Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Blixten napisał(a):

 

Nasz Jaszcąb z NBP nagromadził tyle złota, ze nas nie doganiat ! ;) 

Tylko nie jest dla mnie pewnym czy to nagromadzone (czytaj - kupione za pieniądze podatników) złoto na pewno jest na terenie Polski. Bo złoto II Rzeczypospolitej, które znalazło się na terenie Wielkiej Brytanii zostało użyte do zapłaty za dostarczone PSZ mundury, jedzenie, uzbrojenie i takie tam, inne.

 

Węgry, jeśli to prawda że je mają, mają te złoża na terenie Węgier.

 

PS. Planują wydobycie 1000 ton złota w przeciągu 12 lat?! To zachwiało by całym rynkiem złota! Taki KGHM produkuje około tony złota rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szürkebarát napisał(a):

Tylko nie jest dla mnie pewnym czy to nagromadzone (czytaj - kupione za pieniądze podatników) złoto na pewno jest na terenie Polski. Bo złoto II Rzeczypospolitej, które znalazło się na terenie Wielkiej Brytanii zostało użyte do zapłaty za dostarczone PSZ mundury, jedzenie, uzbrojenie i takie tam, inne.

 

Węgry, jeśli to prawda że je mają, mają te złoża na terenie Węgier.

 

PS. Planują wydobycie 1000 ton złota w przeciągu 12 lat?! To zachwiało by całym rynkiem złota! Taki KGHM produkuje około tony złota rocznie.

 

Więc nie ma co dłużej inwestować w złoto ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wyrocznią w co należy inwestować, oznajmiam swoje watpliwości. 

 

PS. Posiadacze złota złota mogą przecież trzymać je i w tapczanie i zakopane pod ulubiona różą czy w psiej budzie 😉 . Nawet gdy się zabrudzi to zawsze będzie złotem.

https://bithub.pl/metale-szlachetne/kraje-swiata-do-fed-chcemy-nasze-zloto-z-powrotem-seria-decyzji-w-przeciagu-raptem-tygodnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szürkebarát napisał(a):

PS. Planują wydobycie 1000 ton złota w przeciągu 12 lat?! To zachwiało by całym rynkiem złota! Taki KGHM produkuje około tony złota rocznie.

 

KGHM produkuje rocznie nie 1, a ok. 3 ton, ale dla nich to jest i tak tylko produkt uboczny przy wydobyciu miedzi. Roczna produkcja na świecie to ok 3-4 tysiące ton. Także spokojnie, ok. 100 ton dodatkowej produkcji rocznie wiele nie zmieni. Już kiedyś straszyli górnictwem kosmicznym... Póki co złoto robi ATH i ma dobre pespektywy na kolejne lata   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GREGG napisał(a):

 

KGHM produkuje rocznie nie 1, a ok. 3 ton, ale dla nich to jest i tak tylko produkt uboczny przy wydobyciu miedzi. Roczna produkcja na świecie to ok 3-4 tysiące ton. Także spokojnie, ok. 100 ton dodatkowej produkcji rocznie wiele nie zmieni. Już kiedyś straszyli górnictwem kosmicznym... Póki co złoto robi ATH i ma dobre pespektywy na kolejne lata   

No tak, stare dane miałem.

Tylko, że ogłaszana "produkcja"złota na świecie od 3 do 4 ton wskazuje na spekulację. Bo co by się stało gdyby na Węgrzech nagle (w perspektywie 7 lat) było by dostępnych 1% światowej produkcji i to u nowego gracza? Najwięksi sprzedawcy złota (USA, Rosja czy RPA) przeszły by nad tym do porządku?

 

Ale węgierskie (zakładane) 100 ton rocznie do polskich 3 ton robi wrażenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szürkebarát napisał(a):

No tak, stare dane miałem.

Tylko, że ogłaszana "produkcja"złota na świecie od 3 do 4 ton wskazuje na spekulację. Bo co by się stało gdyby na Węgrzech nagle (w perspektywie 7 lat) było by dostępnych 1% światowej produkcji i to u nowego gracza? Najwięksi sprzedawcy złota (USA, Rosja czy RPA) przeszły by nad tym do porządku?

 

Ale węgierskie (zakładane) 100 ton rocznie do polskich 3 ton robi wrażenie?

 

Myślę, że dodatkowe 100 ton produkcji rocznie nie ma żadnego znaczenia. Od paru lat wydobycie mocno rośnie, odkąd ceny zaczęły marsz w górę. Pewnie cały czas są prowadzone nowe projekty. Z tego, co znalazłem: 

 

W 2022 roku globalna podaż złota wyniosła 4.755,3 ton i była o 1% wyższa niż w poprzednim roku - podała w raporcie Światowa Rada Złota. Z tego na kopalnie wydobywające złoto przypadło 3.626,6 ton a z recykling złomu odzyskano 1.140,6 ton szlachetnego metalu

 

Poza tym, przy obecnym poziomie zakupów złota 100 ton rocznie sam nasz NBP wciągnie nosem ;) Tylko we wrześniu 2024 NBP kupił ok. 20 ton. Trzeba przyznać, że Glapa miał nosa (a może inne czynniki zadziałały...) i mamy teraz bardzo duże rezerwy, warto było zamienić papierki na kruszec  

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, stefanekmac napisał(a):

Trader tłumaczył kiedys że koledzy znad Synaju radzili kupić. Oraz że u nas będą szukać przystani. Patrząc jak wojują na lewo i prawo wierzę. Następny będzie kocioł na Balkanach oraz Kaukaz. Stawiam że Kaukaz niedługo.

E. Gdzietam. Rzymianie podbija Ukrainę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też mieliśmy złoża gazu z łupków niewiadomo jakie, a skończyło sie jak zawsze.. Co chwilę się słyszy że gdzieś pod ziemią coś odkryto.. koniec końców nic z tego nie ma. Może to ma właśnie jakiś związek ze spekulacjami na giełdzie..

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, leto napisał(a):

My też mieliśmy złoża gazu z łupków niewiadomo jakie, a skończyło sie jak zawsze.. Co chwilę się słyszy że gdzieś pod ziemią coś odkryto.. koniec końców nic z tego nie ma. Może to ma właśnie jakiś związek ze spekulacjami na giełdzie..

Przez łupki nie dostałem się na studia inżynierii naftowej i gazowniczej, bo próg dostania podniósł się 2,5 razy w górę względem ówczesnego poprzedniego roku  :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, stefanekmac napisał(a):

Naukowcy obliczyli te łupki.  Wydali raport. Podczas całego procesu doszło do błędu w druku. Przecinek poszedł w prawo. Czyli wyszło 10 x więcej niż było. Cała para poszła w gwizdek. Piszę to ja prawnuk maszynie sty.

Ale to poważnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tuff napisał(a):

Przez łupki nie dostałem się na studia inżynierii naftowej i gazowniczej, bo próg dostania podniósł się 2,5 razy w górę względem ówczesnego poprzedniego roku  :biglol:

 

Głowa do góry, w polskich stoczniach brakuje rąk do pracy, i tu wszystkich przyjmują :biglol:

 

;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...