Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie zależy jaki masz ustawiony tryb pomiaru światła.

 

Jak to jak? Najlepiej! :mrgreen:

 

Obiektyw ma niezłą dystorsję (widać jak rozciągnęło auto)

 

Ma ma - to taka "bańka" 12-24, prawie rybie oko.

 

P.S.anyway, myślę że stać Cię na więcej...

 

...niż D80 :twisted:

 

Wiem, że chwila, gdy zmienię sprzęt, nadchodzi, ale wmawiam sobie, że nie potrzebuję pełnej klatki, że to zbytek itp. itd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zależy jaki masz ustawiony tryb pomiaru światła.

 

Jak to jak? Najlepiej! :mrgreen:

 

Nieźle, nawet nie wiesz jakie masz tam tryby :mrgreen:

Poszukaj u Kena :twisted:

 

OK, exif mówi, że pattern (matrycowy, albo wielosegmentowy o ile dobrze pamiętam), generalnie najmniej przewidywalny. Używając zoomów można przesiąść się na punktowy. Najeżdżasz na cel, ostrzysz i łapiesz ekspozycję, przekomponowujesz i strzał. To dobre do tele.

Ale chyba pro będzie przesiąść się na centralnie ważony, mierzy w cetrum kadru + jakieś 8 % w okolicach uśrednionych. Imo daje najlepsze efekty i łatwo go korygować +/- 2EV. Nawet na śniegu czy w teatrze powinien dać radę.

Koledzy z analoga dodadzą, że pro to trzeba mieć światłomierz i najlepiej 2 asystentów :wink:

Ale od czego cyfra. Trzeba walić aż wyjdzie :mrgreen:

 

 

Obiektyw ma niezłą dystorsję (widać jak rozciągnęło auto)

 

Ma ma - to taka "bańka" 12-24, prawie rybie oko.

 

Nikon ma zabójczy zoom uwa ale 14-24. Reszta świata sika na myśl o rozdzielczości w rogach tego sprzętu. Ale dla mnie to średnie rozwiązanie, bo nie można zapiąć żadnego filtra (poza żelatynowymi, których nikt nie widział). 12-24 ma średnią opinię niestety na apsc.

 

P.S.anyway, myślę że stać Cię na więcej...

 

...niż D80 :twisted:

 

Wiem, że chwila, gdy zmienię sprzęt, nadchodzi, ale wmawiam sobie, że nie potrzebuję pełnej klatki, że to zbytek itp. itd. :)

 

Jasne, wystarczy zapinać pasy :mrgreen:

 

To nie tak, że Ty czy ja potrzebujemy...to świat nie potrzebuje tego shitu w postaci cropa.

Do zabawek w komórkach jak znalazł, ale w puszkach, każdy mm matrycy więcej po prostu widać w plastyce. Zalet jest dużo więcej i życzę każdemu, żeby miał okazję przesiąść się na FF. :cool:

 

P.S Jako kolejny niepotrzebny prezent na służbowej wigilii dostałem kamerkę Sony, sprawdziłem tylko rozmiar CCD - 1/5" :!: Czyli nie widać jej nieuzbrojonym okiem... :mrgreen:

 

sensorsize.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalet jest dużo więcej i życzę każdemu, żeby miał okazję przesiąść się na FF.

Coz za szczescie ze nie musialem nigdy z niego wysiadac :wink:

Dla mnie 35mm to mokrofilm... zabawa zaczyna sie od filmow 120 w gore. Tutaj prostacki skan (sorry za pierscienie newtona) z klatki 6x7 http://picasaweb.google.com/witold.grzy ... 1037625698 Pozostalosci huty w Wądołku, sto kilkanascie lat temu najwiekszego obiektu przemyslowego na Mazurach. Prawie sie Astra rozleciala nim to kilka lat temu znalazlem, czas rzeczywiscie leczy rany. Sa jeszcze resztki wielkich piecy, zbiornik retencyjny i kilkunastometrowy przepust pod droga (to jego wylot).

