Skocz do zawartości

Globalne ocieplenie


grzywaczewski

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.12.2023 o 14:14, ketivv napisał(a):

 

wulkan niewiele wnosi w stosunku do emisji antropogenicznych jeśli chodzi o CO2

 

"Mit
Wulkany emitują więcej CO2 niż ludzie. „Trzeba spojrzeć na ludzki wkład w zasoby atmosferycznego dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich 250 lat ludzie dodali do atmosfery tylko jedną cząsteczkę CO2 na 10000 cząstek. Wulkan wyrzuca tyle jednym kaszlnięciem.” (Ian Plimer)

 

 

Stanowisko nauki
Wulkany wydzielają około 0,3 mld ton CO2 na rok. To mniej niż 1% emisji ze spalania paliw kopalnych, które wynoszą ponad 36 mld ton na rok."

 

https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-wulkany-emituja-wiecej-dwutlenku-wegla-niz-czlowiek-58

Wydaje mi sie ze wybuchy wulkanow sa nie tyle niebezpieczne ze wzgledu na emisje CO2, co ze wzgledu na emisje siarki w szczegolnosci gdy krysztalki siarki dostaje sie do gornych warstw atmosfery i przez to ochladzaja atmosfere na ziemi... To oczywiscie z historycznego punktu widzenia mialo bardzo negatywny wplyw na owczesne populacje, ze wzgledu na nieurodzaje, choroby itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Eryk napisał(a):

Wydaje mi sie ze wybuchy wulkanow sa nie tyle niebezpieczne ze wzgledu na emisje CO2, co ze wzgledu na emisje siarki w szczegolnosci gdy krysztalki siarki dostaje sie do gornych warstw atmosfery i przez to ochladzaja atmosfere na ziemi... To oczywiscie z historycznego punktu widzenia mialo bardzo negatywny wplyw na owczesne populacje, ze wzgledu na nieurodzaje, choroby itp..

 

"Because they scatter and absorb incoming sunlight, aerosol particles exert a cooling effect on the Earth’s surface. The Pinatubo eruption increased aerosol optical depth in the stratosphere by a factor of 10 to 100 times normal levels measured prior to the eruption. (“Aerosol optical depth” is a measure of how much light airborne particles prevent from passing through a column of atmosphere.) Consequently, over the next 15 months, scientists measured a drop in the average global temperature of about 1 degree F (0.6 degrees C)."

https://earthobservatory.nasa.gov/images/1510/global-effects-of-mount-pinatubo

 

Pinatubo 1991 to był chyba największy zarejestrowany w okresie 100 lat, na aktywność wulkanów nie mamy wpływu. Mitem jest to, że wulkany jeśli chodzi o CO2 emitują więcej jak działalność człowieka.

 

wulkany_vs_ludzie2023-2-1536x926.png

https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-wulkany-emituja-wiecej-dwutlenku-wegla-niz-czlowiek-58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, Blixten napisał(a):

 

przypadkiem samo trafiło mi do "czytelni" 

 

"W 2023 r. sądy ogłosiły upadłość 21 tys. konsumentów; to historyczny rekord — informuje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

https://noizz.pl/spoleczenstwo/rekord-bankrutow-w-polsce-skokowe-wzrosty-zaczely-sie-trzy-lata-temu/5vd5xvl

 

zwykłe treny makroekonomiczne, był tani pieniądz dostępny po czym go zabrakło

nic szokującego, raczej oczekiwanego 

 

dlatego takie wariactwa jak "bezpieczny kredyt 2%" czy nieadekwatne stopy procentowe

 

reset i tyle im szybciej tym lepiej bez kroplówek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jaca68 napisał(a):

Eee tam - tylko bankructwa? Według Grety to już miało nas nie być.

