Jump to content

Subariada Bośnia - 28 lipca - 5 sierpnia 2022


Miłosz Rzeźnik

Recommended Posts

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dla uczestników tegorocznej Subariady do Bośni i Hercegowiny.
 
Dojazd i powrót:
Spotykamy się w 28 lipca rano o 8:30 Chorwacji, na parkingu na terenie starej bazy lotniczej w Żeljavie, tutaj: https://goo.gl/maps/fM2PaWnRnbYs3Pbu8
44°51'26.9"N 15°44'08.7"E
44.857470, 15.735761

UWAGA!!! Wokół znajdują się tereny z minami, pozostałymi po wojnie na Bałkanach. Nie wolno schodzić z asfaltu oraz wydeptanych ścieżek!!!

W zależności od miejsca startu w Polsce, najlepsza trasa dojazdowa prowadzi przez Czechy, Austrię, Słowenię (https://goo.gl/maps/QmzmfYT3md4MErTD8) lub przez Słowację i Węgry (https://goo.gl/maps/hMUkf67m4WVJVDCj8). We wszystkich tych krajach na przejazd autostradami obowiązują winiety, które można kupić wcześniej przez internet, np. tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html lub na większości stacji paliw i na granicach w danych krajach.
Na przejazd po Chorwacji nie potrzeba winiety, za autostrady płaci się na bramkach (w kunach, euro lub kartą)

Zapewne zaplanujecie przyjazd w okolice dzień wcześniej. W najbliższej okolicy jest sporo uroczych pensjonatów, które można zarezerwować przez booking.com. Jeśli będziecie mieć z tym problemy - dajcie znać, pomożemy Wam w rezerwacjach.

5 sierpnia po południu (prawdopodobnie około 16) oficjalnie zakończymy wspólny wyjazd po Bośni i Hercegowinie. Program zakończymy niedaleko miejscowości Capljina https://goo.gl/maps/DSZTjcfqMud9AAvg6. Macie  stamtąd zaledwie 40 km na wybrzeże Chorwacji ponieważ założyliśmy, że część ekip zapewne będzie chciała udać się jeszcze na "plażing" nad Adriatyk.
 
Trasa: Trasa po Bośni i Hercegowinie liczyć będzie około 1200km. Poruszać się będziemy drogami asfaltowymi (zwykle bardzo wąskie i kręte) oraz szutrami oraz prostymi drogami terenowymi. Przyjmujemy Forestery, a także XV i Outback. Sugerujemy opony AT. 
 
Program:
Wiemy, jak będzie przebiegać trasa i jakie atrakcje na Was czekają. A jest ich bardzo dużo. To zdecydowanie jeden z bogatszych programów wyprawowych, jakie dotychczas stworzyliśmy!
Oto, co m.in. chcemy z Wami zrobić lub Wam pokazać:
- stara jugosłowiańska podziemna baza lotnicza w Żeljavie (od strony chorwackiej)
- rafting na rzece Neretwa 
-
wodospady Strbacki Buk oraz Martin Brod w Parku Narodowym Una
- urocze wodospady na rzece Krupa
- przejazd przez kanion Vrbasu
- Jajce - wodospady na Plivie, słynne bośniackie młynki wodne, forteca
- Travnik - forteca, malowany meczet, najlepsze cevabcici na Bałkanach
- trasy widokowe po połoninie Vlasic
- Sarajevo - nocleg w słynnym hotelu Holiday, w którym w czasie wojny mieszkali wszyscy dziennikarze, zwiedzanie wraz z polską przewodniczką, która jako dziecko przeżyła oblężenie i ucieczkę z miasta! Shoping na tureckiej starówce Bascarsija. Muzeum Tunel Życia.
- stare obiekty olimpijskie (Sarajevo 1984)
- góry Bjelasnica i wioska pasterska Lukomir
- kanion Neretwy
- płaskowyż Livno, na którym żyje największa liczba dzikich koni w Europie
- nocleg na uroczej plaży nad jeziorem Busko
- Bunkier Tity - niesamowity, zachowany w nienaruszonym stanie podziemny obiekt z czasów jugosłowiańskiego dyktatora
- Mostar - miasto dwóch kultur ze słynnym mostem na Neretwie
- monastyr derwiszów Blagaj i źródła Buny
- spływ kanoe po Neretvie (to nie to samo co rafting!)
- jaskinia Vjetrenica
- nekropolia bogomiłców w Radimlji
- przejazd trasą starej jugosłowiańskiej kolejki wąskotorowej (liczne tunele)
- bałkańska kuchnia - kilka wspólnych posiłków będziemy mieli zamówione, zaprowadzimy Was też do znanych nam wyjątkowych restauracji, gdzie sami zamówicie wg. życzenia lokalne specjały

Trasę i atrakcje testowaliśmy w zeszłym roku z grupą terenówek i... 
PS. Nie pytajcie o co chodzi z transparentem... długa historia...
 
