Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

od 17 grudnia MS Office ma natywne wsparcie na M1

MS Teams dalej jedzie na Rosetta emulator (działa to jakoś ;) ) ale MShit pracuje dalej nad puszczeniem aktualizacji do Teamsa wiec może niebawem będzie działać tak jak trzeba

"You may have noticed one very popular app is missing from this update: Microsoft Teams. It will continue to work using Rosetta emulation, but Microsoft said in relation to Teams, "We are working on universal app support for M1 Macs and will share more news as our work progresses." In other words, it's not quite ready."

 

ja od 2016 sukcesywnie przestawiłem cały ekosystem w domu na Appla i niczego nie żałuje :D może jest i drogo ale na innych systemach nie mam takiej synchro jak tutaj

 

1 godzinę temu, .Misza. napisał:


Poczekaj trochę, jeszcze w fazie betatestów:
https://spidersweb.pl/2021/01/spalilem-macbooka-pro-z-procesorem-m1.html

Ja i tak bede brał z mocniejszym configiem (chce 16GB ramu - wiec dłużej poczekam) a i z wymianą różnych przejściówek na nowego USB-C mi się też nie spieszy :) no i musze znaleźć kupca na mojego MBP :D 

 

56 minut temu, kokos napisał:

Tego właśnie się obawiam..\

Cortland.pl  czeka na dostawy. Komputery mają być dostępne w powłowie stycznia. Ponoć wcześniejsze partie mają jakieś problemy wieku dziecięcego.. 

Pytanie ile z tych info to prawda

że tak powiem 50/50 :) 

wszystko zależy jaki egzemplarz się trafi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kokos napisał:

Nie wiem czy brać MacBooka Air na i5 czy tańszy M1.

M1 bardziej przyszłościowe. Niby zapowiedzieli długie wsparcie dla Intela, ale nie wiadomo czy im się odmieni.

tu masz w „promo” ;) 

https://imad.pl/dla_ciebie/https-mag-mclinic-pl-dla-ciebie-sklep/macbook-air-13-apple-m1-8c-cpu-7c-gpu-8gb-256gb-gwiezdna-szarosc.html

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę boli ten przelicznik upgrade, cokolwiek więcej bez znaczenia czy to dysk czy pamięć tauzen się zależy. Za swojego thinkpada zapłaciłem 6k z ubogim wyposażeniem bo dysk SSD 250 i pamięć 8 Gb ale kupno pamięci po 2 latach 16Gb to był koszt 350 zł a kupno dyska 1 Tb SSD to koszt 407 zł za taki upgrade w apple bym musiał dać 3k.

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ipsx82 napisał:

Trochę boli ten przelicznik upgrade, cokolwiek więcej bez znaczenia czy to dysk czy pamięć tauzen się zależy. Za swojego thinkpada zapłaciłem 6k z ubogim wyposażeniem bo dysk SSD 250 i pamięć 8 Gb ale kupno pamięci po 2 latach 16Gb to był koszt 350 zł a kupno dyska 1 Tb SSD to koszt 407 zł za taki upgrade w apple bym musiał dać 3k.

Apple nie daje obecnie możliwości rozbudowy pamięci. Wszystko wlutowane w płytę główną. Kupujesz komputer bez późniejszej rozbudowy. Przynajmniej oficjalnej  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zyzol napisał:

M1 bardziej przyszłościowe. Niby zapowiedzieli długie wsparcie dla Intela, ale nie wiadomo czy im się odmieni.

tu masz w „promo” ;) 

https://imad.pl/dla_ciebie/https-mag-mclinic-pl-dla-ciebie-sklep/macbook-air-13-apple-m1-8c-cpu-7c-gpu-8gb-256gb-gwiezdna-szarosc.html

 

 

Dzięki, faktycznie dobra cena. Apple mocno promuje A1. Ceny niższe niż Intel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ograniczeniami apple przesadza. Brak czytnika SD, brak samodzielnego dołożenia pamieci itp. Powoduje że  klient zastanawia się  co wybrać.  A taki acer bez problemu moze być rozbudowany pomimo wlutowania 8 Gb. Ciekawe kiedy UE się  dobierze do tyłka  applowi za te komplikacje dla klienta.

 

 

20210103_211625.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, jak jest i coś za coś. Stopniowo ograniczali możliwości rozbudowy, aż doszli do stanu: brak możliwości rozbudowy ;) W moim odczuciu problemem ceny, jakie sobie życzą za dodatkowy upgrade przy zakupie

Ja wiem, że zwykłego użytkownika to nie interesuje, ale porównaj sobie wnętrze ;) 

 

5B53FA40-BAFA-4684-9860-151309093D87.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kokos napisał:

Apple nie daje obecnie możliwości rozbudowy pamięci. Wszystko wlutowane w płytę główną. Kupujesz komputer bez późniejszej rozbudowy. Przynajmniej oficjalnej  

przy obecnym M1 to już raczej będzie problematyczne zwiększenie RAM, wcześniej ponoć ludzie się bawili w wlutowywanie innych pamięci. Teraz to zintegrowane w chipie.

