Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, subleo napisał:

A gdyby tak magistra Przyłębska orzekła, że publikowanie inflacji przez GUS jest niezgodne z konstytucją, to problem by się sam rozwiązał ;) 

 

Ale ad rem. Jaką inflację CPI obstawiacie za styczeń? 

 

Dla mnie 2-cyfrówka jest pewna. Typuję 10.66%.

 

 

Żeby nie myśleć o tak wysokiej inflacji, może będzie ciut mniej, dajmy na to 10,555%? :upside-down-face_1f643-small:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lawiny podwyżek płac, nie spodziewam się. Z prostej przyczyny, wchodzimy w kolejny etap cyklu koniunkturalnego. Zatem, bardziej zaciskanie pasa.

 

Polecam tego Pana. Bardzo rzetelne informacje, mądre i trafne analizy, bez "parcia" na rozgłos i szum.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, markos007 napisał:

dane za grudzień pokazują jednak co innego więc w I poł. 22' trend zostanie utrzymany choć może nie tak wysoki

 

 

W grudniu była ogólnopolska ucieczka przed Nowym Ładem i wypłata premii, które by były normalnie wypłacane w 2022. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 11:41, leto napisał:

Zrobiłem jeszcze jeden, sam do siebie, i znowu zabuliłem 10 pln.
Przeczytałem na szybko że tylko jeden przelew w miesiącu jest darmowy, z rachunku wewnętrznego. Ciąg niefortunnych zdarzeń (dla szefa na 100% do piątku, okazało się nie do końca prawdą) i jestem stratny 20 pln.
Przestroga dla innych..

 

to nic, ja z z pół roku temu potrzebowałem wybrać 3kpln z bankomatu

limity na jednorazowe wybranie to 1000pln

robiłem to blikiem na 3 podejścia, za co pobrano mi opłatę 3 x 30pln
zgłosiłem reklamację którą mi uznali (jako ukłon w moją stronę) i zwrócili prowizję

konto na starych regulaminach więc prowizja chyba 2% ale nie mniej niż 30pln
(konto do obsługi kredytu hip, więc nie ruszam)

 

swoją drogą spłacamy kredyt do spodu i bank chce za to 2% prowizji za przedwczesną spłatę, nie mniej niż 200pln

nadpłaty są za darmo, więc pierwszą nadpłatę robię na 98%

jak będę miał nowy harmonogram to robię drugą nadpłatę tak żeby zostawić tam parę groszy, zobaczymy co zrobią

(w sumie mogłem zrobić to od razu, ale babka trochę mnie zaskoczyła z tą prowizją)



obraz.thumb.png.1ece9112cda0bf43099e1f3e563dab8b.png

Edytowane przez kubanow
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Blixten napisał:

 

 

Mieszkanko będzie można kupić taniej ;) 

 

Rynek najmu czeka z otwartymi rękami... na mieszkania i na najemców.... na tanie mieszkania to już z 15 lat będzie...  ;)

 

https://finanse.wp.pl/wynajem-mieszkania-sie-oplaca-tylko-rok-czynsze-wzrosly-o-12-procent-6732308741974720a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubanow napisał:

swoją drogą spłacamy kredyt do spodu i bank chce za to 2% prowizji za przedwczesną spłatę, nie mniej niż 200pln

nadpłaty są za darmo, więc pierwszą nadpłatę robię na 98%

jak będę miał nowy harmonogram to robię drugą nadpłatę tak żeby zostawić tam parę groszy, zobaczymy co zrobią

(w sumie mogłem zrobić to od razu, ale babka trochę mnie zaskoczyła z tą prowizją)

Ekspertem nie jestem, nie kończyłem nawet ekonomii, ale na moją chłopską logikę, (gdy tylko są możliwości) powinno się opłacać spłacić kredyt przed terminem - unikając tym samym odsetek od nadpłaconego okresu ? (Ja tak robię w każdym miesiącu, gdy tylko mogę)

... czy nie ? ;) 

Edytowane przez Blixten
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie patrzenie na zmiany ceny r/r w jednym wybranym okresie jest w czasach pandemii obarczone dużym błędem. Bo możemy porównywać dołki i górki.

 

Z chęcią zobaczyłbym dane zmiany r/r w okresie:

a) 1 stycznia 2019 - 1 stycznia 2020

b) 1 stycznia 2020 - 1 stycznia 2021

 

Dałoby to  pełniejszy obraz. Bo jak się okaże, że w okresie (b) ceny się nie zmieniły to za 2-lata uśredniony wzrost wyniesie tylko 6%.

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Blixten napisał:

Ekspertem nie jestem, nie kończyłem nawet ekonomii, ale na moją chłopską logikę, (gdy tylko są możliwości) powinno się opłacać spłacić kredyt przed terminem - unikając tym samym odsetek od nadpłaconego okresu ? (Ja tak robię w każdym miesiącu, gdy tylko mogę)

... czy nie ? ;) 

 

no nie do końca

akuratnie kredyt hipo jest najtańszą opcją kredytu/pożyczki kasy z banku, więc jak ktoś chce mieć jakieś pieniądze "w garści" to czasem nie warto nadpłacać

mało tego my mieliśmy kredyt w programie rodzina na swoim (państwo dopłacało przez pierwsze 8 lat do części odsetek), więc na początku nadpłata też tak średnio się kalkulowała

po 8 latach zrobiliśmy bardzo dużą nadpłatę i tak przez 3 lata nie robiliśmy nic bo przy tak niskich stopach jakie były nie bolały nas tak bardzo odsetki jakie płacimy do banku (a rata miesięczna została symboliczna, niecałe 250pln w najniższym momencie)

ale teraz uciekamy z kredytu

  • Lajk 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Blixten napisał:

Moje aktualne odsetki to ~100pln miesięcznie i strasznie mnie to boli ;) 

 

Stówka to sporo, można np. Subaraka zatankować za stówkę ;) . Nie wiem czy Koledze humor się poprawi gdy pomyśli, że poborca tych odsetek ma od Kolegi co miesiąc stówkę pomniejszoną o inflację, którą szacuję na przerażające 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Szürkebarát napisał:

Nie wiem czy Koledze humor się poprawi gdy pomyśli, że poborca tych odsetek ma od Kolegi co miesiąc stówkę pomniejszoną o inflację, którą szacuję na przerażające 10%.

O nich się nie martwię, już oni sobie radę dadzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2008 - strzyzenie na franku. 2022 strzyzenie za złotówie. Wszystko precyzyjnie zaplanowane jak najlepsza kampania marketingowa. I dziesiatki tysiecy ludzi dajacych sie nabrac. Demografia z 2 ostatnich lat -200 tysiecy dodatkowych zgonow (glownie osoby starsze, spadkodawcy), ujemny przyrost naturalny. Do tego inflacja, dziesiatki tysiecy mieszkan w budowie. Najmadrzejsi własnie zrealizowali zysk, najgłupsi własnie zakredytowali sie na całe zycie.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, chojny napisał:

 na tanie mieszkania to już z 15 lat będzie...  ;)

 

Przecena na mieszkaniach w Warszawie w latach 2008-2012 to srednio 30%, w wielu lokalizacjach ponad 50%.  Teraz szacuję że będzie znacznie wyższa, bo i powody ku temu są znacznie poważniejsze niz w 2008.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, maciek323 napisał:

Przecena na mieszkaniach w Warszawie w latach 2008-2012 to srednio 30%, w wielu lokalizacjach ponad 50%.  Teraz szacuję że będzie znacznie wyższa, bo i powody ku temu są znacznie poważniejsze niz w 2008.

 

 

No to czekamy. :thumbup:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...