Skocz do zawartości

Subariada Bośnia - 28 lipca - 5 sierpnia 2022


Miłosz Rzeźnik

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dla uczestników tegorocznej Subariady do Bośni i Hercegowiny.
 
Dojazd i powrót:
Spotykamy się w 28 lipca rano o 8:30 Chorwacji, na parkingu na terenie starej bazy lotniczej w Żeljavie, tutaj: https://goo.gl/maps/fM2PaWnRnbYs3Pbu8
44°51'26.9"N 15°44'08.7"E
44.857470, 15.735761

UWAGA!!! Wokół znajdują się tereny z minami, pozostałymi po wojnie na Bałkanach. Nie wolno schodzić z asfaltu oraz wydeptanych ścieżek!!!

W zależności od miejsca startu w Polsce, najlepsza trasa dojazdowa prowadzi przez Czechy, Austrię, Słowenię (https://goo.gl/maps/QmzmfYT3md4MErTD8) lub przez Słowację i Węgry (https://goo.gl/maps/hMUkf67m4WVJVDCj8). We wszystkich tych krajach na przejazd autostradami obowiązują winiety, które można kupić wcześniej przez internet, np. tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html lub na większości stacji paliw i na granicach w danych krajach.
Na przejazd po Chorwacji nie potrzeba winiety, za autostrady płaci się na bramkach (w kunach, euro lub kartą)

Zapewne zaplanujecie przyjazd w okolice dzień wcześniej. W najbliższej okolicy jest sporo uroczych pensjonatów, które można zarezerwować przez booking.com. Jeśli będziecie mieć z tym problemy - dajcie znać, pomożemy Wam w rezerwacjach.

5 sierpnia po południu (prawdopodobnie około 16) oficjalnie zakończymy wspólny wyjazd po Bośni i Hercegowinie. Program zakończymy niedaleko miejscowości Capljina https://goo.gl/maps/DSZTjcfqMud9AAvg6. Macie  stamtąd zaledwie 40 km na wybrzeże Chorwacji ponieważ założyliśmy, że część ekip zapewne będzie chciała udać się jeszcze na "plażing" nad Adriatyk.
 
Trasa: Trasa po Bośni i Hercegowinie liczyć będzie około 1200km. Poruszać się będziemy drogami asfaltowymi (zwykle bardzo wąskie i kręte) oraz szutrami oraz prostymi drogami terenowymi. Przyjmujemy Forestery, a także XV i Outback. Sugerujemy opony AT. 
 
Program:
Wiemy, jak będzie przebiegać trasa i jakie atrakcje na Was czekają. A jest ich bardzo dużo. To zdecydowanie jeden z bogatszych programów wyprawowych, jakie dotychczas stworzyliśmy!
Oto, co m.in. chcemy z Wami zrobić lub Wam pokazać:
- stara jugosłowiańska podziemna baza lotnicza w Żeljavie (od strony chorwackiej)
- rafting na rzece Neretwa 
-
wodospady Strbacki Buk oraz Martin Brod w Parku Narodowym Una
- urocze wodospady na rzece Krupa
- przejazd przez kanion Vrbasu
- Jajce - wodospady na Plivie, słynne bośniackie młynki wodne, forteca
- Travnik - forteca, malowany meczet, najlepsze cevabcici na Bałkanach
- trasy widokowe po połoninie Vlasic
- Sarajevo - nocleg w słynnym hotelu Holiday, w którym w czasie wojny mieszkali wszyscy dziennikarze, zwiedzanie wraz z polską przewodniczką, która jako dziecko przeżyła oblężenie i ucieczkę z miasta! Shoping na tureckiej starówce Bascarsija. Muzeum Tunel Życia.
- stare obiekty olimpijskie (Sarajevo 1984)
- góry Bjelasnica i wioska pasterska Lukomir
- kanion Neretwy
- płaskowyż Livno, na którym żyje największa liczba dzikich koni w Europie
- nocleg na uroczej plaży nad jeziorem Busko
- Bunkier Tity - niesamowity, zachowany w nienaruszonym stanie podziemny obiekt z czasów jugosłowiańskiego dyktatora
- Mostar - miasto dwóch kultur ze słynnym mostem na Neretwie
- monastyr derwiszów Blagaj i źródła Buny
- spływ kanoe po Neretvie (to nie to samo co rafting!)
- jaskinia Vjetrenica
- nekropolia bogomiłców w Radimlji
- przejazd trasą starej jugosłowiańskiej kolejki wąskotorowej (liczne tunele)
- bałkańska kuchnia - kilka wspólnych posiłków będziemy mieli zamówione, zaprowadzimy Was też do znanych nam wyjątkowych restauracji, gdzie sami zamówicie wg. życzenia lokalne specjały

Trasę i atrakcje testowaliśmy w zeszłym roku z grupą terenówek i... 
PS. Nie pytajcie o co chodzi z transparentem... długa historia...
 
