Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze od wyjazdu do Omanu w grudniu nie miałem jej w rękach. Ale po tym wyjeździe mam kilka spostrzeżeń. 

- kitowy obiektyw za ciemny i brakuje trochę szerokiego kąta 

- miałem kilka obiektywów manualnych i zabawa jest super pod warunkiem, że jest czas. Na tej wyprawie jednak nie było go aż tak dużo, żeby za każdym razem z nich korzystać. Ale wspomaganie ustawiania ostrości działa świetnie. 

- starałem się robić zdjęcia na ustaleniach manualnych, tzn. preselekcja przesłony plus regulacja ISO. Niestety w sytuacjach" reporterskich" to się nie sprawdza (przynajmniej z obiektywem kitowym) i parę fajnych ujęć mi nie wyszło. 

- bateria w A7II to chyba jego największa wada, trzeba mieć zapasową i powerbank do ładowania w terenie.

- namówiony przez parę osób robiłem zdjęcia w RAW. I faktycznie obrabianie ich daje niesamowite efekty,  niestety wymaga mnóstwa czasu,  przynajmniej na początku. Dlatego zdjęcia z wyprawy cały czas czekają. :unsure:

 

Jeśli chodzi o ergonomię,  pracę AF, itd to nie mam uwag,  w zasadzie przesiadka z Olympusa była bezbolesna.

 

Jak będę miał chwilę to wrzucę kilka fotek,  choć jestem totalnym amatorem. ;)

 

Na pewno muszę pomyśleć o lepszym obiektywie, bo w tej chwili to on ogranicza system. 

No i muszę ogarnąć Capture Pro, bo to chyba jedyna sensowna opcja dla amatora, który nie chce płacić abonamentu co miesiąc na LR. Na razie używam wersji demo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, przemekka napisał:

No i muszę ogarnąć Capture Pro, bo to chyba jedyna sensowna opcja dla amatora, który nie chce płacić abonamentu co miesiąc na LR. Na razie używam wersji demo. 

RawTherapy, darktable - polecam spróbować :)

  • Dzięki! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu kupiłem porządne szkło do mojej puszki, pentax k-r.
Prawilne smc 15mm f3.5. Pierwsze zdjęcie, wydaje mi się że strzeliłem na f8, pozostałe bliżej maksymalnego otworu. Z ręki, w celach testowych, przy złej pogodzie. Nie jestem specjalistą ale dla mnie to rewelacja, o taką plastykę obrazu mi chodziło. W centrum kadru jest igła, po bokach słabiej, ale jak na 15mm to jest lepiej niż się spodziewałem..

ddtj4yj-023c015d-7eed-4206-a8a5-966bb41addtil4s-89812e7b-c511-4356-970a-b849a204ddtil0r-071d62d0-53ed-499a-9ecc-d6715df7
_IGP1938_copy.jpg

Edytowane przez leto
  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Załatwiłem statyw od szwagra. Aberracja chromatyczna na pełnym otworze jest bardzo duża, na pełnej klatce byłoby lepiej.. Ale są photoshopy i idzie to ogarnąć.
Przy f8 jest dużo lepiej.
Ostrość złapać jest ciężko.. z moim małym wizjerem prawie niewykonalne.
Muszę poszukać jakiegoś statywu, bo bez niego praktycznie nie da się zrobić dobrego zdjęcia, jakby się człowiek nie starał..
Podsumowując, szkło petarda [w tej cenie]. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliżenie jest większe niż się spodziwałem. Na księżyc lepiej jednak z 1000mm mieć. Ruskie lustro nie wiem czy chce, raczej wolę pozbierać 5 lat na pentaxa 1000mm f8.. Potrzebne mi tez krótkie tele. Mam kita 55-300mm ale to wstyd do ręki brać..
Ale do ptaków ogniskowa wydaje się być odpowiednia. Mały namiocik, zaczaić się gdzieś w lesie.. zabawa w polowanie może być dobra..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w necie licytacja pentaxa 2000mm. 2 dni do końca aukcji. Narazie cena żadna.
Gratka dla kolekcjonera niesamowita, stan nie jest idealny.. ale te szkła praktycznie nie istnieją  :D A jak są to za cene 6k+ usd.
Niestety moje konto jest wyzerowane :D a wypłata będzie w przyszłym tygodniu, zresztą może to i lepiej..
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak szkła ED robi swoje. Przy domkniętej przysłonie aberracje robią się mniejsze. Problemem jest też mała matryca mojego aparatu, na full frame powinno być lepiej.
Ogniskowa na mojej matrycy wyniosła jakieś 1400mm, zdjęcia są bez cropa, ptaki stały naprawdę daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2020 o 13:30, leto napisał:

Koty w okolicy już nie mają szans.
500mm f4.5 smc.
tele.jpg

 

Ten takumar szału nie robił. Widziałem kiedyś testowe strzały. Choć przyznaje jak manualem wstrzelisz się w ostrość to żyleta.

Kiedyś miałem chęć na coś bardzo podobnego tylko pod średni format, 600/4 i chciałem podpiąć do pełnej ramki w cyfrze,

ale masa zniechęcała.

Bawiłem się Rubinarem 1000/10Makro, właściwie to miałem kiedyś, z 700 dawał redę księżycowi prawie z ręki (jedno podparcie) w czasie 1/2000

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2020 o 22:43, Sykatore napisał:

takumar

Pentax smc, niewiele się to różni ale mimo wszystko taką mam wersję. Traktuje jako sprzęt kolekcjonerski, mam ochotę po prostu postawić gdzieś w domu jako eksponat.
Sowieckie szkła nie mają jednak szans jeżeli chodzi o jakość zdjęć, z tego co widziałem. Jeżeli szkło optyczne, przyzwoitej jakości, robi się w 2 miejscach na świecie, to nie ma się czemu dziwić. Bokeh ze zwierciadła też jest kiepski..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, leto napisał:

Sowieckie szkła nie mają jednak szans jeżeli chodzi o jakość zdjęć, z tego co widziałem. Jeżeli szkło optyczne, przyzwoitej jakości, robi się w 2 miejscach na świecie, to nie ma się czemu dziwić. Bokeh ze zwierciadła też jest kiepski..

Ja lubię niektóre rusy.

Mam 3 obiektywy stałe 140/1.8 bez żądnych pierścieni ostrość ustawiasz przez zbliżenie lub odcunięćia szkła, bez mechanizmu przesłony, chyba 125 i 95mm, szkła kosmos.

np to (prosto z puszki nic nie dłubane) :

I co to ? : )))

 

DSC_1222.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem w internetach to japońska optyka wypadała dużo lepiej od rosyjskiej, jeżeli chodzi o długie ogniskowe. Ale nie ma takich testów wiele, i ciężko stwierdzić z całą pewnością, ale parę zdjęć widziałem.
Chciałbym zakupić jeszcze jakąś lufę 1000mm ale możliwości finansowe a tym bardziej cierpliwość żony są już na wyczerpaniu :D
Na drzewie widać, że to soft focus, mydło. chyba że ostrość jest gdzieś indziej ale cieżko mi to stwierdzić.

Edytowane przez leto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...