Skocz do zawartości

Fotowoltaika. Czy ktoś przerabiał ten temat?


akow

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem szczerze, że to:

 

 

 

gość który nadzoruje te tematy w lokalnym zakładzie energetycznym powiedział mi w skrócie: nie.

 

mnie mało przekonuje :).

 

Z tego co czytam, teraz ten prąd odsprzedaje się dość tanio, ale dla instalacji uruchomionych w 2016 roku ma być 65 lub 75 groszy. To całkiem ładna kwota.

Na razie mało się tym interesowałem, więc mogę być w błędzie, ale za 20-25k PLN można by chyba postawić instalację 5-8 KW. To by mi zapewniło całą energię na potrzeby własne i drugie tyle (lub nawet więcej) mógłbym odsprzedać. Z grubsza szacując, oszczędziłbym jakieś 1500 zł rocznie (za niekupioną energię) i "zarobiłbym" jeszcze ze 2000 zł sprzedając energię.

 

Dobrze myślę, czy źle? :)
 

PS. Jak w 2006-2007 rozważałem wykonanie w całym domu podłogówki a tego kocioł o mocy 14kW dla 200 m2, to też wiele osób mi mówiło, że nie, źle i się nie opłaca, a jest dokładnie odwrotnie.

 

Z jakiegoś powodu w Niemczech, Belgii tych paneli foto tak dużo przecież jest. Nawet na stodołach ludzie instalują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się do tej pory dowiedzieć:

 

Instalacja on-grid 3kW - ok. 20.000 zł

Wyprodukuje ok. 2800 kWh energii na rok

Ja zużyję ok. 1800 kWh - moje roczne rachunki to 1400 zł - tyle zaoszczędzę (+-)

Resztę, czyli 1000 kWh odsprzedam po 75gr, czyli zarobię 750 zł

 

Roczny zysk 2150 zł. Czyli rentowność ponad 10%. Kurcze, nie za różowo to wygląda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że to:

 

 

gość który nadzoruje te tematy w lokalnym zakładzie energetycznym powiedział mi w skrócie: nie.

 

 

mnie mało przekonuje :).

 

Z tego co czytam, teraz ten prąd odsprzedaje się dość tanio, ale dla instalacji uruchomionych w 2016 roku ma być 65 lub 75 groszy. To całkiem ładna kwota.

Na razie mało się tym interesowałem, więc mogę być w błędzie, ale za 20-25k PLN można by chyba postawić instalację 5-8 KW. To by mi zapewniło całą energię na potrzeby własne i drugie tyle (lub nawet więcej) mógłbym odsprzedać. Z grubsza szacując, oszczędziłbym jakieś 1500 zł rocznie (za niekupioną energię) i "zarobiłbym" jeszcze ze 2000 zł sprzedając energię.

 

Dobrze myślę, czy źle? :)

 

PS. Jak w 2006-2007 rozważałem wykonanie w całym domu podłogówki a tego kocioł o mocy 14kW dla 200 m2, to też wiele osób mi mówiło, że nie, źle i się nie opłaca, a jest dokładnie odwrotnie.

 

Z jakiegoś powodu w Niemczech, Belgii tych paneli foto tak dużo przecież jest. Nawet na stodołach ludzie instalują.

Ja Ci podałem stan na dziś, co będzie w 2016 jeszcze nie wiadomo. W sejmie ustawa właśnie zmieniła się o 180 stopniu w zeszłym tygodniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sejmie ustawa właśnie zmieniła się o 180 stopniu w zeszłym tygodniu

 

Mnie najbardziej interesuje właśnie to co będzie w 2016. Ustawa o OZE nie zmienia się może o 180 stopni, ale faktem jest, że nie ma pewności jak będzie.

 

Z tego co udało mi się do tej pory dowiedzieć, taryfy FiT mają być utrzymane, ma być NET-Metering - czyli co wyprodukujesz a nie zużyjesz, odbierasz potem za darmo w rozliczeniu półrocznym, nadwyżkę kupuje zakład energetyczny.

