Skocz do zawartości

Eleganckie maskowanie tablicy rejestracyjnej


subarutux

Rekomendowane odpowiedzi

W dzisiejszych zwariowanych czasach ochrona prywatności ma coraz większe znaczenie. Wiele osób uważa więc, że na zdjęciach swoich samochodów lepiej nie pokazywać numerów rejestracyjnych. Pokażę więc Wam, jak ładnie zamaskować tablicę rejestracyjną przy pomocy programu Gimp (http://www.gimp.org). Prawdopodobnie opcje i zasada będzie podobna w przypadku innych programów.

 

Najpierw przygotowujemy zdjęcie naszego SuperSubaraka. W niniejszym przykładzie skorzystam jednak ze słynnego zdjęcia policyjnego LandRovera.

 

oryginac.jpg

 

Po przygotowaniu obrazu w przyborniku Gimpa wybieramy narzędzie Lasso (zaznaczenie odręczne).

 

lasso.jpg

 

Następnie zaznaczmy obszar do zamaskowania. W tym celu trzeba kliknąć kolejno cztery punkty przy krawędzi tablicy, w wyniku czego pojawią się trzy linie maski (patrz ilustracja poniżej). Naciskamy klawisz Enter, co spowoduje zamknięcie zaznaczenia. Lasso umożliwia nam bezproblemowe zaznaczanie tablicy w perspektywie, czego nie da się zrobić przy pomocy zaznaczenia prostokątnego.

 

zaznaczenie.jpg

 

 

Teraz mamy do wyboru dwie możliwości:

 

1. Wypełnienie tablicy jednym kolorem

 

Ten sposób jest oczywisty – wypełnia cały obszar jednym, wybranym przez nas kolorem.

 

Wybieramy narzędzie Pipeta (wybór koloru). Pipetką klikamy miejsce na tablicy, które wydaje nam się najwłaściwsze pod względem kolorystycznym. Wybrany kolor pojawi się w polu Kolor pierwszoplanowy (patrz dwa duże i dwa małe kwadraty poniżej).

 

pipeta.jpg

 

Następnie wybieramy narzędzie Wiaderko (wypełnianie kolorem). Sprawdzamy, czy poniżej mamy włączone opcje Kolor pierwszoplanowy i Całe zaznaczenie. Klikamy w dowolnym miejscu w obrębie zaznaczonej tablicy rejestracyjnej. Po wypełnieniu jej kolorem przechodzimy do menu ZaznaczenieNic i zapisujemy obraz.

 

wiaderko.jpg

 

wypenienie.jpg

Zamaskowanie jednym kolorem

 

 

2. Rozmycie tablicy powiększonymi pikselami

 

W tym przypadku zaznaczony obszar tablicy zostanie rozmyty i pokryty kwadracikami, tak jak to robi telewizja, gdy nie chce np. pokazać twarzy rozmówcy.

 

Po zaznaczeniu obszaru przechodzimy do menu FiltryRozmyciePikselizacja. W oknie dialogowym wybieramy odpowiednią wielkość pikseli; efekty możemy sprawdzić w okienku podglądu. Po zatwierdzeniu przechodzimy do menu ZaznaczenieNic i zapisujemy obraz.

 

pikselizacja.jpg

Zamaskowanie przy pomocy pikselizacji

 

=====

Mam nadzieję, że ta instrukcja będzie przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla osób, które chcą zasłaniać tablice
Gimp

Z tego co widzę to ten program jest pod Windows. Jeśli więc chodzi tylko o zasłanianie tablic, to nie ma potrzeby bawić się w dodatkowe programy, wystarczy zwykły Paint i wstawienie jakiegoś kształtu z wypełnieniem :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak nie uważam. Po co to robić?

No dobra :

Kupiłem kiedyś samochód, w innym województwie. Nie było karty pojazdu, więc wyrobiłem nową. Ważne !

Przerejestrowałem na numery krakowskie, po około roku sprzedałem.

I teraz zaczyna się jazda: po kilku miesiącach przychodzi wezwanie na komendę wojewódzką policji, identyczny samochód jakim jeździłem, na starych tablicach zrobił zdarzenie drogowe. Wypadek, stłuczka, potrącenie nie wiem, nie poinformowano mnie. Przedstawiłem umowę sprzedaży i dla mnie sprawa się zakończyła. Nabywca też nie mógł być winny, ponieważ nie znał starych numerów - nowa karta pojazdu.

I teraz najlepsze : zapytałem policjanta co by było gdybym auta nie sprzedał ? Musiałbym się tłumaczyć, przedstawić alibi, a i tak świadkowie mogliby stwierdzić definitywnie, że to ja kierowałem. Ludzie wszystko powiedzą, żeby dostać odszkodowanie.

Z tego właśnie względu maskuję i będę maskować numery rejestracyjne.

Wiem, że można odpisać takie numery z auta poruszającego się po ulicy, ale jest to dużo trudniejsze niż np. na allegro poszukać identycznego - rocznik, model ,kolor, silnik - pojazdu i zrobić duplikaty tablic, a następnie coś "zwojować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ten Defek to 90 czy 110?
W oryginale jest 110.

 

GREGG, Aga, BartZ: - dziękuję za uznanie. Co do przyklejenia, byłoby mi miło, ale to już zależy od Sz. P. Moderatorów.

 

Urabus: Gimp jest też w wersji dla Windows ("też" robi różnicę ;) ). Zgodzę się, można to zrobić jakimś Paintem, ale instrukcja dotyczy eleganckiego wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...