Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

A wogole to zapomnialem o tym, ze my koze tez bedziemy miec (zwierze) to by nam zaraz zzarla wszystkie sciany jakby zajarzyla, ze plyty kg sa jakie sa :) Tynku moze nie ruszy.

 

 

Player => można zapytać dlaczego wentylacja mechaniczna ? Będzie rekuperator ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bedzie rekuperator plus moja zona ma czasem duze problemy alergiczne. Jest duza szansa, ze dzieci tez to moga miec, wiec mam nadzieje ze filtry itp zalatwia sprawe. Ponadto licze na spora oszczednosc w kosztach ogrzewania a tez wiekszy komfort latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bedzie rekuperator plus moja zona ma czasem duze problemy alergiczne. Jest duza szansa, ze dzieci tez to moga miec, wiec mam nadzieje ze filtry itp zalatwia sprawe. Ponadto licze na spora oszczednosc w kosztach ogrzewania a tez wiekszy komfort latem.

 

Ile taka instalacja kosztuje obecnie ? Jak byłem na etapie projektu też o tym myślałem ale biorąc pod uwagę koszty instalacji, eksplatacji i efektywne wykorzystanie odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie zamierzam cię odwodzić od rekuperacji ale przemyśl to dobrze i rozważ wszystkie za i przeciw od kosztow po komfort. Ja sie na początku napalilem jak szczerbaty na suchary ale im dłużej zgłębialem temat nie tylko w necie ale i u znajomych i w rozmowach z branzystami tym bardziej odpuszczalem. Pomijam osobiste odczucia dot. komfortu, możliwości otwierania okien etc bo to każdy pojmuje subiektywnie ale przede wszystkim ze względu na kasę.

Bajką jest że koszt rekuperacji = koszt kominów i nawiewników w oknach. Moje kominy kosztowały mnie 6000 za 4 sztuki (wentylacyjne). Nawiewników nie robilem - wybralem mikrowentylację bo powiedziano mi, że nawiwwniki zawsze coś puszczają czy chcesz czy nie a więc jest to po części niekontrolowane. Okno zawsze można rozszczelnić. Doliczmy jeszcze coś na obróbki kominów - ciężko mi powiedziec ile bo z racji architektury mam kominy okładane grafitową blachą a nie żadna płytką. No ale niech będzie jeszcze z 2000 to mam 8000. To 1/3-1/4 rekuperacji i wm dla mnie.

DO tego dochodzi zamarzanie rekuperatora zimą i drastyczny spadek sprawności. A więc w dolocie trzeba dac grzałke elektryczną, która powietrze ogrzeje a prądu ssie sporo. Można tego uniknąć robiąc GWC (poczytaj) ale to tez spory koszt więc nie wiem co sie bardziej dziś opłaca. A Gruntowy wymiennik zalezy od twoich warunków gruntowych - jak masz piaski i sucho na ~2m to robisz powietrzny a jak masz wode wysoko to wyższa szkoła jazdy z instalacjami glikolowymi a'la pompa ciepła etc. Koszta koszta koszta. Wg mnie oszczędności na ogrzewaniu sa iluzoryczne bo koszt instalacji i późniejszego jej funkcjonowania (energia) sa nie małe.

Oczywiście jest to moje zdanie, ktore sobie wyrobiłem jakiś czas temu jak zaczynałem sie budować i teraz być może jest nieco inaczej - wiadomo, że jak sie technologia rozprzestrzenia to może i ceny spadły - na pewno Suberet dorzuci coś bardziej fachowo i aktualnie ale IMO temat do poważnego przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bedzie rekuperator plus moja zona ma czasem duze problemy alergiczne. Jest duza szansa, ze dzieci tez to moga miec, wiec mam nadzieje ze filtry itp zalatwia sprawe. Ponadto licze na spora oszczednosc w kosztach ogrzewania a tez wiekszy komfort latem.

A dlaczego nie chcesz ogrzewać domu gazem?

Bezobsługowy i czysty temat.

