Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Sykatore napisał(a):

Mam co prawdą starą pełną ramkę Nikona. I żadnego zooma, mam takie moje prywatna spostrzeżenia że na zoomach nikon dawał mi lekki zafarb w zimne barwy. 

Canon tez na pełnej ramce też stary. też ma tylko stałki, ma niesamowita matrycę mało pikseli  zapisująca w pastelowych kolorytach, no możę w lekkiej cieplej tonacji co mi niesamowicie pasuje ponieważ canon jest tylko do portretów i daje bardzo miękki obrazek. już kolejne Edycie były bardziej cyfrowe II, III itd

 

Ale nich każdy sam szuka swojej drogi.

Wlasnie mnie canon również pasuje bo mimo wszystko takie cieplejsze zdjęcia robi, Sony zimne nawet na tej samej temp. Najbardziej zastanawiam się czy przejście na bezlusterkowca to byłaby dobra decyzja, zawsze mi się marzył 5DmkIV kłapanie lustrem zawsze dla mnie ma swój klimat, a tutaj kurcze sam nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, aplam13 napisał(a):

kłapanie lustrem zawsze dla mnie ma swój klimat, a tutaj kurcze sam nie wiem...

Takie tematy związane z lustrem, a nieznane w bezlusterkowcach: Front Focus, Back Focus, nic nie widać w wizjerze jak jest ciemno. 

Niby lustrzanka potrafi też ostrzyć „na ekranie” co eliminuje część powyższych wad.... ale robi to niesamowicie powoli.

Oczywiście jest i druga strona medalu: bezlusterkowiec nieco brutalniej obchodzi się z akumulatorem. 

Nie tylko lustro klapie, mechaniczna migawka też ma swój dźwięk (i jest w bezlusterkowcach). No chyba, że używa się tylko elektronicznej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aplam13 napisał(a):

Wlasnie mnie canon również pasuje bo mimo wszystko takie cieplejsze zdjęcia robi, Sony zimne nawet na tej samej temp. Najbardziej zastanawiam się czy przejście na bezlusterkowca to byłaby dobra decyzja, zawsze mi się marzył 5DmkIV kłapanie lustrem zawsze dla mnie ma swój klimat, a tutaj kurcze sam nie wiem...

canon 5D (I) jest kosmiczna matryca 11Mpic. ale i optyka do pełnej ramki droga, na portretowym szkle (co ja go używam) 100/2canon mam scaylight 1B jest to filtr ocieplający lubię tą tonację.

Kiedyś znałem gościa, co skupował na zapas 5D miał 16 sztuk, zajechał tylko dwie chyba.

Ma on swoje wady, AF wolny i szereg innych, zapewne współczesny Crop bije parametrami

 

Co do bez luster nie mam doświadczenia,

Ogólnie system na pełnej ramce mam drogą optykę.

 

Fajna jest seria Art. dość jasne szkła są w ofercie. 

 

Niech ktoś mądrzejszy się wypowie.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, aflinta napisał(a):

Takie tematy związane z lustrem, a nieznane w bezlusterkowcach: Front Focus, Back Focus, nic nie widać w wizjerze jak jest ciemno. 

Niby lustrzanka potrafi też ostrzyć „na ekranie” co eliminuje część powyższych wad.... ale robi to niesamowicie powoli.

Oczywiście jest i druga strona medalu: bezlusterkowiec nieco brutalniej obchodzi się z akumulatorem. 

Nie tylko lustro klapie, mechaniczna migawka też ma swój dźwięk (i jest w bezlusterkowcach). No chyba, że używa się tylko elektronicznej. 

 

O właśnie zapomniałem o ff i bf, też prawda. Kurcze coraz bardziej skłaniam się na R6, zastanawiam się jedynie czy warto iść w r6mk2, miałeś może z nimi do czynienia? Canon chyba już przestał rozwijać dslr, rozwojowy system wydaje się być RF....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, aplam13 napisał(a):

O właśnie zapomniałem o ff i bf, też prawda. Kurcze coraz bardziej skłaniam się na R6, zastanawiam się jedynie czy warto iść w r6mk2, miałeś może z nimi do czynienia? Canon chyba już przestał rozwijać dslr, rozwojowy system wydaje się być RF....

Nie mam doświadczenia z Canonem, mam Pentaxa i myślę o zmianie na Sony Alfa... ale to duży budżet by ogarnąć to co mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, aflinta napisał(a):

myślę o zmianie na Sony Alfa... ale to duży budżet by ogarnąć to co mam. 