 

Czyli już pozamiatane. To odstawiam od dzisiaj robaki i biorę się za porządnego steka ;) 

  • Zdrówko! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Unia Europejska promuje technologie, które są bardzo kosztowne i nie mają sensu technicznego, a z punktu widzenia fizyki są niemożliwe do realizacji – uważa prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, ekspert z dziedziny energetyki.

https://fpg24.pl/miliardami-euro-ue-nie-zmieni-praw-fizyki-bo-one-sa-nieprzekupne-wywiad/

:ph34r:

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GREGG napisał(a):

Zaraz się zlecą fanboje Tesli i zrównają go z ziemią ;) 

 

czuje się wywołany do tablicy, artykuł bardzo dobrze znam 

 

mówię tu ni od dzisiaj i powtarzam:

- wodór to mrzonka (szary, różowy i cholera wie co - prawdopodobnie będzie kiedyś ten "zielony" bo będziemy mieli w pewnych okresach roku potężne nadwyżki energii )

- CCS i inne formy wychwytu CO2 to bzdury

- magazyny wodne zwane ESP (elektrownie szczytowo-pompowe) jak najbardziej mogą być przydatne ale nie do tego żebyśmy energię z lata trzymali do zimy, można je budować także pod ziemią (dawne kopalnie) ważna jest różnica wysokości 

- paliwa syntetyczne - to też bzdety

- jak i to że Polska ma węgla na lata

 

artykuł punktuje i dobrze tylko czy coś wskazuje jako rozwiązane ? 

 

żyjemy w Europie Środkowej i mamy tu praktycznie żadne zasoby własnej energii z kopalin, nawet gdybyśmy mieli daleko w nosie jakiekolwiek emisje CO2 (i innych zanieczyszczeń) nie damy rady ekonomiczne z resztą świata 

 

Niemcy za 2023 mają najniższy ślad węglowy od 70 lat 

https://www.reuters.com/business/environment/germanys-2023-co2-emissions-fall-lowest-70-years-drop-not-yet-sustainable-study-2024-01-04/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ketivv napisał(a):

 

czuje się wywołany do tablicy, artykuł bardzo dobrze znam 

 

mówię tu ni od dzisiaj i powtarzam:

- wodór to mrzonka (szary, różowy i cholera wie co - prawdopodobnie będzie kiedyś ten "zielony" bo będziemy mieli w pewnych okresach roku potężne nadwyżki energii )

- CCS i inne formy wychwytu CO2 to bzdury

- magazyny wodne zwane ESP (elektrownie szczytowo-pompowe) jak najbardziej mogą być przydatne ale nie do tego żebyśmy energię z lata trzymali do zimy, można je budować także pod ziemią (dawne kopalnie) ważna jest różnica wysokości 

- paliwa syntetyczne - to też bzdety

- jak i to że Polska ma węgla na lata

 

artykuł punktuje i dobrze tylko czy coś wskazuje jako rozwiązane ? 

 

żyjemy w Europie Środkowej i mamy tu praktycznie żadne zasoby własnej energii z kopalin, nawet gdybyśmy mieli daleko w nosie jakiekolwiek emisje CO2 (i innych zanieczyszczeń) nie damy rady ekonomiczne z resztą świata 

 

Niemcy za 2023 mają najniższy ślad węglowy od 70 lat 

https://www.reuters.com/business/environment/germanys-2023-co2-emissions-fall-lowest-70-years-drop-not-yet-sustainable-study-2024-01-04/

 

Ten artykuł całkowicie pomija temat Thermal Storage. Nad tym tematem pracował mój znajomy na PW, ale uciekł w komercję bo miał dość pracy za uczelni za grosze. Napisał całkiem sporo prac naukowych na ten temat, specjalizował się z tego co pamiętam w reasearchu nad termochemicznym przechowywaniem energii. Ostatnio podrzucał jeden projekt z Belgii, gdzie dla firmy powstał magazyn energii słonecznej (!) o pojemności pod 3GWh. Z tego co pisał to jest przyszłość magazynowania energii, bo w zależności od zastosowanej technologii pozwala na przechowywanie energii nawet przez miesiące. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ketivv napisał(a):

artykuł punktuje i dobrze tylko czy coś wskazuje jako rozwiązane ? 

No nie wskazuje, bo obecnie nie ma technologi która zapewniłaby magazynowanie energii z OZE ma wymaganym poziomie.