Waluty: Lokalna waluta to marka konwertybilna (BAM). Zakupu waluty dokonamy w kantorach po wjeździe do BiH. Nie zabierajcie złotówek, nie można ich wymienić na lokalną walutę. Można natomiast dokonać wypłaty waluty z bankomatów. W wielu miejscach można również płacić kartą, choć nie wszędzie (nawet sklepiki w Sarajevie często przyjmują tylko gotówkę!), dlatego musicie mieć zapas marek. Mile widziane i często używane są również EURO.
 
Paliwo: Paliwo w Bośni jest w cenie podobnej jak w Polsce. Paliwo jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie trzeba zabierać kanistrów.

Dokumenty: Na wjazd do Bośni i Hercegowiny, podobnie jak na wszystkie kraje na trasie dojazdu, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, choć oczywiście można również używać paszportu.
 
Informacja dla kierowców: Kierowcy potrzebują prawo jazdy (wystarczy polskie). Teoretycznie nie potrzeba od niedawna Zielonej Karty, jednak sugerujemy na wszelki wypadek posiadać ten dokument.
 

Noclegi: 2x nocujemy w hotelach, reszta biwaków będzie w terenie, na dziko.
 
Jedzenie: W dużych miastach można kupić niemal wszystkie towary spożywcze. Część posiłków będziemy przygotowywać w terenie. Z Polski można zabrać pewną ilość jedzenia “turystycznego”. Polecamy gotowe dania firmy Arpol: http://www.sklep.arpol.net.pl/, a dla "leniwych" sprawdzone przez nas liofilizaty: https://lyofood.pl/.  Prosimy abyście przyjechali na miejsce spotkania zaopatrzeni w jedzenie na 2 dni.
Będziemy również próbować lokalnych specjałów - na pewno kilka razy odwiedzicie restauracje, zorganizujemy również kilka posiłków z tradycyjnymi bośniackimi.
 
Wydatki: Ceny w Bośni i Hercegowinie są podobne lub nieco niższe niż w Polsce. Stosunkowo drogie są jedynie wstępy i atrakcje turystyczne.
Obiady w restauracjach można zjeść za około 10-15E od osoby.
Sumaryczny koszt noclegów (2x hotel) oraz kompletu zarezerwowanych płatnych atrakcji i wstępów to około 250E od osoby dorosłej i młodzież powyżej 12 lat, 150E od dzieci 5-12 lat. Każda osoba, która nie będzie uczestniczyć w raftingu - 40E mniej.
Poza powyższymi rezerwacjami, w czasie wolnym możecie zobaczyć wodospady, twierdzę i katakumby w Jajce, twierdzę w Travniku oraz monastyr Blagaj. Po zakończeniu programu można również udać się jeszcze popływać pod wodospadami Kravica. Na taki opcjonalny zestaw atrakcji wydacie dodatkowo 20-30E od osoby.
 
Co koniecznie zabrać:
+ dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
+ namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. Należy się przygotować na zakres temperatur od 15 do +40 stopni C. 
+ sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
+ baniak na wodę – minimum 20l na 2 osoby.
+ sandały, ale i solidne obuwie turystyczne, rękawiczki robocze, latarkę (najlepiej czołówkę). Nie zapomnijcie czapki oraz ciepłej kurtki na wszelki wypadek.
+ parasol lub kurtki nieprzemakalne
+ strój kąpielowy i buty do pływania
+ każde auto powinno być wyposażone w sprawne CB Radio.
 
Wpisowe na tą wyprawę wynosi 1750zł od samochodu.
 
PS. Możemy przyjąć 10 aut.
 
A teraz UWAGA - zapisy starują.... dziś 23:59!


0.jpg

BiH-142.jpg

BiH-137.jpg

Więcej zdjęć z trasy po Bośni znajdziecie na naszej stronie tutaj: https://przygody4x4.pl/galeria/bosnia-i-hercegowina/
Edytowane przez Miłosz Rzeźnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Miłosz Rzeźnik zmienił(a) tytuł na Subariada Bośnia - 28 lipca - 5 sierpnia 2022

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...