A ja myślę żeby sprzedać swoją Alfę 6500 + 3 obiektywy z małym przebiegiem w dobre ręce za dobrą cenę, bo ... nie mam kiedy robić nim zdjęć. :facepalm:

  • Trzymaj się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Blixten napisał(a):

A ja myślę żeby sprzedać swoją Alfę 6500 + 3 obiektywy z małym przebiegiem w dobre ręce za dobrą cenę, bo ... nie mam kiedy robić nim zdjęć. :facepalm:

Jaka to jest dobra cena i jakie obiektywy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, aflinta napisał(a):

(niestety) celuję w pełną klatkę z jasnymi szkłami. 

mam na sprzedaż Obiektyw Sigma 85 mm F1.4 DG DN Art Sony E + Filtr Marumi  w dobrej cenie bo mi już nie potrzebny po zakupie 90 2,8 macro sony

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

34 minuty temu, Henryk82 napisał(a):

mam na sprzedaż Obiektyw Sigma 85 mm F1.4 DG DN Art Sony E + Filtr Marumi  w dobrej cenie bo mi już nie potrzebny po zakupie 90 2,8 macro sony

Jeszcze nawet body nie mam, przerasta mnie na chwilę obecną zmiana całego systemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie nie wykluczam zmiany całego systemu dlatego myślę nad alfą bo bardzo mi się podoba obrazek z niego no i właśnie obiektywy nie są złe zwłaszcza cena natomiast Canon bardzo podoba mi się obsługa intuicyjna oraz szybkie działanie aparatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, aflinta napisał(a):

(niestety) celuję w pełną klatkę z jasnymi szkłami. 

Ja po wielu zmianach zamknąłem się na secie samyanga 18f2.8 35f1.8 i 75f1.8, całość mnie wyszła poniżej czwórki i byłem bardzo zadowolony (ale dla wybrednych najwyższa półka to nie jest) + kasa na puszkę w zależności od możliwości II ~ 2-4k III ~ 5-7k i IV ze sklepu.

Edytowane przez Ericsson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, aflinta napisał(a):

 

Jeszcze nawet body nie mam, przerasta mnie na chwilę obecną zmiana całego systemu. 

Ale przesiadka z DX na FX nawet w obrębie jednej marki to i tak jak zmiana systemu bo praktycznie wszystko jest inne. Co prawda ja siedzę w Nikonie, ale przy przesiadce że starego systemu został mi tylko Nikkor 50mm F2.8, resztę trzeba było dokupić pod FX :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ericsson napisał(a):

Ja po wielu zmianach zamknąłem się na secie samyanga 18f2.8 45f1.8 i 78f1.8, całość mnie wyszła poniżej czwórki i byłem bardzo zadowolony (ale dla wybrednych najwyższa półka to nie jest) + kasa na puszkę w zależności od możliwości II ~ 2-4k III ~ 5-7k i IV ze sklepu.

Ja jeśli o Sony chodzi myślę nad a7iii lub iv

8 minut temu, skwaro napisał(a):

Ale przesiadka z DX na FX nawet w obrębie jednej marki to i tak jak zmiana systemu bo praktycznie wszystko jest inne. Co prawda ja siedzę w Nikonie, ale przy przesiadce że starego systemu został mi tylko Nikkor 50mm F2.8, resztę trzeba było dokupić pod FX :)

Canon i tak zmienił bagnet na RF także i tak musiałbym zmienić trochę szkieł albo dokupić adapter ef-rf - średnie rozwiązanie, bo rewelacyjnych szkieł nie mam:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blixten napisał(a):

A o jakim konkretnie modelu Alfy myślisz ? 

A7 III bo IV ma zaporową cenę... ale nie zdecydowałem ostatecznie. A7 II ma super cenę... ale trochę słaby akumulator i taką sobie ergonomię.

56 minut temu, Ericsson napisał(a):

Ja po wielu zmianach zamknąłem się na secie samyanga 18f2.8 35f1.8 i 75f1.8, całość mnie wyszła poniżej czwórki i byłem bardzo zadowolony (ale dla wybrednych najwyższa półka to nie jest) + kasa na puszkę w zależności od możliwości II ~ 2-4k III ~ 5-7k i IV ze sklepu.

Nie wiem czy bez AF bym sobie poradził - bo Samyang ciągle chyba na ręcznym ostrzeniu idzie? Dla siebie potrzebuję jakieś tele w okolicach 70-200/2,8, jakieś makro w okolicach 100mm i jakieś szkło uniwersalne do fotografii ulicznej. Żona pewnie jeszcze jakieś portretowe będzie chciała. Wybór jest, Sigma robi fajne DG DN, nawet Tamron też ma coś. Szkła Sony to nie mój budżet. Mentalnie jestem przestawiony, po prostu jest to spory zakup jak na fanaberię hobbysty, a za Pentaksa ze szkłami wiele nie uzyskam. 

