Skocz do zawartości

Jaki kupić telewizor LCD/LED/PLAZMA ?


Paweł_P

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, przymar napisał:

Podobno problem wypalania ekranu nie został całkowicie wyeliminowany

 

i nigdy nie zostanie. Taka technologia. Żeby zniknął logotypy stacji musiałyby kolor zmieniać.

Nie ma idealnych rozwiązań. Obie technologie gwarantują jakość na bardzo wysokim poziomie i w użytkowaniu domowym wybór zależy od indywidualnych preferencji. Jeden woli czerń QLED'a a inny kolory OLED'a mimo ograniczeń związanych z jasnością.

 

B-52 - zwróć uwagę żeby miał HDR+ lub HDR10+. Choć chyba wszystkie OLED'y tak jak QLED już to mają.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi. Tak też trochę sam ze sobą rozmawiam bo ogólnie jestem zadowolony z tego, co jest. Chodzi o to, że chciałbym troszkę większy z racji nadchodzącej zmiany miejsca życia. I się zastanawiam, czy rzeczywiście między najporządniejszym ledem, a oledem, czy qledem jest taka przepaść, że warto? A czy ten proces wypalania postępuje szybko, czy to jakieś lata długie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jeszcze zwrócić uwagę na prądożerność. Ja wziąłem słabsze parametry za to 30 watt zamiast 4k 100 watt. Jak się nos pod tv podsunie to faktycznie jest różnica ale już z metra jeden i drugi takie same wrażenie robi. No ale to dla mających minimalne wymagania do tv czyli np. mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, B-52 napisał:

rzeczywiście między najporządniejszym ledem, a oledem, czy qledem jest taka przepaść, że warto?

 

 

różnica szeroko rozumianej jakości obrazu jest bardzo duża. Nasycenie barw, kontrast, w przypadku QLED równomierne podświetlenie bez efektów duchów i szarego ekranu ( podświetlenie jest niebieskim światłem). 

Ale wszystko zależy od sygnału. Im lepszy sygnał tym różnica jest bardziej widoczna. Przy słabym sygnale np. z kablówki to szkoda kasy.

 

57 minut temu, eurojanek napisał:

Ja wziąłem słabsze parametry za to 30 watt zamiast 4k 100 watt

 

Typowy pobór energii 30W? Ile cali ma ten TV ? 24" ? :)  Nowe technologicznie matryce zarówno LCD, OLED czy QLED pobierają znacznie mniej energii niż odpowiedniki LCD 2 - 3 lata temu. Jest to jeden z głównych kierunków rozwoju.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady miałem plazmę kupioną już ponad 10 lat temu i grzanie odpalałem, a po zmianie rachunki za gaz nie wzrosły:mrgreen:

 

3 godziny temu, Adam12 napisał:

Jeden woli czerń QLED'a a inny kolory OLED'a mimo ograniczeń związanych z jasnością.

a to OLEDy nie są pod tym względem lepsze, zawsze kojarzyłem że OLED może uzyskać lepszą czerń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam12 napisał:

Ale wszystko zależy od sygnału. Im lepszy sygnał tym różnica jest bardziej widoczna. Przy słabym sygnale np. z kablówki to szkoda kasy.

 

Teraz mam kablówkę, a w tym nowym miejscu będzie pewnie jakaś platforma typu nc+, albo coś w tym stylu (mam zero rozeznania). Poza tym czasem netfliks i ps4. I takie to bedzie mniej więcej używanie. 

To są mocne sygnały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- QLED to nie jest technologia, a marketingowa nazwa telewizora z matrycą LCD. Nie bez powodu nazwa mocno przypominająca nazwę "OLED" - Samsung w swojej ofercie nie posiada takich ekranów, a zawsze nie do końca świadomy klient się znajdzie, który myśli że kupuje OLEDa. 

- zużycie energii - OLED vs wysokie modele z matrycą LCD będą miały podobne zużycie. Proste LCD pobiorą mniej prądu, ale to tak jakby porównywać STI do 2.0 n/a.

34 minuty temu, ipsx82 napisał:

Dla tych dwóch źródeł warto zainwestować w lepszy TV z 4k i odświeżaniem 200 Hz

Dobrych full HD na rynku już nie ma, w sprzedaży są w zasadzie tylko bardzo proste modele z tą rozdzielczością. Druga rzecz to cena przyzwoitego ekranu 4k jest już na bardzo przystępnym cenowo poziomie.

Odświeżanie 200 Hz - nie kojarzę, aby w jakimkolwiek obecnie dostępnym w sprzedaży tv była dostepna matryca z takim natywnym odświeżaniem. Obecnie wszystkie wartości powyżej 100/120 Hz to tylko "ekwiwalent" mający mówić, że działa tak jak miałby np. 400 Hz, a w praktyce ma oszukać nasze oko żeby wydawało nam się, że obraz jest plynniejszy. Podawanie tych wartości nie jest ustandaryzowane, każdy producent liczy po swojemu. 

