Skocz do zawartości

Nasz WARSZTAT - Młotowiertarki, wkrętarki, piły, narzędzia, itd --- pytania // porady // sugestie


bikeman1

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, ipsx82 napisał:

Ale ten łamak to chyba nie od tego zestawu ?


Tak, jest poza nim.

Generalnie zastanawiałem się czy kompletować powoli mniejsze zestawy (np. zacząć od zestawu nasadki krótkie + grzechotka + łamak a później dokupywać zestawy końcówek) czy kupić mieszany zestaw który częściowo pokrywa się z tym co już mam. I jednak wybrałem tę drugą opcję z uwagi na stosunek cena / funkcjonalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, był u mnie gościu z Fein na prezentacji i robiliśmy test możliwości wiertarki magnetycznej KBU 35 MQW

 

Pomysł mój był taki aby zrobić wiertarkę do robienia otworów w rurach i profilach, na prosto i pod kątem . Na moje oko magnesowka spisała się na medal. I poszło już zamówienie na nówkę sztukę

 

 

20200520_140246.jpg

 

 

Edytowane przez bikeman1
  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny sprzęcik, ale do frezowania go nie używaj. Raz że nie te obroty, dwa że wrzeciono we frezarkach blokowane jest od tyłu i siedzi na stożku nie jak w wiertarce że śrubka trzyma. Więc wiertarka nie wytrzyma bocznych obciążeń frezowania. A do tego śmierć czy inne urazy można sobie zrobić jak wyrwie uchwyt wiertarski. No i posuw wyłacznie mechaniczny. Żadnego podsuwania materiału łapką bo urwie i nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc frezowanie, mam na myśli wiercenie otworów jak na filmiku. Żadnych innych prac strikte frezerskich z posuwem nie będę wykonywał. 

A dlaczego nie te obroty? Na filmie są obroty 200, a maszyna ma zakres od 100 do 530 obrotów. 

Uchwyt który zastosowałem jest również na stożku. Stożek MK2. 

 

large_dar0511--x--xxx--TA.jpg

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze nie nagrałem filmiku jak mi taki stożek morse'a leciał po warsztacie ale za bardzo byłem zajęty spierdzielaniem :) Bo też kombinowałem z frezowaniem wiertarką. Jak nie blokuje się z tyłu to wyfrunie. Sprawdź w instrukcji czy producent dopuszcza wiercenie maszyną pod kątem. Morse'a stosuje sie oczywiście w frezarkach i tokarkach z colletami ale są zblokowane porządną śrubą z tyłu a tu polegasz tylko na docisku który generune wiertło oparte o obrabiany materiał pod kątem prostym. Obroty we frezarkach są wyższe niż do wiercenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie wiertarki sprzedaliśmy frezarkę ruhla z 1976  z wrzecionem pionowym i poziomym oraz ruchomym stołem w osi x y z  i opcją kątowego ustawienia  ale to bydle ważyło prawie 2 tony i wysokie na prawie 2 metry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ipsx82 napisał:

to bydle ważyło prawie 2 tony i wysokie na prawie 2 metry

 

I tu tkwi szkopuł :) a tą wiertarką wykonam te prace, które potrzebuje plus dodatkowo wezmę ja w "kieszeń" i w razie potrzeb pojadę z nią na robotę.

Mam na zakładzie duża frezarkę FYA ( tak jak mówisz 2t-wego kolosa) ale Fein ma mieć zastosowanie o charakterze multi, czyli trochę na warsztacie, trochę na robocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień testów zakończony pełnym sukcesem :) do zadań magnesowki należało wyciąć w rurze fi40 Inox tzw "łódeczkę", aby rura w rurę pasowała.

Użyłem do tego zadania otwornicy Milwaukee Hole Dozer fi 40mm, dorobiłem adapter aby zapiąć w uchwyt, czyli z jednej strony walec 16mm a z drugiej gwint 5/8 cala

Wg mnie pełen sukces a efekt końcowy MEGA!

Nie nagrałem wideo, bo zapomniałem statywu:/

20200523_103800.jpg

 

 

20200523_150007.jpg

 

 

20200523_150013.jpg

 

 

20200523_150104.jpg

 

Kolejna sprawa jest taka, że wcześniej używałem otwornic Dedra (żółte), teraz do tego zadania postanowiłem kupić zachwalane Milwaukee. Inna konstrukcja zęba i co fajne, dają dożywotnią gwarancję jeśli się wykruszy ząb w otwornicy:)

 

Powiem szczerze że sama otwornica zrobiła na mnie wrażenie. Wycięła 16 rur z nierdzewki i szczególnie nie zauważyłem żeby się przytępiła.

Szczerze to nawet farba z niej nie zlazła :blink:

Made in USA...ale chyba nie Area 52 

Edytowane przez bikeman1
  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bikeman1 napisał:

Szczerze to nawet farba z niej nie zlazła :blink:

Made in USA...ale chyba nie Area 52 

dużo wody w Wiśle musiało upłynąć, zanim doszedłem do podobnych wniosków- lepiej wydać 2x więcej, jak 3 razy to samo kupować.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje udanego zakupu i radości z wykonywanej pracy tym sprzętem , a do mnie dotarł stół do frezarki w niedzielę będę składać  i czekać na dotarcie frezarki:)

 