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania na temat ogrzewania- głównie podłogowego to zapraszam na forum mojej firmy http://forum.finish-a.com.pl/forum/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC zamierzam dac / zrobic sam. Podloze gliniaste, wiec dobrze sie nadaje. To wyeliminuje potrzebe grzalki na dolocie reku. Projekt instalacji bede mia zrobiony. Niewykluczone, ze instalacje wykonam samemu. Budowlancem nie jestem ale taka instalacje ogarne bez problemu, jesli projekt bedzie dobry. Ewentualnie kogos podnajme ale nie sadze. Koszt koncowy szczerze mowiac nie wiem jaki jest, ja to licze jako koszt reku, rur, izolacji, jakis tam wwiewow i wywiewow itp. Na oko szacuje 10-15 tys. Kominy nie beda budowane wiec to rekompensuje koszt czesciowo, ponadto licze ze GWC plus instalacja z reku mi zmniejszy koszty ogrzewania na tyle, ze sie kiedys zwroci. Wiem, ze ambitny plan, ale czynniki zdrowotne tez sa wazne. Alergie itp. Plus bedziemy mieszkac posrod pol i czasem nieladnie pachnie. Inst z reku to eliminuje.

 

 

Bardzo chcialbym ogrzewac gazem ale nie ma doprowadzenia gazu i chyba nigdy nie bedzie. Wynajmowac zbiornika nie chce bo nienawidze miec zobowiazan a montaz na wlasnosc jednak nieco kosztuje. Wciaz pieca i rodzaju ogrzewania nie wybralem.

Edytowane przez PLayer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek piec wybierzesz, rozważ ogrzewanie podłogowe w całym domu. Zdecydowanie mniejsza cyrkulacja kurzu niż przy grzejnikach, co dla alergików powinno być istotne. Komfort super. Nie znam nikogo niezadowolonego z tego, że ma 100% podłogówki, natomiast znam/czytałem opinie wielu niezadowolonych z tego, że nie zrobili podłogówki w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowka jest na pewno. 100% powierzchni domu. Daze do tego by tylko podlogowka wystarczala do ogrzewania calego domu nawet w zimie. Stad rekuperator plus GWC i 20 cm welny na scianach plus prawie 30 cm styropianu na podlodze. Zwarta bryla plus wyeliminowanie jak najwieksze mostkow cieplnych powinno pomoc. Podam pelna specyfikacje pozniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno Suberet dorzuci coś bardziej fachowo i aktualnie ale IMO temat do poważnego przemyślenia.

No właśnie nie dorzuci. :P Nie można znać się na wszystkim. -_-

Rekuperacji nie tykam, bo nie chcę łapać wszystkich srok za ogon. I tak mam za dużo roboty. Niech też inni coś zarobią.

 

Podlogowka jest na pewno. 100% powierzchni domu. Daze do tego by tylko podlogowka wystarczala do ogrzewania calego domu nawet w zimie. Stad rekuperator plus GWC i 20 cm welny na scianach plus prawie 30 cm styropianu na podlodze. Zwarta bryla plus wyeliminowanie jak najwieksze mostkow cieplnych powinno pomoc. Podam pelna specyfikacje pozniej.

Sama podłogówka w zupełności da radę, nawet w najtęższe mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bedzie rekuperator plus moja zona ma czasem duze problemy alergiczne

A jesteś pewien, że dasz radę oczyszczać całą instalację ? Zapewne będą filtry , itp, ale czy one nic nie przepuszczą ?

Czy instalacja po kilku latach nie będzie zakurzona w środku ?

Edytowane przez rombu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowka jest na pewno. 100% powierzchni domu. Daze do tego by tylko podlogowka wystarczala do ogrzewania calego domu nawet w zimie. Stad rekuperator plus GWC i 20 cm welny na scianach plus prawie 30 cm styropianu na podlodze. Zwarta bryla plus wyeliminowanie jak najwieksze mostkow cieplnych powinno pomoc. Podam pelna specyfikacje pozniej.

Rozważ grzejniki w sypialni i w pokoju dziecka/dzieci ;)

A jeśli będziesz na etapie kupowania rozdzielaczy/złączek i rur do podłogówki to zapraszam na PW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka ma jeden zasadniczy minus, który diametralnie wpływa na koszty eksploatacji - bezwładność. Przy kaflach jest duża i jak założysz ją pod drewnem bedzie mega duża.

Innymi słowy jak chcesz mieć w domu np. 22. to "chajcujesz" węglemd/gazem czy czymś tam jeszcze non stop na 22st. dzień i noc. Jak przyjdą chłoniejsze dni np. we wrześniu i chciałbyś lekko dogrząć to zapomnij. Minie 20 godzin dni zanim podłogówka się "rozgrzeje".

