Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Kupujesz takie cudo:

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/renault-zoe-renault-zoe-41kwh-2019r-przebieg-19000km-ID6FbJ8K.html

Kasujesz dopłatę. Stawiasz obok garażu jako magazyn energii. Przechodzisz na rozliczenie godzinowe, ładujesz w dzień jak prąd tani.

Dalej jeździsz swoją spalinówką. @skwaro szybko policzy kiedy się zwróci te 3 tys. :ph34r:

I robisz bez sensu inwestycję :P Magazyn energii 40kW da się już zrobić znacznie taniej niż 40kPLN. kupujesz taki magazyn energii, bierzesz za niego dopłatę, zwraca się w 3-4 lata  jak masz duże zużycie. Dokupujesz to auto, kasujesz kolejną dopłatę i nim jeździsz praktycznie za darmo :P

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Ale podrzucisz jakiegoś linka z cenami czy tylko tak teoretycznie będziesz się wymądrzał?

 

 

magazyn.png

Ja u siebie mam magazyn Heckmann, obecnie wychodzi odrobinę ponad 1000pln/kWh. Tu masz przykładowy link (da się jeszcze taniej kupić) :

https://sklepsoltech.pl/pl/p/Magazyn-energii-Heckman-RLFP51100A-5%2C12-kWh/2351

 

Stakujesz do max 80kWh w szafie rackowej. BMS jest, wbudowany, nic więcej nie trzeba. 

 

Ale przy tej pojemności to się kupuje baterię trakcyjną z auta i robi jako magazyn. Tylko musisz kupić na fakturę i mieć kogoś, kto Ci to podepnie pod BMSa. Cena wychodzi ok 25k. Mój instalator już takie numery ogarnia :)

 

https://allegro.pl/oferta/52kw-bateria-trakcyjna-akumulator-renault-zoe-52-kwh-16042827640

 

Zresztą nawet na zwykłych bateriach proponował mi też nowe rozwiązanie, z którym właśnie wchodzi na polski rynek, jako dystrybutor, firma z DE produkowane oczywiście w Chinach, moduły 5kW stakowalne do 100kW, na gotowo z instalacją i BMSem wychodzi ok. 850-900PLN/kWh. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, skwaro napisał(a):

Ale przy tej pojemności to się kupuje baterię trakcyjną z auta i robi jako magazyn.

Ale wiesz że z zapowiadaną dopłatą do używanych elektryków to ZOE z linku wychodzi za 3 tys zł?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

Ale wiesz że z zapowiadaną dopłatą do używanych elektryków to ZOE z linku wychodzi za 3 tys zł?

 

 

Tak, wiem, nadal go kupuję, ale do jazdy, nie jako magazyn. Nadal nie rozumiesz że ty kupujesz auto z linku jako tani magazyn, a ja biorę dopłatę i na jedno i na drugie, magazyn mi się szybko spłaca, a do tego mam auto prawie za darmo i jeżdżę praktycznie za darmo :P

 

A tak całkiem serio, to tylko akademickie rozważania, bo na magazyny dopłata jest tylko do 20kWh i max 50% inwestycji, a w przypadku aut idę o zakład że dopłata będzie obejmować jeszcze mniejszy procent wartości, więc całe te kalkulacje można sobie włożyć wiadomo gdzie :P

Edytowane przez skwaro
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, skwaro napisał(a):

Tak, wiem, nadal go kupuję, ale do jazdy, nie jako magazyn. Nadal nie rozumiesz że ty kupujesz auto z linku jako tani magazyn, a ja biorę dopłatę i na jedno i na drugie, magazyn mi się szybko spłaca, a do tego mam auto prawie za darmo i jeżdżę praktycznie za darmo :P

 

A tak całkiem serio, to tylko akademickie rozważania, bo na magazyny dopłata jest tylko do 20kWh i max 50% inwestycji, a w przypadku aut idę o zakład że dopłata będzie obejmować jeszcze mniejszy procent wartości, więc całe te kalkulacje można sobie włożyć wiadomo gdzie :P

Moim zdaniem jak już dojdzie do tego że będą dotację na używane to będzie proporcjonalnie do kwoty zakupu max 40tys PLN ;) dla samochodów z górnego limitu dofinansowania, ale widzę i czytam że lobbyści chcą żeby to było tylko na nowe:facepalm: w takim układzie niech ministerstwo daje za darmo te 4 letnie do niczego nie nadające się elektryki chętnie wezmę :P. Życie pokaże.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, siara76 napisał(a):

Moim zdaniem jak już dojdzie do tego że będą dotację na używane to będzie proporcjonalnie do kwoty zakupu max 40tys PLN ;) dla samochodów z górnego limitu dofinansowania, ale widzę i czytam że lobbyści chcą żeby to było tylko na nowe:facepalm: w takim układzie niech ministerstwo daje za darmo te 4 letnie do niczego nie nadające się elektryki chętnie wezmę :P. Życie pokaże.....