Godzinę temu, skwaro napisał(a):

Ale przesiadka z DX na FX nawet w obrębie jednej marki to i tak jak zmiana systemu bo praktycznie wszystko jest inne. Co prawda ja siedzę w Nikonie, ale przy przesiadce że starego systemu został mi tylko Nikkor 50mm F2.8, resztę trzeba było dokupić pod FX :)

Pentaksa lubię za to, że ma stabilizację w body (podobnie sony), i jest mało wybredny odnośnie obiektywów - da się podpiąć bardzo dużo. Ma zarówno śrubokręt jak i sterowanie obiektywami z własnym silnikiem. Zmiana na pełną klatkę... stare szkła APS-C też podejdą tyle, że będą winietować. Ale ja mam akurat 50/1,4 i 70-200/2,8 z pełnej klatki. Makro 100/3,5 też chyba jest FF. No ale Pentaks bezlusterkowców nie będzie robił, a ja nie jestem fanem lustra przy jego obecnych wadach względem nowszych konstrukcji. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, aflinta napisał(a):

A7 III bo IV ma zaporową cenę... ale nie zdecydowałem ostatecznie. A7 II ma super cenę... ale trochę słaby akumulator i taką sobie ergonomię.

Nie wiem czy bez AF bym sobie poradził - bo Samyang ciągle chyba na ręcznym ostrzeniu idzie? Dla siebie potrzebuję jakieś tele w okolicach 70-200/2,8, jakieś makro w okolicach 100mm i jakieś szkło uniwersalne do fotografii ulicznej. Żona pewnie jeszcze jakieś portretowe będzie chciała. Wybór jest, Sigma robi fajne DG DN, nawet Tamron też ma coś. Szkła Sony to nie mój budżet. Mentalnie jestem przestawiony, po prostu jest to spory zakup jak na fanaberię hobbysty, a za Pentaksa ze szkłami wiele nie uzyskam. 

Pentaksa lubię za to, że ma stabilizację w body (podobnie sony), i jest mało wybredny odnośnie obiektywów - da się podpiąć bardzo dużo. Ma zarówno śrubokręt jak i sterowanie obiektywami z własnym silnikiem. Zmiana na pełną klatkę... stare szkła APS-C też podejdą tyle, że będą winietować. Ale ja mam akurat 50/1,4 i 70-200/2,8 z pełnej klatki. Makro 100/3,5 też chyba jest FF. No ale Pentaks bezlusterkowców nie będzie robił, a ja nie jestem fanem lustra przy jego obecnych wadach względem nowszych konstrukcji. 

Tak to jest jak się nie śledzi innych systemów, na sony 5 lat temu wypuścili pierwszą serię z AF, ona działała tak średnio. Te co wymieniłem, to druga seria samyanga na sony wydana ok. półtorej roku temu, w którym poprawili wszystkie bolączki i jednocześnie była na świetle 1.8 ze względu na niską cenę i serio bardzo kompaktowe wymiary. 

 

5 minut temu, aflinta napisał(a):

A7 II ma super cenę... ale trochę słaby akumulator i taką sobie ergonomię.

Pełna klatka na bezlusterkowcu po taniości tylko w Sony :) a sposób na słaby akumulator miałem prosty. Wincyj akumulatorów! :D Gość się zdziwił, bo mi w spadku potem zostały do A5100 jak mu aparat sprzedawałem i 6 akumulatorów w małym, miejskim kompakcie. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dla takich dumających jak ja (co ze starą szklarnią) powstał ciekawy adapter:

https://www.monsteradapter.com/products/la-ke1-pentax-k-mount-lenses-to-sony-e-mount-cameras-adapter

Ale tani nie jest - ciekawe jak się sprawuje ze szkłami spoza listy kompatybilności. 

 

i już sobie odpowiadam, że to zdecydowanie nie dla każdego:

https://www.dpreview.com/reviews/monsteradapter-la-ke1-review-get-eye-af-with-your-pentax-lenses-on-sony-e-mount

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zastanawiałem się czy brać na urlop aparat z obiektywami. Lenistwo zwyciężyło i chyba dobrze, bo w tym upale i tak pewnie zostałby w aucie. 

 

20230907_204930.thumb.jpg.77ea72feaedb299bfd1f79f9298acaf7.jpg

 

Samsung S21 ;)

Pewnie Sony zrobiłby lepsze, ale czasem lepiej skupić wzrok na obiekcie niż na obiektywie.  IMO oczywiście. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj moja przygoda z fotografią zatoczyła koło. Od mechanicznej lustrzanki FF (tylko światłomierz jest na baterię) Olympus OM-1n + Zuiko 35/2,0 do cyfrowego bezlusterkowca APS-C Fujifilm X-E3 + Fujinon 23/2,0 (po cropie 35). :)

 

DSCF3285.JPG

 

A pomiędzy nimi analogowe lustrzanki Canona (EOS 600, EOS 10) i Nikona (F90x, F3 HP, FE2, F100), cyfrowa lustrzanka Nikon D300 i cyfrowy kompakt Fujifilm X30. No i obiektywy, których nie zliczysz. ;)

Czyli jest to dla mnie kolejna zmiana systemu, o których tutaj pisaliście.

W tym roku, po raz pierwszy od lat, jadąc na wakacje, nie wziąłem ze sobą swojego nikonowskiego „żelastwa”. Pomyślałem więc, że skoro teraz nie wziąłem, to… czas na zmiany. I proszę...

 

Edytowane przez RedSasza
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...