W sumie w omawianym przypadku ma dwa minusy. Podłogówka jest ekonomiczna przy instalacji niskotemperaturowej np. piec gazowy. Przy piecach na paliwo stałe dużo energii może iść w gwizdek.

Takie przynajmniej są moje doświadczenia z 5 lat mieszkania w domu.

 

Podlogowka jest na pewno. 100% powierzchni domu. Daze do tego by tylko podlogowka wystarczala do ogrzewania calego domu nawet w zimie. Stad rekuperator plus GWC i 20 cm welny na scianach plus prawie 30 cm styropianu na podlodze. Zwarta bryla plus wyeliminowanie jak najwieksze mostkow cieplnych powinno pomoc. Podam pelna specyfikacje pozniej.

 

30cm twardego styropianu na podłodze ? Nie będzie to za bardzo "siadać". Twój kierownik czy projektant zatwierdził taki manewr ?

Weź pod uwagę że grupość izolacji na ścianch ma sens do pewnej grubości. Powyzej poprawiasz sobie tylko samopoczucie i wydajesz kasę.

 

GWC fajna sprawa przez pierwsze 5 -7 dni upałów i silnych mrozów. Potem zaczynają się schody. Wejdź sobie na forum muratora. Tak jest mnóstwo opinii użytkowników GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam12, czy masz podłogówkę w całym domu i jesteś nie do końca zadowolony? Dobrze rozumiem? Pytam, bo wg mnie ta bezwładność podłogówki nie jest jej wadą. Zakładając, że zaczynamy analizę od sytuacji optymalnej, czyli na zewnątrz temperatura stabilna (nieważne czy -5, -10 czy - 20) i dom nagrzany. Podłogówka utrzymuje ciepło i dostarcza tylko tyle energii ile wynoszą dobowe straty, żeby utrzymać zadaną temperaturę. Grzejnik podłogowy to ładnych kilka ton, które są przyczyną bezwładności. I teraz tak: gdy temperatura na zewnątrz mocno spada, ten grzejnik podłogowy nie wychłodzi się tak łatwo i szybko, natomiast sterownik pogodowy zadba o to, żeby piec zaczął dostarczać energii. W takiej sytuacji (spadek temp. zew.) nigdy nie odczułem dyskomfortu. Natomiast gdy temperatura zew. rośnie - wiadomo, piec nie grzeje. Nie trzeba się jednak obawiać przegrzania (bo tak mogłoby wynikać z tego, że podłogówka jest bezwładna). Różnica temperatury tego ciężkiego bezwładnego grzejnika i powietrza jest na tyle niewielka, że cecha bezwładności nie będzie tu miała żadnego negatywnego skutku. Paradoksalnie - gdy na zewnątrz robi się cieplej, w domu jest mniej komfortowo (tzn. chłodniej) niż gdy, temperatura spada (wtedy w domu przyjemne ciepełko, mimo, że w obu przypadkach termometr w pokoju pokazuje tę samą wartość). Takie są moje doświadczenia z 3 lat. Podłogówka głównie pod panelami (tu i ówdzie również gres i marmur). Fakt, że przy piecach na paliwo stałe warto by zastanowić się nad buforem, z którego podłogówka byłaby zasilana. Przy gazowym bez problemu można zasilać bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam12 podłogówka ma bezwładność ale stosując odpowiednie sterowanie można spokojnie regulować temperaturę w domu.

Myślę, że piec będzie kupowany ze sterowaniem więc jesteś w stanie ustić sobie temperaturę. Do tego jakaś grupa kotłowa z zaworek 4-drogowym i wszystko jest do ogarnięcia.

Podłogówka pracuję też na niskich parametrach - bo mitem jest to, że podłoga ma być gorąca.

Optymalna temp to 30-40 stopni na zasilaniu rozdzielacza więc podłoga ma w granicy 20-25 stopni.

Ale temat podłogówki nie jest wcale taki prosty i trzeba zrobic dobry projekt z odpowiednimi obliczeniami, a nie kłaść rury "na oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłogówkę w sumie około 60 -70m kw. i nie jest kwestią moje zadowolenie czy nie. Mam układ mieszany i nauczyłem się z nim żyć.