Też podejrzewam że tak będzie. Natomiast jeżeli rzeczywiści będą dopłaty do używanych elektryków to od razu zmieniamy żony 500-tkę na wersję elektryczną. Nawet taki 4-latek jej wystarczy, bo średnio dziennie robi do 50km, więc duży zasięg jej niepotrzebny, a autko bardzo fajne :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeglądałem coś o napędzie wodorowym i bańkotworca podpowiada mi różne takie:

"Astron Aerospace. Jak wyjaśniają jej przedstawiciele, zeroemisyjny silnik wodorowy osiągnął w ostatnich testach aż 60 procent wydajności. Urządzenie znane jako H2 Starfire

 

 

https://www.chip.pl/2024/08/silnik-wodoroy-h2-starfire-rekordowa-wydajnosc

 

 

Oczywiście artykulik biadoli, że do produkcji wodoru potrzebna energia z kopalin a ta z oze to za droga (czaicie za droga), ale... No właśnie.

 

Edytowane przez euyot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka odnosnie produkcji wodoru:

 

W Austrii powstaje pilotazowy projekt pozyskiwania i magazynowania wodoru jako dlugofalowego magazynu energii.  
 

W tym projekcie do pozyskiwania oraz magazynowania wodoru na wielka skale uzywa sie nadmiaru energii elektrycznej z fotowoltaik w lecie oraz z farm wiatrowych, ktorej nie da sie „wtloczyc“ do sieci. 
 

Nadwyzka energii jest tak duza, ze szkoda jej marnowac, dlatego pozyskuje sie i magazynuje sie wodor, ktory w zime bedzie spalany zamiast gazu do produkcji pradu. 
 

Jako magazyny maja sluzyc istniejace podziemne stacje magazynowania gazu ziemnego i jego rurociagi. 
 

Dla znajacych niemiecki, lub poslugujacych sie tlumaczeniem - artykul z ORF.at:

 

https://ooe.orf.at/stories/3240365/
 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Christoph napisał(a):

Taka ciekawostka odnosnie produkcji wodoru:

 

W Austrii powstaje pilotazowy projekt pozyskiwania i magazynowania wodoru jako dlugofalowego magazynu energii.  
 

W tym projekcie do pozyskiwania oraz magazynowania wodoru na wielka skale uzywa sie nadmiaru energii elektrycznej z fotowoltaik w lecie oraz z farm wiatrowych, ktorej nie da sie „wtloczyc“ do sieci. 
 

Nadwyzka energii jest tak duza, ze szkoda jej marnowac, dlatego pozyskuje sie i magazynuje sie wodor, ktory w zime bedzie spalany zamiast gazu do produkcji pradu. 
 

Jako magazyny maja sluzyc istniejace podziemne stacje magazynowania gazu ziemnego i jego rurociagi. 
 

Dla znajacych niemiecki, lub poslugujacych sie tlumaczeniem - artykul z ORF.at:

 

https://ooe.orf.at/stories/3240365/
 

 

Chyba w innym temacie pisałem że to samo planują Niemcy, obecne elektrownie gazowe mają przerabiać na wodór, który będzie elektrolizowany z nadmiaru prądu z OZE. 

 

Natomiast fantazje o używaniu wodoru do napedzania aut studzi koszt wytwarzania wodoru. Wartość energetyczna 1kg wodoru to 33kWh, przy silniku o sprawności 60% zostaje 19.8kWh. A do wyprodukowania 1kg wodoru trzeba zużyć ok. 60kWh energii elektrycznej. Więc z oczywistych względów auto na prąd będzie jeździć 3x taniej, bo silnik elektryczny ma sprawność praktycznie 100%.

 

Obecną różnica w cenie między prądem a wodorem, jest mniejsza tylko dlatego, że obecnie w sprzedaży mamy tzw. brudny wodór który pozyskuje się z paliw kopalnych, duzo tańszy w pozyskiwaniu. 

Dlatego o ile w ciężkim transporcie wodór może mieć sens że względu na zasięg, o tyle w samochodach osobowych jest to ślepa uliczka. Zresztą auta na wodór są na rynku od kilkunastu lat i mimo to nadal w powijakach. 

