Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

quote name='Adam12'

 

Zabawa się zaczyna jak w dzień jest -10 a w nocy -20 i np. zaczynasz zatykać otwory wylotowe w pochłaniaczu w kuchni bo leci z niego lodowate powietrze :) Uszczelniasz stałe wentylacje w oknach itd.

/quote

Igrasz z życiem swoim i swojej rodziny. Jak już wszystko uszczelnisz, nawiew do domu nie zrobi Ci się kanałem spalinowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam chałupę ogrzewaną gazem i znam wszystkie plusy i minusy. Jednak ten gaz tez drożał. U mnie pompa ciepła będzie służyc jedynie do podgrzania wody - to jest taka kompaktówka i wcale nie trzeba do niej doprowadzać powietrza z zewnątrz - może pobierać to które jest w pomieszczeniu. I tak samo z wypuszczanym powietrzem może być w komin i na zewnątrz, a mozna poprowadzić przewód do 2-3 pomieszczeń i miec pseud-klimę w lato.

Z rekuperacji jako takiej zrezygnowałem.

O tej podczerwieni czytałem także na róznych forach i generalnie jest to technologia stosowana w DE, a ludzie przeważnie sa zadowoleni .

Wg info producenta koszty to około 3zł m2 na miesiąc i generalnie tak wychodzi w podanych przykładach http://www.najtanszeogrzewanie.pl/oferta.php?id=279

Jezeli mi wyjdzie w zimie rachunek za prąd około 1000zł na miesiac to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igrasz z życiem swoim i swojej rodziny. Jak już wszystko uszczelnisz, nawiew do domu nie zrobi Ci się kanałem spalinowym?

 

spokojnie mam kilka innych kanałów wentylacyjnych. Ponad to piec i kominek zasysa powietrze oddzielnymi kanałami.

Upierdliwy jest wyciąg w kuchni. Blacha zimna jak pół litra z zamrażalnika :)

 

Jezeli mi wyjdzie w zimie rachunek za prąd około 1000zł na miesiac to będzie ok.

 

6k pln za sezon grzewczy to dużo, bardzo dużo. Mnie kosztuje połowę z tego a w tym roku to bajka. Wyjdzie może 2k pln a mam 180m kw. do ogrzania + garaż.

 

to technologia stosowana w DE, a ludzie przeważnie sa zadowoleni .

 

oni trochę inaczej zarabiają i koszty energii są porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6k pln za sezon grzewczy to dużo, bardzo dużo.

Pisząc o 1 tyś/mieś myslałem o kwocie maksymalnej przy sporych mrozach (czyli tak może być jakies 2 miesiące w roku). Poza tym w tym jest jeszcze prąd do CWU i całej reszty (swiatła, lodówka, pralka itd.) Z prostego wyliczenia wychodzi mi 3zł x 170 m2 = 510zł i to wydaje się być realne i jak najbardziej akceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej podczerwieni czytałem także na róznych forach i generalnie jest to technologia stosowana w DE, a ludzie przeważnie sa zadowoleni . Wg info producenta koszty to około 3zł m2 na miesiąc i generalnie tak wychodzi w podanych przykładach http://www.najtansze...erta.php?id=279 Jezeli mi wyjdzie w zimie rachunek za prąd około 1000zł na miesiac to będzie ok.

 

Tjaaa....

http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/promienniki-podczerwieni-jak-dzialaja-i-ile-kosztuja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej podczerwieni czytałem także na róznych forach i generalnie jest to technologia stosowana w DE, a ludzie przeważnie sa zadowoleni . Wg info producenta koszty to około 3zł m2 na miesiąc i generalnie tak wychodzi w podanych przykładach http://www.najtansze...erta.php?id=279 Jezeli mi wyjdzie w zimie rachunek za prąd około 1000zł na miesiac to będzie ok.

 

Tjaaa....

http://czysteogrzewa...i-ile-kosztuja/

No właśnie. Zjawisko "ciągnie od ściany" to nic innego jak ujemny bilans promieniowania. Wasze piękne ciała wypromieniowują energię aby ogrzać ścianę. Także komfort cieplny jest, jak się stoi, jak na linkowanym schemaciku w polu emisji promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało przyjemnie jest też np. przy siadaniu na sofę albo inne rzeczy :)

Niby jest ciepło w pokoju ale siadasz na lodowate rzecz, a to mało przyjemne.

