Skocz do zawartości

Oszukiwanie predkosciomierza i kompa


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Mierzyliscie ile Wam oszukuje predkosciomierze w autach :mrgreen: :?:

Ja sie troche zdziwilem u siebie. Oczywistym jest, iz predkosciomierz musi wskazywac wiecej niz predkosc rzeczywista i u mnie wzgledem GPSu wygladalo to mniej wiecej tak (Z-zegary):

Z: 100km/h GPS: 90km/h

Z: 160km/h GPS: 145 km/h

Z: 200km/h, GPS: 183 km/h

Generalnie przy predkosciach autostradowych to min. 15km/h, we wczesniejszych samochodach bylo to prawie zawsze max 10km/h przy wiekszych predkosciach, tu prawie 20km/h. Nie jest to duzo :?:

Opony mialem seryjne.

 

Sprawa druga: komputer pokladowy :evil:

Tak sie cieszylem, ze mi malo pali, raz na trasie ok. 6,2 l/100km (przy osniezonej drodze), srednie miasto-trasa 9,5 l/100km (nie mialem jeszcze LPG). Wyniki super, az postanowilem je zweryfikowac ..

 

 

I tak: spalanie srednie z 480km na kompie to 8.4l/100km, faktyczne wyszlo 9.6l/100km .W sumie blad pomiaru raczej nie mial miejsca, a jak juz to raczej w druga strone, poniewaz nalewajacy na stacji odpuscil przy pierwszym odbiciu (poprzednio ja nalewalem, az pod sam korek).

Da sie to jakos ustawiac, kalibrowac, czy cokolwiek robic :?:

 

Ostatnio, po zagazowaniu sprawdzilem spalanie LPG i komp oszukuje na gazie o 2,2L :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sherif, olej to cieplutkim LPG :???: Wiesz ile radości można zaznać w tym czasie, który potrzeba zużyć na te wszystkie obliczenia i obserwacje komputera pokładowego? W końcu jeździsz OBK :twisted: . Nie wypada liczyć "zużycia", gdy się zażywa przyjemności :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sherif, olej to cieplutkim LPG :???: Wiesz ile radości można zaznać w tym czasie, który potrzeba zużyć na te wszystkie obliczenia i obserwacje komputera pokładowego? W końcu jeździsz OBK :twisted: . Nie wypada liczyć "zużycia", gdy się zażywa przyjemności :lol::lol::lol:

Moze i racja :mrgreen: , ale juz w poprzednim samochodzie mialem kompa co to podawal w km / l :evil: i trzeba bylo kombinowac w glowie aby dostac w l/km, wiec to olalem.

No,ale mysle w OBK jak na porzadny samochod przystalo jest km/l a tu taki zonk :razz:

Tym bardziej, iz czasem to spalanie sie przydaje, zeby np sie rozliczyc z kims, itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer oblicza zużycie paliwa na podstawie czasu wtrysku, ciśnienia paliwa, obrotów silnika i przejechanej drogi. W każdej wcześniej wymienionej wartości mierzonej przez komputer pokładowy zakrada się błąd. Dlatego wskazania komputera pokładowego trzeba traktować orientacyjnie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer oblicza zużycie paliwa na podstawie czasu wtrysku, ciśnienia paliwa, obrotów silnika i przejechanej drogi. W każdej wcześniej wymienionej wartości mierzonej przez komputer pokładowy zakrada się błąd. Dlatego wskazania komputera pokładowego trzeba traktować orientacyjnie :roll:

ale az z takim bledem :cry: . dlaczego w Punto komp pokazywal z dokladnoscia ok. 0.2L, fakt, ze w glupich jednostkacj km/l ale po przeliczeniu bylo ok :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo prędkości, u mnie w OBK jest pipczyk który ostrzega że prędkość 120 km/h została osiągnięta (wymaganie prawne, każde auto tutaj to ma).

 

Jednak to coś uruchamia się gdy prędkościomierz pokazuje (na oko) 129 km/h co by dawało błąd rzędu 7.5% czyli chyba w normie.

 

Co do spalania to nie wiem bo mi mój OBK nie pokazuje średniego :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, prędkościomierz można np. wykalibrować np. przez zmianę ogumienia. Ja zimówki mam 195/55/16, standardowo w GT jest 205/50/16. Na zimowych oponach przekłamanie prędkościomierzam mam 1km/h Testowałem tą odchylenie przy 50, 90, 130 i 180 różnica cały czas była 1km/h. Wada węższych opon jest taka, że szybciej tracisz przyczepność przy starcie. Ale dzięki temu masz mniejsze straty w przeniesieniu energii na koła i asfalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzgledem GPSu

 

80% uzyskanych pomiarów mieści się w zakresie błędu 1-3 metra. Przy czym nie wiemy nic o pozostałych 20% pomiarów. W praktyce więc niewiele wiemy o rzeczywistych osiągach urządzenia (GPS)

 

po cholerę się na dokładności skupiać? ważne, że wiadomo, że:

A. potrafi jechać szybko :grin:

B. spalić niesamowite ilości benzyny :cry:

 

kiedyś udało mi się wlać na stacji benzynowej w zbiornik 60l ilość 68l :shock: tak pompiarze mieli skalibrowany sprzęt... jakby tam zmierzyć spalanie... oj... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...