 

Rozważam to z kilku powodów:

- ceny prądu będą raczej rosły

- instalacja jest bezobsługowa

- czyni dom mniej obciążającym kosztowo

- może zapewnić jakiś tam zysk

- prawdopodobnie wszyscy użytkownicy wkrótce zobaczą na rachunkach dodatkową opłatę w związku z OZE, jak będę miał jakieś źródło zielonej energii będę beneficjentem zamiast płatnikiem

 

Dziwi mnie nieco fakt, że sprzedawcy paneli dość lakonicznie traktują temat taryf gwarantowanych. Być może dlatego, że one mają mieć sens dla elektrowni uruchomionych po 1 stycznia 2016. Może gdyby ten fakt był eksponowany klienci wstrzymywaliby się z zakupem, nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z tego co udało mi się do tej pory dowiedzieć:

 

Instalacja on-grid 3kW - ok. 20.000 zł

Wyprodukuje ok. 2800 kWh energii na rok

Ja zużyję ok. 1800 kWh - moje roczne rachunki to 1400 zł - tyle zaoszczędzę (+-)

Resztę, czyli 1000 kWh odsprzedam po 75gr, czyli zarobię 750 zł

 

Roczny zysk 2150 zł. Czyli rentowność ponad 10%. Kurcze, nie za różowo to wygląda? :)

Czy ta instalacja ma akumulatory? Prąd na wiosnę będzie dostarczany w mniejszym przedziale czasowym niż w lecie. Więc i tak będzie się kupowalo prąd. Chyba ze energetyka to co dostanie od nas odliczy od tego co zuzyjemy.

 

Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Widzę że jest już temat o "prądzie z nieba", od 5 dni mam podłączoną instalacje do PGE i jako nowicjusz w tym temacie, mam pytanie do osób które mają u siebie instalacje fotowoltaiczną, mogli by podać jaką mają dzienną produkcje kWh, jaka moc instalacji, ilość paneli i kierunek ustawienia paneli (stopnie).

Ja u siebie mam instalację 5,28kWp, 16 paneli, kierunek 115stopni i do wczoraj średnia produkcja dzienna wyniosła 25kWh, dziś jest znacznie słoneczniej i do godziny 17tej mam wyprodukowane 31,5kWh. Jestem ciekaw jak to u Was wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 30 paneli, 9,9. Kierunku nie umiem podać bo mam w dwóch. Nie najlepszych zresztą, zdaniem montażystów. No ale dom stoi jak stoi, co robić...
Do teraz prawie 51 i jeszcze trochę idzie, typu na 1,17.
Najwiecej w tym roku miałem 12 maja, ponad 64.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje moc ~6kWp na domek (4 osoby plus kot :) ) i sie zastanawiam czy tyle wystarczy: wyposazenie to standard plus komputery, reku i jeden maly podumywalkowy podgrzewacz wody (7kW)

Ciezko na razie powiedziec jakie jest miesieczne zuzycie bo mieszkamy od tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobee napisał:

Ja planuje moc ~6kWp na domek (4 osoby plus kot :) )

u mnie podobnie, z tym że bez kota i bez reku, do CWU używam pompy ciepła powietrze woda, dwa klimatyzatory, średnie zużycie dobowe prądu 9,5kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - jakie panele?
Ja planuje na Canadian Solar 370W

U mnie? Bauer 3,3.
Fajnie, że są coraz mocniejsze (czy jak to tam określić) bo - najdelikatniej rzecz nazywając - ozdoby to to moim zdaniem nie stanowi niestety...
Dlatego wolałbym mniej mocniejszych. Rok temu wziąłem (chyba) najmocniejsze, jakie tu w pobliżu oferowano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazowe - piec 25kW, ogrzewanie podlogowe

No właśnie, u mnie pompa ma monstrualne zużycie po prostu.
Dlatego potrzebuję więcej, a i tak na zimę nie starczyło.
Chociaż to taka nie do końca miarodajna ocena bo niecały 20 rok instalacja pracowała. Po roku 21 będzie sensowniej gadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...