Waluty: Lokalna waluta to marka konwertybilna (BAM). Zakupu waluty dokonamy w kantorach po wjeździe do BiH. Nie zabierajcie złotówek, nie można ich wymienić na lokalną walutę. Można natomiast dokonać wypłaty waluty z bankomatów. W wielu miejscach można również płacić kartą, choć nie wszędzie (nawet sklepiki w Sarajevie często przyjmują tylko gotówkę!), dlatego musicie mieć zapas marek. Mile widziane i często używane są również EURO.
 
Paliwo: Paliwo w Bośni jest w cenie podobnej jak w Polsce. Paliwo jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie trzeba zabierać kanistrów.

Dokumenty: Na wjazd do Bośni i Hercegowiny, podobnie jak na wszystkie kraje na trasie dojazdu, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, choć oczywiście można również używać paszportu.
 
Informacja dla kierowców: Kierowcy potrzebują prawo jazdy (wystarczy polskie). Teoretycznie nie potrzeba od niedawna Zielonej Karty, jednak sugerujemy na wszelki wypadek posiadać ten dokument.
 

Noclegi: 2x nocujemy w hotelach, reszta biwaków będzie w terenie, na dziko.
 
Jedzenie: W dużych miastach można kupić niemal wszystkie towary spożywcze. Część posiłków będziemy przygotowywać w terenie. Z Polski można zabrać pewną ilość jedzenia “turystycznego”. Polecamy gotowe dania firmy Arpol: http://www.sklep.arpol.net.pl/, a dla "leniwych" sprawdzone przez nas liofilizaty: https://lyofood.pl/.  Prosimy abyście przyjechali na miejsce spotkania zaopatrzeni w jedzenie na 2 dni.
Będziemy również próbować lokalnych specjałów - na pewno kilka razy odwiedzicie restauracje, zorganizujemy również kilka posiłków z tradycyjnymi bośniackimi.
 
Wydatki: Ceny w Bośni i Hercegowinie są podobne lub nieco niższe niż w Polsce. Stosunkowo drogie są jedynie wstępy i atrakcje turystyczne.
Obiady w restauracjach można zjeść za około 10-15E od osoby.
Sumaryczny koszt noclegów (2x hotel) oraz kompletu zarezerwowanych płatnych atrakcji i wstępów to około 250E od osoby dorosłej i młodzież powyżej 12 lat, 150E od dzieci 5-12 lat. Każda osoba, która nie będzie uczestniczyć w raftingu - 40E mniej.
Poza powyższymi rezerwacjami, w czasie wolnym możecie zobaczyć wodospady, twierdzę i katakumby w Jajce, twierdzę w Travniku oraz monastyr Blagaj. Po zakończeniu programu można również udać się jeszcze popływać pod wodospadami Kravica. Na taki opcjonalny zestaw atrakcji wydacie dodatkowo 20-30E od osoby.
 
Co koniecznie zabrać:
+ dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
+ namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. Należy się przygotować na zakres temperatur od 15 do +40 stopni C. 
+ sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
+ baniak na wodę – minimum 20l na 2 osoby.
+ sandały, ale i solidne obuwie turystyczne, rękawiczki robocze, latarkę (najlepiej czołówkę). Nie zapomnijcie czapki oraz ciepłej kurtki na wszelki wypadek.
+ parasol lub kurtki nieprzemakalne
+ strój kąpielowy i buty do pływania
+ każde auto powinno być wyposażone w sprawne CB Radio.
 
Wpisowe na tą wyprawę wynosi 1750zł od samochodu.
 
PS. Możemy przyjąć 10 aut.
 
A teraz UWAGA - zapisy starują.... dziś 23:59!


0.jpg

BiH-142.jpg

BiH-137.jpg

Więcej zdjęć z trasy po Bośni znajdziecie na naszej stronie tutaj: https://przygody4x4.pl/galeria/bosnia-i-hercegowina/
Edited by Miłosz Rzeźnik
Link to comment
Share on other sites

  • Miłosz Rzeźnik changed the title to Subariada Bośnia - 28 lipca - 5 sierpnia 2022
4 godziny temu, Bursztynek napisał:

Proszę o skreślenie. Zwalniam miejsce rutkowi.

O, i to jest bardzo dobry kierunek B)

Nie ma co się pchać: kamienie, błoto, spanie w lesie, brrrrr...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...