Edytowane przez skwaro
  • Haha 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, siara76 napisał(a):

Dzisiaj dotarł falownik offgrid testowo podpięty :ok: muszę drugą część paneli z płotu podpiąć i czekamy na auto elektryczne.....

IMG_20240828_173145701.jpg

Fajnie, ile masz KWp?

Mi wczoraj wreszcie przeprogramowali licznik i przeszedłem na on-grid. Prawie 50kWh dziś wyprodukowała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już konkretnie. Off-grid tylko do auta czy masz tam jakiś magazyn wpięty?

 

Ja już wiem że muszę dokupić więcej magazynu, bo w nocy by się przydało kilka kWh więcej. 

Screenshot_20240828_214311_SOLARMAN Smart.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, skwaro napisał(a):

U mnie za wysoko wody gruntowe na taką piwniczkę, chociaż ten rok jest, tak potwornie suchy że może by się udało :)

Zdjęcie przykładowe jak pisałem z Sandomierza ja też mam w garażu ;) bo wody gruntowe wysoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, siara76 napisał(a):

Zdjęcie przykładowe jak pisałem z Sandomierza ja też mam w garażu ;) bo wody gruntowe wysoko

Jasne, rozumiem. 

Ja ogrzewam garaż, więc kiepsko tam trzymać trunki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2024 o 08:21, skwaro napisał(a):

A do wyprodukowania 1kg wodoru trzeba zużyć ok. 60kWh energii elektrycznej. Więc z oczywistych względów auto na prąd będzie jeździć 3x taniej, bo silnik elektryczny ma sprawność praktycznie 100%.

Jak to się ma do teroii @ketivv że nadchodzi era nieograniczonej prawie darmowej energii ze słońca

To się zdecyduj czy czy prąd z OZE jest najtańszy, skoro 

W dniu 28.08.2024 o 08:21, skwaro napisał(a):

w sprzedaży mamy tzw. brudny wodór który pozyskuje się z paliw kopalnych, duzo tańszy w pozyskiwaniu. 

Jak wodór z drogich paliw kopalnych może być tańszy niż ten z "darmowej" energii ze słońca?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Jak to się ma do teroii @ketivv że nadchodzi era nieograniczonej prawie darmowej energii ze słońca

To się zdecyduj czy czy prąd z OZE jest najtańszy, skoro 

Jak wodór z drogich paliw kopalnych może być tańszy niż ten z "darmowej" energii ze słońca?

 

Ty się najpierw zdecyduj czy szukasz dyskusji, czy kolejnej pyskówki, bo na pytanie zadane w takim tonie nie chce mi się odpowiadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2024 o 08:25, Jaca68 napisał(a):

Ale podrzucisz jakiegoś linka z cenami czy tylko tak teoretycznie będziesz się wymądrzał?

 

 

magazyn.png

 siejecie zamęt bo rozmawiacie o rożnych rozwiązaniach 

 

image.thumb.png.1be6c8654827604102329b841d6ce9d5.png

 

oferta z allegro z wizualizacji to całkiem co innego jak baterie do prostego systemu hybrydowego PV+sotrage

system z wizualizacji to de facto niezależna stacja trafo 48VDC/230VAC oparta o dobre le bardzo drogie rozwiązania firmy Victron + jakieś tam baterie pewnie w chemii LFP raczej 48 VDC - podają 24kVA czyli jest to pewnie system zubdwany na 3 Victron Multiplus 8000VA

same te "niebieskie skrzynki"(kontrolery ładowania, małe stacje trafo po jednej dla każdej fazy) na tej szafie rack kosztują tyle co mały magazyn bateryjny do prostego układu hybrydowego PV+batt

 

Screenshot2024-08-2915_47_56.png.2a3e56723612e39ee03dfd9e8985ad52.png

proszę bardzo tu jest przykład ładowani mojej Tesli z podobnego systemu w ramach testów przed jego ostatecznym uruchomieniem w pełni - tu akurat pełen off-grid - pojemność magazynu 260 kWh, moc AC 3fazy jakieś 90 kW - 6 kontrolerów znacząco większych jak w ofercie z allegro też sercem systemu jest Victron tylko ma w tej lokalizacji dużo więcej zastosowań jak tylko magazynowanie

 

traktowanie takiego systemu jako tylko "magazynu energii" to trochę za mało 

 

także porównywać warto jabłka do jabłek a gruszki do gruszek ;)

 

to co powyżej to nie to co poniżej i każde z tych rozwiązań jest "fajne"

 

image.thumb.png.bdc63685c5359b2afce96ea98dcf1e40.png

cena bez VAT

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez ketivv
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...