 

[ Dodano: Pon Sty 11, 2010 7:34 pm ]

Ja wiem, że zaraz mi wytkniecie, że syf, amatorka itp. itd., ale mi się podoba .

Drzewa z tego zdjecia az chce sie zabrac do domu :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja na tej focie Przemka wyraznie widze i auto i WB. Nawet WB68762.

 

Fajna fota, nasycona taka, mniam. I jest pierwszy plan, i jest cos, co oko prowadzi. Kazdy ma swoj styl, ja bym zrobil pewnie w dalszym/szerszym planie i wlazl bardziej do rowu, zeby przedsunac autko wyzej, pokazac bok i wiecej linii drogi/rowu/drzew. Ale chyba wygladaloby gorzej. Takie moje zboczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dość pozytywne oceny. Dodam tylko, że stanąłem tak "z przyczajki" - nie rozstawiłem trójkąta, nie zjechałem do końca z drogi (co widać na focie), nie chciałem przypłacić tych zdjęć życiem, nie ubierałem się specjalnie wysiadając z samochodu (a nie jeżdżę w kurtce w trasę) i było mi po prostu zimno, szczególnie, że trochę musiałem poczekać na czysty kadr bez innych wozów, tak że czasu na przemyślenie zdjęcia, złapanie smaczków, wykadrowanie było wybitnie mało. Zafascynowały mnie przede wszystkim drzewa i harmonia pomiędzy kolorem samochodu i felg vs. kolor nieba i śniegu i to chciałem uchwycić 8).

 

Nikkor?

 

Taaak.

 

To chyba niezbyt dobrze? :)

 

exif mówi, że pattern (matrycowy, albo wielosegmentowy o ile dobrze pamiętam), generalnie najmniej przewidywalny. Używając zoomów można przesiąść się na punktowy. Najeżdżasz na cel, ostrzysz i łapiesz ekspozycję, przekomponowujesz i strzał. To dobre do tele.

 

A tak, czasem przestawiam - ale to jak mam czas i chcę wyraźnie oddać głębię ostrości.

 

Tutaj prostacki skan (sorry za pierscienie newtona) z klatki 6x7 http://picasaweb.google.c...550531037625698

 

Dla mnie te foty to inna galaktyka w stosunku do tego, co sam robię :D.

 

ja bym zrobil pewnie w dalszym/szerszym planie i wlazl bardziej do rowu, zeby przedsunac autko wyzej, pokazac bok i wiecej linii drogi/rowu/drzew

 

A nawet wlazłem do rowu, ale skupiłem się na czymś innym 8).

 

Fotę wrzucę jutro, bo mi zima zamroziła internet i ni w cholerę nie mogę załadować niczego na imedższak :roll:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeq, zapewniam ze najwiekszym wyzwaniem przy tym zdjeciu byly... komary wielkosci szerszeni. Strach spotkac szerszenia ;)

No i jeszcze chwile pozniej jakis badyl zrobil mi dziure w spodniach i... nodze. Na szczescie prawie w kluczowym miejscu :lol: Dlatego wole miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalet jest dużo więcej i życzę każdemu, żeby miał okazję przesiąść się na FF.

Coz za szczescie ze nie musialem nigdy z niego wysiadac :wink:

Dla mnie 35mm to mokrofilm... zabawa zaczyna sie od filmow 120 w gore.

 

OK, ja Cię rozumiem. Ale chyba czujesz powoli jak otacza cię skansen? Polaroid padł, kolejne materiały światłoczułe odchodzą do historii, labów coraz mniej...chcesz do końca życia trzymać to w lodówce i uprawiać alchemię w garderobie? I szczerze, nie chciałeś kiedyś zrobić gładkiej foty na zastanym na ISO3200, tak żeby po wyciąganiu nie było kaszki?

 

I ja chciałbym mieć kontrolę jak w średnim czy nawet dużym formacie, ale na razie to ciągle więcej ograniczeń niż możliwości, przyznasz?