Lukass też odradzam ten "patent"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując:

"Nawet jeśli tem­pe­ra­tura ścian i powie­trza wynosi +16st.C, ty będziesz odczu­wał powiedzmy +23st.C. Ale przed­mioty wokół cie­bie będą zimne — bo fizyki nie oszu­kasz i 500W-2000W mocy nie ogrzeje dosta­tecz­nie nawet 30-metrowego, nowo­cze­snego miesz­ka­nia — do tego potrzeba min. kilku kilo­wa­tów nawet gdy tem­pe­ra­tura zewnętrzna oscy­luje w oko­li­cach zera. Nie mówiąc o sytu­acji eks­tre­mal­nych mrozów"

 

Żeby uzyska ciepłą podłogę ,sofy i inne rzeczy w pokoju musiał byś mieć potężne promienniki, a co z tym idzie potężne rachunki za prąd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodze z rezerwą do takich skrajnych opinii - szczególnie głoszonych przez osobe "promującą" ogrzewanie tradycyjne.

 

Niektórzy producenci mają domy/biura pokazowe z takimi rozwiązaniami i na pewno jeszcze tej zimy ich odwiedze i poczuję jak naprawde działa to ogrzewanie.

Oprócz paneli na podczerwień jest jeszcze opcja podłogówki na podczerwień.

Generalnie też nie wierzę aby były jakieś oszczędności w rachunkach do np kotła gazowego, ale wystarczy że bedzie podobnie. Ja nie szukam najtańszego sposobu ogrzewania, a raczej zrównowazonego z nastawieniem na komfort, wygodę i stosunkowo prostego oraz taniego instalacji i konserwacji/naprawach . Bo np pompy ciepła dzisiaj mają tak absurdalną cenę zakupu i montazu, że ewentualne oszczedności moga się nie pojawić nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@lukass, jestem laikiem w kwestii technologii grzewczych, ale z tego co pamiętam z fizyki promieniowanie podczerwone jest inaczej zwane promieniowaniem cieplnym.

Więc nie za bardzo rozumiem pojęcia "podłogówki na podczerwień". Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne, ale zasada działania jest taka, że każde z nich emituje ciepło, różnią się tylko źródłem tego ciepła.

Jest jeszcze coś takiego jak płyta fundamentowa w domach niepodpiwniczonych, odizolowana od podłoża, z kanałami powietrznymi rozprowadzającymi ciepło, ale dla mnie to już jest jakiś hardcore.

 

Chyba, że istnieje jeszcze coś nowego w kwestii ogrzewania podłogowego, o czym nie słyszałem, to chętnie się dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukass jeśli szukasz czegoś komfortowego i bezobsługowego to idź w gaz+ogrzewanie podłogowe. Dobre sterowanie sprawi, że zapomnisz, że masz ogrzewanie. Dodatkowo będziesz miał przyjemną temperaturę podłogi. Dodatkowo dobre ocieplenie domu i będzie ciepło i miło ;)

Mimo, że jestem zawodowo blisko solarów , pomp ciepła itp. to sam u siebie tego nie zamontowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie taki plan odnośnie ogrzewania. Dodatkowo będzie kominek, ale głównie ze względów "estetycznych", ew. z rozprowadzaniem ciepłego powietrza, jeśli nie będzie to zbyt kosztowne. Płaszcza wodnego nie chcę, bo wtedy instalacja robi się już bardziej skomplikowana, poza tym wymaga "dokładania do pieca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@lukass, jestem laikiem w kwestii technologii grzewczych, ale z tego co pamiętam z fizyki promieniowanie podczerwone jest inaczej zwane promieniowaniem cieplnym.

Więc nie za bardzo rozumiem pojęcia "podłogówki na podczerwień". Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne, ale zasada działania jest taka, że każde z nich emituje ciepło, różnią się tylko źródłem tego ciepła.

Jest jeszcze coś takiego jak płyta fundamentowa w domach niepodpiwniczonych, odizolowana od podłoża, z kanałami powietrznymi rozprowadzającymi ciepło, ale dla mnie to już jest jakiś hardcore.

 

Chyba, że istnieje jeszcze coś nowego w kwestii ogrzewania podłogowego, o czym nie słyszałem, to chętnie się dowiem.

http://www.enerbau.pl/index.php/produkty/folie-grzewcze-ogrzewanie-powierzchniowe-na-pdczerwnein

 

Lukass jeśli szukasz czegoś komfortowego i bezobsługowego to idź w gaz+ogrzewanie podłogowe.