20200523_180011.jpg

20200523_180303.jpg

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, czy ktoś jest w stanie coś powiedzieć na temat BASS Polska? Na Opineo są komentarze, że sprzęt który sprzedają pochodzi z Chin i jest niskiej jakości, choć na stronie internetowej nie znalazłem nigdzie informacji odnośnie tego gdzie produkowane są narzędzia i skąd pochodzą. Nawet można odnieść wrażenie jakby to wszystko było polskiej produkcji, choć takiej informacji też nigdzie nie ma. Ktoś coś od nich używał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, czy ktoś jest w stanie coś powiedzieć na temat BASS Polska? Na Opineo są komentarze, że sprzęt który sprzedają pochodzi z Chin i jest niskiej jakości, choć na stronie internetowej nie znalazłem nigdzie informacji odnośnie tego gdzie produkowane są narzędzia i skąd pochodzą. Nawet można odnieść wrażenie jakby to wszystko było polskiej produkcji, choć takiej informacji też nigdzie nie ma. Ktoś coś od nich używał? 
Mam parę rzeczy od nich. Generalnie to chińszczyzna i jakość nie jest zbyt dobra niestety. Np. manometr do mierzenia kompresji zaniża pomiary ponad pół bara w porównaniu z profi sprzętem i często blokuje się przycisk od upuszczania ciśnienia. Miałem też szczypce do pierścieni tłokowych ale poszły na śmietnik bo się do niczego nie nadawały. Używanie ich groziło połamaniem pierścienia. Proste rzeczy można od nich wziąć, ale narzędzi pomiarowych czy specjalistycznych bym od nich nie kupił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Orear napisał:

Z ciekawości, czy ktoś jest w stanie coś powiedzieć na temat BASS Polska?

Każdy nazywa sobie firmę jak chce ;)

Importer narzędzi i urządzeń z różnych krajów , najczęściej z Chin

Niektóre rzeczy  do domowych robót są akurat

A co konkretnie Cie interesuje ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, szamot napisał:

Każdy nazywa sobie firmę jak chce ;)

Importer narzędzi i urządzeń z różnych krajów , najczęściej z Chin

Niektóre rzeczy  do domowych robót są akurat

A co konkretnie Cie interesuje ?

 

Interesowało mnie po prostu to, czy ta firma produkuje w Polsce, czy jest tylko importerem. Na tę chwilę nie potrzebuję niczego, ale tak przyszło mi do głowy, że jak miałbym coś kupować to bardzo chętnie wziąłbym coś "naszej" produkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowało mnie po prostu to, czy ta firma produkuje w Polsce, czy jest tylko importerem. Na tę chwilę nie potrzebuję niczego, ale tak przyszło mi do głowy, że jak miałbym coś kupować to bardzo chętnie wziąłbym coś "naszej" produkcji. 
Nie wiem czy coś jeszcze jest, Coval robił dobre klucze ale zdaje się że zbankrutowali...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, skwaro napisał:
7 minut temu, Orear napisał:
Interesowało mnie po prostu to, czy ta firma produkuje w Polsce, czy jest tylko importerem. Na tę chwilę nie potrzebuję niczego, ale tak przyszło mi do głowy, że jak miałbym coś kupować to bardzo chętnie wziąłbym coś "naszej" produkcji. 

Nie wiem czy coś jeszcze jest, Coval robił dobre klucze ale zdaje się że zbankrutowali...

Ostatnio kupiłem podnośnik, żabę. Widać, że jest solidna i to nie tylko moja opinia, a mocno droga nie była. I niby polskiej produkcji, dostałem gwarancję w zestawie i ogólnie jestem zadowolony po pracy z nią na dwóch różnych autach. Wiadomo, jak będę dbał, tak będę miał, ale nie rozleciała się pod Subaru na niezbyt równym podłożu, i sama jej waga o czymś świadczy. Producent MAR-POL. 
Z takich najbliższych, domowo-garażowych zakupów przydałby się klucz pneumatyczny/elektryczny. Do takich rzeczy typu zmiana kół, czy odkręcenie jakiejś zapieczonej śruby, ale coś czuję, że u nas się takich rzeczy nie robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Orear napisał:

Interesowało mnie po prostu to, czy ta firma produkuje w Polsce, czy jest tylko importerem. Na tę chwilę nie potrzebuję niczego, ale tak przyszło mi do głowy, że jak miałbym coś kupować to bardzo chętnie wziąłbym coś "naszej" produkcji. 

Importer. Kupiłem od nich kiedyś kątówkę z regulacją obrotów, na próbę ;) regulacja padla po tygodniu hehe. 

Bass Polska, Bernardo, Maktec, Cormak to są maszyny brane od jednego chińczyka...tylko chińczyk ma pare kuwetek z plakietkami. 

 

Nasze dobre produkcję skończyły się równo z PRLem. Nie ma zakładów pracy, nie ma maszyn. 

Nawet współczesne lutownice z łódzkiego ZDZtu to już nie to samo. 

 

Ja czasem lubię pojechać na skup złomu i tam kupić jakieś precjoza, typu polskie lub ruskie porządne klucze. Ostatnio udało mi się kupić porządne polskie kombinerki z lat 80tych, praktycznie jak nowe...za 3zł:) a one spokojnie popracują jeszcze drugie 50lat.

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skwaro napisał:

Coval robił dobre klucze

Nie robił tylko importował

A czy dobre to już to już subiektywna ocena

Dla mnie raczej słabe niż dobre

1 godzinę temu, Orear napisał:

Producent MAR-POL. 

Błąd - to jest nazwa firmy importera 

47 minut temu, bikeman1 napisał:

Nasze dobre produkcję skończyły się równo z PRLem

Jeszcze się ostała Kuźnia ale poszli w odkuwki 

A szkoda bo klucze mieli dobre. Niestety wg mnie mentalność handlowców rodem z prl-u zabiła sprzedaż

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bikeman1 napisał:

brane od jednego chińczyka...tylko chińczyk ma pare kuwetek z plakietkami. 

 

To też nie jest taka łatwa i jednoznaczna sytuacja

To zamawiający decyduje o jakości

Wszystko zależy ile zapłaci

Z tej samej fabryki może wyjść coś porządnego i gniot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...