Ja niedawno kupując wziąłem 16GB, nawet jeśli te 8 by mi wystarczyło, najwyżej dłużej posłuży i ewentualnie pójdzie za jakiś czas noc dla córki. Za to to jak to trzyma baterię to faktycznie powala i dla mnie to był główny czynnik decyzyjny mogąc go wziąć na jakiś weekendowy wypad i nie myśleć o ładowarce.

Póki co jakieś problemy co zaobserwowałem to zdarza się że kiedy wygasi się ekran to po wzbudzeniu jest przygaszony mimo że jasność jest na normalnym poziomie, muszę kliknąć w suwak jasności albo z klawiszy i wówczas rozjaśnia się do właściwego poziomu. Jeszcze na początku miałem włączoną automatykę jasności to też w niektórych sytuacjach szalała mimo stałego oświetlenia ale na tle ściany i okna jechała z min do prawie maxa i znów w dół i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Zyzol napisał:

Ja wiem, że zwykłego użytkownika to nie interesuje, ale porównaj sobie wnętrze ;) 

 

5B53FA40-BAFA-4684-9860-151309093D87.jpeg

Hmmm takie nudne szare to wnętrze :biglol:

I teraz wiem dlaczego tylko jeden port wyjścia ma te apple :lol:

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ipsx82 napisał:

Z tymi ograniczeniami apple przesadza. Brak czytnika SD, brak samodzielnego dołożenia pamieci itp. Powoduje że  klient zastanawia się  co wybrać.  A taki acer bez problemu moze być rozbudowany pomimo wlutowania 8 Gb. Ciekawe kiedy UE się  dobierze do tyłka  applowi za te komplikacje dla klienta.

czy ja wiem czy komplikacje ? ktos kto kupuje sprzed od Appla raczej jest swiadomy ograniczen jesli chodzi o rozbudowe

z drugiej strony 10 letni macbook potrafi lepiej działać niż nowszy sprzet innego producenta :) ja od kiedy kupiłem MBP w 2016 ani razu nie stawiałem systemu na nowo ani nie odtwarzałem do z backupu i działa dalej płynnie pomimo moich roznych rzeźb :D podnosze klape i pracuje dalej w miejscu w ktorym skonczyłem wczesniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje najpierw zerknac sobie na wyniki finansowe APPL a potem sie zastanowic czy ludzie rzeczywiscie potrzebuja tych mozliwosci rozbudowy do szczescia :) U nas Apple jest stosunkowo drogi ale w Stanach spokojnie mozna dorzucic pare stowek bez wiekszego uszczerbku dla budzetu. A te nowe M1 calkiem spoko ponoc sa.

 

Ale Applowski ekosystem jest tak hermetyczny, ze za wlasne $$$ nigdy bym nie kupil MBP do pracy wymagajacej czegos wiecej niz proste uruchomienie programu sciagnietego z AppStore'a. Naprawic tez nie za bardzo sie da bo wszystko zintegrowane i musisz wymienic cala plyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącze 1000Mb/100Mb. Wejście z kabla przez główny router (Linksys EA6400) - następnie dzielony na pomieszczenia, gdzie są kolejne routery postawione w tryb mostu. 

Kanały dla 2,4MHz i 5Ghz ustawione odpowiednio (równe dla tej samej częstotliwości). 

Problem - na WiFi przy speedtest  mam w odległości 1,5 metra od bardzo dobrego routera  transfer 120-180Mbs/100Mb. Rozumiem, że jest strata WiFi vs po kablu, ale żeby 80% transferu uciekało? Zwłaszcza, że upload pokazuje prawidłowo. 

Jaka może być przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, pumex1 napisał:

Łącze 1000Mb/100Mb. Wejście z kabla przez główny router (Linksys EA6400) - następnie dzielony na pomieszczenia, gdzie są kolejne routery postawione w tryb mostu. 

Kanały dla 2,4MHz i 5Ghz ustawione odpowiednio (równe dla tej samej częstotliwości). 

Problem - na WiFi przy speedtest  mam w odległości 1,5 metra od bardzo dobrego routera  transfer 120-180Mbs/100Mb. Rozumiem, że jest strata WiFi vs po kablu, ale żeby 80% transferu uciekało? Zwłaszcza, że upload pokazuje prawidłowo. 

Jaka może być przyczyna?