To co piszesz jest jak najbardziej OK ale rozmawiamy o dwóch różnych rzeczach. Oczywiście, że sterownik pieca zareaguje na spadek lub wzrost temperatury na zewnątrz ale czas od reakcji pieca czyli podania do układu wody o wyższej temepraturze żeby dogrzać te kilka ton cementu a faktyczym podniesieniem temperatury w pomieszczeniu o 1 kub 2 st. mija trochę czasu. Ile dokładnie to nie wiem, nie sprawdzałem ale na pewno jest to min. kilka godzin.

Może inaczej powiem to co napisałem powyżej. Jeżeli chcesz mieć w godzinach 19.00 - 22.00 komfortowe 22st. w dużym pomieszczeniu typy salon o 30 -34m.kw. to musisz cały czas 24h utrzymywać taką temperaturę a to kosztuje i to sporo.

Ja utrzymuję w pomieszczeniach z podłogówką ok. 55-60mk. kw. ok. 19-20st. w trakcie dnia kiedy praktycznie nikogo nie ma a wieczorem "podkręcam" grzejniki i mam około 19.00 blisko 21-22st.

Przy samej podłogówce nie ma szans na taką regulację temperatury. Jesteś w domu czy nie, noc czy dzień utrzymujesz 22st.

A to bardzo dobrze widać i czuć w rachunkach za gaz.

 

Adam12 podłogówka ma bezwładność ale stosując odpowiednie sterowanie można spokojnie regulować temperaturę w domu.

Myślę, że piec będzie kupowany ze sterowaniem więc jesteś w stanie ustić sobie temperaturę. Do tego jakaś grupa kotłowa z zaworek 4-drogowym i wszystko jest do ogarnięcia.

Podłogówka pracuję też na niskich parametrach - bo mitem jest to, że podłoga ma być gorąca.

Optymalna temp to 30-40 stopni na zasilaniu rozdzielacza więc podłoga ma w granicy 20-25 stopni.

Ale temat podłogówki nie jest wcale taki prosty i trzeba zrobic dobry projekt z odpowiednimi obliczeniami, a nie kłaść rury "na oko".

 

Nie jestem fachowcem ale starałem się opanować temat od strony praktycznej i opisuję moje doświadczenia.

Jak chcesz zmienić temperaturtę w salonie/kuchni /jadalni o powierzchni ok 50-60m.kw. z podłogówką o 2 st. w przedziale 2-3 godzin ? Żadna podłogówka tego nie zrobi.

Jak na razie mój schemat się sprawdza. w styczniu zużyłem ok. 100m.sz gazu rachunek 236 pln ( dom ma w sumie niecałe 200m) a kominkiem z płaszczem paliłem bardziej pod klimat niż w celu ogrzania domu. .

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisze o dobrym sterowaniu. Ja mam system OJ i ustawiasz sobie cały cykla tygodniowy. Do tego dochodzą czujki temperatury , które sa wpuszczone do wylewki i podpięte pod regulatory pokojowe. Przez kilka dni system "uczy się " nastawów i potem działa tak, żeby dane temperatury były w zadanym czasie.

Wiadomo , że jeśli chcesz o np 19 mieć temperature 21 stopni to wyłączając ogrzewanie o 18.30 czy 18.50 bezwładność będzie duża. Ale przy tym systemie odcina pętle już np o 16 i o 19 godzinie faktycznie będzie zadana temperatura.

Dlatego pisałem, że nie wystarczy położyć rury w wylewce i wszystko będzie działać jak należy.

Podłogówka jest też dużo zdrowsza bo ciepło powinno iść od dołu- czyli w stopy ma być najcieplej i im wyżej tym chłodniej. Przy grzejnikach mamy odwrotnie.

Dlatego zdecydowanie podłogówka - ale dobrze obliczona i dobrze sterowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność pdlogówki to rzeczywiście duża bolączka. Niestety nigdy nawet nie byłem w domu gdzie jest podłogówka 100% i wiem, że będzie sporo walki i czasu, żeby nauczyć się tego używać. Jak wspominałem wcześniej, pieca wciąż nie wybrałem, zdaję sobie sprawę, że gazowy byłby najlepszy ale koszt instalacji samego zbiornika (na własność) mnie mocna zniechęca. Pewnie się skończy na ekogroszku niestety i będę się musiał pogodzić z regularnym czyszczeniem itp.