Dlatego od biedy "radzę" sobie z 5D2 :wink: Ze szkłami t&s to i tak nieprawdowpodobne możliwości w stosunku do tego co było jeszcze 15 m-c temu. I póki nie wejdzie do sprzedaży DSIV nie ma na rynku niczego z lepszą matrycą. Nawet Leibovitz pizgnęła Hasselem i strzela z 5D2.

 

Prosta symulacja materiałów za pomocą DXO filmpack:

90mm z shiftem 5D2, iso3200

mg9929.jpg

i to samo Kodak T-Max 3200

mg9929grain.jpg

tu 24mm tilt shift z 5D2 iso3200

mg9890.jpg

i w kolorze Fuji Superia HG 1600

mg9890grain.jpg

 

jest różnica? Jakby ktoś miał wątpliwości osochodzi, to proszę zwrócić uwagę gdzie przebiega płaszczyzna ostrości, co i gdzie jest "ostre" a gdzie i dlaczego mamy bokeh.

 

[ Dodano: Pon Sty 11, 2010 10:35 pm ]

Dziękuję za dość pozytywne oceny. Dodam tylko, że stanąłem tak "z przyczajki" (...)

 

Ślemy dyplom NG :mrgreen:

 

exif mówi, że pattern (matrycowy, albo wielosegmentowy o ile dobrze pamiętam), generalnie najmniej przewidywalny. Używając zoomów można przesiąść się na punktowy. Najeżdżasz na cel, ostrzysz i łapiesz ekspozycję, przekomponowujesz i strzał. To dobre do tele.

 

A tak, czasem przestawiam - ale to jak mam czas i chcę wyraźnie oddać głębię ostrości.

 

eee, nie chodzi o priorytety, tylko o zmianę algorytmu szacującego jasność sceny, czyli pomiar światła, to to co decyduje jakie parametry przysłony i czasu ustawić :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ja lubie skansen. I takich jak ja jest na szczescie wystarczajaco wielu. Ograniczenia? Chyba tylko w glowie :mrgreen: Jako propagator cyfrowek znasz oczywiscie prace Andreasa Gorskiego? Ciekawa dlaczego poczatek i koniec procesu jest na analogu...

 

Rynek analoga skonczyl sie... dla fotek wakacyjnych. W pozostalych obszarach jest nawet lepiej. Filmy sa, papiery tez. Nawet chemia jest, choc latwo mozna zrobic samemu. A reszta... sprzetu mam wagon kolejowy, lacznie z Durstem do wielkiego formatu. Na odebranie czeka tez genialny powiekszalnik Leitza. Zarejestrowalem domeny, wkrotce zarejestruje firme... piekne hobby.

 

Polaroid? Licencja zostala wykupiona o ile sie nie myle. Nie bedzie juz wkladow do gluptakow, ale beda szitki wielkoformatowe. Fajnie, bo mam jeszcze kasety i wywolywaczke :)

 

Co to jest 'symulacja' materialow? Dmuchana lalka to w sumie symulator kobiety, hehehe.

Ile filmow BW opracowales? W jakich wywolywaczach? Robiles cos z tym dalej? O co ja pytam... to tak jakby wychowankow mp3 przekonywac do czarnych plyt :roll: To taka... MAGIA :cool:

 

Lebovitz? Zyje jeszcze? Musi wygladac jak Yoda :lol: Fuj...

 

 

POKOJ LUDZIE - ZNIKAJACY PUNKT LECI NA POLSACIE!!!

...a juz przegapilem czesc :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest 'symulacja' materialow? Dmuchana lalka to w sumie symulator kobiety, hehehe.

Ile filmow BW opracowales? W jakich wywolywaczach? Robiles cos z tym dalej? O co ja pytam... to tak jakby wychowankow mp3 przekonywac do czarnych plyt :roll: To taka... MAGIA :cool:

Spędziłem w ciemni kilkadziesiąt godzin, i tej magii nie poczułem. Za to moja dziewczyna siedzi tam i siedzi, więc jej kupuje papiery multigradacyjne i inne frykasy. Ona używa mojego analoga, a ja korzystam z jej cyfry, bo korpus ma fajniejszy niż ja (i nie tylko jeśli o aparatach mówimy). Każdy jest zadowolony, każda technika ma wady i zalety, i koniec. Niech każdy robi to co lubi :cool:

 

POKOJ LUDZIE - ZNIKAJACY PUNKT LECI NA POLSACIE!!!