 

12 godzin temu, Adam12 napisał:

 

Nasycenie barw, kontrast, w przypadku QLED równomierne podświetlenie bez efektów duchów i szarego ekranu ( podświetlenie jest niebieskim światłem). 

Piszesz o OLED czy QLED?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, +RAFAŁ+ napisał:

QLED to nie jest technologia, a marketingowa nazwa telewizora z matrycą LCD. Nie bez powodu nazwa mocno przypominająca nazwę "OLED" - Samsung w swojej ofercie nie posiada takich ekranów, a zawsze nie do końca świadomy klient się znajdzie, który myśli że kupuje OLEDa. 

 

Oczywiście, że jest to technologia LCD ale z całkiem inną budową niż do tej pory znane matryce LCD typu PVA, IPS czy MVA oraz ich niezliczone mutacje. Tak informacyjnie są dwie zasadnicze zmiany:

1. w klasycznej LCD punkt "świecący" to 3 sub-piksele RGB z podświetleniem diodami LED o białym kolorze światła rozmieszczone na krawędziach (E-LED) lub bezpośrednio na całej powierzchni (D-LED)

2. W matrycach Q-LED ( stosowanych nie tylko w telewizorach)każdy "świecący"  piksel składa się 5 sub-pikseli z bezpośrednim podświetleniem D-LED w kolorze niebieskim.

 

7 godzin temu, +RAFAŁ+ napisał:

 

19 godzin temu, Adam12 napisał:

 

Nasycenie barw, kontrast, w przypadku QLED równomierne podświetlenie bez efektów duchów i szarego ekranu ( podświetlenie jest niebieskim światłem). 

Piszesz o OLED czy QLED?

 

napisałem że Q-LED :) . Odniesienie do "klasycznych" LCD z podświetleniem LED zarówno direct jak i E-LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adam12 napisał:

Oczywiście, że jest to technologia LCD ale z całkiem inną budową niż do tej pory znane matryce LCD typu PVA, IPS czy MVA oraz ich niezliczone mutacje. Tak informacyjnie są dwie zasadnicze zmiany:

1. w klasycznej LCD punkt "świecący" to 3 sub-piksele RGB z podświetleniem diodami LED o białym kolorze światła rozmieszczone na krawędziach (E-LED) lub bezpośrednio na całej powierzchni (D-LED)

2. W matrycach Q-LED ( stosowanych nie tylko w telewizorach)każdy "świecący"  piksel składa się 5 sub-pikseli z bezpośrednim podświetleniem D-LED w kolorze niebieskim.

ale tak jak napisałeś wyżej żaden z tych nie jest w stanie wyłączyć całkowicie podświetlenia, więc czerń nie będzie czarna tylko szara i nie uzyska jej na takim poziomie OLED, a wyżej pisałeś coś o czerni QLEDa w stosunku do OLEDa jakby ten pierwszy oferował ją na wyższym poziomie. Chyba że coś się zmieniło w ostatnich latach bo zbytnio nie śledzę technologii.

 

Też oglądając w sklepach OLEDy zwróciłem uwagę że choćbym patrzył praktycznie całkiem od boku na obraz to nasycenie barw jest na podobnym poziomie jak patrząc na wprost, w LEDach już bardzo spada patrząc pod kątem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tylko OLED wyłącza pixele więc czarny robi się czarny.

Jestem na kupnie TV 65", chciałem albo wydać 6-7 k (jakby żona zaakceptowała) albo budżetowo 3-4 k na prostsze LED/QLED, ale jak zacząłem sprawdzać jak to wygląda to nie biorę niczego innego pod uwagę jak OLED czyli trzeba szykować budżet 10-11 k (np. LG B8/C8 lub Panas FZ800). Myślicie że jeszcze stanieją w styczniu? Już i tak są przecenione z 14-15k na okolice 10 k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ewelina Rokitnicka napisał:

A ja mam topową plazmę pioneera, 52 cale, żre prąd jak dziki, ale nie zamienię go na nic innego, dopóki sam nie siądzie.

Nie wiem z kiedy ten ekran, ale jak starszy to możesz się nie doczekać:biglol: U rodziców NEC działał od 2004 roku i w sumie został zmieniony ze względu na chęć większego ekranu. A chodził praktycznie na okrągło bo ojcu często nie chciało się wyłączać i tylko na noc był gaszony.

 

Ja dla siebie jakbym miał zmieniać wziąłbym coś 58-60 cali a tego jak na lekarstwo i raczej starsze modele, a OLEDów chyba takich nikt nie ma, a 65 cali póki co jeszcze sporo kosztują więc poczekam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... to że z matrycą LG to wiem tylko co z tym fantem zrobić ? Panas zrobił skundlone topowe modele które są aktualnie na czele specyfikacji? To pokaz nowego trendu czy może ukłon w stronę wybitnych matryc LG? Mam czekać kolejne lata aż Panas sam zrobi lepszą matrycę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...