Co do podłogówki u mnie będzie tym gorzej, że będzie w sporej części drewno położone (nie panele a konkretna deska - tylko postaramy się znaleźć coś dedykowane do podłogówki) i wiem, że to jeszcze bardziej zwiększy bezwładność. Na chwilę obecną mój plan jest taki, że piec będzie pełną parą nagrzewał podłogę w nocy, więc zakładam, że od rana powinno być ciepło i się powinno utrzymać przez większość dnia. Sporo okien jest od południa, co dogrzeje w środku dnia a wieczorem nie wiem jeszcze co :)Temat na pewno trudny ale po setkach godzin spędzonych na necie, podłogówka wciąż wydaje się być sensowna.

Co do styropianu 30 cm - tyle napisałem architektowi, żeby dał, to się mnie zapytał czy ja chce pasywny czy energooszczędny dom. Napisałem, że energooszczędny. Potem się mnie zapytał co jako awaryjne źródło ciepła, jakby podłogówka nie wystarczyła - odpowiedziałem, że po to właśnie idzie tyle ocieplenia, żeby wystarczyła. W sumie nie wiem co on tam zrobi bo jeszcze nad tym siedzi ale dam znać jak będę miał wyniki.

20 cm wełny to moim zdaniem max na zewnątrz - więcej już nic nie daje - jak Adam12 napisał.

 

Jak EVAN pisze - sterowanie mam nadzieję załatwi sprawę.

Edytowane przez PLayer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Evan sorry ale trochę nie łapię. Jak chcę podnieść temp z 19 nad 21 st. to WYŁĄCZAM pętlę o 16.00 i o 19.00 mam do 2 st. więcej? Chyba raczej włączam. Ale jeśli nawet to przy powierzchiach 40 -60m kw. nie ma takiej opcji. W 3 godziny to temperatura samego betonie nie podniesie o 1-2 stopnie nie mówiąc już o pomieszczeniu.

 

A co ze stratami cieplnymi przy tak częstym włączaniu i wyłączaniu jednej lub kilku pętli ? Przecież duża część energii jest pochłaniana przez beton w momencie rozgrzewania systemu.

 

PS. zapytam tak z ciekawości. Jakie czujniki wpuszcza się w wylewkę i jak są one sprzężone z ręcznymi regulatorami ? Jak taki czujnik padnie to kujemy podłogę ?

 

Player => po to jest forum żeby nie uczyć się na własnych błędach :) Patent z rozgrzewaniem podłogówki w nocy i podtrzymanie temperatury w dzień może się sprawdzić. Oby tylko nie było tak, że wieczorem kiedy wracasz do domu i chcesz mieć +22 w domu będzie +19 a każdego rank +23 / +24.

 

Przy każdym systemie ogrzewania temperatura zewnętrzna to jeden element ale gorszy jest zimny wiatr. Potrafi naprawdę zrobić małe kuku. na zewnątrz +6 - +7 sterownik działa jak przy zadanej temperaturze a w chacie temperatura spada o kilka stopni. Wtedy ratuje tylko kominek lub kaloryfery lub podłogówka na maksa i gruby koc + wiśniówka :D

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność pdlogówki to rzeczywiście duża bolączka. Niestety nigdy nawet nie byłem w domu gdzie jest podłogówka 100% i wiem, że będzie sporo walki i czasu, żeby nauczyć się tego używać. Jak wspominałem wcześniej, pieca wciąż nie wybrałem, zdaję sobie sprawę, że gazowy byłby najlepszy ale koszt instalacji samego zbiornika (na własność) mnie mocna zniechęca. Pewnie się skończy na ekogroszku niestety i będę się musiał pogodzić z regularnym czyszczeniem itp.

Co do podłogówki u mnie będzie tym gorzej, że będzie w sporej części drewno położone (nie panele a konkretna deska - tylko postaramy się znaleźć coś dedykowane do podłogówki) i wiem, że to jeszcze bardziej zwiększy bezwładność. Na chwilę obecną mój plan jest taki, że piec będzie pełną parą nagrzewał podłogę w nocy, więc zakładam, że od rana powinno być ciepło i się powinno utrzymać przez większość dnia. Sporo okien jest od południa, co dogrzeje w środku dnia a wieczorem nie wiem jeszcze co :)Temat na pewno trudny ale po setkach godzin spędzonych na necie, podłogówka wciąż wydaje się być sensowna.