...a juz przegapilem czesc :(

Obejrzałem cały :twisted::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko o zmianę algorytmu szacującego jasność sceny, czyli pomiar światła, to to co decyduje jakie parametry przysłony i czasu ustawić :roll:

 

Aaaa. Zapamiętam 8).

 

Fotę wrzucę jutro, bo mi zima zamroziła internet i ni w cholerę nie mogę załadować niczego na imedższak :roll: .

 

A tutaj ta fota dokumentująca fakt, że mi się chciało wejść do rowu :twisted:.

 

dsc9431.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Heloł,

potrzebuje ponownie o opinię na temat jakiejś cyfrowej idioten kamery dla damy.

Canon czy Panasonic?

ja bym się przychylał ku Ixusowi 100 albo 120.

czekam też na inne propozycje, oraz gdzie konkretnie kupić jeśli macie jakies pewne punkty (allegro? jakies sklepy internetowe?).

 

ja stanąłem na 350d+300mm Pentaconowego tele z NRD :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wielu z was zastanawiało sie jaka matryca w laptopie pociągnie obróbkę zdjęć oraz wyślwietli ładnie obrobionej już fotki.

 

Ja mam takie skrzywienie że wybieram laptopa pod kątem matrycy, a dopiero potem liczy się poziom reszty komponentów.

 

Szukałem no i znalazłem. Apple to klasa ale cena i upierdliwości tego systemu nie zakwalifikowały się do drugiego etapu. Odpada dla amatora.

 

The winner is Sony Vaio VGNFW51JF.

 

Matryca z podwójnymi lampami (wcale nie led), tak jasna że pracuję na 80% podświetleniu i wciąż urywa jaja w porównaniu np z biznesowymi dellami podkręconymi na max.

Kolory, kontrast, megaklawiatura i magnezowa obudowa nie mają sobie równych w przedziale do 4000zł.

 

Do amatorskiego zastosowania PS niczego fajniejszego nie znajdziecie w tym budżecie.

 

POLECAM

 

Fotograficznie użytkuję d300 + S30 + N50 + S70-200 + T17-50 + SB600 i jakieś tam niuanse dostrzegam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja muszę się poradzić, jaką kartę pamięci najlepiej kupić do Canona SX20 IS??

Kiedyś kupiłem sobie dwa kingstony SDHC po 4GB każdy, ale zgubiły zdjęcia. Było to dla mnie dosyć frustrujące bo straciłem niepowtarzalne fotki z całego dnia - zastąpiłem je więc Sandiskami Extreme III i jest OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja muszę się poradzić, jaką kartę pamięci najlepiej kupić do Canona SX20 IS??

Kiedyś kupiłem sobie dwa kingstony SDHC po 4GB każdy, ale zgubiły zdjęcia. Było to dla mnie dosyć frustrujące bo straciłem niepowtarzalne fotki z całego dnia - zastąpiłem je więc Sandiskami Extreme III i jest OK :)

 

dane zawsze można próbować odzyskać, w większości przypadków jak robi się to profi efekt jest zadowalający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubanow, poniekąd temat odzyskiwania danych nie jest mi obcy, ale plik RAW po takim zabiegu jest bezużyteczny. Z tymi kingstonami to ogólnie ciekawa sprawa, na PC biegały bez problemów większych nawet po tej utracie danych, ale moja lustrzanka ich nie lubi, czasem potrafi zapełnić je bez problemów, czasem dane idą w kosmos. Z drugiej strony trudno się dziwić, Kingston w zasadzie jest tylko konfekcjonerem pamięci i to co mu pozostało to podupadająca marka - choć zadziwiająco dobrze trzymająca się na naszym rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...