 

Może karta sieciowa w urządzeniu więcej nie wydala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, pumex1 napisał:

Łącze 1000Mb/100Mb. Wejście z kabla przez główny router (Linksys EA6400) - następnie dzielony na pomieszczenia, gdzie są kolejne routery postawione w tryb mostu. 

Kanały dla 2,4MHz i 5Ghz ustawione odpowiednio (równe dla tej samej częstotliwości). 

Problem - na WiFi przy speedtest  mam w odległości 1,5 metra od bardzo dobrego routera  transfer 120-180Mbs/100Mb. Rozumiem, że jest strata WiFi vs po kablu, ale żeby 80% transferu uciekało? Zwłaszcza, że upload pokazuje prawidłowo. 

Jaka może być przyczyna?

 

Jeżeli kabel kategorii np: 5e, 6 itd zostanie zbyt mocno zgięty, złamany albo pogryziony przez królika to nie trzyma parametrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pumex1 napisał:

Łącze 1000Mb/100Mb. Wejście z kabla przez główny router (Linksys EA6400) - następnie dzielony na pomieszczenia, gdzie są kolejne routery postawione w tryb mostu. 

Kanały dla 2,4MHz i 5Ghz ustawione odpowiednio (równe dla tej samej częstotliwości). 

Problem - na WiFi przy speedtest  mam w odległości 1,5 metra od bardzo dobrego routera  transfer 120-180Mbs/100Mb. Rozumiem, że jest strata WiFi vs po kablu, ale żeby 80% transferu uciekało? Zwłaszcza, że upload pokazuje prawidłowo. 

Jaka może być przyczyna?

kanały ustaw sobie na auto to raz (miałem juz podobny przypadek ze kilka sieci wokol bylo na tym samym kanale i sie to delikatnie "skleiło" - zmienilismy kanały i problem sie rozwiazał)

druga sprawa to sprawdz sobie transfer wewnatrz sieci (jakis duzy plik skopiuj po sieci wewnetrznej i zobacz jaka predkosc) - problem na wszystkich urzadzeniach czy tylko na jednym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, llkuba napisał:

 

Jeżeli kabel kategorii np: 5e, 6 itd zostanie zbyt mocno zgięty, złamany albo pogryziony przez królika to nie trzyma parametrów. 

mam kabel kat 6 zgiety pod katem ponad 130 stopnii i nic sie nie dzieje trzyma parametry :) ale wszystko zalezy tez od jakosci kabla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, _akir_ napisał:

mam kabel kat 6 zgiety pod katem ponad 130 stopnii i nic sie nie dzieje trzyma parametry :) ale wszystko zalezy tez od jakosci kabla

 

Tak, to też zależy od parametrów kabla, jego długości oraz jakością urządzeń pod które jest podpięty. Podejrzewam, że Fluke pokaże błąd Next albo Return Loss. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Karta jest ac - więc osbługuje co trzeba. Wygląda, że coś z kablem albo coś się zadziało z routerem na wejściu. Właśnie podpiąłem bezpośrednio do routera (tego działającego jako bridge). Transfer 85-115Mb/100Mb. Czyli o 20-80Mb na download niżej niż po WiFi. Przyznam się szczerze, że nic nie rozumiem. 

 

Kabel: image.png

 

WiFi

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pumex1 napisał:

Sprawdziłem. Karta jest ac - więc osbługuje co trzeba. Wygląda, że coś z kablem albo coś się zadziało z routerem na wejściu. Właśnie podpiąłem bezpośrednio do routera (tego działającego jako bridge). Transfer 85-95Mb/100Mb. Czyli o 60-80Mb na download niżej niż po WiFi. Przyznam się szczerze, że nic nie rozumiem. 

 

Zrób restart całej sieci. Sprawdź czy zasilacz i router nie jest gorący. Może aktualizacja softu pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pumex1 napisał:

Sprawdziłem. Karta jest ac - więc osbługuje co trzeba. Wygląda, że coś z kablem albo coś się zadziało z routerem na wejściu. Właśnie podpiąłem bezpośrednio do routera (tego działającego jako bridge). Transfer 85-95Mb/100Mb. Czyli o 60-80Mb na download niżej niż po WiFi. Przyznam się szczerze, że nic nie rozumiem. 

jak pamietam masz rzezbe z tymi routerami :D wiec tak miedzy bogiem a prawda może być wszystko

zaczałbym od wymiany kabla na dobry patchcord kat6 pomiedzy EA6400 a modemem operatora, potem wyłaczyc tamte routery, podlaczyc sie najpierw do głównego po wifi, potem dopinac kolejne i testowac, dodatkowo wymienic kabel miedzy urzadzeniami 

a najprosciej zostawic tylko EA6400 a tamte routery pozamieniac na AP i zrobic to na roamingu

wszystkie urzadzenia po wifi maja ten problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...