Co do styropianu 30 cm - tyle napisałem architektowi, żeby dał, to się mnie zapytał czy ja chce pasywny czy energooszczędny dom. Napisałem, że energooszczędny. Potem się mnie zapytał co jako awaryjne źródło ciepła, jakby podłogówka nie wystarczyła - odpowiedziałem, że po to właśnie idzie tyle ocieplenia, żeby wystarczyła. W sumie nie wiem co on tam zrobi bo jeszcze nad tym siedzi ale dam znać jak będę miał wyniki.

20 cm wełny to moim zdaniem max na zewnątrz - więcej już nic nie daje - jak Adam12 napisał.

 

Jak EVAN pisze - sterowanie mam nadzieję załatwi sprawę.

 

Polecam pompę ciepła

Mam taką od 2 lat i zdaje egzamin nawet przy -30 na zewnątrz.

Edytowane przez ScorpioGemini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ja pisałem o godzinie 19 a nie o 19 stopniach ;)

Co do bezwładności i podłogi drewnianej. Ja mam na parterze ok 120m2 podłogówki w drewnie ( nie panele ) i nie mam żadnych problemów typu za zimno-za ciepło.

Mówicie tutaj o problemach rozgrzania takiej masy betonu. Jeśli mieszkasz w domu to nigdy nie wychładzasz go całkiem by potem zagrzać. Dlatego przy normalnym codziennym użytkowaniu nie trzeba rozgrzewać całej masy betonu , a żeby podgrzać beton o 2-3 stopnie naprawdę nie trzeba kilku godzin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce nie ma sensu podnoszenie/obniżanie temperatury w ciągu doby. A na pewno nie o 3-4 stopnie. Ktoś kiedyś zmierzył u siebie, że ekonomiczniej wychodzi mu utrzymywanie stałej temperatury niż jej regulowanie w ciągu doby. Ja u siebie nie sprawdzałem. Mam ustawione zadane 20,5 (zimną zimą) i ok 21-21,5 w okresie przejściowym. Nie zmieniam, nie kręcę, zapominam, że mam piec. Tak jak pisze EVAN, przy codziennym normalnym użytkowaniu nie musisz rozgrzewać całej masy, tylko utrzymywać jej temperaturę. Poza tym jest jeszcze jedna ciekawa kwestia. Można mieć w domu 21 stopni i raz jest "zimno", raz ciepło (komfortowo). Pomijam fakt, że odczucie zależy od wilgotności. Gdy podłogówka "grzeje" to nawet przy 20 st. czuć komfort. Gdy podłogówka nie grzeje to i przy 21,5 można czuć lekkie uczucie braku ciepła. Zmierzam do tego, że gdy chcesz żeby było Ci cieplej nie musisz czekać aż temperatura w pomieszczeniu faktycznie wzrośnie. Wystarczy, że obieg zacznie pracować. Najlepsze ogrzewanie podłogowe jest wtedy gdy go nie czuć, podłoga nie jest ciepła. PS. Gdybym nie miał gazu również mocno zastanowiłbym się nad pompą ciepła. Obsługiwanie kotła na paliwo stałe mi wyjątkowo zbrzydło w domu rodziców. Przy gazie lub PC o istnieniu przypominają praktycznie tylko rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zeszły sezon grzewczy koszty ogrzewania wyniosły ok 230 zł/m-c łącznie z ciepłą wodą.

Dom to 116 m2 powierzchni, parterowy, tylko podłogówka, wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Pompa ciepła o mocy 6.5kW glikolowa z dolnym źródłem w postaci kolektora poziomego spiralnego o łącznej dł. ok 600m.

Bufor cieplny w postaci wylewki z jastrychu grubości 20 cm na warstwie styropianu gr.18cm.

Pompa pracuje głównie w tańszej taryfie nocnej.

Sterowanie pogodowe z krzywą grzania oraz program czasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć tylko podłogówkę lub mała ilość grzejników to pompa ciepła jak najbardziej.

Napewno o wiele lepsze rozwązanie niz chodzenie i dorzucanie do pieca....pomijam fakt ogólnego syfu w kotłowni :)

A przy pompie ciepła zapomnisz, że masz ogrzewanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć tylko podłogówkę lub mała ilość grzejników to pompa ciepła jak najbardziej.

Napewno o wiele lepsze rozwązanie niz chodzenie i dorzucanie do pieca....pomijam fakt ogólnego syfu w kotłowni :)

A przy pompie ciepła zapomnisz, że masz ogrzewanie ;)

 

 

Święta prawda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...