Skocz do zawartości

Kącik audiofila


Luk77

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, Sebastian32 napisał:

 

Chyba kazdy sklep audio ma mizliwosc odsluchu nawet przyniesionych ze soba plyt ktore znasz i wiesz jak graja u ciebie w domu. Trzeba brac jednak poprawke na to ze w sali odsluchowej sa warunki idealne ktore trudno odwzorowac w domu.

Mi nawet zaproponowali zabrać swoje głośniki i wzmacniacz, według mnie to jest bardzo fajne. Co do warunków w domu masz absolutną rację, dlatego w salonie(mały metraż) mam małe satelitki bo słucham muzyki do siebie a nie dla sąsiadów.

 

Dzyndzel czy Ty pracujesz w sklepie audio ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaset mam ze dwie szuflady na strychu, od 10 lat nie grane, pewnie się zestarzały. CD przestałem kupować jak odkryłem mp3 i flac.

Trochę obserwuję młodzież w rodzinie, wszyscy siedzą w necie na streamingu, dla nich winyl,  kaseta i CD to jak dla mnie fonograf. Życie  

 

A tak z wiki:

Cytat

 

Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

Płyty gramofonowe były wykonywane z różnych materiałów, najczęściej ebonitu, szelaku lub poli(chlorku winylu) – stąd nazwa potoczna – płyta winylowa. Choć produkowano je w różnych kolorach, to zdecydowanie najczęściej w czarnym, stąd inna nazwa potoczna – czarna płyta. Obecnie powszechnie określana jest też mianem płyty analogowej.

Płyty gramofonowe były podstawowym środkiem rozpowszechniania nagrań muzycznych od końca wieku XIX do lat 80. XX w. Zostały zmarginalizowane przez zapis cyfrowy.

 

:hi:

no nie muszę dodać:

 

Cytat

 

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Masowa produkcja płyt winylowych została zakończona pod koniec lat 80. XX w., gdy rozpowszechniać zaczęły się płyty kompaktowe[22]. Około 2008–2009 roku na rynku USA sprzedaż płyt gramofonowych stanowiła około 1% sprzedaży płyt CD. Coraz większy procent sprzedaży stanowiły utwory pobierane on-line na komputery i telefony komórkowe (ponad 40% zakupów na rynku muzycznym USA z tendencją wzrostową)[23].

W tym okresie płyta gramofonowa najczęściej używana była w subkulturach, gdzie potocznie nazywa się „winylem”. Najczęściej jest kojarzona z DJ-ami, którzy preferują ten nośnik do odtwarzania muzyki w klubach, na dyskotekach czy na imprezach muzycznych ze względu na fakt, że płytę gramofonową można ręcznie przesuwać w celu modyfikacji dźwięku.

Odrębne grupy miłośników czarnej płyty stanowią melomani, kolekcjonerzy, a także audiofile, którzy uważają, że żaden, nawet najdoskonalszy zapis cyfrowy nie jest w stanie dorównać brzmieniu płyty gramofonowej. Nie ma to jednak potwierdzenia we współczesnym stanie wiedzy na temat przetwarzania sygnałów ani w badaniach, w których biorący udział w eksperymentach nie są w stanie wykryć przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych wstawionych w tor odtwarzania dźwięku[24][25].

Zgodnie ze współczesną wiedzą dotyczącą przetwarzania sygnałów dowolny dźwiękowy zapis analogowy da się przetworzyć na zapis cyfrowy (w danym zakresie częstotliwości oraz z określoną dynamiką – parametrem SNR), a następnie odtworzyć analogowo bez utraty jakości możliwej do stwierdzenia słuchem człowieka[24][25] (por. twierdzenie Kotielnikowa-Shannona, częstotliwość Nyquista, kwantyzacja). Płyta CD oferuje parametry 44,1 kHz (częstotliwość próbkowania) przy kwantyzacji 16-bitowej, co daje możliwość bezstratnego zapisu dźwięku o parametrach – maksymalna częstotliwość przenoszenia: 22 kHz, odstęp sygnału od szumu: 96 dB – co znacząco przekracza pasmo przenoszenia i parametr SNR płyt winylowych i możliwości detekcji przez człowieka. Oznacza to, że w tym zakresie częstotliwości i dynamiki da się zapisać sygnał dźwiękowy płyty winylowej na płycie CD bez utraty jakości (w tym także sugerowanych przez audiofilów szczególnych walorów dźwiękowych oferowanych przez te pierwsze).


 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Płyta_gramofonowa

Edytowane przez Jaca68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30 listopada 2018 o 18:39, Dzyndzel napisał:

Potrzebujesz przedwzmacniacza gramofonowego.

