Skocz do zawartości

rozgrzewanie silnika -ile czasu?


simonnt

Rekomendowane odpowiedzi

mam takie pytanie czy mogłby ktoś kto ma auto wyposażone w czujnik temperatuty oleju zmierzyć po ilu minutach delikatnej jazdy olej osiąga optymalna temperature? bo wiadomo, że woda sie grzeje szybciej a nigdy nie wiem czy "już moge" :D mysle ,że to ułatwi sprawe mi i innym użytkownikom w kwesti dbania o swój bolid ;) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czujnika temperatury oleju, ale zgodnie z info od jednego z Forumowiczów, czekam z wkręcaniem w obroty około 8-10 minut od zimnego startu.

Patrząc na wskaźnik temp oleju u mnie ten przedział czasu wydaje się optymalny.

Minimum 5 minut spokojnej jazdy, kolejne 5 można mniej spokojnie, ale jescze w okolicach podciśnienia;)

 

Mam wskaźnik temperatury oleju. Bardziej niż o czasie można powiedzieć o przejechanym dystansie. U mnie to jest 6 - 8 km spokojnej jazdy.

 

No ten czas tak mniej więcej przekłada się na przejechany spokojnie dystans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i pamietaj ze lepiej rozgrzewac samochod na biegu w czasie jazdy niz na biegu jalowym na postoju bo w czasie jazdy lepiej rozchodza sie plyny pzdr

 

-- N paź 21, 2012 9:39 pm --

 

i pamietaj ze lepiej rozgrzewac samochod na biegu w czasie jazdy niz na biegu jalowym na postoju bo w czasie jazdy lepiej rozchodza sie plyny pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg moich wskaźnikow od 50*C, płyn idzie w góre szybciej o 10* od oleju na jałowym (olej 70* - płyn 80*)

 

podczas jazdy olej jest o 10* wyżej niz płyn (olej 80* płyn 70*) wiec nie powiedziałbym, że olej sie zagrzewa 2x dłużej...

 

 

true true

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wszystkim za pomoc:) wprawdzie zawsze tak robiłem ok 2x temp wody ale nie byłem pewien. no i zawsze najpierw skrobie szybe a pożniej odpalam i jade...chyba, że mam podejrzenia że aku moze byc kaput to najpierw zapale ażeby nie skrobac na darmo :D pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy u mnie coś jest nie tak? :shock:

ale w śnieżynce sti v3 , po wyjeździe z garażu, po ok 5-10 minutach turlania się w korku (stop and go) olej ma temperaturę 70 stopni, a płyn chłodniczy 50. Tak przynajmniej pokazują zegarki.

 

Po chwili, gdy już wyjadę na 3 pasmówkę, olej ma 85 st. a płyn chłodniczy po 80.

 

U mnie więc to olej grzeje się szybciej, niż chłodziwo :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema wszystkim i tzd w szczególności :wink:

kilka słów wyjaśnienia do info tzd, jako że jest nowym właścicielem mojej śnieżynki.

czujnik temperatury oleju jest założony w bloku (pod przepustnicą) - centralna magistrala :mrgreen:

czujnik temperatury wody jest w prawej głowicy (4 cylinder) - daleki zakamarek układu chłodzenia

:arrow: jest opóźnienie we wskazaniach zegarów. Olej zagrzewa się szybciej niż płyn chłodzący w głowicy.

Specjalnie tak ulokowałem czujniki żeby mieć odczyt temp oleju w układzie smarowania przed panewkami i płynu w jednej z głowic :!:

 

O ile wiem to lokalizacja czujników temperatury ma zaj##ste znaczenie dla odczytów, np: czujnik temp w korku miski nigdy nie da właściwego odczytu temperatury oleju.... to trochę jak z czujnikiem EGT umieszczonym za turbo :P

 

Gdzie macie zamontowane swoje czujniki?

 

aaaa, jeszcze jedno panowie i chyba najważniejsze:

śnieżynka ma silnik EJ20K - fabrycznie natrysk oleju na denka tłoków :!:

i teraz chyba wiadomo dlaczego olej będzie się grzał szybciej niż płyn :P

 

kabelki raczej nie są zamienione, daję se łeb uciąć....

wypnij czujnik w prawej głowicy ten niżej (wyżej położony czujnik jest od ciśnienia oleju) i zobacz co zegar pokazuje :!:

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...