Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, radekk napisał(a):

jeszcze mam pomysł że teraz w wielu bankach jest możliwość podpięcia konta z innego banku.

Chodzi o konta korporacyjne, nie prywatne + połączone z nimi platformy wymiany walut.

 

15 minut temu, Luku napisał(a):

a to w sumie nie ogarnąłem, ale faktycznie mój bank tez wyrzuca po odświeżeniu, może AHK? :D

OK, zaraz spojrzę. 

 

15 minut temu, LosioDriver napisał(a):

A co z narzędziami takimi jak PowerAutomate? Dobrze skonfigurowane mogą naprawdę wiele zrobić udając przy tym aktywność człowieka.

Szukam rozwiązań na szybko i prostych. IT development siedzi nad nową platformą firmową i to pożera praktycznie całość zasobów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pumex1 napisał(a):

Szukam rozwiązań na szybko i prostych. IT development siedzi nad nową platformą firmową i to pożera praktycznie całość zasobów. 

 

PowerAutomate totorialem z YouTuba ogarnie się z podstawową wiedzą. Tam jest prawie wszystko graficznie. Jeszcze export do Excela zrobi :)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LosioDriver napisał(a):

PowerAutomate totorialem z YouTuba ogarnie się z podstawową wiedzą. Tam jest prawie wszystko graficznie. Jeszcze export do Excela zrobi :)

Jeszcze tylko zgodę od "szpeca" od IT security muszę dostać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś kiedyś problem z kontem na Twitterze?

Wchodzę rano i mam komunikat że zostało zablokowane z powodu naruszenia regulaminu. Nic ze swojego konta nie pisze tylko czytam obserwowane profile. Nie wiem o co chodzi ale jak na razie 10 letnia obecność u Muska została mi zakończona bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby można oberwać za nic:

 

"We may suspend or terminate your account or cease providing you with all or part of the Services at any time for any or no reason"

 

Ale bardziej podejrzewam jakieś przejęcie konta, albo jakaś antyfraudowa heurystyka wskazała na jakieś naruszenie (może i błędnie).

 

Regulamin kieruje do formularza rozwiązywana sporów - na początek tego bym spróbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lukasdraz napisał(a):

Miał ktoś kiedyś problem z kontem na Twitterze?

Wchodzę rano i mam komunikat że zostało zablokowane z powodu naruszenia regulaminu. Nic ze swojego konta nie pisze tylko czytam obserwowane profile. Nie wiem o co chodzi ale jak na razie 10 letnia obecność u Muska została mi zakończona bez podania przyczyny.

Miałem to samo. Włam i rozsianie spamu. Napisałem odwołanie, że to z IP gdzieś z sowieckiego sojuza i Azji -  i przez parę miesięcy nul - cisza. Olałem. Tak jak i z Teslą mi nie po drodze, tak i Twitter jakoś mojego zachwytu nigdy nie wzbudził. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pumex1 napisał(a):

Miałem to samo. Włam i rozsianie spamu. Napisałem odwołanie, że to z IP gdzieś z sowieckiego sojuza i Azji -  i przez parę miesięcy nul - cisza. Olałem. Tak jak i z Teslą mi nie po drodze, tak i Twitter jakoś mojego zachwytu nigdy nie wzbudził. 

No masz rację. Podany jest na moim profilu jakiś zagraniczny nr telefonu a ja nigdy swojego nie dawałem. Konto i tak już na straty bo mam wszystko z niego wyczyszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, LosioDriver napisał(a):

A miałeś 2FA na koncie, czy samo hasło?

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 

Hasło tylko. Odkąd w 2014 założyłem tam konto nic nie zmieniałem.

 

Twitter szybko dał odpowiedź.:facepalm:

 

Konto zostaje zablokowane na zawsze i sprawę uważają za zamkniętą. Na nic wyjaśnienia że ktoś przejął mi konto.

Co za żałosny serwis. :toobad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukasdraz napisał(a):

Hasło tylko. Odkąd w 2014 założyłem tam konto nic nie zmieniałem.

Jedna z tych najbardziej podstawowych kwestii, które powodują że ludzie tracą czasem tylko konto, czasem oszczędności całego życia. Hasło trzeba zmieniać, a najlepiej włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe. I jak już wyżej napisano, koniecznie zmień hasło wszędzie, gdzie miałeś takie samo. Tam gdzie masz inne, ale równie dawno nie zmieniane, też zmień koniecznie :)

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, skwaro napisał(a):

Jedna z tych najbardziej podstawowych kwestii, które powodują że ludzie tracą czasem tylko konto, czasem oszczędności całego życia... 

Jeśli chodzi o konta bankowe z dostępem elektronicznym, to uwierzytelnianie dwuetapowe od kilku lat jest obowiązkiem, przynajmniej u mnie w Banku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

1 godzinę temu, lukasdraz napisał(a):
Hasło tylko.

 


To dla potomnych - w dzisiejszych czasach 2FA to obowiązek. Wprawdzie nie daje on 100% skuteczności bo jest jeszcze coś takiego jak przejmowanie sesji. Natomiast jeżeli gdzieś da się mieć 2FA to konieczne trzeba ją mieć.

Sam niby uważam się za osobę mega ostrożną a jakoś pół roku temu otworzyłem plik wysłany z konta znajomego. Wszystko wyglądało totalnie w porządku. Skutkiem było uruchomienie skryptu który z mojego konta zaczął pisać do moich znajomych na Discordzie. Skrypt usiłował też zmienić hasło do konta ale tutaj uratowało mnie właśnie posiadanie 2FA. Mniej szczęścia miała znajoma która dostała ten sam plik z "mojego" konta. Ona nie miała 2FA, skrypt zmienił hasło, wyczyścił jej kartę kredytową. Na jej szczęście Discord ma na to procedury i odzyskała i konto i pieniądze.

