chodzi o gwarancję. Ważne jest też wygrzanie wylewki przed położeniem podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pełna zgoda potrzeba 2-3 godzin a potem jeszcze trochę czasu na pomieszczenie.

 

Ja piszę o temperaturze w pomieszczeniu , a nie temperaturze samej podłogi. ;)

Ale wszystko zależy od przygotowaniu budynku- wylewki, styropianu, pustaka, grubości styropianu na elewacji itd.

Więc budynek budynkowi nierówny.

Ja mam w dwóch pokojach synów grzejniki. Przez zimę włączyłem je może z 4-5 razy - reszte czasu są zakręcone bo ciepło z dużego pokoju i korytarza ( podłogówka ) zupełnie wystarcza na ogrzanie również tych pokoi.

 

u mnie jest podobnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ScorpioGemini -> Mozesz napisac jaki koszt instalacji pompy ciepla plus specyfikacja i czy ona tez podgrzewa ci ciepla wode uzytkowa? Moze byc PW ale pewnie wszyscy sa ciekawi. PC to najbardziej optymalna opcja jesli chodzi o koszty uzytkowe ale koszt instalacyjny jest spory. Stad me pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak powierzchni użytkowej, konstrukcji budynku i jego izolacyjności, zapotrzebowania na ciepłą wodę, sposobu wentylacji, rodzaju i wielkości dolnego źródła czy też wreszcie od jej producenta. Wybór jest duży i rozpiętość kosztów duża.

Zapytania ofertowe i wycena kilku producentów pozwolą coś wybrać.

Jak pisałem kilka postów wyżej, mam pompę glikolową o mocy 6.5kW ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody o poj. 150 l.

Koszt pompy to ok 40 tys PLN, dolne źródło to koszt ok 5 tys PLN.

Koszty wykonania instalacji kotłowni- tu pompowni :) oraz instalacji podłogówki są podobne jak przy innych urządzeniach grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mamy ok. 40 + 5 + powiedzmy z 5 za kotłownie => 50-55k pln za samą "kotłownię" to mało nie jest.

Mogę zapytać do jakiej temperatury jest podgrzewana CWU ?

 

Player => jeśli jesteś na etapie projektowania to weź pod uwagę zmiękczacz wody w kotłowni. Zajmuje trochę miejsca ale to bardzo przydatne urządzenie. Ponad to wyprowadź sobie wentylator od okapu w kuchni na poddasze. Okapy z normalnej półki cenowej hałasują a tak masz ciszę w kuchni i idelny wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa jest z trochę wyższej niż średniej półki cenowej, można kupić dużo tańszą.

Z pompami ciepła jest podobnie jak z samochodami ;) , mają różną moc, stopień zaawansowania technicznego, różne wyposażenie i stąd tak duża rozpiętość cenowa. Wybór jest bardzo duży.

CWU jest podgrzewana do temp. max. 55-65 st. (przy ochronie przed legionellą) zależnie od typu pompy i producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma zapłacić za przyłącze gazu +-10k pln, do tego koszt kotłowni +-20k pln (kocioł gazowy, automatyka, zasobnik, komin, itp.) a do tego płacić w ciągu roku ok. 750 zł za sam abonament od PGNiG, to przy nieco tańszych pompach ciepła (+- 25-30k pln) warto by się nad nimi zastanowić jako alternatywa dla ogrzewania gazem. Jedyny minus jak dla mnie przy PC, to uzależnienie od jednego źródła energii - prądu. Ale na dobrą sprawę wszystko jest teraz od niego uzależnione. A gdybym nie miał możliwości podłączenia gazu to PC dostałaby z góry więcej punktów przy porównaniu, ze względu na bezobsługowość w stosunku do paliwa stałego. Nie znoszę tego syfu, pyłu, czyszczenia itp. Poza tym ceny węgla nie są już tak niskie jak dawniej i nie wiadomo czy nie zostaną nałożone kolejne opłaty w związku z ochroną środowiska czy tym podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa jest z trochę wyższej niż średniej półki cenowej, można kupić dużo tańszą.

Z pompami ciepła jest podobnie jak z samochodami ;) , mają różną moc, stopień zaawansowania technicznego, różne wyposażenie i stąd tak duża rozpiętość cenowa. Wybór jest bardzo duży.

CWU jest podgrzewana do temp. max. 55-65 st. (przy ochronie przed legionellą) zależnie od typu pompy i producenta.