Niby tak, ale podłogówka w sypialniach to nie jest do końca szczęśliwe rozwiązanie. Bezwładność takiego ogrzewania też spora. Wydaje mi sie (teraz w obecnym domu mam gaz + grzejniki, więc koszty w miare znam) że opłaty za gaz będa porównywalne z tymi za prąd przy podczerwieni. Koszt instalacji elektryki natomiast będzie zdecydowanie niższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@lukass, muszę się w to wczytać, bo na razie nie znalazłem żadnych szczegółów jak to działa, poza tym, że na prąd (może to tajemnica producenta). Jednak jeśli na prąd to chyba musi być obecne pole elektromagnetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni możesz dać grzejnik. Ale majac regulator temperatury w pokoju i czujnik w wylewce możesz tak sobie wszystko poustawiać że nie będzie problemu. Ja osobiście mam grzejnik w sypialni i w pokojach dzieci ale prawda jest taka że są one cały czas zakręcone bo ciepło z korytarza i dużego pokoju wystarczy żeby tam też było przyjemnie temperaturowo. Poza tym w sypialni lepiej mieć trochę chłodniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że jestem zawodowo blisko solarów , pomp ciepła itp. to sam u siebie tego nie zamontowałem.

jesteś kolejną osobą, która tak mówi. Znam zawodowo kilku projektantow instalacji i wentylacji, wykonawców, handlowców itd. i jakoś wszyscy są zgodni a większość albo budowała się w ciagu ostatnich 3-4 lat albo jeszcze ise buduje.

No ale siła marketingu jest niozmierzona. Byłem ostatnio na spotkaniu z takim "handlowcem" - klient oczarowany, architekt też. Tyle że jak sanitariusz z elektrykiem zaczeli liczyć to wyszło jakoś zupełnie co innego. Kwestia jak się liczy i czy wszystko się uwzględni. A to nie byl temat domku tylko budynku administracji publicznej - ponad 4000m2 więc potencjalnie mozna było wtopic sporo pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój architekt, na 10 ostatnich projektów domów jednorodzinnych (przy czym mój 300m2 z garażami był jednym z mniejszych), w żadnym nie zaprojektował rekuperacji, pompy ciepła i innym wynalazków energooszczędnych - inwestorzy sami rezygnowali po kalkulacji kosztów i ew. zysków.

 

Natomiast jeszcze odnośnie działki i gruntu w górach, to po przerobieniu kilku wariantów domu architekt ostatecznie namówił mnie do częściowego "wkopania" domu w ziemię. Działka ma niewielki spadek, a po badaniu geologicznym okazało się, że grunt jest taki, że fundamenty powinny mieć około 3m głębokości żeby były osadzone na twardym podłożu (powyżej jest glina), więc pierwsza kondygnacja będzie z dwóch stron "pod ziemią", a ściany będą jednocześnie fundamentem dla drugiej kondygnacji. Dzięki temu będzie trochę taniej i cieplej. Jak mi się uda to wkleję wizualizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze :)

Ja też mam mały kominek ale użyłem go może 5-6 razy przez 1,5 oku ;) - jakoś nie widzi mi się robienie kotłowni z dużego pokoju.

 

bez przesady :) trochę się kurzy przy czyszczeniu ale kominek daję fajny komfort temperaturowy szybko i miejscowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ew. z rozprowadzaniem ciepłego powietrza,

 

przygotuj się na częste malowanie ścian :)

 

bo wtedy instalacja robi się już bardziej skomplikowana, poza tym wymaga "dokładania do pieca".

 

to prawda i dlatego trzeba o tym pomyśleć na samym początku. Wtedy koszty są akceptowalne.

Trzeba się go trochę "nauczyć" ale efekty są naprawdę fajne. Po za tym płaszcz wodny zasila zarówno grzejniki jak i podłogówkę.

Większy problem to odpowiednio suche drewno, jego cena i miejsce do składowania. Niemniej jeśli nie masz gazu z rurki to jest to najtańsze rozwiązanie.

 

jesteś kolejną osobą, która tak mówi.

 

bo to czysta prawda jest. :) Takie wynalazki stosuje się tam gdzie nie ma innego wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi sąsiedzi mają ogrzewanie gazowe i solary . Do tego zamontowali sobie rekuperator w trakcie budowy . W domu o powierzchni 320 m jeszcze nie właczyli ogrzewania w tym sezonie . Pilnowałem każdy etap budowy domu . Samo używanie kuchni i piekarnika wystarczają do utrzymania ciepła . Wentylacja jest mechaniczna z rekuperacją . Zużycie prądu za cały dom wyniosło za dwa miesiące 950zł i na 4 osoby .

Dla jasności powiem że ściany są z maxa plus 10cm styropianu . Jak ktos chce sie bawic w dalsze oszczędności , to już zostaje wiercenie do jądra ziemi . Cała instalacja grzewcza kosztowała 82tys zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...