Jeszcze pięknymi przykładami są przejęcia kont Naukowego Bełkotu i Linus Tech Tips.
 

 

Edytowane przez LosioDriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, miki84 napisał(a):

Jeśli chodzi o konta bankowe z dostępem elektronicznym, to uwierzytelnianie dwuetapowe od kilku lat jest obowiązkiem, przynajmniej u mnie w Banku. 

Zdziwilbyś się ilu ludzi straciło pieniądze, bo myśleli że skoro w banku mają 2FA to o innych kontach mogą zapomnieć. Z głowy mogę Ci podać 6 różnych typów ataków jak obejść 2FA jak mam Twoje dane pozyskanie z innych nie chronionych kont. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jak jesteśmy przy dobrych radach to polecam menadżera haseł, ja mam https://bitwarden.com/

 

pamiętasz jedno SILNE hasło do sejfu w którym masz swoje hasła, przez co możesz mieć różne hasła typu Q#wX%G5W^mSp3bNroGytBsxE do każdego serwisu, nie musząc ich pamiętać. a a jednak takie losowe hasła są lepsze niż AlaMakotaAkotMaAle1234 albo nie daj boże admin123 :D

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Luku napisał(a):

jeszcze jak jesteśmy przy dobrych radach to polecam menadżera haseł, ja mam https://bitwarden.com/

 

pamiętasz jedno SILNE hasło do sejfu w którym masz swoje hasła, przez co możesz mieć różne hasła typu Q#wX%G5W^mSp3bNroGytBsxE do każdego serwisu, nie musząc ich pamiętać. a a jednak takie losowe hasła są lepsze niż AlaMakotaAkotMaAle1234 albo nie daj boże admin123 :D

 

 

Mam nadzieję że do sejfu masz 2FA włączony :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dla odmiany, sprawdzony mój sposób na silne hasło.

 

W nawiasach, np. 5 litera z dużej, końcówka 3cyfrowa z losowym znakiem specjalnym.

 

Klucz łatwy do zapamiętania, wychodzi np [skodAlepszaodsubaru66&6] , końcówkę możemy zmieniać -np przesuwać znak w lewo, a cyfry w prawo.

Obowiązkowo zapisać w zeszycie w kratkę.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 23 czerwca W Defender zaczął mnie powiadamiać o wykrytych zagrożeniach, trojanach. W necie przeglądam właściwie te same witryny, na PC pracuję na tych samych programach, w tych samych sieciach WiFi. Co się zatem zmieniło, czy wkrótce coś zeżre mi PC?

 

Dodam, że postępując według wskazówek (np. uruchomienie MSERT) tylko jedno zagrożenie udało mi się przenieść do kwarantanny. 

Edytowane przez Szürkebarát
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, skwaro napisał(a):

Mam nadzieję że do sejfu masz 2FA włączony :)

no pewnie, po prostu pisałem o samych hasłach. Szczerze mówiąc nawet z czystego lenistwa polecam sejf bo nie trzeba pamiętac haseł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, skwaro napisał(a):

Zdziwilbyś się ilu ludzi straciło pieniądze, bo myśleli że skoro w banku mają 2FA to o innych kontach mogą zapomnieć. Z głowy mogę Ci podać 6 różnych typów ataków jak obejść 2FA jak mam Twoje dane pozyskanie z innych nie chronionych kont. 

Ale większość ataków jest z nieostrożności, bądź ewidentnej winy użytkownikow..  Na nic silne hasła i zabezpieczenia, jak ludzie potrafią podawać loginy hasła przez telefon czy emaila.. Na nic tłumaczenia że Bank nigdy nie prosi o podanie tych danych.

A że prawie każde zabezpieczenie można złamać, nie musisz mi pisać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apple zrobiło bardzo fajną rzecz, udostępniając manager haseł w swoich systemach. Do tego (ale chyba trzeba mieć iCloud+ czy jak to się tam zwie) aliasy mailowe na dwa kliknięcia (ważne z punktu widzenia leniwej natury). Także mało ze osobne (i dość bezpieczne) hasła do każdego serwisu, to do każdego tez osobny unikalny mail - mało że potencjalny atakujący nie zrobi użytku z hasła nigdzie indziej, to po mailu nie namierzy w jakich innych serwisach jesteś. I po tym na który przychodzi jakis spam od razu widać który serwis wycieka/sprzedaje dane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Apple zrobiło bardzo fajną rzecz, udostępniając manager haseł w swoich systemach. Do tego (ale chyba trzeba mieć iCloud+ czy jak to się tam zwie) aliasy mailowe na dwa kliknięcia (ważne z punktu widzenia leniwej natury). Także mało ze osobne (i dość bezpieczne) hasła do każdego serwisu, to do każdego tez osobny unikalny mail - mało że potencjalny atakujący nie zrobi użytku z hasła nigdzie indziej, to po mailu nie namierzy w jakich innych serwisach jesteś. I po tym na który przychodzi jakis spam od razu widać który serwis wycieka/sprzedaje dane. 


Z aliasami tak samo można robić w Gmailu. Nie jest to jednak zautomatyzowane.
Mając przykładowy adres example@gmail.com możemy przy rejestracjach w serwisach podać adres z aliasem.
Przykładowo example+forumsubaru@gmail.com.

Potem widzimy skąd są maile.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...