 

a jak taka pompa uzyskuje takż dużą różnicę temperatur między pokładami , że może podgrzać wodę do 65st. ? Płyn grzewczy musiałby mieć o kilka stopni więcej. Chyba, że podłączyłeś się źródeł termalnych :D W każdym razie PC jest ciekawą alternatywą. Nie najtańszą ale jak dom nie jest zbyt duży to można tanio ogrzać rezygnując z walki z ekogroszkiem.

 

Przy PC też musisz kupic i zaistalować "kotłownię". Tyle, że bez pieca. Reszta jest podobna. Tak na marginesie abonament za gaz jest ok. 28 -30pln a koszty przyłącza mogą być znaczne ale to zależy od lokalizacji. U mnie było około 250 -300metrów gazociągu do wykoniana i zapłaciłem gazowni ponad około 7500pln.

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podgrzać do takich temp. ( 65st ) potrzebna jest chyba ingerencja prądu i podgrzewacza. Tak mi sie wydaję :) C

hyba, że pompy są już tak wydajne i wytwarzają takie cisnie + jest dobre źródło - wtedy jest sznasa na takie wyniki.

Tutaj tez pewnie dużo zależy od pompy czyli od kwoty , którą się na nią przeznacza.

Edytowane przez EVAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750 zł za sam abonament od PGNiG
Tak na marginesie abonament za gaz jest ok. 28 -30pln

 

abonament zależy od grupy taryfowej. Większość domków to taryfa 3 a to 48netto / m-c na mazowszu (gdzie indziej bywa inaczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna juz zdecydowalismy ze beda PCV. Na wsi na ktorej sie budujemy nie ma niestety gazu :( Nawet kanalizacji nie ma. Piec olejowy moze?

 

Hej

 

Nie wiem czy już ktoś Ci polecił jakiś kocioł( brak czasu na do czytanie Twojego posta). Ja Ci mogę spokojnie polecić Sas Eko taki na ekogroszek/miał + tradycyjne palenisko. Dobre wykonanie i super kontakt z serwisem . Biegania do niego jest mało ( ja z rana i raz na wieczór). U mnie się nie kurzy jakoś okropnie ( wyciągam pojemnik z popiołem, podpache i zasuwam na dwór ). Co do spalania jest w miarę przyzwoite :P

 

Polecam też kolegę

suberet

 

 

Bo potrafi fachowo doradzić mimo odległości :D

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lekki update. Wczoraj zakupiłem za 6300 PLN pompę ciepła IVT GreenLine HT Plus 6 kW. Jest używana, ale raczej w dobrym stanie. Będę mógł odebrać ze wszystkimi złączkami, rurkami, pierdołami. 6 kW wydaje się być małą ale projektant napisał, że jak się dorzuci ocieplenia to da radę. Dolne źródło zrobię sam, zgodnie z instrukcjami z muratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z za słabą pompą może być taki problem, że jak będzie chodzić na max. może to doprowadzić do zamrożenia dolnego źródła, a wtedy masz grzanie z głowy czasem na kilka tyg. Trzeba pilnować temp. powrotu.

Nie jestem specjalistą od pomp gruntowych, ale słyszałem o takich zdarzeniach od kolegów z branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, no to słuszna uwaga. Będę to kontrolował a w międzyczasie może ze spokojem będę szukał innej pompy a tą się odsprzeda. Na szczęście jest sporo terenu do wykorzystania więc mogę większe dolne źródło zrobić (poziome), więc to może uchroni przed zamarzaniem. Najważniejsze, że wstępnie mam rozwiązany problem: czym ogrzewać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponowie tutaj pytanie gdyż w "remontujemy stary domek" nikt się nie odezwał.

 

Chciałbym podnieść parterowy budynek o jedno piętro.Czy jest na forum rzeczoznawca budowlany co by określił czy taka opcja jest możliwa?

Albo może ktoś zna takowego i mógłby polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazując na moich wstępnych doświadczeniach, najlepiej będzie jak pójdziesz do urzędu i pogadasz bezpośrednio z osobą, która będzie wydawała zgodę czy pozwolenie na to. Niech ci dokładnie powie co potrzebuje, zaoszczędzi Ci to potem czasu i nerwów. Niby zasady wszędzie te same ale jak przyjdzie co do czego to jednak różne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...