 

No i czytam, rozglądam się, rozmyślam i dalej nie wiem. Bo skoro nie mam wejścia pre-in, czy tam power in, a są outy, to chyba znaczy, że ta moja integra może być preampem i ewentualnie można dorzucić końcówkę mocy? 

Okazało się, że gramofon ma przedwzmacniacz wbudowany. Czyli w końcu co może sprawiać, że gra znacząco ciszej od CD?

doradzicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, B-52 napisał:

Okazało się, że gramofon ma przedwzmacniacz wbudowany

To zmienia postac rzeczy.

 

2 godziny temu, B-52 napisał:

Czyli w końcu co może sprawiać, że gra znacząco ciszej od CD?

Jaki to gramofon,wkladka i odtwarzacz cd? Poczytaj w instrukcji obslugi obu urzadzen jaki maja poziom wyjscia (output level)

 

2 godziny temu, B-52 napisał:

No i czytam, rozglądam się, rozmyślam i dalej nie wiem. Bo skoro nie mam wejścia pre-in, czy tam power in, a są outy, to chyba znaczy, że ta moja integra może być preampem i ewentualnie można dorzucić końcówkę mocy? 

Chyba troche mylisz pojecie "przedwzmacniacz" i "przedwzmacniacz gramofonowy".

Dwugodzinny wyklad potrzebny

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, B-52 napisał:

 

No i czytam, rozglądam się, rozmyślam i dalej nie wiem. Bo skoro nie mam wejścia pre-in, czy tam power in, a są outy, to chyba znaczy, że ta moja integra może być preampem i ewentualnie można dorzucić końcówkę mocy? 

Okazało się, że gramofon ma przedwzmacniacz wbudowany. Czyli w końcu co może sprawiać, że gra znacząco ciszej od CD?

doradzicie coś?

 

Jak masz w pobliżu salon audio to przejedź się i porozmawiaj z fachowcami. Spisz model wzmacniacza i gramofonu. 

https://www.tophifi.pl/aktualnosci/jaki-przedwzmacniacz-gramofonowy-wybrac

 

Pozdrawiam

 

Kuba

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba złapałem różnicę między przedwzmacniaczem, a przedwzmacniaczem gramofonowym. Mam budżetowego denona (mam nadzieję - na razie). Ma pod talerzem opcję na przełączenie, czy korzystam z przedwzmacniacza gramofonowego, czy z tego, co on tam ma zamontowane. I to coś jest najwyraźniej słabe po prostu. Dlatego kupuję przedwzmacniacz. 

Co myślicie o Black Cube Statement?

CD mam NAD. Fajnie gra, ale docelowo bedzie Hegel Mohican.

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta na dzisiejszy wieczór to MA Protection. Drugi album zespołu z 1994, gościnnie Tracey Thorn z Everything but the girl, dziwaczne video do singla Karmacoma czy kawałek Spying glass wykorzystany w Mission Impossible to kilka cech tego wydawnictwa.

478704D0-C6FE-456E-974E-A8819C2213C2.jpeg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oj dziś obrodzilo.

Z Biedy:

Dr Dre - 2001 2lp

Dire Straits - BiA 2 lp 

Ja pierdziele jaki tam burdel mają.

 

Z Gandalfa

INXS - Kick Half Speed Mastering 45 Rpm

Depeche Mode 12” singles box - od żonki pod choinke wiec schowam na razie .:)

 

Edytowane przez Sebastian32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ipsx82 napisał:

Szybkie pytanko mam.

Czy konstruować kilkuczłonową wieże pod gramofon z Lidla serii Dual czy nie przejmować się tym i szukać czegoś od yamahy lub pioniera ?

 

Gdybym nie miał nic a ograniczony budżet a chcial zacząć słuchać to kupiłbym ampituner z wejciem phono, bt, wifi, wejciem cd do tego para glosnikow. Sprzet nawet uzywany. Po pewnym czasie bedziesz wiedzial na co to wszystko wymienisz i w ktora strone pojdziesz. 

 

 

Pojechalem dzis do innej Biedronki i przywiozelem jeszcze 50 cent’a best of 2 lp

 

EDIT: Wszedłem sobie na stronę Lidla i obejrzałem tego gramiaka. Przypomina Technics'a.  Fajnie , że ma kontrolę ustawienia ramienia. Pitch control to bardziej dla DJ'a, na codzien nieużyteczne. Ciekawe jest to że przewody sygnałowe można odpinać i wymienić na inne. Spoko towar.

Edytowane przez Sebastian32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...