Skocz do zawartości

Sprzedaż auta firmowego (działalnośc gospodarcza) a VAT


lukass

Rekomendowane odpowiedzi

 

to trzeba było kupować bez fv i nie byłoby problemu.

Z tymże w 2011r były troche inne przepisy i tak źle to nie wyglądało - odliczałem 6 tys VAT, 19% w postaci amortyzacji, a potem sprzedawałeś z  stawką VAT zwolniony, więc płąciłeś tylko 19% PIT i już, a teraz szkoda słów........................

 

 

 

Tak jak koledzy wyżej pisali. Jedynym ratunkiem, aby nie płacić należnego VAT przy odsprzedaży, jest przepisanie pojazdu na własność prywatną i następnie odsprzedaż. W tym wypadku, w zeznaniu rocznym wpisujesz kwotę sprzedaży i od tego płacisz podatek 19% (bo niejako osiągnąłeś dochód przepisując go z własności firmowej na prywatną). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to trzeba było kupować bez fv i nie byłoby problemu.

Z tymże w 2011r były troche inne przepisy i tak źle to nie wyglądało - odliczałem 6 tys VAT, 19% w postaci amortyzacji, a potem sprzedawałeś z  stawką VAT zwolniony, więc płąciłeś tylko 19% PIT i już, a teraz szkoda słów........................

 

 

 

Tak jak koledzy wyżej pisali. Jedynym ratunkiem, aby nie płacić należnego VAT przy odsprzedaży, jest przepisanie pojazdu na własność prywatną i następnie odsprzedaż. W tym wypadku, w zeznaniu rocznym wpisujesz kwotę sprzedaży i od tego płacisz podatek 19% (bo niejako osiągnąłeś dochód przepisując go z własności firmowej na prywatną). 

 

 

 

a czy nie jest teraz tak, że obowiązek zapłacenia VATu pozostaje nawet jeśli po przepisaniu na własność prywatną sprzedasz auto chyba w ciągu 5 lat od tego przepisania?

 

Coś takiego słyszałem.

Edytowane przez Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. [a czy nie jest teraz tak, że obowiązek zapłacenia VATu pozostaje nawet jeśli po przepisaniu na własność prywatną sprzedasz auto chyba w ciągu 5 lat od tego przepisania?


 


Coś takiego słyszałem.]


 


Gdzieś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele;) Po 6 latach od dnia przepisania na własność nie ma konieczności płacenia 19% dochodowego. Poza tym jak masz niby zapłacić VAT skoro samochód przeszedł na własność prywatną. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Myślę o sprzedaży auta kupionego prywatnie na umowę kupna-sprzedaży i wciągniętego do firmy. Wydaje mi się , że faktury vat-marża nie mogę wystawić. I wychodzi na to, że będę musiał odprowadzić od ceny sprzedaży 23% VAT :(

Tak to należy rozumieć ?

 

PS. Gdybym go podarował żonie to chyba nic nie ratuje. Proszę o praktyczne porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np nie kupuję aut do firmy, tylko mam na żonę, drugie na ojca i umowa użyczenia. Jedyny minus to brak odliczenia vatu od kupna. Wszystkie części, paliwo jak przy aucie zakupionym na firmę. Polecam.

No - lawetę przyczepę teraz kupiłem do firmy, ale to nowa, to 5 lat będzie jeździć.

Edytowane przez Daroot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę, że forkiem 10 lat pojeżdżę. Poprzednie auto (ssangyonga) jeszcze mam, ale wygląda na to, że będę go miał aż do zezłomowania. Premia za wierność :) . A tak poważnie, to też jestem wkurzony, bo jak bym musiał sprzedać nagle z musu, to połowa kasy leci to US, a odliczyłem tylko pół VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego jeśli ktoś ma mała firmę nie opłaca się kompletnie brać samichodu na firmę. podarowanie przepisanie na os prywatna płacisz vat od ceny rynkowej. jeśli US się doczepi. dlatego najlepiej sprzedawać jako uszkodzony i cene możemy zanizac.

 

Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt jeszcze nie wspomniał, iż mimo niekorzystnych zmian dotyczących vat w momencie sprzedaży (przy 50% odliczeniu naliczonego vat) mamy prawo odzyskać część nieodliczonego podatku od zakupu w ciągu 60 m-cy od momentu zakupu (proporcjonalnie do okresu użytkowania). Szczegóły w art. 90b ustawy o VAT

Taki szlachetny gift od ustawodawcy na otarcie łez ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...