Dlatego Niemcy przed wojną mieli plan na "ekologiczne" elektrownie gazowe z nord streama.

13 godzin temu, skwaro napisał(a):

Ostatnio podrzucał jeden projekt z Belgii, gdzie dla firmy powstał magazyn energii słonecznej (!) o pojemności pod 3GWh. Z tego co pisał to jest przyszłość magazynowania energii, bo w zależności od zastosowanej technologii pozwala na przechowywanie energii nawet przez miesiące.

No i super. Bo bez nowych technologii magazynowania te całe OZE to mrzonka.

13 godzin temu, ketivv napisał(a):

Niemcy za 2023 mają najniższy ślad węglowy od 70 lat 

Bardzo to cieszy niemieckich farmerów. Właśnie zablokowali autostrady w proteście przeciwko polityce rządu.

Wprawdzie TVN podał że protestują przeciw Ukraińskiemu zbożu, ale to taka "prawda" ekranu.

 

GDVn_zBWAAAZEAO.jpg

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2024 o 10:56, Jaca68 napisał(a):

"prawda" ekranu.

 

 

 @Jaca68 podążając za prawdą ekranu, masz racje po tysiąckroć 

 

 

dziękuje za wszelkie porady bo ja zwyczajnie jestem głupi a do tego somatycznie na poziomie mózgu zapewne mam poważnie uszkodzenia, co znacząco wpływa ma moje zdolności poznawcze

 

dziękuje za wyrozumiałość i poświęcony czas 

 

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ketivv napisał(a):

 

 

 @Jaca68 podążając za prawdą ekranu, masz racje po tysiąckroć 

 

 

dziękuje za wszelkie porady bo ja zwyczajnie jestem głupi a do tego somatycznie na poziomie mózgu zapewne mam poważnie uszkodzenia, co znacząco wpływa ma moje zdolności poznawcze

 

dziękuje za wyrozumiałość i poświęcony czas 

 


Ładnie to tak ucinać dyskusje ?
No i co ja teraz zrobię z tą ilością popcornu ? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2024 o 16:53, Blixten napisał(a):

No i co ja teraz zrobię z tą ilością popcornu ? ;) 

Specjalnie dla Ciebie ;):

Cytat

Abstract In the last decade fundamental theoretical equations were developed for describing and understanding the global average radiative equilibrium state of the Earth-atmosphere system. It is shown that using the well-established laws of radiation physics the key climate parameters of the planet can be deduced theoretically, from purely astrophysical considerations and some plausible assumptions on the material composition of the planetary surface and the structure of the atmosphere. It is also shown, that the Earth-atmosphere system is in radiative equilibrium with a theoretical solar constant, and all global mean flux density components satisfy the theoretical expectations. The greenhouse effect predicted by the Arrhenius greenhouse theory is inconsistent with the existence of this radiative equilibrium. Hence, the CO2 greenhouse effect as used in the current global warming hypothesis is impossible. The greenhouse effect itself and the CO2 greenhouse effect based global warming hypothesis is a politically motivated dangerous artifact without any theoretical or empirical footing. Planet Earth obeys the most fundamental laws of radiation physics.

https://scienceofclimatechange.org/wp-content/uploads/Miskolczi-2023-Greenhouse-Gas-Theory.pdf

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Przyda mu się popcorn, bo to znów dobra komedia, wklejasz papier, który nie miał żadnego peer review i nie był opublikowany w żadnym liczącym się miejscu. Ale nic straconego, inni naukowcy już się przyjrzeli jego teorii, poczytaj :)

https://ossfoundation.org/projects/environment/global-warming/myths/ferenc-miskolcz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Kojarzycie nową wiceministre która bredziła w Brukseli o redukcji CO2 o 90% do 2040?

Pani Ula:

image.thumb.jpeg.2d6331eeb8a1cea48f2fd41c9311193f.jpeg

 

Brzmi zabawnie i może tak być, ale nie musi. 

Jak patrzę na te dwa wycinki to mam wrażenie, że pochodzą z dwóch różnych zeznań ... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...